Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
nib1

Rodzaje dyskow

Polecane posty

Witam, Jakie sa rodzaje dyskow twardych.

Na razie na google znalazlem takie\; sata, pata, ata,SCSI sa jakies inne jeszcze?

POZDR

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

np. SAS

 

Poza tym jest tez rownanie matematyczne: PATA=ATA (PATA czyli Parallel ATA to to samo co ATA; skrot PATA jest po to, by mial też 4 litery tak jak SATA [czyli Serial ATA])

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam to ja się w czepie w temat o dyskach otóż Są dyski SATA II z prostopadłym zapisem i są 'ponoć' 15% gorsze od SAS dlatego pytam czy to prawda i jeśli nie to ile są gorsze (%) Zaznaczam że nie jestem obeznany w temacie

 

 

Pozdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SSD jeszcze jest :P ale to nie jest dysk do hostingu.
...bo?

 

Są dyski SATA II z prostopadłym zapisem i są 'ponoć' 15% gorsze od SAS dlatego pytam czy to prawda i jeśli nie to ile są gorsze (%) Zaznaczam że nie jestem obeznany w temacie.
Z tego co wiem, jedyna zaleta wynikajaca z prostopadlego zapisu (PMR) jest mozliwosc gestrzego upakowania danych (co przeklada sie na wieksza liczbe GB/talerz). Zyskiem wynikajacym posrednio z tego faktu jest mniejsze 'zuzycie' glowic. Roznic wydajnosciowych specjalnych nie ma (czyt. nie powinno byc zauwazalnej roznicy pomiedzy SATA z PMR a bez) dlatego smiem watpic w te 15% :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy czy patrzymy na dysk jako całość, czy też wydzielimy obszar np. 300 GB od środka. Gęstość upakowania danych przekłada się przecież zarówno na prędkość odczytu, jak i czas dostępu do danych. I tak dla przykładu wykres dla dysku Samsung F1 1TB:

 

http://i.frazpc.pl/pliki/2002/board_graf/1...18761137229.jpg

 

Jeśli chodzi o SSD, to sam nie wiem czy nadają się do hostingu, czy też nie. Z jednej strony są modele które oferują prędkość odczytu na poziomie 100-120 Mb/s oraz zapisu na poziomie 80MB/s. Pięknie wygląda też czas dostępu do danych na poziomie 0.1 ms, aczkolwiek nigdzie nie mogę znaleźć jaki jest czas dostępu przy zapisie. A na 100% jest dużo wyższy. Raz tylko przy jakimś kiepskim samsungu znalazłem zapis:

 

16GB 2.5" IDE UDMA4 NAND Flash SSD

0.19 ms access time read

41.6 ms access time write

 

Co jak by było prawdą, dysklasyfikuje dyski SSD z zastosowań serwerowych.

 

Dość ciekawym rozwiązaniem są dyski oparte na kościach pamięci ram, oraz posiadających zdalne zasilanie. Takie coś posiada niskie czasy dostępu, jest szybkie i cholernie drogie :P

 

http://www.hyperossystems.co.uk/07042003/HD4tests.htm

 

Te dysku posiadają jedną dość poważną wadę, dane które są na nich zapisane po około 16 h braku dostępu do prądu ulegają bezpowrotnemu usunięciu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

SATA 2 i PMR raczej nie mają ze sobą zbyt wiele wspólnego (wyłączając to, że obie technologie zostały wprowadzone mniej więcej w tym samym czasie i stąd dyski sata 2 to najczęściej dyski z PMR).

 

http://pl.wikipedia.org/wiki/SATA-2

 

Jakiś czas temu połączenie SATA 2 i dysku z PMR było najbardziej opłacalnym zakupem pod desktop i tak pewnie jest i teraz.

 

Niestety nie wiem, jak jest z wydajnością takich dysków w serwerach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
...bo?

Bo na razie szybkości SSD nie są na tyle rewelacyjne, aby je wykorzystać w hostingu. No i cena...

Na styk tak dla domowego użytku się nadają... .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Akurat szybkość jest dobra, 100-120 Mb/s przy odczycie to chyba dobra szybkość?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

SSD jest dobre w odczycie - mi się windows dużo szybciej z SSD odpala niż z hd (dużo szybciej). Ale do hostingu to raczej tylko do odczytu by się nadawało. Plus to, że jakby zapisywać dużo to szybciej padnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem ostatnio, że są jeszcze dyski sata które mają np: Flash 256mb.

Orientujecie się może jakie są z tego zyski? Identyczny dysk bez tego jest ponad 150zł tańszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SSD jest dobre w odczycie - mi się windows dużo szybciej z SSD odpala niż z hd (dużo szybciej). Ale do hostingu to raczej tylko do odczytu by się nadawało. Plus to, że jakby zapisywać dużo to szybciej padnie.

 

Możesz więcej napisać na ten temat ? Jaki konkretnie model dyskku/laptopa ? Jakieś konkretne pomiary odczytu i zapisu możesz podać ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×