Skocz do zawartości
Gość pzebracki

AIP co to jest ?

Polecane posty

Gość RuFiK

Witam,

Chciałbym sie jednej rzeczy dowiedziec co to jest AIP ?

moim zdaniem jak firma to ergon / nip a tu nic hmm , oco tu chodzi ?

 

 

Pamiętaj, że kupując w Trialshop.pl, kupujesz od legalnie dzialajacej firmy zarejestrowanej w systemie AIP!

 

http://www.trialshop.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wszedlem do watku majac nadzieje, ze bede mogl troche pozachwalac inicjatywe AIP, a tu o trialu dyskutuja ;-). Ja nie param sie trialem (choc lubie popatrzec), a XC, wiec uciekam ;-).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

hmm... ja bym chętnie poczytał o AIP jak to w praktyce działa :angry:

Widzę, że vbiz działa na AIP, więc alien mógłby tak ogólnikowo coś napisać na ten temat, bo jakoś nie przekonują mnie te informacje na ich stronach... a na pewno rozmowa się pociągnie dalej :)

 

btw: tą rozmowę o rowerkach można gdzieś wyodrębnić... ;f

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jesli przypadkiem jestes ze Slaska to zapraszam do Katowic na osobiste omowienie tematu :-). Zawsze to tak lepiej porozmawiac. Ale tu tez moge odpowiedziec na pytania, ktore Cie interesuja.

 

PS. Tylko uprzedzam, ze jestem po pierwsze beneficjentem AIP (Vbiz.pl), po drugie czlonkiem administracji AIP, do tematu podchodze wiec na pewno bardzo subiektywnie ;-).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Trochę czytałem o inkubatorkach i trochę nie widzę sensu bycia tam (mam nadzieje że ktoś wie więcej i zachęci mnie :angry:)

 

A więc trzeba płacić 200 zł netto miesięcznie i ma się zagwarantowany "lokal" i pomoc w rachunkach do iluś tam faktur chyba. Dla mnie to trochę mija się z celem, ponieważ jeśli założy się pierwszy raz działalność gospodarczą to ZUS praktycznie tyle kosztuje, a co do reszty można działalność z domu prowadzić itd. ciąć koszty.

 

A więc co takiego daje te AIP?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Trochę czytałem o inkubatorkach i trochę nie widzę sensu bycia tam (mam nadzieje że ktoś wie więcej i zachęci mnie :angry:)

 

A więc trzeba płacić 200 zł netto miesięcznie i ma się zagwarantowany "lokal" i pomoc w rachunkach do iluś tam faktur chyba. Dla mnie to trochę mija się z celem, ponieważ jeśli założy się pierwszy raz działalność gospodarczą to ZUS praktycznie tyle kosztuje, a co do reszty można działalność z domu prowadzić itd. ciąć koszty.

 

A więc co takiego daje te AIP?

 

Na wstępie podkreślę, że wszystko o czym piszę poniżej stanowi moją całkowicie prywatną opinię, niezależną od AIP.

 

 

Na wstępie chciałbym podkreślić, że głównym plusem AIP nie są niższe koszty. Do tego jednak wrócę. Na wstępie jednak jeszcze na temat kosztów powiem, bo ten argument wciąż sam się broni.

 

Ile wynosi niższa składka ZUS? Obecnie około 350 zł miesięcznie. Czy to koniec kosztów? Nie. Nawet jeśli prowadzisz firmę z biura to wciąż masz koszty księgowości (wcale nie mało, ostatnio robiłem mały "research", oferty biur rachunkowych w Katowicach zaczynają się od 100 zł, ale tylko przy małej ilości dokumentów - góra kilkanaście), porady prawnika (w centrali, mailem), konsultowanie prostszych umów (w regionie). Okay, firmę prowadzisz z domu - fajne to i wygodne. Do czasu aż nie zaczniesz mieć potrzeby spotykania się z klientami. Zaprosisz go do domu czy lepszym miejscem na spotkanie będzie odnowione biuro w centrum miasta? A gdy potrzebujesz zrobić ze swoim zespołem spotkanie robocze / konferencję? Może i masz odpowiednio duży pokój w domu, pytanie czy wciąż będzie to takie wygodne. W AIP to wszystko masz. Za 200 zł miesięcznie. Wraz z możliwością korzystania z biura, z telefonu w biurze (niby nic, ale zawsze to oszczędność na comiesięcznych rachunkach), z faksu. No i nie musisz sam biegać po urzędach. A biuro rachunkowe wszystkiego nie załatwia.

