Skocz do zawartości
iks

Hosting od strony prawnej

Polecane posty

Witam,

przeszukuje siec pod tym kontem i mam problem, a w zwiazku z tym kilka pytan zwiazanych z prowadzeniem hostingu:

 

1. Jakie konkretnie ustawy maja zastosowanie przy swiadczeniu uslug hostingu? Wiem ze ustawa o swiadczeniu uslug droga elektroniczna na pewno, cos jeszcze?

2. Jakie obowiazki zwizane z logowaniem polaczen z serwerami ma firma hostingowa? Wiem ze operatorzy dostarczajacy internet maja obowiazek logowanie i zachowywania tychze przez 2 lata. Jak ma sie sprawa z hostingiem? Moze ten obowiazek spoczywa na DC skoro to oni swiadcza uslugi telekomunikacyjne? imho to by bylo calkiem wygodne:P

3. Jak wyglada sprawa odpowiedzialnosci za tresci umieszczone na serwerach? Rozumiem ze hostingodawca ma obowiazek blokady tresci lamiacych prawo jesli otrzyma informacje o takowych od organow scigania. Jak wyglada sprawa wspolpracy z takowymi? Nalezy zabezpieczyc jakos takie dane? Wystarczy usunac? Kasujemy badz co badz dowod w sprawie / zacieramy slady.

 

Z gory dziekuje za wszelkie informacje.

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam,

przeszukuje siec pod tym kontem i mam problem, a w zwiazku z tym kilka pytan zwiazanych z prowadzeniem hostingu:

 

1. Jakie konkretnie ustawy maja zastosowanie przy swiadczeniu uslug hostingu? Wiem ze ustawa o swiadczeniu uslug droga elektroniczna na pewno, cos jeszcze?

 

Na pewno musisz się zapoznać z:

 

1. Ustawą z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny - w tej ustawie jest mowa o umowach zawieranych na odległość

 

2. Ustawą z dnia 23 sierpnia 2007 r. o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym

 

3. Ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych

 

Ewentualnie zapoznaj się też z:

 

1. Ustawą z dnia 15 grudnia 2000 r. o ochronie konkurencji i konsumentów

 

2. Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 14 lipca 2005 r. w sprawie wystawiania oraz przesyłania faktur w formie elektronicznej (...) i tym linkiem http://prawo.vagla.pl/node/7657 żeby mieć świadomość, że nie możesz wysyłać klientom faktur VAT w formie elektronicznej do samodzielnego drukowania.

 

2. Jakie obowiazki zwizane z logowaniem polaczen z serwerami ma firma hostingowa? Wiem ze operatorzy dostarczajacy internet maja obowiazek logowanie i zachowywania tychze przez 2 lata. Jak ma sie sprawa z hostingiem? Moze ten obowiazek spoczywa na DC skoro to oni swiadcza uslugi telekomunikacyjne? imho to by bylo calkiem wygodne:P

 

IMO to ten obowiązek spoczywa na Tobie, ale nie wiem na 100%. Na pewno bezpieczniej mieć te logi niż ich nie mieć :)

 

3. Jak wyglada sprawa odpowiedzialnosci za tresci umieszczone na serwerach? Rozumiem ze hostingodawca ma obowiazek blokady tresci lamiacych prawo jesli otrzyma informacje o takowych od organow scigania. Jak wyglada sprawa wspolpracy z takowymi? Nalezy zabezpieczyc jakos takie dane? Wystarczy usunac? Kasujemy badz co badz dowod w sprawie / zacieramy slady.

 

W przypadku uzyskania wiarygodnych informacji o bezprawnym charakterze przechowywanych danych od jakichś ludzi masz je zablokować i poinformować klienta o blokadzie - była kiedyś na ten temat dyskusja tutaj na forum chyba odnośnie reakcji firmy IQ na takie zgłoszenie, warto się z tym wątkiem zapoznać.

W przypadku informacji od organów ścigania nic nie usuwasz tylko zabezpieczasz dane a klientowi blokujesz do nich dostęp.

