Skocz do zawartości
Noone

OpenSuse 11.0

Polecane posty

Długo oczekiwana dystrybucja, zwana przez niektórych "Ubuntu killer" mimo że premierę będzie miała za 7 godzin jest już dostępna do pobrania z oficjalnych serwerów.

 

200px-OS11.0beta3-bootsplash.png

 

200px-OS11.0beta2-inst1.jpg

 

200px-OS11.0beta1-gnome0.png

 

200px-OS11.0beta3-live-inst1.png

 

Główne zmiany to:

- usprawniona obsługa pakietów, po raz pierwszy szybsza niż w innych dystrybucjach

- nowy instalator o pięknym wyglądzie, również bardzo szybki. Pełna instalacja z DVD trwa ok 25 minut (stworzono całe wzorce pakietów które jak obrazy przerzucane są w całości na dysk). Po instalacji nie jest potrzebny reset.

- efekty pulpitu, compiz, AIGLX

- Gnome 2.22, KDE 3.5.9 / 4.0.4

- esound zastąpiony przez pulseaudio

- PackageKit / PolicyKit

i wiele innych.

 

Pobieranie: http://download.opensuse.org/distribution/11.0/iso/ (o ile jakimś cudem uda wam się dostać na przeżywający ciężkie chwile serwer ;) )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

Suse.. moja ulubiona dystrybucja! Chyba znowu się skuszę, jak co pół roku na dwa tygodnie (i potem wyrzucam, bo "ueee z tego gówna linuksowego jeszcze się nie da normalnie korzystać tylko ciągle jakieś bzdurne doinstalowywanie pakietów i inne chore problemy" : )))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mała informacja:

 

Trzy najwydajniejsze superkomputery świata korzystają z SUSE Linux Enterprise

 

Novell poinformował, że najwydajniejsze superkomputery na całym świecie pracują głównie pod kontrolą systemu operacyjnego SUSE Linux Enterprise Server. Według TOP500, projektu mającego na celu monitorowanie trendów w systemach komputerowych o największej mocy przetwarzania, SUSE Linux Enterprise jest obecnie najczęściej stosowaną wersją systemu Linux na największych superkomputerach. Z 50 najwydajniejszych superkomputerów świata, aż 40 procent pracuje pod kontrolą SUSE Linux Enterprise. Dotyczy to w szczególności trzech pierwszych systemów na liście: IBM eServer Blue Gene w Lawrence Livermore National Laboratory, IBM eServer BlueGene/P (JUGENE) w Juelich Research Center i SGI Altix 8200 w New Mexico Computing Applications Center.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Suse.. moja ulubiona dystrybucja!

Moja również... Jakieś dwa lata temu robiąc między innymi zrzuty ekranu (głównie z instalatora systemu) do książki "SUSE Linux 10. Księga eksperta" natknąłem się między innymi na "wspaniałe" polskie tłumaczenie "Przeglondarka internetowa" ;) Jak ktoś ma tę książkę (albo tę wersję Suse po prostu) to może sobie sprawdzić. Trochę mnie zdziwiło takowe niedopatrzenie ze strony Novell'a, no ale... Obecnie polską wersją językową Suse zajmuje się grupa AviaryPL (Ci sami od tłumaczenia między innymi Firefoksa). Nie wiem, czy ten błąd z 2006 to również ich sprawka, czy kogoś innego (nie interesuję się sprawą rozwoju tejże dystrybucji linuksa).

 

Miałem też kiedyś OpenSuse na desktopie przez jakiś czas- wszystko fajnie, ale zniechęciło mnie zarządzanie pakietami (chyba za bardzo jestem przyzwyczajony do Debiana) i jakieś spore (w tamtych czasach) problemy z zależnościami. Po prostu Yast (ani ten w wersji graficznej, ani tymbardziej ten w wersji tekstowej który wieszał się przy sesji SSH) nie przypadł mi wtedy do gustu.

 

Novell poinformował, że najwydajniejsze superkomputery na całym świecie pracują głównie pod kontrolą systemu operacyjnego SUSE Linux Enterprise Server.

Wcale mnie to osobiście nie dziwi. Jeśli jakiejś firmie faktycznie zależy na wsparciu technicznym od producenta systemu to w zasadzie nie ma zbyt dużego wyboru- wybiera albo Suse ze wsparciem Novell'a, albo RedHat'a (a nie jakieś tam Fedory, CentOS'y itd). W komercyjnych (płatnych) dystrybucjach po prostu "płacisz i masz". Niestety OpenSuse to nie Suse Enterprise Server.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Pokuć

Trzeba będzie pobrać, zainstalować na osobnym dysku i poszukać sterowników do karty graficznej i dźwiękowej a potem Wine ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Grafika:

http://dev.compiz-fusion.org/~cyberorg/200...n-opensuse-110/

 

Wine:

http://software.opensuse.org/ymp/Emulators...E_11.0/wine.ymp

 

Wszystko jest także w repozytoriach społeczności w Yaście.

