Skocz do zawartości
BlackWeb

Wyposażenie centrum danych

Polecane posty

Wolnymi krokami przymierzam się do utworzenia w miejscu, gdzie znajduje się przyłącze do radiolinii Crowley niewielkiego centrum danych na potrzeby kolokacyjne. Od osób doświadczonych w tym temacie chciałbym się dowiedzieć:

  • Jak rozwiązać problem podłogi technicznej - gdzie mogę zakupić elementy konstrukcyjne, ewentualnie - której firmie zlecić wykonanie podłogi. Jak powinno wyglądać podłoże pod w/w? Ile może kosztować wyściółka tego typu powierzchni 25m2?
  • Która forma klimatyzacji powinna mnie zainteresować, gdy chcę wtłaczać powietrze chłodne w podłogę, a gorące zbierać u góry. Czy lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie "zwykłych" klimatyzatorów z pochłanianiem rurami spiro z szaf u góry i wtłaczanie zimnego od dołu? Czy w ten sposób jestem w stanie doprowadzić do odpowiedniej wilgotności, wymaganej do dobrego utrzymania się sprzętu? Ile procent wynosi 'dobra' wilgotność?
  • Moje wydzielone miejsce jest fragmentem dużej hali. By utrzymać "sterylność" wystarczy oddzielić moją część za pomocą płyt regipsowych, czy lepszym rozwiązaniem stanie się ściana działowa z pustaka czy cegły? Na hali tej jest tak czy inaczej głośno, lecz i gorąco. W mojej części znajduje się duże, stare okno z metalowym stelażem, więc szczelność jest na prawdę niezadowalająca, co i z tym zonkiem radzicie uczynić?
  • Przeglądając ofertę dostawców szaf zastanawiam się nad różnicą użytkową szaf dystrybucyjnych od szaf serwerowych - wiem, że i w obu jest możliwość włożenia urządzeń 19", lecz dystrybucyjna jest szersza od serwerowej o bagatella 20 centymetrów. Czy wpływa to jakkolwiek na klimatyzację czy użytkowanie?
  • Zależy mi, jak chyba każdemu na jak największej dostępności usług. Co do samego przesyłu nie mam obaw, szczególnie, że w najbliższym czasie pojawi się backplane, lecz co z energią elektryczną - czy dla każdej szafy przygotować osobny zasilacz awaryjny z nowymi, żelowymi akumulatorami czy jedną szafę przeznaczyć na zasilanie. Czy klimatyzacja także powinna podlegać pod UPS? Jak wygląda kwestia agregatu prądotwórczego - czy wystarczy użycie zwykłych "budowlanych" czy w tym przypadku są jakieś szczególne oferty dla serwerowni? Czy urządzenie to powinno stać pod jakąś wiatą, w budynku czy może stać "wolno" na dworze?
  • Jak rozwiązać problem gaszenia ognia? Czy powszechnie dostępne są sufitowe systemy z gazem obojętnym czy trzeba zatrudniać ludzi, którzy w razie czego zajmą się gaszeniem ognia?
  • Martwiącą sprawą jest może błahostka - do centrum danych dostęp ma nieliczna grupa osób, jest to strategiczne miejsce dla miasta, w którym owo centrum się znajduje, czy w związku z tym prócz drzwi i szaf zamykanych na klucze, ew. systemu kamer muszę dostosować miejsce, by stało się bardziej bezpieczne? Zaznaczę, że wjazd na teren placówki jest wyłącznie za okazaniem przepustki, w budynku cały czas znajduje się przynajmniej 1 technik odpowiedzialny za sprzęt znajdujący się na w/w hali, więc nie ma możliwości technicznej dokonania włamania z zewnątrz.

Z góry dziękuję za rady. Proszę podawać także swoje pomysły, myślę, że każdy z nich rozpatrzę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To tak w skrócie i na szybkiego.