 

Pracowałam kiedyś w dwóch dużych firmach hostingowych i dość często organy ścigania zwracały się o jakieś dane typu kto korzystał z takiej i takiej skrzynki pocztowej, na czyim koncie stoi taka i taka strona. Kiedyś dostaliśmy z prokuratury żądanie przesłania logów z WWW z kilku miesięcy w formie... papierowej. Dzwoniłam do nich z informacją, że to będzie kilka tysięcy kartek i czy możemy im to wysłać na DVD. Kazali wysłać wniosek do nich i oni odpowiedzą. Ponieważ nie odpowiedzieli dostali kilka kg logów. Nie wiem jak się dalej sprawa potoczyła :)

 

Alien na pewno z przyjemnością odpowie na wszystkie Twoje pytania :D

 

EDIT

Na http://prawo.vagla.pl/ znajdziesz wiele ciekawych informacji na temat prawa w Internecie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2. Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 14 lipca 2005 r. w sprawie wystawiania oraz przesyłania faktur w formie elektronicznej (...) i tym linkiem http://prawo.vagla.pl/node/7657 żeby mieć świadomość, że nie możesz wysyłać klientom faktur VAT w formie elektronicznej do samodzielnego drukowania.
Chyba troche źle to interpretujesz (albo ja źle zinterpretowałem piątkową konferencję, na której ten temat był poruszany :)):

1) E-faktura musi być podpisana kwalifikowanym podpisem elektronicznym,

2) Odbiorca musi wyrazić pisemną zgodę na otrzymywanie faktur w tej formie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Chyba troche źle to interpretujesz (albo ja źle zinterpretowałem piątkową konferencję, na której ten temat był poruszany :P ):

1) E-faktura musi być podpisana kwalifikowanym podpisem elektronicznym,

2) Odbiorca musi wyrazić pisemną zgodę na otrzymywanie faktur w tej formie.

 

Nie chodziło mi o e-faktury tylko o udostępnianie/przesyłanie mailem PDFki do samodzielnego wydrukowania i zaksięgowania jako zwykłej faktury VAT. Ustawę o e-fakturach podałam po to, żeby pytający wiedział, że żeby przesłać fakture mailem musi spełnić te warunki o których wspomniałeś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nie chodziło mi o e-faktury tylko o udostępnianie/przesyłanie mailem PDFki do samodzielnego wydrukowania i zaksięgowania jako zwykłej faktury VAT.
Może napiszę teraz coś głupiego ale czym są e-faktury jak nie podpisanymi PDF'ami do samodzielnego wydrukowania i zaksięgowania jako zwykłej faktury?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Może napiszę teraz coś głupiego ale czym są e-faktury jak nie podpisanymi PDF'ami do samodzielnego wydrukowania i zaksięgowania jako zwykłej faktury?

 

teraz zadam byc moze glupie pytanie, ale nie jestem pewien.

Czy faktura w PDF jaką otrzymuję od różnych firm, posiada w sobie zakodowany podpis elektroniczny?

Po czym mozna poznac ze jakiś plik faktury zawiera lub nie zawiera podpisu?

 

Ed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
teraz zadam byc moze glupie pytanie, ale nie jestem pewien.

Czy faktura w PDF jaką otrzymuję od różnych firm, posiada w sobie zakodowany podpis elektroniczny?

Po czym mozna poznac ze jakiś plik faktury zawiera lub nie zawiera podpisu?

Otwórz ten PDF and go to: File -> Properties -> Security,

będzie tam wzmianka o ew. podpisach elektronicznych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Otwórz ten PDF and go to: File -> Properties -> Security,

będzie tam wzmianka o ew. podpisach elektronicznych.

 

dzieki za odpowiedz

 

 

Edit: sprawdzilem fakturkę otrzymaną z rejestracjadomen.pl i nie znalazlem zadnej informacji o podpisach. Jutro podrązę temat.

 

Ed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Czy faktura w PDF jaką otrzymuję od różnych firm, posiada w sobie zakodowany podpis elektroniczny?
Nie spodziewałbym się :) Poza tym nawet jakby taki dokument posiadał jakiś podpis elektorniczny, to nie oznacza to wcale, że jest to kwalifikowany podpis elektroniczny wystawiony przez uprawnioną do tego instytucję.

