Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
qwa.1984

wymagania hostungu/serwera na rzeczywistym przykładzie

Polecane posty

witam serdecznie;

 

przeczytałem większość opinii na temat firm hostingowych w Polsce, przedstawionych na forum, bo faktycznie poszukuję hostingu na start dla mojego serwisu, jest to portal społecznościowy, parametrów (ilości odsłon, unikalnych użytkowników, ruchu) nie podam bo jestem na etapie sprawdzania jego działania na domowym serwerze. Jedynie co mogę podać to jego waga, wszystko zajmuje jakieś 1,9MB, z czego większe pół zajmuje grafika. Zastanawiam się nad wyborem hostingu, do tej pory byłem przekonany do home.pl ale po trafieniu na to forum już nie jestem tego pewny, kierując się Waszymi opiniami myślę o dhosting.pl.

 

Ale do czego zmierzam. Ponieważ wszystkie pytania związane o hosting w stosunku do strony, która zaczyna swoje istnienie obejmują czysto hipotetyczne wymagania (założenia) stawiane przed danym serwisem. Ile jest różnych odpowiedzi - tylu jest odpowiadających, każdy ma swoje zdanie. I w sumie osoba nie do końca mająca doświadczenia - nic z tego nie zrozumie.

 

Proponuję aby podyskutować o wymaganiach serwera w odniesieniu do jakiegoś istniejącego portalu. Jako przykładowy serwis proponuję www.autocentrum.pl, gdzie w dziale reklama podane są statystyki serwisu, i tak:

 

"Miesięczne (wrzesień 2008):

10,7 mln odsłon

718 tys. unikalnych użytkowników

ponad 37 tys. wizyt każdego dnia

Tygodniowe (13 października - 20 października):

2,5 mln odsłon

208 tys. unikalnych użytkowników"

 

To są wymagania dla serwera, natomiast jakość działania, którą załóżmy chcemy osiągnąć dla tych danych można sprawdzić na stronie serwisu, wszystko działa, na rozmiarze grafiki autorzy nie oszczędzali, itd....

 

Podsumowując proszę o podanie parametrów serwera/hostingu, który by obsłużył wymagania takiego serwisu????

 

 

ps. wiem, że pytanie może abstrakcyjne, ale czy nie każdy startujący ze swoim projektem marzy o jego popularności i szybkiej karierze a większość nie ma pojęcia o wymaganiach dla dużego serwisu bo i skąd ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bez znajomości skryptu i generowanego przez niego obciążenia nikt czegoś mądrego nie wymyśli.

 

Nie mówiąc o konfiguracji środowiska pod taki serwis. Czy używa jakiegoś cache (pliki czy może memcache), jak jest odpalane php, jaka jest konfiguracja mysqla, apache, itp.

 

O przykładach można mówić znając dokładnie skrypt(czytaj widziało się go w akcji) i środowisko w jakim ma pracować.

 

Radzę testować praktycznie jego wydajność na mniejszym serwerze i robić upgrade w miarę potrzeb.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zrób tak:

 

1) Stwórz tą stronę, którą chcesz stworzyć (plan, grafika, koncepcja etc.)

2) Napisz/kup skrypt, na którym ma strona działać

3) Przetestuj wydajność skryptu na jakimś podręcznym kompie (jakieś 2GHz proca, 512 ramu etc.)

4) Przeskaluj to sobie (z zaokrągleniami) na lepszą maszynę i zobaczysz ile ten skrypt Ci wyciągnie.

5) Jeśli jest ok to fajnie jeśli nie to masz do wyboru:

- poprawić skrypt i wrócić do punktu 3

- rozważyć zakup lepszego kompa, na którym to będzie chodziło

- stwierdzić że jest do bani i wrócić do punktu 2

 

Inne metody szacowania wydajności potrzebnej maszyny zawsze dadzą statystycznie rzecz biorąc bezsensowne wyniki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli znasz się na administracji Linuksa to kup jakiś mały vps, to wydatek rzędu 30 zł mieś (nie musi stać w Polsce), zobacz jak sobie radzi Twój skrypt na nim - nie wróżę Ci raczej mln użytkowników pierwszego dnia, więc będziesz mieć pewnie czas na przenosiny, gdyby pomysł chwycił - jak liczba użytkowników wzrośnie i będzie działać za wolno powinno być Cię już stać na coś większego (bo rozumiem, że masz jakiś pomysł jak na tym zarabiać :) ), myślę, że to jedyne rozsądne podejście, rady Wojciecha, by na bieżąco rozważać czy skrypt nie nadaje się do kosza i może należy napisać/kupić nowy też weź sobie do serca :).........

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×