 

Wolnymi krokami przymierzam się do utworzenia w miejscu, gdzie znajduje się przyłącze do radiolinii Crowley niewielkiego centrum danych na potrzeby kolokacyjne. Od osób doświadczonych w tym temacie chciałbym się dowiedzieć:

Tylko jedno łącze?

Czy wiesz, że radiolinie crowleya potrafią nie dziłać czasem kilka godzin... w zależności od lokalizacji (podstawowe źródło grupy dyskusycje)

Osobiście z crowley'em nigdy nie miałem dobrych doświadczeń, chociaż to było ok 1-2 lata temu.

 

  • Jak rozwiązać problem podłogi technicznej - gdzie mogę zakupić elementy konstrukcyjne, ewentualnie - której firmie zlecić wykonanie podłogi. Jak powinno wyglądać podłoże pod w/w? Ile może kosztować wyściółka tego typu powierzchni 25m2?
Podstawowe informacje ale oczywiście zapoznawałeś się z tego typu opisami oraz ofertami firm specjalizujących się w tej dziedzinie?
Jak się wczytasz to na prawdę znajdzies zdużo ciekawych informacji.
 

  • Która forma klimatyzacji powinna mnie zainteresować, gdy chcę wtłaczać powietrze chłodne w podłogę, a gorące zbierać u góry. Czy lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie "zwykłych" klimatyzatorów z pochłanianiem rurami spiro z szaf u góry i wtłaczanie zimnego od dołu? Czy w ten sposób jestem w stanie doprowadzić do odpowiedniej wilgotności, wymaganej do dobrego utrzymania się sprzętu? Ile procent wynosi 'dobra' wilgotność?
  • "TRANE AIR CONDITION", "Lampertz".
    Zwykłe klimatyzator? nie.
    Chłodzenie z dołu do góry.
     

  • Moje wydzielone miejsce jest fragmentem dużej hali. By utrzymać "sterylność" wystarczy oddzielić moją część za pomocą płyt regipsowych, czy lepszym rozwiązaniem stanie się ściana działowa z pustaka czy cegły? Na hali tej jest tak czy inaczej głośno, lecz i gorąco. W mojej części znajduje się duże, stare okno z metalowym stelażem, więc szczelność jest na prawdę niezadowalająca, co i z tym zonkiem radzicie uczynić?
  • Płyty regipsowe?! Chyba żartujesz? :D
    Uderzenie pięścią i dziura w środku ;)
     

  • Przeglądając ofertę dostawców szaf zastanawiam się nad różnicą użytkową szaf dystrybucyjnych od szaf serwerowych - wiem, że i w obu jest możliwość włożenia urządzeń 19", lecz dystrybucyjna jest szersza od serwerowej o bagatella 20 centymetrów. Czy wpływa to jakkolwiek na klimatyzację czy użytkowanie?
  • Ogólnie to szafy dystrybucyjne zawierają bajery jak systemy wykrywania dymu, analizy powietrza, etc...
    a zwykła szafa serwerowa to same stelaże to zamocowania serwerów (najprostrze modele) :D
     

  • Zależy mi, jak chyba każdemu na jak największej dostępności usług. Co do samego przesyłu nie mam obaw, szczególnie, że w najbliższym czasie pojawi się backplane, lecz co z energią elektryczną - czy dla każdej szafy przygotować osobny zasilacz awaryjny z nowymi, żelowymi akumulatorami czy jedną szafę przeznaczyć na zasilanie. Czy klimatyzacja także powinna podlegać pod UPS? Jak wygląda kwestia agregatu prądotwórczego - czy wystarczy użycie zwykłych "budowlanych" czy w tym przypadku są jakieś szczególne oferty dla serwerowni? Czy urządzenie to powinno stać pod jakąś wiatą, w budynku czy może stać "wolno" na dworze?
  • Rózne niezależne stacje zasilania,
    Jak rozłożyć zasilanie awaryjne dla szaf? na zasadzie tzw modułów.
    Zależy tylko jaka ilość szaf będzie stała.
     

