Skocz do zawartości
Mateusz Sojda

Dysk zewnętrzny do użytku dla dwóch systemów

Polecane posty

Witam,

 

Kupiłem ostatnio dysk zewnętrzny USB Seagate FreeAgent Desktop 500GB - link.

Dysk ten ma służyć do przechowywania ważniejszych danych typu dokumenty, zdjęcia itp. Sprawę komplikuje fakt iż, na codzień jestem użytkownikiem linuksa, mógłbym spokojnie dać mu ext3 lub reiserfs, jednak na dysku systemowym jest jeszcze vista, której używam sporadycznie, gdy wirtualizacja oraz inne sposoby uruchamiania windowsowych aplikacji pod linuksem zawodzą. Chciałbym korzystać z tego dysku z poziomu obu systemów. Czy system plików NTFS dla tak dużej partycji będzie dobrym wyborem i nie stracę na wydajności? Może lepiej go podzielić? Czekam na opinie i rady.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

Nie stracisz wydajności.. to dysk 7200 rpm, "mocny zawodnik" - bardziej "na biurko" niż "do kieszeni" w sumie..

dawaj NTFS i będzie git.. : )

myślę, że dzielić inaczej bez sensu (że partycja ext3 jedna, druga ntfs/fat32?), bo jednej Windows wtedy nie odczyta.. a jednak fajniej mieć to wszystko takie wymienne, że wszystko czyta wszystko... heh

 

EDIT:

malu ta? ahmm... ale Vista tylko, nie? czy XP też? nigdy w ten sposób nie kombinowałem heh

ja tam bym wziął NTFS... bo może gdzieś kiedyś podłączyć ten dysk do takiego kompa, który jednak nie odczyta exta... heh

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sponsi, Windows odczyta ext3/2, reiserfs jednak będzie problem z zapisem :-))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem partycja NTFS będzie dobrym rozwiązaniem.

ps. Pamiętaj żeby odmontowywać dysk przed odłączeniem w windowsie, w przeciwnym wypadku linux nie będzie chciał go uruchomić :P niby oczywista rada ale masa ludzi się na to nacina ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bierz NTFS. Pod linuksem łatwo i bezproblemowo się używa, nie ma problemów pod windowsem. W drugą stronę już jest znacznie gorzej. A ciekawe że w czasach open-source, współpracy różnych firm nikt jeszcze nie wpadł na pomysł wspólnego standardu działającego na dowolnym systemie :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ja też na moim Passporcie mam NTFS... żadnych problemów, heh (bo niby skąd i jakie? : ))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja też polecam NTFS, ale przy nim trzeba pamiętać koniecznie o odzwyczajeniu się od wyrywania wtyczki USB z gniazda bez odmontowania dysku (zarówno pod win jak i lin).

No i po zmianie systemu windowsowego możesz mieć mały problem z uprawnieniami dostępu (czasami trzeba dodać ręcznie swojego suida do listy zezwoleń - głównie jeśli zapisujesz pliki jako osoba spoza grupy Administratorzy)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

FAT32? nigdyyy.. dajmy spokój dziadkowi : )

FAT32 to na pendrive'a można.. heh..

 

a odmontowywaniu NTFSów nie wiedziałem, dzięki za info heh

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×