Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Linux

Zarządzanie Procesorami 2 Rdzeniowymi

Polecane posty

Witam, znacie może soft do zarządzania 2 rdzeniowcami? Mam na myśli proste zadania typu przenoszenie danego procesu z jednego rdzenia na drugi itp..

 

Tak jak w win$ ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak jest w Windows ale w Linuksie jest SYMETRIC Multi Processing (SMP) co oznacza, że procesy są symetrycznie rozdzielane pomiędzy procesory. Jest oczywiście możliwość odstąpienia od tego ale tylko w najnowszych wersjach jądra (mówie tu o cpuset, w szczególności w połączeniu z cgroups w 2.6.24) ale znów do tego potrzebujesz jedynie narzędzia "echo", które ma każda powłoka ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

pleple w windows jest tak jak windows czyli bowiem alt+ctrl+del wybierasz proces i ustaw koligację ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie używam tego systemu to nie wiem i nie bardzo mnie to interesuje. Jak się ma poniżej 4 rdzeni to i tak nie rozumiem po co to ustawiać no ale jest cpusets, które to umożliwia. Z tym, że interface używania tej właściwości zmienił się z 2.6.23 na 2.6.24 za sprawą cgroups. Tak czy siak, masz już chyba wystarczająco informacji do googlania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

a mozna wiedziec po co (jakies szczegolne potrzeby)?

standardowo scheduler optymalnie (wedlug jego rozumienia optymalnosci)

przydziela procesy do rdzeni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Np. Żeby przy pakowaniu jakiegoś większego archiwum przerzucić ten proces na jeden rdzeń a inne procesy działały by sobie na drugim rdzeniu. Jest to szybsze i wydajniejsze od nice ( o ile drugi rdzeń jest w miarę wolny )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Scheduler zrobi bardzo podobną rzecz sam za Ciebie tylko, że dużo efektywniej. nice to całkiem inna sprawa, określa proporcje rozdziału czasu procesora pomiędzy zadania. I nie, przypisanie jednego rdzenia dla jednego procesu nie jest wydajniejszym rozwiązaniem a wręcz przeciwnie!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem :>

 

Taka operacja trwała by dużo krócej jak by tar czy tam gzip miał do dyspozycji całe 2GHZ a nie dzielone z 50 innymi procesami. Nawet jak nadasz nice -20 to to też trochę potrwa.

 

P.S - Pytam bo chcę być pewien, htop w lini cpu% pokazuje użycie procesora przez proces tylko na 1 rdzeniu, tak?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×