 

Piszesz o "cięciu kosztów" w przypadku prowadzenia własnej firmy. Praktycznie te same koszty możesz ciąć w AIP. Normalnie zbierasz sobie faktury kosztowe, dostarczasz do AIP i dzięki temu oszczędzasz. Realnie mniej o VAT (zwykle 22%) plus podatek dochodowy. Natomiast ogromnym plusem AIP jest tutaj to, że akumulujemy VAT, dzięki czemu możemy go rozliczać znacznie szybciej. Odpowiedz sobie na pytanie, jakie są terminy zwrotu nadpłaconego VAT przez Urząd Skarbowy. Poszukaj, otrzymasz ciekawy wynik. A teraz wyobraź sobie taką sytuację. W lutym miałeś 50 tysięcy przychodu, od którego odprowadziłeś 11 tysięcy VAT (zakładam stawkę 22%). W marcu także miałeś 50 tys. przychodu (znów 11 tysięcy VAT do urzędu). W kwietniu potrzebujesz kupić sprzętu za 100 tysięcy netto = 122 tysiące brutto. Wszystko fajnie, Ty tą kasę przecież masz na papierze. Tyle, że musisz w dniu zapłaty wyłożyć 22 tysiące złotych, których nie masz. Urząd Skarbowy Ci dołoży te 22 tysiące. Ale nie chcesz wiedzieć ile ma na to czasu. Nie twierdzę, że w AIP taka kwota zostanie Ci zwrócona "z dnia na dzień", bo podałem całkiem spore sumy. Na pewno jednak stosując akumulację jesteśmy w stanie naprawdę szybko takie środki znaleźć. Nie musimy bowiem czekać na Urząd Skarbowy - po prostu odliczymy sobie tę kwotę od należności dla skarbówki niemal od razu.

 

Wreszcie na koniec zostawiłem argument koronny w kwestii "przecież ZUS jest tańszy przez pierwsze 2 lata". Wyobraź sobie, że wchodzisz z biznesem do AIP. W AIP możesz działać do 24 miesięcy. Po tym czasie wychodzisz z AIP i rejestrujesz własną działalność. I przez kolejne 2 lata płacisz niższy ZUS. Jest oszczędność? A masz dodatkowy plus. Jak nie wypali Ci Twój pomysł, to obecność w AIP nie ma w zasadzie dalszych skutków prawnych. Kończysz ze swoim biznesem, rozliczasz się i tyle. Jak nie wypali Ci pomysł na który wziąłeś preferencyjny ZUS to drugi raz niższego ZUSu już nie dostaniesz.

 

Dobrze, tyle w kwestii kosztów.

 

 

Są silniejsze magnesy uczestnictwa w AIP niż koszty. Tym bardziej, że comiesięczny koszt prowadzenia firmy w AIP może wzrosnąć, a koszty ZUSów dla nowych firm mogą spaść - być może uda się przeforsować projekt, zgodnie z którym koszt ten spadne do 0 zł (słownie zero złotych). Tu jednak podkreśle słowo "być może", bo wiadomo jak to z budżetem państwa jest.

 

Od jakiegoś czasu AIP podąża w kierunku sieci wspierającej przedsiębiorczość, a nie czystego obejścia przepisów dla niższych kosztów. Wierzę zresztą, że w Polsce naprawdę wkrótce przestaną być potrzebne takie formalne obejścia prawne, bo to prawo po prostu stanie się przyjazne dla przedsiębiorców. Pierwsze rewolucje mogą nastąpić już lada dzień. Ale nie o polityce tu chciałem.

 

AIP już staje się, a ma być jeszcze silniej, miejscem, w którym po prostu warto robić biznes. Miejscem, które po pierwsze dostarcza korzyści w postaci ciekawych szkoleń, które są od czasu do czasu realizowane w ramach AIP i które po prostu są atrakcyjnym sposobem nie tylko poszerzania swojej wiedzy, ale także np. umiejętności miękkich. To działa w AIP już od dłuższego czasu i naprawdę działa fajnie, choć raczej nie szedłbym do AIP tylko z tego powodu. Kolejnym fajnym przykładem jest to, że działamy w sieci już kilkuset firm w całej Polsce oraz sporej ilości młodych przedsiębiorców w danym regionie. To znaczy, że jest ogromne pole do robienia wspólnie biznesów. Każdy ma jakieś kontakty, ktoś ma jakąś potrzebę, ktoś inny może pomóc coś realizować. Silnie współpracujemy z BCC oraz innymi organizacjami. Niejeden niezły biznes powstawał już siedząc w AIP przy kawce. To są fakty. AIP skręca też w kierunku mentoringu, praktycznie dotąd nieobecnego w biznesie w Polsce. Są to przede wszystkim kontakty z przedsiębiorcami, którzy osiągnęli sukces, którzy dzielą się radami, doświadczeniami. Mówiąc to jednak mam pewną obawę. Że ktoś przyjdzie do AIP myśląc, o jak fajnie, przyjdę, usiądę i zlecenia same będą mi napływać. Tak nie jest. Każdy prowadzi przede wszystkim biznes sam. Mówię jedynie, że przy okazji potrafią pojawiać się ciekawe możliwości :-).