No i jak już wcześniej wspominałem... Jeżeli nie wyraziłeś pisemnej zgody na otrzymywanie faktur w takiej formie, to firmy, które Ci je wystawiają robią to niezgodnie z prawem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
No i jak już wcześniej wspominałem... Jeżeli nie wyraziłeś pisemnej zgody na otrzymywanie faktur w takiej formie, to firmy, które Ci je wystawiają robią to niezgodnie z prawem :)

W takim razie... czy to znaczy, że jeśli moja firma wysyła do klientów faktury Vat pocztą tradycyjną (z podpisem i pieczątką) a dodatkowo fakturkę w formie PDF (z napisem "KOPIA" a nie "ORYGINAŁ" bo ten idzie w formie papierowej) to czy... też łamię przez to prawo ułatwiając życie klientowi, czy robiłbym to jedynie wysyłając im w ten sposób oryginały?

 

Skonsultuję to na pewno z moją księgową w najbliższym tygodniu. Faktur pro-forma, które w świetle prawa nie stanowią żadnego dokumentu księgowego całe szczęście to nie dotyczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1. Jakie konkretnie ustawy maja zastosowanie przy swiadczeniu uslug hostingu? Wiem ze ustawa o swiadczeniu uslug droga elektroniczna na pewno, cos jeszcze?
Oprocz ww. dodam jeszcze ustawe o swiadczeniu uslug elektronicznych, ktorej chyba nikt nie wymienil. To najwazniejsza ustawa dla uslugi jaka jest hosting (bo najbardziej dla niej specyficzna).
3. Jak wyglada sprawa odpowiedzialnosci za tresci umieszczone na serwerach? Rozumiem ze hostingodawca ma obowiazek blokady tresci lamiacych prawo jesli otrzyma informacje o takowych od organow scigania. Jak wyglada sprawa wspolpracy z takowymi? Nalezy zabezpieczyc jakos takie dane? Wystarczy usunac? Kasujemy badz co badz dowod w sprawie / zacieramy slady.
Hostingodawca powinien usunac dane w momencie gdy uzyska wiarygodne zawiadomienie o ich bezprawnym charakterze.Material dowodowy warto kazdorazowo zabezpieczyc w takim przypadku (dla wlasnego bezpieczenstwa), ale nie ma takiego obowiazku dopoki nie otrzymasz stosownego nakazu z prokuratury.
W takim razie... czy to znaczy, że jeśli moja firma wysyła do klientów faktury Vat pocztą tradycyjną (z podpisem i pieczątką) a dodatkowo fakturkę w formie PDF (z napisem "KOPIA" a nie "ORYGINAŁ" bo ten idzie w formie papierowej) to czy... też łamię przez to prawo ułatwiając życie klientowi, czy robiłbym to jedynie wysyłając im w ten sposób oryginały?
Jesli na PDF jest tylko "kopia" to nie lamiesz prawa. Gdybys wyslal fakture VAT PDF-em z napisem "oryginal" bez podpisu kwalifikowanego - zlamalbys prawo. Gdybys wyslal fakture VAT jako e-fakture z podpisem, ale bez pisemnej zgody odbiorcy - zlamalbys prawo.
Może napiszę teraz coś głupiego ale czym są e-faktury jak nie podpisanymi PDF'ami do samodzielnego wydrukowania i zaksięgowania jako zwykłej faktury?
E-faktur nie nalezy drukowac i ksiegowac jak zwyklych faktur! To powazne naduzycie, bo powstaja de facto dwie faktury - jedna elektroniczna i druga papierowa. To tak jakby miec dwa oryginaly faktury. Wystarczy odrobina zlosliwosci ze strony Urzedu Skarbowego i zostana one potraktowane jako dwa dokumenty ksiegowe (mimo, ze maja ta sama zawartosc) - niejeden taki przypadek zna juz historia ;-). E-faktury nalezy przechowywac na nosniku elektronicznym w postaci niezmienionej i udostepniac do wgladu Urzedowi Skarbowemu na zyczenie.

 

Przepraszam, ze dzis maksymalnie lakonicznie i w duzym skrocie, ale duzo pracy mam ;-).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Może napiszę teraz coś głupiego ale czym są e-faktury jak nie podpisanymi PDF'ami do samodzielnego wydrukowania i zaksięgowania jako zwykłej faktury?

