Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Buldog

Internet na wioskę

Polecane posty

Witam. Mieszkam w małej wsi i posiadamy internet bardzo dziadowski. Często są pady, wolno chodzi a o pieniądzach to już nie wspomne.

Mój kuzyn który mieszka w większym mieście ma interenet od kolegów (firma na całe miasto).

Chciałbym zrobić dla mojej wsi coś podobnego. Oni prędko nie założą bazy w mojej wsi a nawet chyba w ogóle.

I czy jest możliwość założenia swojego internetu na całą wieś? Tyle aby był szybki (do 1mb, no może 700 ileś kilo).

Co bym potrzebowal, ile bym wydal, itp itd?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

- Szybkie łącze od jakiegoś dostawcy

- nadajnik 5 Ghz

- odbiorniki dla klientów

- zarejestrowaną działalność

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
- Szybkie łącze od jakiegoś dostawcy

Od kogo skoro w mojej okolicy nie ma nikogo. No chyba że może to być pierwsza lepsza firma

 

- nadajnik 5 Ghz

- odbiorniki dla klientów

 

Da się załatwić

 

- zarejestrowaną działalność

 

No problemo.

 

A ceny serwerów, nadajników, odbiorników, chłodzenia, zabezpieczenie serwerów, zabezpieczenie przed burzami, różne duperele?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

1Serwer --> Kupujesz sobie np. Intel Atoma. Zlecasz konfiguracje administratorowi, dostajesz jako panel LMS.

2Serwer --> Kupujesz router i również dzielisz internet.

AP --> Kupujesz AccesPointa przez którego rozsyłasz sygnał.

 

A łącze, zainteresuj się może układem światłowodów, możliwe że blisko Ciebie jest jakaś "studzienka".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Studzienka tzn? Najbliższą neostradę mam 20 kilosów odemnie i oni prędko nie dojdą do mnie.

Sebak poczytam co to jest.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale jakiś internet jednak w tej wsi posiadacie czyli ktoś ma podłączenie i go rozprowadza więc zainteresuj się tym:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

A telefon masz? To neo powinno być, heh

swoją drogą niezłe to musi być zadupie..

 

no i celuj w 4+ Mbit, bo 1Mbit to 2-3 osoby zamulą hehe.. trza by p2p ograniczenia zrobić i takie tam.. ale po LANie sobie popykać w CS-a czy COD4 będziecie mogli - może zacznij od tego, zrób lokalną na wsi, a potem się podepniecie.. heh hmm.. albo przez komórkę, tylko pewnie EDGE'a nawet tam nie będzie, także dupa...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mamy internet ale z miejscowości gdzie jest powiat i oni rozprowadzaja po calej gminie naszej.

Mam tele ale radiowy. Mieli robic na kable ale nie robią i prędko nie zrobią

Prędkość aby była 700 ileś kilo. Nie wiem ile ja bym potrzebowałem aby na 50 komputerów to zrobić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A jaka to mniej więcej jest lokalizacja? Neostrade dzielić legalnie nie można bo mają to w umowie. Musisz poszukać operatora który oferuje łącza operatorskie. Można oczywiście podzialić neostradę ale będzie to trochę nielegalne. Nie łudź sie nigdy na wsi nie będzie takich łącz jak w miastach chyba że przez Wimax. jeśli jesteś ze świetokrzyskiego to masz szczęście :) -- LINK.

 

Pożycz od jakiegoś kolesia antenę zewnętrzna do WIFI i poszukaj. Może coś już jest postawione i wystarczy kupić abonament.

 

Ps.

Dziwne w Lubuskim też wioski są daleko od siebie i od miast a wszyscy mają Neostradę czy Dialog.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

Miał być EDIT, ale dziadostwo skończyło możliwość edycji w trakcie pisania (durne to jest nawiasem mówiąc)..

 

700 kilobitów w sensie połączenie na łebka x 50 łbów?

czy 700 kilobajtów chcesz transfer.. na całość czy na 50 łbów?

