Skocz do zawartości
tatanka

Koszty hostingu dla serwisu o określonych parametrach

Polecane posty

Witam

Muszę obliczyć koszty hostingu dla serwisu oraz jego administracji, ale niestety posiadam tylko dane dotyczące przewidywanej ilości wejść na stronę oraz spodziewanej liczby unikatowych użytkowników (patrz poniżej).

Niestety nie posiadam jeszcze skryptu.

Serwis funkcjonowałby na bazie pythona lub ruby on rails.

 

Jako uzupełnienie mogę podać, że byłby to serwis społecznościowy tworzony głównie przez użytkowników. Przeważajacą część dodawanych informacji stanowiłby tekst lub też zrzuty ekranowe; na grafikę składałyby się głównie avatary użytkowników i zdjęcia opisywanych osób (raczej jednona każdy profil).

Istotny czynnik stanowiłaby wymiana informacji pomiędzy użytkownikami oraz śledzenie zmian na stronach.

Tyle jestem w stanie podać bez ryzyka wyjawienia poufnychg informacji.

Będę wdzięczny za jakieś sugestie.

 

Pierwszy rok działania serwisu

page views:

styczeń 95 000

luty 201 000

marzec 362 000

kwiecień 542 000

maj 712 000

czerwiec 915 000

lipiec 1 091 000

sierpień 1 288 500

wrzesień 1 690 000

październik 2 110 000

listopad 2 575 000

grudzień 2 890 000

 

 

unique users

styczeń 19 000

luty 35 000

marzec 59 000

kwiecień 80 000

maj 100 000

czerwiec 125 000

lipiec 144 000

sierpień 163 000

wrzesień 202 000

październik 245 000

listopad 290 000

grudzień 320 000

 

 

Drugi rok działania serwisu:

 

page views:

styczeń 3 425 000

luty 3 960 000

marzec 4 635 000

kwiecień 5 358 000

maj 5 940 000

czerwiec 6 578 000

lipiec 6 885 000

sierpień 7 195 000

wrzesień 7 742 000

październik 8 335 000

listopad 8 710 000

grudzień 9 110 000

 

unique users

styczeń 355 000

luty 390 000

marzec 435 000

kwiecień 480 000

maj 515 000

czerwiec 545 000

lipiec 570 000

sierpień 585 000

wrzesień 615 000

październik 643 000

listopad 665 000

grudzień 685 000

 

dzięki raz jeszcze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz odrazu dobra maszyne czy zmieniac jak sie "slabsza wyczerpie" ... A co do administracji do zalezy jaka potrzebujesz ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Uzyskanie 19k uu użytkowników miesięcznie jest możliwe tylko przy dużej kampanii reklamowej.

A potem żeby to utrzymać, to albo projekt musi być naprawdę dobry, ale musi być ciągle promowany... .

No, ale to nie moja broszka ;)

 

Serwis funkcjonowałby na bazie pythona lub ruby on rails.
Python jest bardziej wydajnieszy. RoR znacznie mniej.

 

Ale jeśli w 2 miesiącu chcesz mieć ponad 2000uu/dzień to od razu w dedyk !!

http://www.ovh.pl/prywatne/produkty/eg_best_of.xml - takie coś to powinno tak góra na rok wystarczyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybką odpowiedź.

Duża kampania jest możliwa, gdyż inwestor posiada pieniądze.

Aczkolwiek gdybyś mógł się podzielić informacją, jakie przewidywałbyś koszty takiej kampanii na starcie i w przeciagu roku, byłbym wdzięczny.

 

bardzo bym podzięował

Uzyskanie 19k uu użytkowników miesięcznie jest możliwe tylko przy dużej kampanii reklamowej.

A potem żeby to utrzymać, to albo projekt musi być naprawdę dobry, ale musi być ciągle promowany... .

No, ale to nie moja broszka ;)

 

Python jest bardziej wydajnieszy. RoR znacznie mniej.

 

Ale jeśli w 2 miesiącu chcesz mieć ponad 2000uu/dzień to od razu w dedyk !!

http://www.ovh.pl/prywatne/produkty/eg_best_of.xml - takie coś to powinno tak góra na rok wystarczyć.

 

Chcesz odrazu dobra maszyne czy zmieniac jak sie "slabsza wyczerpie" ... A co do administracji do zalezy jaka potrzebujesz :)

 

 

Wolałbym maszynę, która wystarczy na co najmniej pół roku.

A jeśłi chodzi o administrację - zalezy mi na tym, by serwis hulał, a ewentualne awarie były usuwane możliwie szybko :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A jeśłi chodzi o administrację - zalezy mi na tym, by serwis hulał, a ewentualne awarie były usuwane możliwie szybko smile.gif

Od tego to osobnego człowieka trzeba zatrudnić.

 

Wstępna konfiguracja serwera to koszt rzędu 400zł.

A potem za "czuwaniem", czy sytuacje awaryjne to już indywidualnie trzeba się dogadać ile $$.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na forum masz kilku dobrych adminkow z doswiadczeniem ;)

 

Co do maszyny tak jak @UP napisal :) Taka bedzie najodpowiedniesza ... Starczy na rok, a roznica miedzy maszynami to ok 100zl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Active-Hosting

clustera pod to i nic więcej..... jedna maszyna się zajedzie.

Jeżeli chce Pan więcej informacji proszę pisać na PW lub dzwonić na tel kom do mnie z naszej strony.

Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
clustera pod to i nic więcej..... jedna maszyna się zajedzie.

