Skocz do zawartości
Malas

Który wybrać?

Polecane posty

Witam. Zakupiłem taniutki komputer, aby na nim postawić serwer..głównie będzie służył nauce i ssh. Zastanawiam się jeszcze tylko jakiego linuksa wybrać. Zastanawiam się nad trzema: Debian, Gentoo, ArchLinux(mniej popularny:http://archlinux.pl/). Moglibyście doradzić, który wybrać? Może macie jakieś inne propozycje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam. Zakupiłem taniutki komputer, aby na nim postawić serwer..głównie będzie służył nauce i ssh. Zastanawiam się jeszcze tylko jakiego linuksa wybrać. Zastanawiam się nad trzema: Debian, Gentoo, ArchLinux(mniej popularny:http://archlinux.pl/). Moglibyście doradzić, który wybrać? Może macie jakieś inne propozycje?

 

polecam debiana poniewaz:

-Baaardzo duzo poradników - szybciej sie nauczysz

-Baaardzo duza popularnosc. Jak bedziesz chcial zalozyc wlasnego dedyka to debian jest prawie w kazdej serwerowni , gentoo sporadycznie a arch prawie wcale.

 

Ed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Debian,slackware,pld

CentOSa osobiście nie znoszę - jak i każdego RPMowca(yum, i up2date którego pewnie nikt nie pamięta) prócz PLD(poldek) :].

Poldek roxx i tyle :]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dla własnego użytku, desktop itp to Arch. Produkcyjnie to coś Debianowego itp. Gentoo raczej dla tych co tego na prawdę chcą :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
(...) Gentoo raczej dla tych co tego na prawdę chcą :D

Przesadzona opinia, ja używam Gentoo na takim moim testowym serwerze z różnymi usługami (m.in. z kartą ISDN-a i asteriskiem) i nie mam żadnych problemów, wszystko jest przejrzyste i łatwe do odnalezienia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Według mnie Gentoo, później Debian.. ogólnie Debian jest dosyć prostą dystrybucją do nauki, a jak chcesz bardziej zagłębiać się w różne sprawy to wybierz Gentoo - trudniejsze rozwiązanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Według mnie Gentoo, później Debian.. ogólnie Debian jest dosyć prostą dystrybucją do nauki, a jak chcesz bardziej zagłębiać się w różne sprawy to wybierz Gentoo - trudniejsze rozwiązanie.

Ustawianie Gentoo jako platformę dla tych bardziej "pro" uważam za conajmniej

 

konkretnie chybioną tezę. Jakbyś napisał Solaris to ok, ale Gentoo...

 

Toż tam niczego nie ma specjalnego, nic, zero, null.

 

Zwykły Linux tylko, że z Portage zamiast paczek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie stawiam "nad" a chodzi mi o bardziej "pro" nigdzie tego nie napisałem, porównałem je według własnych spostrzeżeń co do obsługi i poznania systemu.

 

Trudniejsze nie znaczy bardziej profesjonalne :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Trudniejsze nie znaczy bardziej profesjonalne :D

 

W pewnym sensie tak, bo osoby korzystające z howto copy&paste

 

 

się na tym wykładają zostawiając miejsce dla tych co naprawdę

 

ten system poznali... :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja lubię Gentoo, ale nigdy nie ośmieliłbym się go użyć na systemie produkcyjnym. (Mam ku temu parę powodów)

W domu jak najbardziej, ale na serwer według mnie nie jest to najlepszy pomysł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ja lubię Gentoo, ale nigdy nie ośmieliłbym się go użyć na systemie produkcyjnym. (Mam ku temu parę powodów)

W domu jak najbardziej, ale na serwer według mnie nie jest to najlepszy pomysł.

 

Bardziej to moje upośledzenie do tej dystrybucji, nie chodzi o trudność (bo freeBSD bardzo lubię) działania ani o dokumentacje która jest świetna (aż nadto i to mi się trochę nie podoba), nie chodzi też o kompilacje każdego pakietu (bardzo lubię porty i to popieram poniekąd). Ale miałem parę przygód z tą dystrybucją przez co osobiście nie użyłbym jej do serwera.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panowie ale jakie jest pytanie. Nikt nie pyta jaki system linuxowy jest najlepszy pod słońcem tylko co na start do nauki na małym routerku. A wy teraz będziecie się przekrzykiwać który z was większy kozak w linuxach. Moim zdaniem na start dobrym wyborem będzie Debian. Prosty miły i przejrzysty. Znajdzie się masa materiałów pomocniczych a samo apt ułatwia życie na początku jak nic. Nauczysz się debiana będziesz eksperymentował z innymi odmianami linuxów. Po roku lub dwóch będziesz miał już własne zdanie który system jest naj naj naj. Pozdro.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak Ty, ale według mnie nie jest to przekrzykiwanie i popisywanie się "kto jest kozak w linuxach" :D

Wynikła dyskusja i tyle i o dziwo jest nawet na temat. Ale musi się znaleźć kozak, który udowodni że to on wie lepiej!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość RuFiK

mi sie podoba debian, wczesniej pracowalem na slackware ... ale na dzien dzis tak jak to bel napisal only debian :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×