 

Według wspomnianego rozporządzenia (art. 6 punkt 5) "faktury przesłane w formie elektronicznej powinny byc przechowywane przez ich wystawcę oraz odbiorcę w formie elektronicznej w formacie w którym zostały przesłane (...)" Taka zwykła papierowa faktura musi być wydrukowana przez wstawcę, chociaż wątpliwe jest jak US sprawdzi, kto nacisnął drukuj. Jeśli jednak US dowie się, że faktura była drukowana przez klienta to i klient poniesie za to konsekwencje (księgowanie fałszywej faktury) i wystawca (za wystawienie niezgodnie z prawem). Można to obejść przez systemy EDI, ale nie wiem z czym to się je więc się nie wypowiadam.

 

Oczywiście mogę się mylić :D

 

EDIT Ustawę o świadczeniu usług drogą elektroniczną wymienił pytający :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
EDIT Ustawę o świadczeniu usług drogą elektroniczną wymienił pytający :)
;-) Bo sie tak rozpisaliscie wszyscy, a ja mam czas tylko szybko przeskanowac tekst ;-).PS. To dla mnie klasyczny przypadek absurdu prawnego. W sytuacji gdy faktura moze byc zwyklym swistkiem bez zadnego podpisu, z e-faktur robi sie twierdze nie do zdobycia ;-).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PS. To dla mnie klasyczny przypadek absurdu prawnego. W sytuacji gdy faktura moze byc zwyklym swistkiem bez zadnego podpisu, z e-faktur robi sie twierdze nie do zdobycia ;-).

 

Zgłosiłeś to już Palikotowi? :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
W takim razie... czy to znaczy, że jeśli moja firma wysyła do klientów faktury Vat pocztą tradycyjną (z podpisem i pieczątką) a dodatkowo fakturkę w formie PDF (z napisem "KOPIA" a nie "ORYGINAŁ" bo ten idzie w formie papierowej) to czy... też łamię przez to prawo ułatwiając życie klientowi, czy robiłbym to jedynie wysyłając im w ten sposób oryginały?
Według mnie (czyt. możliwa błędna interpretacja) nie potrzebujesz zgody, ponieważ ORYGINAŁ wysyłasz w wersji papierowej, natomiast o ile KOPIA nie została podpisana elektronicznym podpisem kwalifikowanym, to nie jest ona dokumentem księgowym.

 

Oczywiście najlepiej sie skonsultuj z kim trzeba i podziel się wynikami :)

 

E-faktur nie nalezy drukowac i ksiegowac jak zwyklych faktur! To powazne naduzycie, bo powstaja de facto dwie faktury - jedna elektroniczna i druga papierowa. To tak jakby miec dwa oryginaly faktury. Wystarczy odrobina zlosliwosci ze strony Urzedu Skarbowego i zostana one potraktowane jako dwa dokumenty ksiegowe (mimo, ze maja ta sama zawartosc) - niejeden taki przypadek zna juz historia ;-). E-faktury nalezy przechowywac na nosniku elektronicznym w postaci niezmienionej i udostepniac do wgladu Urzedowi Skarbowemu na zyczenie.
Hmm... Jakoś mnie do końca nie przekonałeś (chyba pierwszy raz :)).

 

Według wspomnianego rozporządzenia (art. 6 punkt 5) "faktury przesłane w formie elektronicznej powinny byc przechowywane przez ich wystawcę oraz odbiorcę w formie elektronicznej w formacie w którym zostały przesłane (...)" Taka zwykła papierowa faktura musi być wydrukowana przez wstawcę, chociaż wątpliwe jest jak US sprawdzi, kto nacisnął drukuj. Jeśli jednak US dowie się, że faktura była drukowana przez klienta to i klient poniesie za to konsekwencje (księgowanie fałszywej faktury) i wystawca (za wystawienie niezgodnie z prawem). Można to obejść przez systemy EDI, ale nie wiem z czym to się je więc się nie wypowiadam.
Tak, oczywiście trzeba przechowywać e-faktury w wersji elektronicznej (w celu ew. weryfikacji) ale wydaje mi się, ze drukując ją nikomu się krzywda nie stanie :)

I nie bardzo rozumiem dlaczego wystawca miałby ponieść konsekwencje tego, że jego klient wydrukował prawidłową e-fakturę?

