Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
krk

Linux vs Windows

Co lepsze  

23 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Który system

    • Linux
      15
    • Windows
      8


Polecane posty

Witam mam takie pytanie obecnie jestem posiadaczem Windows Xp chcę zainstalować teraz Linuxa ubuntu. I mam pytanie do was czy opłaca mi się to robić jakieś argumeny zaa i przeciw

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

totalna zmiana windows na linuksa?

a lata przyzwyczajeń? a (chyba) mała Twoja wiedza z linucha? myślisz, że tak "hop siup" i będziesz "działał" w linuksie?

 

no.. jeśli jesteś typem gracza, to od razu daj spokój - ew. zainstaluj oba systemy obok siebie.. heh

 

w ogóle pytanie jest - powiedziałbym ostro - głupie : )

heh

 

a szczerze, to Ubuntu jest nie "bliski windowsowi w używaniu", a raczej po prostu prymitywny... wolę SuSE... heh

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zależy czego oczekujesz od swojego systemu. Ale miej swiadomosc ze to praktycznie totalnie inna bajka. Osobiście się przesiadłem na ubuntu właśnie, ale tak jak już wspomniał @Sponsi - to nie będzie takie "hop siup".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Moje osobiste dywagacje:

Gry -> Windows

Bezpieczeństwo -> Linux

Koszt -> Linux

Multimedia -> Linux

Narzędzia dostarczane od razu z discro -> Linux

Programowanie -> Linux

Administracja via MS Terminal, ssh, vnc -> Linux

Komunikatory -> Linux

 

Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z Linuxem to polecam UBUNTU (Będzie najprostszy w użytkowaniu), jeżeli znasz się co nieco to polecam Debian Lenny.

Debian - instaluje mniej syfu na starcie --instalujesz tylko to co potrzebujesz.

Również bardzo fajną łatwą dystrybucją jest KateOS -- bazujący na Slackware.

Co prawda szukanie pakietów w KateOS (paczki .tgz) może być odrobinę trudniejsze niż w Ubuntu czy Debianie (apt) --za to KateOS jest ultra lekki w porównaniu z Ubuntu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

co do gier to ostatni wyczytałem w PC Format, że jest jakaś aplikacja która odpala gry pod linuxem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

...który jest raczej ciekawostką niż sensownym rozwiązaniem.. heh

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Może najpierw postaw maszynę wirtualną z Linux'em na Windowsie i wtedy testuj i ucz się systemu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A ja np. mam bardzo mieszane uczucia do Linuxów na domowych pecetach :)

 

Dla mnie liczy sie wygoda, a Windows to ma (uwaga ! w żadnym razie nie neguje wygody użytkowania linuxa :P). To czy system będzie sie włączać minute szybciej czy wolniej szczerze nie robi mi różnicy.

 

Linux jest na pewno bardziej konfigurowalny. Praktycznie wszystko można w nim zmienić (czyli tez zepsuć :P), chociaż z Windowsa tez można wycisnąć co nieco ;] Sam pamietam jak sam męczyłem sie z skonfigurowaniem modemu Neostrady, gdy pierwszy raz zainstalowałem Linuxa :) Bezcenne wrażenia ^^

 

O wygodzie dla programisty tez by można było sie kłócić. Jeśli piszemy narzędzia dla siebie, to linux jak najbardziej jest odpowiedni (dodatkowo dostęp do powłoki systemu, żyć nie umierać ;]) jednak co jeśli piszemy aplikacje dla szerszego grona odbiorców ? Większość internautów to użytkownicy Windowsa, i to najczęściej oni sa targetem programistów ^^ A ja nie wyobrażam sobie pisania większej aplikacji na windowsa, pracując na linuxie :)

 

A programy graficzne ? Wielu grafików korzysta z programów serii Adobe, które jak sadze mogą mieć problem z działaniem na systemach rodziny Linux (to tylko moje domysły :P proszę o skorygowanie tego :) )

 

Bezpieczeństwo systemu to przede wszystkim rozwaga użytkownika. Ponadto z linuxa korzysta mniej osób, dlatego też mniej wirusów pojawia sie na te platformę

 

Każdy oczywiście wyboru dokona samemu, jednak skoro np. Ja programuje na widnowsa, grafikę tworze na Windowsie, a i tu mam dostęp do komunikatorów, przeglądarki www, i SSH to poco mam sie przesiadać na linuxa ? :)

 

P.S. Dodam że korzystam z legalnej wersji systemu Windows :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Pokuć

