Skocz do zawartości
k4

Backup - Na Powaznie

Polecane posty

Witam

 

Od paru dni mocno zastanawiam sie nad backupem. Moje dwa serwery generuja duzy ruch, content powieksza sie z dnia na dzien, nie chcialbym sie pewnego dnia obudzic z reka w nocniku, gdy padnie jakis dysk, lub cos innego. Dlatego mocno zastanawiam sie nad backupem.

 

Kiedys jak mialem jeden serwer to probowalem zgrywac to za pomoca rsync(na domowego linucha) ale dosc duzo z tym zabawy no i trzeba pilnowac aby dzien w dzien wlaczyc drugi komp, teraz mam dwa serwerki i wpadlem na pomysl aby zgrywac zawartosc jednego serwera na drugi.

 

Chcialbym jednak uslyszec jakies opinie na ten temat. Moze jakies serwisy specjalizujace sie w takich oto zadanich beda tansze.

 

Jak pozniej odzyskiwac dane, chodzi o szybkosc. Jakies tutoriale? Wszelkie uwagi na temat backupu beda mile widziane.

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak jak juz napisal zenong - rsnapshot (wrapper do rsync'a) lub sam rsync. W zalezonosci od zastosowan jeden lepszy od drugiego. Chyba nic sensowniejszego nie znajdziesz.

 

Ja używam autorskiego skryptu w bashu :) Fajny bajerek, wrzuca wszystko przez lftp.
...a to przyklad na to jak nie powinno robic sie backupow :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego? Codziennie zrzucam sobie tylko wybrany folder a co miesiąc robie backup całego systemu. Wszystko śmiga bo mam dużo wolnego pasma. Serwer z dostępem do ftp - nie muszę dodatkowo płacić za vpsa z shellem i możliwością instalacji dodatkowych programów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dlaczego? Codziennie zrzucam sobie tylko wybrany folder a co miesiąc robie backup całego systemu.
Bo to jest rozwiazanie strasznie nieskalowalne i pochlaniajace niepotrzebnie duzo transferu.

Chociaz jezeli masz tylko pare MB do backup'owania to nawet wysylanie na maila jest jakims rozwiazaniem :)

 

Wszystko śmiga bo mam dużo wolnego pasma. Serwer z dostępem do ftp - nie muszę dodatkowo płacić za vpsa z shellem i możliwością instalacji dodatkowych programów.
...ale k4 ma 2 serwery :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pakuje w tara konwertuje o 3ciej w nocy i jestem zadowolony :)

 

No ale on ma 4, to racja. Dla niego najlepiej będzie tak jak proponowałeś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dlaczego? Codziennie zrzucam sobie tylko wybrany folder a co miesiąc robie backup całego systemu. Wszystko śmiga bo mam dużo wolnego pasma. Serwer z dostępem do ftp - nie muszę dodatkowo płacić za vpsa z shellem i możliwością instalacji dodatkowych programów.

Siłą rsynca jest to, że nie wysyła wszystkiego za każdym razem bezsensu, a tylko to, co się zmieniło. Ja sobie rsyncem backupuje nawet własną workstację. :) Do rsyncowania wcale nie trzeba vpsa, starczy zazwyczaj jakieś konto shell, choćby te nasze (shells.pl). Szczerze mówiąc myślę, że po prostu nie chciało Ci się poczytać manuala do rsynca. :) A naprawdę warto, to świetne narzędzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

T, ja właśnie chcę wysyłać codziennie to samo a nie tylko to co się zmieniło :]

 

Manual czytałem, nawet testowałem. Obciążenie przy przesyłaniu jakiś większych plików jest sporę więc nie mówmy o shellu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
T, ja właśnie chcę wysyłać codziennie to samo a nie tylko to co się zmieniło :]
Totalnie bezsensowne rozwiązanie.

Co za problem wysyłać rsyncem tylko zmienione dane, a na lokalizacji docelowej backupu wprowadzić katalogowanie wg dat jeżeli chcesz mieć do paru dni wstecz wszystkie dane?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
T, ja właśnie chcę wysyłać codziennie to samo a nie tylko to co się zmieniło :]

Ale PO CO?

 

Manual czytałem, nawet testowałem. Obciążenie przy przesyłaniu jakiś większych plików jest sporę więc nie mówmy o shellu :)

Obciążenie generuje przede wszystkim dużo małych plików no i kompresja. Poza tym backup można (a nawet nalezy) robić w nocy, gdy obciążenie jest małe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bo mam taką potrzebę (dokładnie nie powiem o co chodzi bo nie mogę, ale gdyby rsync lub programy tego typu spełniały by moje oczekiwania to bym ich używał [możecie mi uwierzyć ;c]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bo mam taką potrzebę (dokładnie nie powiem o co chodzi bo nie mogę, ale gdyby rsync lub programy tego typu spełniały by moje oczekiwania to bym ich używał [możecie mi uwierzyć ;c]
A czego dokladnie nie spelnia rsync? Jakiej funkcjonalnosci mu brakuje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bo mam taką potrzebę (dokładnie nie powiem o co chodzi bo nie mogę, ale gdyby rsync lub programy tego typu spełniały by moje oczekiwania to bym ich używał [możecie mi uwierzyć ;c]

Ależ spełnia, tylko zapewne o tym po prostu nie wiesz. :-) Ew. nie umiesz zrobić rsynca na hoście gdzie trzymasz backup. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×