  • Jak rozwiązać problem gaszenia ognia? Czy powszechnie dostępne są sufitowe systemy z gazem obojętnym czy trzeba zatrudniać ludzi, którzy w razie czego zajmą się gaszeniem ognia?
  • Podstawa to czywiście gaszenie gazem, następnie to już w zasadzie dużych indywidualnych mozliwości nie ma, i tak straż pożarna musi wówczas przyjechać.
     

  • Martwiącą sprawą jest może błahostka - do centrum danych dostęp ma nieliczna grupa osób, jest to strategiczne miejsce dla miasta, w którym owo centrum się znajduje, czy w związku z tym prócz drzwi i szaf zamykanych na klucze, ew. systemu kamer muszę dostosować miejsce, by stało się bardziej bezpieczne? Zaznaczę, że wjazd na teren placówki jest wyłącznie za okazaniem przepustki, w budynku cały czas znajduje się przynajmniej 1 technik odpowiedzialny za sprzęt znajdujący się na w/w hali, więc nie ma możliwości technicznej dokonania włamania z zewnątrz.
  • Przepustki? toż to żadne zabezpieczenie.

    W danych komentach policji do danych jednostek w budnyku jest wejście za okazaniem przepustki, ale jak się postarasz to i tak wejdziesz.

    W DC postawa: szyfry, czytniki lini papilarnych, czytnki zbliżeniowe, etc...

    Udostępnij ten post


    Link to postu
    Udostępnij na innych stronach

    Łącze jest obecnie jedno ze względu na plany przyłączenia do sieci "Metro" TP. Jak na razie spotkały mnie tylko 2 okazje gdzie radiolinia nie działała około 7 minut podczas "wielkiej" burzy wczoraj, drugi raz około godziny 7:30 pewnego feralnego dnia około 2 miesięcy temu.

     

    Zapoznawałem się z podstawowymi informacjami, dlatego też chciałem jeszcze dokonać konsultacji i przeczytać doświadczenia użytkowników a nie wypociny marketingowców.

     

    Klimatyzacja - dziękuję za informację. W innym temacie przeczytałem, że klimatyzacja także wlicza się do poboru mocy z UPS, więc pytanie jest rozwiązane.

     

    Liczyłem na to, że nie spotkają mnie numery w tym stylu. W takim razie przychodzi mi budować normalny pokoik za pomocą artykułów budowlanych. Tylko czy to przejdzie - zobaczymy.

     

    Wnioskuję więc do świadczenia profesjonalnych usług wystarczy zwyczajna szafa rack.

     

    Nie mam obecnie możliwości przyłącza z dwóch niezależnych stacji. Co do samych UPS-ów, myślę, że wrzucę w każdą szafę jakieś urządzenia z możliwością przyłączenia modułów baterii, by cały sprzęt w szafie pracował na zasilaczu awaryjnym min. 30 minut. Szaf obecnie planuję 2 - 3.

     

    Gaszenie stosuje się do konkretnych szaf jeżeli pożar jest w zakresie pojedynczej szafy czy jak już to całe pomieszczenie?

     

    W związku z tak zaostrzoną polityką zostają mi stalowe drzwi z klamką na kod i pełnym monitoringiem?

    Udostępnij ten post


    Link to postu
    Udostępnij na innych stronach

    blackweb: Patrząc po Twoich pytaniach to ta serwerownia będzie z gatunku "mission-critical" dla tego miasta.. :D. Ale do rzeczy. Jeśli chodzi o zasilanie awaryjne to zainteresuj się UPSami montowanymi w racka. Mają od 1 do 5U (te pierwsze pozwolą Ci na kilkusekundowe przerwy przy pełnym obciążeniu, te ostatnie są w stanie trzymać zasilanie nawet godzinę, tyle, że odpowiednio kosztują). Tutaj przykładowy UPS w wersji "compact" http://www.apcc.com/resource/include/techs...;total_watts=50. Nie licz na to, że klimę zasilisz z UPSa. Do tego potrzebujesz spalinowego generatora prądu.

