Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
tatanka

Jakie parametry powinien spełniać serwer (serwery) do...?

Polecane posty

Witam

Na wstępie przyznaje się do słabej znajomości tematyki dotyczącej hostingu, stąd przepraszam z góry za ewentaulne nieprofesjonalne użycia terminologii lub błędne załozenia (w tym drugim wypadku proszę o poprawianie mnie)

 

Potrzebuję danych do biznes planu przygotowywanego w celu określenia kosztów założenia serwisu społecznościowego z elementami web 2.0

 

Serwis prawdopodobnie powstanie na jakimś profesjonalnym cms-ie.

Będzie się składał z forum, blogu, będzie miał równeiż możliwość przeglądania profili użytkowników wraz z ich zdjęciami (lista profili z miniaturkami zdjęć); każdy działów z możliwością dodawania komentarzy. Około 8-10 działów. Część w rodzaju tablicy ogłoszeń, część w rodzaju forum, część blogowa.

Waga stron, gdzie nie będzie opcji powiększania miniaturek powinna sięgać 100-150kb;

waga stron z profilami, gdzie to będzie możliwe maks. 500-600kb.

 

Taki jest szkielet. Do tego szkieletu potrzebowałbym osobne dane.

 

Wersja rozszerzona projektu posiadałaby również dział podcast (na wypadek, gdybym użył niewłaściwej nazwy chodzi mi o internetowe radio :) ) i (tu się zapędziłem z marzeniami) dział, gdzie użytkownicy będą mieli możliwość dodawać swoich produkcji filmowych (coś w stylu youtube jeśli chodzi o technikę dodawania).

Do tej wersji rozszerzonej też potrzebowałbym informacji o parametrach koniecznego sprzętu.

 

Waga stron z podcastem (nie mam pojęcia, jak to liczyć) i z filmami (tu też nie wiem) pozostaje dla mnie chwilowo tajemnicą. Czytałem na innych postach o streamingu, który zżera dużo procka, ramu i jeszcze więcej łącza, podejrzewam więc astronomiczne koszty.

 

 

I teraz założenia/prognozy dotyczące ilości odsłon i unikalnych użytkowników.

Ruch obliczałme na podstawie raportu dotyczącego internetu w Polsce na rok 2006 (raport IAB), gdzie serwisy społecznościowe tam wymienione (epuls i grono) miały podobne osiągi miesięczne (tyle że po nieco dłuższym czasie istnienia w sieci).

 

Inwestor - o ile zgodzi się w tym uczestniczyć - zapewnia środki na kampanię reklamową i możliwość powiadomienia o nowym projekcie na własnych stronach (chodzi o duży portal), dlatego prognozy dotyczące ruchu biorą te dwa czynniki pod uwagę:

 

Pierwszy miesiąc działalności: (tu akurat dane kompletnie z sufitu, wynikające z pobożnych życzeń związanych ze skutecznością kampanii reklamowej i jej zasięgiem; tu też wskazana ewentualna korekta )

- 500-600mln odsłon / 1-2mln unikalnych użytkowników;

 

2-6 miesiące - 100-300mln odsłon/ ok. 100-250tysięcy uu (serwisy społecznościowe podobno generują więcej odsłon niż statystyczne 5 na uzytkownika);

 

potem

6-18 miesiące - 400-500mln odsłon / 500-650 tysięcy uu;

 

 

Zdaję sobie sprawę, że prognozy podane wyglądają na przeszacowane, ale to jest tzw. wariant optymistyczny, a potrzebuję go uwzględnić w biznesplanie.

 

 

Bardzo bym był wdzięczny za podanie:

1. parametrów niezbędnych serwerów (jaki procek, ile ramu, ile powierzchni dyskowej i inne ważne dane)

2. ilosci tych serwerów (o ile jeden nie starczy, a pewnie nie);

3. koniecznego transferu i pasma łącza;

4. orientacyjnej ceny (albo dokładnej, jeśli ktos się o nią pokusi);

5. kosztów wynajęcia administratora, który by nad serwerami czuwał i uaktualniał soft;

6. czegoś, o czym zapomniałem?

 

Gdyby były potrzebne inne dane do określenia tych parametrów, poproszę o sygnał (tylko poproszę o używanie słownictwa zrozumiałego dla gościa spoza branży)

 

 

Zdaję sobie sprawę, że mój post może wywołać drwiny i posądzenia o niepoważne podejście do tematu, pragnę więc od razu wyjaśnić, że nie pisałem go sobie dla jaj, a wszelkie pomyłki w treści wynikają z ograniczonej wiedzy na temat całości spraw związanych z hostingiem.