 

Przy 2k unikalnych wizyt dziennie? Bez przesady.. Przecież nawet desktop to pociągnie... O kilku procesorowych serwerach już nie wspominając...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Active-Hosting

ja pisałem o statystykach końcowych tych co chcą osiągnąć... po co się przenosić 20 razy ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Żeby przewieść 1 osobę kupisz odrazu samolot tylko dlatego, że za 5 lat chcesz przewieść całą rodzinę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Active-Hosting
Żeby przewieść 1 osobę kupisz odrazu samolot tylko dlatego, że za 5 lat chcesz przewieść całą rodzinę?

 

Jak widzicie to ma być duży portal więc ktoś też ma na to pieniądze nie widzę problemu aby miał problem zakupić sprzęt gotowy na ostatnie osiągi userów i odwiedzin.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przenosiny to nie żaden wielki problem dla osoby zorientowanej. A więc dlaczego by nie oszczędzić trochę grosza?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Poza tym postawienie tego na jednym serwerze z np. czterordzeniowym Xeonem i 4-8 GB pamięci będzie już ogromnym zapasem mocy i przy takiej stronie starczy na baaardzo długo. Organizowanie klastrów do takiego celu jest - tak jak malu napisał - jak przewożenie jednej osoby samolotem...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Od tego to osobnego człowieka trzeba zatrudnić.

 

Wstępna konfiguracja serwera to koszt rzędu 400zł.

A potem za "czuwaniem", czy sytuacje awaryjne to już indywidualnie trzeba się dogadać ile $$.

 

 

A jakieś widełki cenowe mógłbym prosić?

Aktualnie potrzebuję zorientować się w kosztach. To jeszcze nie ten etap, by podpisywać umowy:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak jak mowilismy z 500zl za admina pozniej dogadanie sie co do monitoringu ... No i serwerek na poczatek cos za 600 do 800zl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wszystkim uczestnikom dyskusji serdecznie dziękuję.

Szybkość, z jaką napływają odpowiedzi, jest trudna do zdublowania:)

Oczywisćie, gdyby ktoś chcial jeszcze cos dodać, chętnie posłucham ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hmm, moze to prosta wskazowka ale polecam np. jak maja byc reklamy to uzywac subdomen ads.domena.pl, a nie domena/ads/ moze to pozniej ulatwic zycie ;) No i oczywiscie pilnowac kodu :) Bo zle zoptymalizowany kod to tragedia :) I 2k Ci nie starczy na poczatek na maszyne :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A i jeszcze jedno pytanie - bo pojawiają się propozycje na pierwsze miesiące, a jaki sprzęt (cenowo) odpowiadałby spodziewany osiągą w 24 miesiącu?

 

 

pv 9 1009 000

uu 685 000

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hoho tutaj za duzo nie pomoge bo nie ja jestem specem do tego ;) Ale napewno cos duzego :) Jak nie "klajstry" tak jak to napisal Active na poczatku ... Napewno nie beda to koszty po 200zl :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A i jeszcze jedno pytanie - bo pojawiają się propozycje na pierwsze miesiące, a jaki sprzęt (cenowo) odpowiadałby spodziewany osiągą w 24 miesiącu?

 

pv 9 1009 000

uu 685 000

Na podstawie samej liczby odwiedzin nie da się określić wymagań takiego serwera, tym bardziej, że jakieś 25% wydajności (jeśli nie więcej) zależy od konfiguracji systemu, a nie tylko jego podzespołów.

 

Zakładając, że serwer będzie dobrze skonfigurowany i zoptymalizowany (to samo z kodem) to wg mnie jest szansa na pociągnięcie tego na serwerze w okolicach: 2x Intel Xeon Quad Core E54xx, 8-12 GB RAM, dyski najlepiej SAS lub SCSI. Z tego byłoby później łatwiej określić czego ewentualnie brakuje. Jeśli pamięci - można powiększyć na tej samej maszynie. Jeśli dyski nie wyrabiają - zorganizować sprzętową macierz dyskową i podłączyć do serwera przez FibreChannel. Jeśli mocy za mało - zmienić maszynę na 4x Intel Xeon Quad Core E7xxx.

 

W przypadku dużego obciążenia ze strony bazy danych, można rozdzielić to na dwie maszyny. Baza na jednej, reszta na drugiej - bez wymiany całego serwera na 3-4 droższy..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nie zapominajcie o transferze ;)

 

 

Witam raz jeszcze. Zapomniałem właśnie o kwestii wspomnianej wyżej. Oprócz maszyny, ważny jest też transfer. Nie wiem, czy dobrze sobie obliczyłem, ale przy spekulowanej objętości jednej strony w granicach 100kb transfer na jeden dzień np. 13-tego miesiąca działalności serwisu (prognozowane prawie 3,5mln wejść) wyniósłby ok. 11 gb. To by dało jakieś 330 GB transferu miesięcznie.

Jaka byłaby jego cena i czy faktycznie dobrze obliczyłem prawdopodobną sumę transferu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zależy jaką zawartość będzie miała strona - text, filmy, zdjęcia, muzyka, itp.

Niektóre z tych multimediów przeglądarka potrafi sama sobie cachowac ... . więc powtórne wejście tej samej osoby "zje" mniej transferu :)

 

330GB nie jest jeszcze tak super dużo ;) Powyżej 1000GB zaczynają się schody :P

 

 

@Active - no Twoja prognoza przewiduje klaster w przeciągu 2 lat. A co potem? Zobacz jak dynamicznie serwis będzie się rozwijać :D Jasne, że nie ciągle w takim samym liniowym/kwadratowym tempie, ale zawsze... .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×