 

Natomiast jeżeli chodzi o EDI to, z tego co obiło mi się o uszy, korzystając z takiego kanału przekazu nie jest wymagany kwalifikowany podpis elektroniczny, gdyż taki system zapewnia już wymagany poziom bezpieczeństwa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hmm... Jakoś mnie do końca nie przekonałeś (chyba pierwszy raz :)).
Bo to jest troche z cyklu filozofii prawniczej. Bo co sie stanie jak bedziesz miec dwa oryginaly faktury? Niestety wykladnia prawna jest tu jasna - bedziesz miec dwie rozne faktury. Co gorsza, ta papierowa bedzie "wystawiona" niezgodnie z prawem (nie mozesz sobie wystawiac faktur kosztowych na dane innego sprzedawcy ;-)), czyli nie mozesz jej zaksiegowac. Czyli masz nieuprawniony koszt. A to juz cos, co Urzad moze zainteresowac.Wystawca e-faktury oczywiscie nie poniesie odpowiedzialnosci za to, ze klient fakture wydrukuje. Bo nie ma na to wplywu.

 

Megi chodzilo o zwykla fakture w PDF, nie o e-fakture. W takim przypadku wystawca ma problem, bo nie udokumentowal sprzedazy (faktura wyslana w PDF w sensie ksiegowym nie istnieje). A odbiorca ma problem, bo zaksiegowal fakture, ktorej nie ma. To jest do pewnego stopnia oczywiscie wciaz rozmowa na poziomie filozofii prawniczej (i jesli ktos przedstawi i uargumentuje swoj punkt widzenia to chetnie sie nad nim zastanowie). Poza jednym malym wyrokiem WSA, ktory potwierdzil, ze faktur PDF przesylac nie mozna. Mozna pytac - a kto to udowodni, skoro faktura z PDF po wydruku niczym sie nie rozni? Odpowiedz jest prosta - zlosliwy klient ;-).

 

Według mnie (czyt. możliwa błędna interpretacja) nie potrzebujesz zgody, ponieważ ORYGINAŁ wysyłasz w wersji papierowej, natomiast o ile KOPIA nie została podpisana elektronicznym podpisem kwalifikowanym, to nie jest ona dokumentem księgowym.

 

Kopia w ogole nie stanowi podstawy do ksiegowania kosztu, niezaleznie od tego w jaki sposob i jak ladnie zostanie podpisana.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kopia w ogole nie stanowi podstawy do ksiegowania kosztu, niezaleznie od tego w jaki sposob i jak ladnie zostanie podpisana.
Hmm... To po co w takim razie w ogóle coś takiego jak KOPIA?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hmm... To po co w takim razie w ogóle coś takiego jak KOPIA?

 

Kopia faktury czy rachunku jest dla sprzedającego (on ją księguje), oryginał dla kupującego. Jeżeli oryginał faktury nie dotrze do klienta czy klient go zapodzieje to też nie wystawia mu się kopii tylko duplikat oryginału. Podejrzewam, że Kaczy wysyła kopię mailem jedynie w celach informacyjnych, aby klienci znali dane z faktury, która do nich dotrze "snail mail" :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z cyklu rozwazania spod prysznica: A moze wydrukowana e-faktura (ta z podpisem kwalifikowanym) to juz kopia faktury? Taka kalka jak na ksero ;P. I w sumie nie wykluczam, ze mozna by sie czyms takim posilkowac dla wlasnej wygody przy ksiegowaniu kosztu. Z jednym zastrzezeniem: sama e-faktura musi byc przechowywana zgodnie z wymaganiami ustawowymi i to ona stanowi dowod ksiegowy. Wiec to przed czym przestrzegam to nawet nie samo drukowanie faktury, co drukowanie i wyrzucanie e-faktury do wirtualnego kosza, sadzac, ze jak jest wydrukowana to ten pliczek juz nie jest potrzebny.

 

Inaczej mowiac, wydrukowana e-faktura dla wlasnej wygody moze i tak (w charakterze kopii), ale dowodem ksiegowym musi byc ta wersja elektroniczna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kopia faktury czy rachunku jest dla sprzedającego (on ją księguje), oryginał dla kupującego. Jeżeli oryginał faktury nie dotrze do klienta czy klient go zapodzieje to też nie wystawia mu się kopii tylko duplikat oryginału.
Hmm... Wydawało mi się, że kupujący też może otrzymać KOPIĘ. No nic, człowiek się uczy całe życie :)

 

Podejrzewam, że Kaczy wysyła kopię mailem jedynie w celach informacyjnych, aby klienci znali dane z faktury, która do nich dotrze "snail mail" :)
W jakim celu? Przecież i tak nie mogą wykorzystać tych informacji przy księgowaniu skoro nie mają jeszcze oryginału (przynajmniej tak wnioskuję z wcześniejszej wypowiedzi alien'a).