Niestety, muszę to wykonać sam, więc szukam pomocy tam, gdzie istnieje na nią możliwość.

Dzięki za zajęty czas i ewentualne wskazówki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bardzo bym był wdzięczny za podanie:

1. parametrów niezbędnych serwerów (jaki procek, ile ramu, ile powierzchni dyskowej i inne ważne dane)

2. ilosci tych serwerów (o ile jeden nie starczy, a pewnie nie);

3. koniecznego transferu i pasma łącza;

4. orientacyjnej ceny (albo dokładnej, jeśli ktos się o nią pokusi);

5. kosztów wynajęcia administratora, który by nad serwerami czuwał i uaktualniał soft;

6. czegoś, o czym zapomniałem?

1. To zależy czy planujesz migracje czy chcesz od razu zainwestować w porządną maszynę?

2. No nie przesadzajmy, o ile to nie będzie nasza-klasa :) to jeden w zupełności starczy, póki serwis nie zacznie generować na prawdę dużego ruchu.

3. To trochę wróżenie z fusów. Możesz zacząc od tych 60GB/m ruchu a skończyć na 6TB/m, wszystko będzie zależeć od popularności i opcji dostępnych rzeczy do ściągnięcia / wymiany przez użytkowników.

4. A jaki mniej więcej masz budżet? Chcesz budować strukturę w Polsce czy za granicą?

5. Od 100zł/m za na prawdę bardzo podstawową opiekę po 6000zł/m jak chcesz kogoś na etat, możesz też mieć porządny pakiet SLA u zdalnego admina za 1000zł/m.

6. Jak chcesz go rozkręcić? Masz już jakiś pomysł, czy może chcesz opłacić jakąś firmę reklamową? Bez agresywnej reklamy serwis będzie się powoli rozwijał, więc super hiper parametry nie będą konieczne podczas gdy przy opłaceniu firmy reklamowej, przyrost odwiedzin może być lawinowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli często ludzie będą dodawać filmiki to jeden serwer by tylko na konwertowanie ich poszedł. To zjada dużo cpu.

 

Nie da się jednoznacznie określić czego potrzebujesz nie znając osiągów skryptów. Będziesz musiał eksperymentować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja tak na szybkiego mogę odpowiedzieć na Twoje pytania, tak więc:

1. Na początek http://www.ovh.pl/produkty/start100mpluspluslarge.xml, opcja 100mbps bez SLA

2. Na razie jeden wystarczy... ewentualne zmiany / propozycje będzie ustalać Twój administrator...

3. pkt.1 - 100mbps bez SLA.

4. Ceny czego? Maszyny? 330 brutto;)

5. Minimalnie 500zł miesięcznie... też zależy czy z umową, czy ZUS etc...

 

wszystko wyjdzie w praniu... na początek dobry serwerek w ovh załatwi sprawe... no i oczywiście dobrze zoptymalizowany :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

4. A jaki mniej więcej masz budżet?

 

Jeśli chodiz o budżet, to są dwie opcje - albo mój własny, maleńki (5 tysięcy na pierwsze 12 miesięcy i żadnych gwarancji na coś podobnego na 12 nastęnych);

albo budżet inwestora (zakładam, że może on sięgnąć kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy, przy czym w tym rozmiarze maksymalnym musialbym go naprawdę oczarować).

W wypadku mojego budżetu do momentu uzyskania sporej liczby użytkowników, a co za tym idzie jakiś szans na dochody z reklamy, podcast i filmiki nie wchodziłyby w grę; operowałbym na oprogramowaniui open source (cms - joomla albo podobny, forum smf); natomiast kampania reklamowa ograniczona byłaby do technik partyzanckich, żadnych kosztownych projektów.

 

W tym wątku raczej rozpatruję kwestię maksymalnego powodzenia, a więc potrzebuję określić sumę środków, jakie by były konieczne dla zapewnienia bezproblemowego użytkowania serwisu przez dużą społeczność:

Koszty serwera ( z uwzględnieniem jego parametrów);

koszty administracji nad nim

opcja z podcastem i filmikami / opcja bez nich

 

Dzięki Bossowi wiem już nieco, ale chętnie posłucham innych opinii, porad

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×