Miałem co nieco doświadczenia z pingwinem... Ostatnio na nowej maszynie postanowiłem zainstalować obok Badziewia Visty SuSE 10.x (Wtedy najnowszy, numeru nie pamiętam) Niby wszytsko ładnie śmigało i chodziło i było fajnie. Na następny dzień nie moge odpalić kompa bo kretyn nie widział dysku. Cóż, dysk 500GB poszedł się ładnie kochać. System go nie widział, BIOS też nie. Kicha, trzeba nowy kupić. Poszperałem troche nieźle posługując się łacina i byle jak ale w końcu odpaliłem SuSE. Okazało się ze dysk jest ok tylko Vista ma zwalony rozruch (Jak zresztą wszystko jest tam zwalone...) A dowiedziałem się o tym od znajomego informatyka dwa dni temu... Efektem było formatowanie dwóch Partycji (Z punktu widzenia Windowsa) gdzie był Vista i SuSE. Skończyło się na tym że przesiadłem się na XP a vista się gdzieś kurzy w szafie (Vista Legal więc chciałem ją spzredać ale nie umiem tak kłamać twierdząc ze to najlepszy system i niezawodny...) Finał był taki że odechciało mi się instalowania SuSE chociaż na starej maszynie z XP jak instalowałem 9.3 to problemów nie było i nieźle poznałem obsługę tegoż...Teraz czekam na ponowną wenę aż zachce mi sie znów SuSE ale zainstaluje go na osobnym dysku (Posiadam dwa ale to troche inna historia dotycząca firmy Symantec i Norton System Works który dysk widział jako jedną partycję i odruchowo wszystko pięknie wyczyściłem...) Moje wrażenia z używania linuksa są dobre. Jest duża konfigurowalność i inne ciekawe zalety. Dlatego polecam Linuksa. Windows zatrzymał się w miejscu i nic w najbliższym terminie porządniejszego nie wyjdzie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

1. System operacyjny raczej Ci dysku nie zniszczy, wstawke o checi kupowania nowego dysku traktuje wiec jako watek humorystyczny ;-).

2. Visty nie sprzedawaj tylko sobie zostaw w szafie w charakterze licencji. Masz prawo do downgrade, wiec mozesz uzywac XP na licencji Visty. Tylko musisz trzymac sie tej samej kategorii, np. z Home nie mozesz zrobic Professional. Po szczegoly zadzwon na infolinie Microsoftu, gdzie pomoga Ci aktywowac legalnego XPka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A programy graficzne ? Wielu grafików korzysta z programów serii Adobe, które jak sadze mogą mieć problem z działaniem na systemach rodziny Linux (to tylko moje domysły :P proszę o skorygowanie tego :P )

Bzdury :P Ja korzystam z Adobe Photoshopa CS2 dzięki WINE bez najmniejszych problemów :P

 

SuSE 10.x

SuSE jest kiepską dystrybucją (wg mnie). Jak Ubuntu u mnie nigdy nie miało problemów z wykrywaniem podzespołów tak Suseł zawsze coś namieszał.

 

Masz prawo do downgrade, wiec mozesz uzywac XP na licencji Visty.

Tylko jak ma się Vistę Business / Ultimate. W innych wersjach nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SuSE jest kiepską dystrybucją (wg mnie). Jak Ubuntu u mnie nigdy nie miało problemów z wykrywaniem podzespołów tak Suseł zawsze coś namieszał.

O żesz ty :P Używam od wielu miesięcy i nie zamieniłbym na nic innego. Najbardziej przyjazna i dopracowana dystrybucja z ogromnym wsparciem firm zewnętrznych (IMHO :P). Mam ci wymienić jakie problemy miało nowe ubuntu podczas mojej ostatniej z nim przygody? Albo jak stare ubu zalicza zwiechę podczas startu?

 

A że człowiek sobie pograć też musi na drugim dysku mam serv 2008 który bije ten szajs vistę na głowę (mimo że formalnie to samo, to jednak w działaniu, stabilności, zasobożerności kolosalna różnica). Polecam taki duet.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A ja wolę windowsa. Susła mam też na dysku, ale tyle co miałem problemów z obsługą sprzętu to nikomu nie życzę. Poza tym, dla mnie linux nie chodzi szybciej, nie zużywa mniej ramu, ma problemy z obsługą palmtopów itp. Najbardziej wkurzały mnie czcionki, nawet po wgraniu ich do systemu musiałem globalnie ustawiać ich wielkość na stronach itd., a wygładzanie ich również nie dawało zadawalających efektów. Poza tym braki w programach, podobno photoshop już działa, jak znajdę chwilę to sprawdzę jak, ale cudów się nie spodziewam. Żeby nie było, że nie dałem przykładu programu którego nie ma na linuksie, to np. autocad, wiem, że istnieją klony, ale to na prawdę nie jest to.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dla mnie linux nie chodzi szybciej, nie zużywa mniej ramu,

??? Mi Ubuntu z efektami 3D, wszelkimi startowymi aplikacjami zajmuje maksymalnie 220MB, jakbym powyłączał indeksację i 3D byłoby jeszcze mniej.

 

Najbardziej wkurzały mnie czcionki, nawet po wgraniu ich do systemu musiałem globalnie ustawiać ich wielkość na stronach itd., a wygładzanie ich również nie dawało zadawalających efektów.

W Ubuntu to 5 minut roboty i wszystko gra.

 

Poza tym braki w programach, podobno photoshop już działa, jak znajdę chwilę to sprawdzę jak, ale cudów się nie spodziewam. Żeby nie było, że nie dałem przykładu programu którego nie ma na linuksie, to np. autocad, wiem, że istnieją klony, ale to na prawdę nie jest to.

Photoshop jak pisałem działa, WINE jest teraz bardzo szybko rozwijane. Autocad zapewne też już pójdzie przez WINE.