50 łbów tak powiedzmy średnio niech ma 256kbit żeby to miało sens (ale w piracenie się nie pobawicie), do tego LAN żeby pograć na wiosce po sieci... to 50 x 256kbit łącze by trzeba było.. plus minus 7-10Mbit dałoby radę.. oczywiście pamiętajmy, że to tylko download.. heh

 

No ale tutaj technikalia są na pewno problemem.. w sensie skąd gniazdeczko zdobyć... bo jak ktoś by Wam założył 10Mbit, to i by każdemu z osobna założył 512 czy 1... heh.. naprawdę dziwne, że jeszcze takie miejsca są, że ni cholery nawet neo nie założyć.. nie wiem jakie neo są, ale cztery czwóreczki byście podłączyli i by jako tako było chyba... naprawdę tepsa neo nie chce założyć?

 

Tomi.. tja.. a ilu ludzi dzieli? I tepsa jakoś nie gania za to heh.. choć w sumie to nie są całe wsie hehe..

No dziwne, dziwne z tym neo..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U moich rodziców na wsi telefon stacjonarny jest już od ok 15 lat a neo nadal nie mogę podłączyć. Więc wtedy włączam iplusa w telefonie i jazda :)

 

Uwierzcie mi, że są jeszcze miejsca bez neo :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Najlepszym rozwiązaniem jest dosył sygnału z większego miasta gdzie jest "dostęp" do jakiś sensownych łącz.... :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No to chyba najlepiej by było aby neo było u nas.

Dotacje z uni? Co mam zrobić? Petycje aby były u nas światłowody i żeby była neo. Bo my mamy telefon radiówkę.

iplusy, blueconnecty u nas nie działają. Tak jak prawie wszędzie prócz w większych miastach.

Pogadam z gościem co daje neta mojemu kuzynowi, aby przez pola (bo dzieli nas ponad 10 kilosów) powstawiał anteny i u mnie bazę ponieważ mieszkam na końcu wsi najwyżej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

juvenito ...to czasem im chyba przycina, no i p2p pewnie ma usunięte, ew. w LANie..

inne przykłady, moje:

- qmpel z Koszalina w sieci osiedlowej ma 30 userów na 8Mbit DSL..

- qmpel z klatki ma neo 2Mbit na 4 czy 5 osób.. to taki inny przykład, że jednak ludzie lubią mieć szybko, heh..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Robimy projekt i skladamy wniosek o dotacje.

 

Bys musial znalezc zrodlo internetu (raczej tylko radiowka) i budujesz siec na wiosce. Dotacje mozesz dostac na pokrycie kosztow budowy sieci (nie wiem jaki procent, ale conajmniej 50%). Jakie wieksze miasto jest najblizej Ciebie? Moze ma do niego dojscie GTS, Nask albo jakis operator.

 

Po sieci zawsze mozna jeszcze VoIPa puscic i na tym dodatkowo zarabiac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nigdy dokładnie się nie interesowałem dofinansowani z Uni. Ale wiem że na 99% jest taka możliwość w przypadku netu i wsi. Musiał byś poszukać w necie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Największe miasto leży około 60 kilometrów odemnie Wrocław. Później to 20km Świdnica, nieco więcej Wałbrzych i Legnica.

No ale nie którzy mają jeszcze długi kontrakt z nimi (mi sie kończy już w październiku).

W dodatku mamy jedno IP na całą wieś. Powiedzieli że za 2 miesiące to zmienią ale wątpie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z Play jest jeden problem. Ofertę mają świetną, ale nie chwalą się jedną rzeczą. Po wyjechaniu poza granice kilkunastu największych miast internet się kończy. Totalnie.

 

Robimy projekt i skladamy wniosek o dotacje.

 

Bys musial znalezc zrodlo internetu (raczej tylko radiowka) i budujesz siec na wiosce. Dotacje mozesz dostac na pokrycie kosztow budowy sieci (nie wiem jaki procent, ale conajmniej 50%). Jakie wieksze miasto jest najblizej Ciebie? Moze ma do niego dojscie GTS, Nask albo jakis operator.

 

Po sieci zawsze mozna jeszcze VoIPa puscic i na tym dodatkowo zarabiac.

 

No i mozna tez od razu sprzedawac cyfrowa tv kablowa po IP - www.jambox.pl.