     

    Zastanów się tylko czy sytuacja rzeczywiście tego wymaga, bo jeśli do tej serwerowni chcesz wstawić np. tylko dwie szafy to będzie przerost formy nad treścią (Bell jest w klimacie, więc może doda coś więcej ;)). Podobnie z systemem gaszenia gazem obojętnym..

    Udostępnij ten post


    Link to postu
    Udostępnij na innych stronach
    Moje wydzielone miejsce jest fragmentem dużej hali. By utrzymać "sterylność" wystarczy oddzielić moją część za pomocą płyt regipsowych, czy lepszym rozwiązaniem stanie się ściana działowa z pustaka czy cegły? Na hali tej jest tak czy inaczej głośno, lecz i gorąco. W mojej części znajduje się duże, stare okno z metalowym stelażem, więc szczelność jest na prawdę niezadowalająca, co i z tym zonkiem radzicie uczynić?

     

    Ostatnio miałem styczność z technologią Suporex (nigdy bym nie stawiał ścianki działowej z czegoś innego) To jest po prostu stworzony do tego materiał (lekki, dość wytrzymały, dobry izolacyjnie, łatwy w budowaniu, tani) - specjalne 6cm szerokości klocki do budowy działówek. Niemiecki suporex jest jeszcze lepszy od polskiego, niestety można go dostać tylko na zachodzie kraju - nasz krajowy jest jednak wystarczająco dobry. można go kłasć na klej zamiast tradycyjnej zaprawy co eliminuje betoniarkę.

     

    Drzwi są ważnym elementem i powinny być metalowe. Mam niemiecko-chińskie do garażu (ale zwykłe dzwi nie wjazdowe) za 600 PLN i są idealne, do serwerowni też by się nadały. Szukaj na allegro albo w niemieckich marketach np OBI. Mają bardzo dobry zamek ze sztabami metalowymi. To są drzwi tego typu - Allegro.pl

     

    Jeśli chodzi o samo wyłożenie podłogi to wystarczy wylany beton i jakaś izolacja pod albo nad nim. Są specjalne folie w płynie i inne wynalazki - trzeba się przejść do Castoramy

     

    Okno zamurować suporeksem. Okna w serwerowni nie występują praktycznie nigdy ze wzgledu na bezpieczeństwo serwerów.

     

    Martwiącą sprawą jest może błahostka - do centrum danych dostęp ma nieliczna grupa osób, jest to strategiczne miejsce dla miasta, w którym owo centrum się znajduje, czy w związku z tym prócz drzwi i szaf zamykanych na klucze, ew. systemu kamer muszę dostosować miejsce, by stało się bardziej bezpieczne? Zaznaczę, że wjazd na teren placówki jest wyłącznie za okazaniem przepustki, w budynku cały czas znajduje się przynajmniej 1 technik odpowiedzialny za sprzęt znajdujący się na w/w hali, więc nie ma możliwości technicznej dokonania włamania z zewnątrz.

     

    Tu bym nie przesadzał. Jaśli budynek jest w miarę dozorowany a do samej serwerowni są szczelnie zamknięte drzwi to to w zupełności wystarczy. Można dodatkowo założyć uproszczony czytnik kart identyfikacyjnych na zamku magnetycznym, (kilkaset złotych i sprawa załatwiona) Zabezpieczenia można przecież dodać zawsze nie koniecznie na początku wszystko musi być. Bardziej zadbaj o dobrej jakości łącza czy BGP do tej serwerowni zamiast bawić się w dziesiątki zamków do drzwi.

     

    Nie licz na to, że klimę zasilisz z UPSa. Do tego potrzebujesz spalinowego generatora prądu.

    Święta racja UPS tylko pod maszyny i sieć a klimę już pod agregat trzeba podłączać. Optymalne są UPSy na kilka sekund + Agregat z automatycznym starterem. Wyłączenie prądu staje się niezauważalne dla klientów.