 

Z jednym zastrzezeniem: sama e-faktura musi byc przechowywana zgodnie z wymaganiami ustawowymi i to ona stanowi dowod ksiegowy. Wiec to przed czym przestrzegam to nawet nie samo drukowanie faktury, co drukowanie i wyrzucanie e-faktury do wirtualnego kosza, sadzac, ze jak jest wydrukowana to ten pliczek juz nie jest potrzebny.
Oczywiście, o czym już wyżej pisałem...

 

Inaczej mowiac, wydrukowana e-faktura dla wlasnej wygody moze i tak (w charakterze kopii), ale dowodem ksiegowym musi byc ta wersja elektroniczna.
...i dokładnie o to mi cały czas chodziło :) (co wcale nie oznacza, że mamy rację :)).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kopia faktury czy rachunku jest dla sprzedającego (on ją księguje), oryginał dla kupującego. Jeżeli oryginał faktury nie dotrze do klienta czy klient go zapodzieje to też nie wystawia mu się kopii tylko duplikat oryginału. Podejrzewam, że Kaczy wysyła kopię mailem jedynie w celach informacyjnych, aby klienci znali dane z faktury, która do nich dotrze "snail mail" :)

Dokładnie tak megi- potwierdzam. Kopia faktury (jako załącznik PDF w mailu) wysyłana jest do klienta tylko i wyłącznie w celach informacyjnych wraz z informacją o tym, że oryginał został do niego wysłany pocztą tradycyjną (najczęściej listem priorytetowym).

 

W jakim celu? Przecież i tak nie mogą wykorzystać tych informacji przy księgowaniu skoro nie mają jeszcze oryginału (przynajmniej tak wnioskuję z wcześniejszej wypowiedzi alien'a).

Gdyby taka faktura nie dotarła (pocztowcy czasem mają "lepkie" ręce) klient może na podstawie wysłanej mu kopii faktury w PDF (która nie jest dla niego żadnym dokumentem księgowym) zwrócić się do nas o wystawienie duplikatu oryginału, podając od razu numer zaginionej faktury (ułatwiając/przyśpieszając nam i samemu sobie całą sprawę).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Koszt wysłania faktury (zwykła koperta, pieczątka firmowa, druczek) to ok. 2zł. Jeżeli miałbym mieć problemy w Urzędzie Skarbowym - wolę wysyłać klientom tradycyjne druczki pocztą. Może dostaną je później - ale wszystko jest jasne bez zbędnych kombinacji. A co do PDF'a - Klient może sobie zażyczyć kopii w PDFie - właśnie z tego powodu, który podał kaczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Koszt wysłania faktury (zwykła koperta, pieczątka firmowa, druczek) to ok. 2zł.
Chyba trochę więcej - w końcu potrzebny jest list polecony. Do tego dochodzi czas osoby, która te faktury wystawia...

...no i w przypadku, kiedy oferujesz usługi za 10zł miesięcznie, z których korzysta kilka tys. osób, to koszt wystawienia zwykłych faktur jest znaczący :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

List polecony nie jest konieczny, stosujemy go w tych miejscowościach gdzie regularnie nam giną przesyłki (niestety są takie czarne dziury na mapie). Jeśli przesyłka nie dotrze to zawsze można ją ponowić. A z poleconymi same problemy - dla nadawcy (te wszystkie polecenia nadania) i dla adresata - jeśli listonosz nie złapie takiej osoby to trzeba biegać po urzędach pocztowych.

 

Ale IMO szacunki kosztu fakturowania poniżej 3 złotych są bardzo optymistyczne. Trzeba pamiętać, że to nie tylko papier, znaczek i drukarka, ale też czas pracy. A złożoność problemu w sensie logistycznym rośnie wykładniczo w miarę zwiększania ilości faktur.

 

Z całą pewnością dla np. domen za parę złotych jest to koszt znaczący ;-).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×