 

Mit, że trzeba szukać koniecznie zamienników dawno już upadł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A mi SuSe 10.2 od 900 MB do nawet 1,4 GB ramu, oczywiście bez specjalnego obciążenia, kde, kadu i to co jest standardowo włączone. W 10.3 już trochę lepiej, około 600 MB po uruchomieniu. A zalogowanie się do Yast to dobre kilkanaście sekund czekania

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A mi SuSe 10.2 od 900 MB do nawet 1,4 GB ramu, oczywiście bez specjalnego obciążenia, kde, kadu i to co jest standardowo włączone. W 10.3 już trochę lepiej, około 600 MB po uruchomieniu. A zalogowanie się do Yast to dobre kilkanaście sekund czekania

Czyli wniosek jest jeden, nie oceniaj Linuxa po jednej dystrybucji. Chcesz zobaczyć szybkiego Linuxa to skorzystaj z UBUNTU :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Korzystałem z ubuntu jeszcze na starym komputerze, niczym się dla mnie od xp nie wyróżniał poza problemami z grami. Obecnie nawet instalacja nie chce ruszyć, a nie mam zamiaru kolejny raz błagać wszystkich "specjalistów" na forach, żeby powiedzieli mi czy da się to jakoś naprawić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Obecnie 337MB mam zajęte (z FF). Do 700MB podczas normalnej pracy dochodzi. Za miesiąc opensuse 11 - mogę z góry (i po teście bety) założyć że będzie bardzo udana. W 10.3 bolączką rzeczywiście jest yast ale to nie problem:

http://download.opensuse.org/repositories/zypp:/Backport
http://download.opensuse.org/repositories/YaST:/Backport

Nowy yast jest już szybszy niż większość menadżerów z innych dystrybucji a biorąc pod uwagę możliwości zostawia je w tyle.

Firefox nie respektuje wygładzania systemowego więc rzeczywiście może gorzej wyglądać ale do czasu:

~/.fonts.conf

<fontconfig>
<!-- Need this to override fontconfig/freetype defaults for Firefox -->

<match target="font" >
<edit mode="assign" name="rgba" >
<const>rgb</const>
</edit>
</match>

<match target="font" >
<edit mode="assign" name="hinting" >
<bool>true</bool>
</edit>
</match>

<match target="font" >
<edit mode="assign" name="autohint" >
<bool>false</bool>
</edit>
</match>

<match target="font" >
<edit mode="assign" name="hintstyle" >
<const>hintslight</const>
</edit>
</match>

<match target="font" >
<edit mode="assign" name="antialias" >
<bool>true</bool>
</edit>
</match>

<match target="font" >
<edit mode="assign" name="dpi" >
<double>96</double>
</edit>
</match>
</fontconfig>

Po tej poprawce mamy możliwość poznania jak paskudnie wyglądają windowsowe fonty.

 

Photoshop CS2 działa przez wine ale z drugiej strony zapoznanie się z gimpem może wyjść na dobre. Też na niego narzekałem dopóki nie musiałem kilka rzeczy poprawić i poznałem możliwości. Wiele poprawek robi się znacznie szybciej i wygodniej niż w PS.

Autocad:

 

A przy okazji warto zauważyć że kilka dni temu wine został zamrożony i za 3 miesiące zostanie wydana wersja 1.0 :P Chyba że postanowią pociągnąć jeszcze ten światowy rekord czasu wydania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Pokuć

Alien, System mi dysku nie rozwalił. Po prostu jakiś błąd powodował że BIOS go nie widział. Vista ma spieprzonego botloadera czy jak to się zwie...Zainstalowałem system works który dawali gratis do NIS 2008 za 99 PLN. No i jak trzeba było robić formata to był taki myk ze 4 partycje złączył w jedną, chwila nieuwagi i dysk wyczyszczony....i 900 zyla w plecy... :P Mam legalnego XP Pro i Legalną Viste Ultimatum. Ja po tym co czytałem o wielu linuksac a także po swoic doświadczeniach u mnie i paru innych osób stwierdzam że lepszy jest linuks niż windows. I w działaniu i we wszystkim :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale skasowanie rekordu MBR czy dowolnego innego na dysku to jeszcze nie powod, zeby isc po nowy dysk ;-). Co najwyzej majstrowanie przy rekordach serwisowych moze zrobic problem, ale z tego co sie orientuje, z poziomu systemu operacyjnego nie powinno to byc w ogole mozliwe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

temat rzeka co windows czy linux, zalezy kto co lubi i na czym zaczynal, jak by linux bym instalowany tak windows to ludzie by sie nauczyli na linuxie pracowac i by wyprzydzali wondowsem, i odwrotnie. Wiec nie ma co lepsze co gorsze, to zalezy co lubisz .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Pokuć

Linuks darmowy i przemawia też to że możesz z nim zrobic co chcesz a MS Windows ma w cholere ograniczeń i innych cudaków. Z linuksa zrobisz sobie takie zaplecze jakie można zrobisz na Windowsie. Odwrotnie sie nie da...Win nie widzi nawet partycji lina...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×