 

AIP stanowi największą sieć inkubatorów w Europie. I będzie się rozwijać. Otrzymaliśmy właśnie wielomilionowe dotacje z funduszy europejskich na rozwój sieci. Staramy się o kolejne dotacje. Są realizowane naprawdę bardzo ambitne projekty. Ma to sprawić, że prowadzenie firmy w AIP będzie jeszcze przyjemniejsze i jeszcze bardziej efektywne.

 

Wreszcie kilka tygodni temu powstał fundusz AIP Seed Capital, który uzupełnia lukę w finansowaniu mikroprzedsiębiorstw. AIP Seed Capital inwestuje kwoty od 50 tysięcy do 400 tysięcy złotych w firmy w dopiero powstające firmy, w przedsiębiorców, których główną wartością jest ich pomysł na biznes, ale potrzebują finansowania w celu ich realizacji.

 

Dodam, że w AIP powstają naprawdę biznesy, które generują milionowe zyski. W samym tylko styczniu br. firmy działające w AIP miały milion złotych przychodu. Coś musi sprawiać, że te firmy są w AIP, mimo że nikt chyba nie ma wątpliwości, że stać ich na własną księgową i na ZUS :-).

 

 

Kolejny element, który chciałbym wyłączyć do osobnego punktu jest wpływ AIP na polską przedsiębiorczość i polską gospodarkę w ogóle. To taki etap, który nie ma bezpośredniego znaczenia dla beneficjentów, ale dzięki któremu zmienia się otaczająca nas rzeczywistość. Projekt ten realizowany jest pod nazwą "Polska Przedsiębiorcza" i ma tworzyć przyjazną atmosferę dla przedsiębiorczości w Polsce. A w szczególności dla młodej przedsiębiorczości.

 

Gdy parę lat temu obecny prezes AIP na jednej z ówczesnych komisji sejmowych mówił o tym, że warto stawiać na młodych przedsiębiorców, że warto ułatwiać im funkcjonowanie, słyszał głównie śmiech. Nikt wtedy nie traktował młodego przedsiębiorcy poważnie. Panowało przekonanie, że najpierw trzeba skończyć studia, popracować kilka lat u kogoś i dopiero zakładać biznes. Dziś jest już zupełnie inaczej. Wokół mamy wiele przykładów młodych biznesów, które osiągnęły sukces, dziś młody przedsiębiorca nie jest już traktowany z pogardą, przynajmniej nie w takim stopniu jak kiedyś.

 

Ale są nowe problemy i potrzeba dalszego promowania przedsiębiorczości. Trwają intensywne rozmowy z kilkoma polskimi miastami na temat uruchomienia centrów wspierania biznesów, coś co w AIP nazywamy "bizneslinkiem". AIP nie koncentruje się już tylko na etapie "preinkubacji", czyli to o czym mówimy - prowadzeniu firmy w ramach AIP, idziemy dalej - dostarczenie nowatorskich, niedostępnych dotąd usług inkubacyjnych dla istniejących już w Polsce firm. To oczywiście projekt, bardzo ambitny, ale gdy na przykład na niedawnej konferencji słyszymy z jak dużym zapałem władze województwa, władze miasta Katowic podchodzą do projektu to pojawia się nadzieja, że to się uda zrealizować.

 

Zmiana atmosfery dla przedsiębiorczości to także zmiany prawne. Lada dzień sejm zostanie zasypany około setką projektów zmiany ustaw - pierwszego etapu pracy komisji Przyjazne Państwo. Komisja ma eliminować absurdy prawne. Te pierwsze 100 projektów ma dotyczyć spraw, które nijak nie uszczuplą budżetu, a znacznie ułatwią wszystkim życie. Do czego zmierzam, Komisja Przyjazne Państwo bardzo silnie współpracuje ze Studenckim Forum BCC oraz z AIP (które wywodzi się z SF BCC) - są to bowiem największe organizacje w Polsce, które naprawdę mają determinację do zmieniania rzeczywistości. Nie zdziwię się, jeśli wiele spośród poprawek zgłaszanych przez komisję Przyjazne Państwo będzie autorstwa naszych prawników ;-). Na sam koniec zostawię sobie jeszcze mały, ale istotny fakt.