    Udostępnij ten post


    Link to postu
    Udostępnij na innych stronach

    Podsumowując, aby świadczyć profesjonalne usługi:

    • Podstawą będzą poustawiane regularnie w odpowiednim porządku szafy dystrybucyjne, ustawione tak, by przejście było wokół rzędu szaf, by w każdym momencie uzyskać dostęp do każdej maszyny bez przestawiania czegokolwiek, czy przedzierania się.
    • Moją część hali oddzielam suporex'em od reszty. Wstawiam drzwi przeciwwłamaniowe, do tego zwykły alarm. Okno wyburzam, zamurowuję suporexem. Podłogę wystarczy, że wyłożę najzwyklejszymi w świecie płytkami ceramicznymi. Niekonieczne jest podwyższenie.
    • Okablowanie ciągnąć mogę z szaf dystrybucyjnych 'pod sufitem' - pozwala to na dużo większy komfort rozbudowy w przyszłości.
    • Gdy tylko zjawi się "Metro" - stworzyć odpowiedni BGP. BTW. Czy radiolinia Crowley i metrolan mogę traktować jako łącze od dwóch operatorów?
    • Na dworze, pod jakąś niewielką wiatą - agregat prądotwórczy. w środku - ORVALDI 10000RT ON-LINE 3U 10kVA/7kW.
    • Klimatyzację zdecydowałem się na podsufitowy 10KW, myślę że przy zysku ciepła będzie to aż nad wymogi.

    Kontynuując wypytywanie:

    • Obustronne zasilanie jest potrzebne tylko dla urządzeń z redundantnymi zasilaczami?
    • W każdej szafie powinny znaleźć się 2 switche - czy muszą być koniecznie Gigabit Ethernet czy może pozostać Fast Ethernet z Uplinkami po Gigabicie do głównych 2 Switchy po 48portów Gigabit?
    • Jaki sprzęt oferować do dzierżawy, by zdobyć przynajmniej kilku klientów niezbędnych do zdobycia zysków? Czy mogę dorwać parę blade'ów i udostępniać pojedynczym klientom poszczególne moduły, czy lepiej pozostać przy rozwiązaniach 1 - 2U?

    Udostępnij ten post


    Link to postu
    Udostępnij na innych stronach

    piszesz o szafach, tak jakbys chcial miec ich wiecej niz 1, a dalej piszesz o UPSie, ktory ma 7KW, to troche sprzeczne chyba ? Co do samej klimatyzacji to 10KW wcale nie jest tak duzo przy kilku szafach.

    Udostępnij ten post


    Link to postu
    Udostępnij na innych stronach
    Podsumowując, aby świadczyć profesjonalne usługi:

    • Podstawą będzą poustawiane regularnie w odpowiednim porządku szafy dystrybucyjne, ustawione tak, by przejście było wokół rzędu szaf, by w każdym momencie uzyskać dostęp do każdej maszyny bez przestawiania czegokolwiek, czy przedzierania się.

     

    Oj - szafe chcesz przestawiac - no, no - ambitnie. Ogólnie rzecz biorąc szaf się nie przestawia, bo się tego po prostu nie da zrobić. Zatem nie ma w ogóle po co wymieniać takiej przewagi jednego ułożenia rzeczy nad drugim.

     

    • Moją część hali oddzielam suporex'em od reszty. Wstawiam drzwi przeciwwłamaniowe, do tego zwykły alarm. Okno wyburzam, zamurowuję suporexem. Podłogę wystarczy, że wyłożę najzwyklejszymi w świecie płytkami ceramicznymi. Niekonieczne jest podwyższenie.

     

    Nieprawda, nieprawda, 100 x razy nieprawda. Podłoga technicza jest po to, żeby po pierwsze można było połozyć instalacje kablowe pod spodem, a po drugie po to, żeby zimne powietrze mogło docieciać do każdej szafy i każdego miejsca w serwerowni.

     

    • Okablowanie ciągnąć mogę z szaf dystrybucyjnych 'pod sufitem' - pozwala to na dużo większy komfort rozbudowy w przyszłości.