Tylko warto na miejscu na wiosce od razu klasc swiatlowody (no chyba, ze radio, ale wtedy ani voip ani tym bardziej tv kablowa - ogolnie technologia radiowa jest przestarzala). Swiatlowod nie jest obecnie droszy od skretki, a mozliwosci potezniejsze. Najdrozsze w tej chwili wciaz sa jeszcze urzadzenia na koncowkach, dlatego mozna rozwazyc np. dojscie do jakiejs grupy zabudowan swiatlowodem, zainstalowanie tam jednej przelacznicy i przejsciowki na RJ45 (koszt lacznie ok. 500 zl dla predkosci 100 mbit, ok. 1000 zl dla 1 gbit), a dalej po domach polozonych obok siebie juz skretka lub wifi. No i zawsze zostaje kilka do kilkunastu wlokien w ziemii do wykorzystania w przyszlosci ;-).

 

Aha no i jesli chodzi o wyjscie pozniej do jakiegos operatora to mozna zestawic polaczenie radiowe np. z Wroclawiem, to nie problem, jesli cala wies bedzie brac od Ciebie internet to finansowo bedziesz do przodu. Najwiekszy problem to inwestycje, ale jak Ci poradzili - zainteresuj sie dotacjami unijnymi.

 

A tak ciagnac rozwazania dalej. Jesli bylaby dotacja to mozna rozwazyc swiatlowod do Swidnicy (i opcja od razu ekspensji w przyszlosci na sasiednei wsie ;-)). 20 km swiatlowodu to bedzie kilkadziesiat tysiecy (liczac dla takiego swiatlowodu, ktorym podlaczysz metropolie, kilkadziesiat wlokien, ale jak robic to dobrze ;-)) plus koszty wdmuchania i wynajmu studzienek. Plan maksimum, ale za to jaki ;-). Jestes lokalnym bossem internetowym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sprawdz moze masz zasieg PLAYa :P Moze edga łapie :) A PLAY ma dobra oferte teraz. A jak nie play to moze jakas innna platfrma :P

 

hmm... ja wiem czy taką dobrą? :P

 

wg. mnie simplus ma lepszą i z niej właśnie korzystam :P

Sprzedają paczki gprs w MB, ceny:

20 MB - 5zł

50 MB - 10zł

 

A tak ciagnac rozwazania dalej. Jesli bylaby dotacja to mozna rozwazyc swiatlowod do Swidnicy (i opcja od razu ekspensji w przyszlosci na sasiednei wsie ;-)). 20 km swiatlowodu to bedzie kilkadziesiat tysiecy (liczac dla takiego swiatlowodu, ktorym podlaczysz metropolie, kilkadziesiat wlokien, ale jak robic to dobrze ;-)) plus koszty wdmuchania i wynajmu studzienek. Plan maksimum, ale za to jaki ;-). Jestes lokalnym bossem internetowym.

 

hmm.. w Świdnicy to tylko możesz liczyć na: TP, dialog i multimedię.. na nic więcej.. Raczej bym uderzył gdzieś indziej :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A tak ciagnac rozwazania dalej. Jesli bylaby dotacja to mozna rozwazyc swiatlowod do Swidnicy (i opcja od razu ekspensji w przyszlosci na sasiednei wsie ;-)). 20 km swiatlowodu to bedzie kilkadziesiat tysiecy (liczac dla takiego swiatlowodu, ktorym podlaczysz metropolie, kilkadziesiat wlokien, ale jak robic to dobrze ;-)) plus koszty wdmuchania i wynajmu studzienek. Plan maksimum, ale za to jaki ;-). Jestes lokalnym bossem internetowym.

 

To nie ma sensu na wiosce. Jakby łączyć Świdnicę z jakimś 10-15 tys miasteczkiem to tak ale nie do wioski z 30 domami. Raczej jakaś radiolinia wchodzi w grę. Tyle że to już jest teren podgórski.

 

Tylko warto na miejscu na wiosce od razu klasc swiatlowody

 

To jest jednak mało opłacalne. Dolnośląskie wsie są nieco inaczej zbudowane niż te w centralnej Polsce czy w Polsce w ogóle. Wsie poniemieckie są bardzo mocno rozwleczone. A gęstość zabudowy jest niewielka. Bywa że wioski z 30- 40 numerami mają po 3-4 kołomęty długości a domy stoją od siebie bardzo daleko i nie przy samej drodze lub w lini. Światłowód raczej bym sobie podarował. W łódzkim żeby połaczyć 30 domów potrzeba 200 metrów kabla. W dolnośląskim nie połączysz nim nawet 2 zabudowań :P

 

Teraz już rozumiecie dlaczego nie ma tam Neo :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×