Dźwięk pewnie będzie działał od razu chyba że masz jakąś nowszą kartę creativa (jakiś czas temu wypuścili nowe sterowniki)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Pokuć

Dźwiękową mam zintegrowaną, jakieś badziewie, mi na dźwiękach jakoś wybitnie nie zależy, byle by grało. Wolałem mieć karte graficzną lepszą: GeForce 8800 GTS 320 MB. Choć po ostatnich cyrkach z Vistą jak nie szło żadnego systemu odpalić to nie wiem czy chce ryzykować kolejnym w tym roku formatem ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To zrób backup. Ja jadę na cd seagate disk wizard które to korzysta z acronisa. Już dawno się nauczyłem żeby, zwłaszcza przy upgradzie, nie zdawać się na przypadek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ma ktoś może to u siebie na serwerze ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość patrick

Taki system dla osób które chcą sie przesiąść z windowsa, na coś z pod znaku pingwina.

Do domu dobrze się sprawdza debian i slackware ( ale to moje zdanie).

 

@kisiek lepiej zostań przy swoim centos'ie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

Pamiętam kiedyś był problem z dźwiękiem, a potem z mp3 (bo prawa autorskie do kodeków czy coś)

a tak poza tym to zostawiłem kompa na parę godzin, wracam, a tu "nie można było otworzyć źródła" czy jakoś tak.. noszk... w trakcie ściągania, 4 Giga z hakiem.. phhhhhhhhh... chyba lepiej poczekać z tydzień dwa, bo na razie wszyscy ssają na chama

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Pokuć

Osobiście poczekam aż ktoś pobierze, zainstaluje i podzieli się swoją opinią ;) Już raz kupiłem kota w worku :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja mógłbym się podzielić ale będę nieobiektywny ;) Testowałem od bety, przez RC - widać wyraźny postęp. Kiedy nie musisz czekać kilka minut aż ci yast odświeży pakiety tylko 2-3 sekundy, zupełnie inaczej się pracuje. Świetnie wygląda, kilka fajnych nowych pomysłów, stabilny. Co ciekawe, zainstalowałem wcześniej 64bit który mimo wszystko jest w dalszym ciągu uciążliwym OSem, nie chciało mi się stawiać nowego od podstaw więc finalny update zrobiłem w ogóle na pracującym 10.3. 1200+ pakietów wymienionych, na koniec tej operacji system już był martwy - tylko yast reagował. I mimo wszystko odpalił się bez większych problemów, kilka drobnych poprawek i chodzi jak marzenie. Ogólnie największą zaletą tego systemu jest mnogość pakietów i zainteresowanie społeczności. Jeszcze jako ciekawostkę podam, że jakiś czas temu pojawiły się nieśmiałe pomysły aby ze względu na szybkość zyppera zastąpić nim yuma. Nawet ktoś go przeportował już. Co to się porobiło :D

 

A moje wszystkie próby z debianem kończyły się niestety jego śmiercią. Nigdy nie udało mi się nawet Xów zobaczyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość patrick
A moje wszystkie próby z debianem kończyły się niestety jego śmiercią. Nigdy nie udało mi się nawet Xów zobaczyć.

Dlatego napisałem, dla kogo suse jest dobrym systemem.

 

Oczywiście nie mówię o wersjach produkcyjnych tego systemu.

 

@Sponsi - 64 bierz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Sponsi - zdecydowanie nie bierz 64 chyba że chcesz sobie uprzykrzyć życie.

 

A wracając do debiana żeby rozwiać wątpliwości. To jedyny system którego nigdy, na różnej konfiguracji sprzętowej nie udało mi się postawić a przez tych kilka lat próbowałem większości najpopularniejszych distr (także bsd). I to nie przez moją niewiedzę tylko jego niedopracowanie. Więc to raczej nie jest system do polecenia ot tak sobie. Na serwer się sprawdza ale do domu już niekoniecznie (a już na pewno nie na sprzęcie "na czasie"). Dotyczy wersji stable.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Pokuć

Właściwie czym się zróżni 64 od i386 itd ? U mnie działa tylko architektura x64. 32 bitowe programy u mnie nie działają...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem miesiąc Ubuntu ale nie przypadło mi do gustu, potem 5 podejść do debiana i dokładnie od grudnia jade na nim - wersja Sid, w międzyczasie w lutym była reinstalka do bysk mi padł... Ale szczerze polecam. Co do OpenSUSE to jak dla mnie jest on za bardzo przeładowany....

To co mi się podoba to Debian business install + wersja SID - nie ma mocnych ;]

 

A tak szczeże to jestem Linuksowym laikiem :blink:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×