     

    A zdajesz sobie sprawę, ile jest tego okablowania i ile ono waży? Załóżmy, że do każdej szafy doprowadzasz okablowanie energetyczne 4 x 32 ampery. Te kable muszą oczywiście iść do rozdzielni osobno. Dlaczego akurat 4 x 32 ampery? Bo standardem w profesjonalnym DC są dwa feedy zasilające w szafie (niezależne źródła zasilania) - no i na każdym wieszą się po dwa gniazda na szafę, żeby można było zmienić listwy zasilające na każdym feedzie. Dwa feedy oznaczają zasadniczo dwie stacje transformatorowe i dwa niezależne systemy UPS - po jednym na każdy feed. Oczywiście cały czas mamy na myśli naprawdę profesjonalną serwerownię.

     

    • Na dworze, pod jakąś niewielką wiatą - agregat prądotwórczy. w środku - ORVALDI 10000RT ON-LINE 3U 10kVA/7kW.

     

    Jeżeli masz na myśli profesjonalną serwerownię, to agregat tylko na jedym feedzie jest pewno OK. Ale zasilacz awaryjny wieszą się per feed i to są raczej rozwiązania o kilka klas wyższe niż prezentowany UPS. Jeżeli na tym feedzie szafa może pobrać 64 ampery przy 230V, załóżmy optymistyczne że tylko 32 ampery na szafę. Ten UPS to Ci na jedną szafę wystarczy.

     

    • Klimatyzację zdecydowałem się na podsufitowy 10KW, myślę że przy zysku ciepła będzie to aż nad wymogi.

     

    No i tu Cię muszę sprowadzić na ziemię. To jest zły pomysł. Klimatyzacja podsufitowa przy zamkniętej szafe serwerowej w ŻADEN sposób nie dostarczy zimnego powietrza do szafy. Drugi problem jest taki, że jeżeli jakimś cudem dostarczy, to tylko do jednej szafy (tej co będzie najbliżej). Klimatyzacja MUSI wiać spod podłogi technicznej dlatego, że w ten sposób strumień zimnego powietrza dotrze do każdego punktu podłogi, którym da się wyjść do góry - czyli do szaf i do kratek poza szafami. Wyobraź sobie, że zimne powietrze z klimy podsufitowej nie przejdzie magicznie do drugiego rzędu szaf. Nawet w Erze tak się nie da.

     

    No i jeszcze taka mikrouwaga: po co jest klimatyzajca? Myślisz pewnie, że po to aby chłodzić gorace powietrze? No niestety, ale nie. Klima jest po to, żeby strumień zimnego powietrza przechodzil przez urządzenie ew. tuż obok urządzenia. Fajnie, że klima sufitowa spowoduje obniżenie temperatury powietrza w pomieszczeniu - ale urządzenia, które swoja energia ogrzewają to pomieszczenie i tak się zagotują.

     

    Kontynuując wypytywanie:
    • Obustronne zasilanie jest potrzebne tylko dla urządzeń z redundantnymi zasilaczami?

     

    To klient decyduje na jakim poziomie ma redundancje. Jedni kupią serwer z dwoma zasilaczami, drudzy postawią dwa pecety z jednym zasilaczem i zrobią redundancję programowo (np. load ballancing WWW).

    Udostępnij ten post


    Link to postu
    Udostępnij na innych stronach
    Nieprawda, nieprawda, 100 x razy nieprawda. Podłoga technicza jest po to, żeby po pierwsze można było połozyć instalacje kablowe pod spodem, a po drugie po to, żeby zimne powietrze mogło docieciać do każdej szafy i każdego miejsca w serwerowni.
    Podłogi techniczne już nie są trendi.

    Udostępnij ten post


    Link to postu
    Udostępnij na innych stronach

    Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

    Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

    Utwórz konto

    Zarejestruj nowe konto, to proste!

    Zarejestruj nowe konto

    Zaloguj się

    Posiadasz własne konto? Użyj go!

    Zaloguj się


    ×