 

Na koniec edukacja. Celem AIP jest, aby w każdej szkole ponadgimnazjalnej współtworzyć lekcje przedsiębiorczości, realizowane przez fachowców, także z udziałem zaproszonych przedstawicieli świata biznesu. Chcemy wyedukować młode pokolenie Polaków, którzy będą mieć przedsiębiorczość w naturze. Realizowany jest obecnie w Katowicach program pilotażowy (przepraszam, że ja o tych Katowicach, ale tu najbarrdziej wiem co się dzieje) w wybranych liceach prowadzimy trzy lekcje przedsiębiorczości na temat prowadzenia biznesu i funduszy europejskich. Projekt jest bardzo dobrze przymowany przez szkoly, a także przez władze regionalne (np. w Katowicach jest silna determinacja władz miasta, aby wprowadzić projekt do wszystkich szkół ponadgimnazjalnych i być może nawet do gimnazjów).

 

Na koniec ciekawa odpowiedź na pytanie - po co to wszystko? Otrzymaliśmy ostatnio z centrali ciekawą statystykę. Powiem szczerze, że jest ona do tego stopnia szokująca, że sam do końca nie potrafię w to uwierzyć. Podobno większość firm zakładanych obecnie na Wyspach Brytyjskich jest zakładana przez Polaków. A więc Polacy robią to tam, a nie chcą robić tutaj. Trzeba to zmienić :-). Ale to tylko potwierdza inne badania, zgodnie z którymi Polacy deklarują największą w Europie chęć bycia przedsiębiorczym, zakładania własnych biznesów.

 

 

I na koniec zrobie wielkie koło i wrócę do pytania - dlaczego AIP? Po pierwsze ta organizacja ma ważną misję społeczną do spełnienia, o czym pisałem. Ale wreszcie - idealnie komponuje się z koncepcją "Polski Przedsiębiorczej". Chcemy zachęcać każdego, aby jeszcze na studiach spróbował własnego biznesu. AIP do starcza sposobu na to, aby bezpiecznie, ze spadochronem i niskokosztowo sprawdzić się w biznesie. Jeśli się nie uda to trudno - po studiach pójdziesz do pracy. A może ktoś akurat dzięki temu polubi własny biznes?

 

 

PS. Na koniec obiecana niespodzianka. Wrócę do argumentu taniego ZUSu. I napiszę, że ZUS jest tańszy dzięki działaniom Studenckiego Forum BCC i AIP. To te dwie organizacje przedstawiły ten pomysł i walczyły o jego realizację. Z sukcesem :-).

 

 

PS2. Na koniec dodam, że AIP jest organizacją, w której ważny jest region i zaangażowanie władz regionu w działania. Dlatego nie mogę dać gwarancji, że w każdym mieście AIP funkcjonuje z równą efektywnością.

 

Czekam na kolejne pytania, ale dziś wykorzystałem już limit czasu na udzielanie się na tym forum ;-).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

alien takiej wyczerpującej odpowiedzi się nie spodziewałem :) Ten post powinieneś gdzieś opublikować bo na wszystkie pytania które można zadać odpowiedziałeś w nim :angry: Dzięki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

alien widocznie się bardzo nudzi.

A odnośnie tematu to czemu został przeniesiony chyba chodzi o własną firme a temat rowerów można wydzielić :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jesli przypadkiem jestes ze Slaska to zapraszam do Katowic na osobiste omowienie tematu :-). Zawsze to tak lepiej porozmawiac. Ale tu tez moge odpowiedziec na pytania, ktore Cie interesuja.

 

 

Tak, ze Śląska tylko raczej Dolnego ... :P heh..

 

 

 

Mnie tylko zastanawia z inkubatory.pl to:

 

Firma w AIP:
.....
[b]Prowadzenie księgowości (do 30 dok/m-c) ?[/b]
....

 

 

hm... tego w regulaminie już chyba nie ma? Zmieniło się to? Więc na plus AIP.

Był taki zapisek (mogę się mylić, albo z czymś sobie mylę..), że jak będzie powyżej tych 30 dok/m-c to płaci się dodatkowo 500-700zł??

 

A tak na boku to gratuluję 'małego' wykładu :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Prowadzenie księgowości (do 30 dok/m-c) ?

 

Powiem tak, czegos takiego nigdy nie bylo w AIP, w sensie, ze limit dokumentow. W ktoryms momencie niedawno w jakichs materialach sie to pojawilo. Ale poki co cisza. Nie ma presji na egzekwowanie takiego limitu. A generuje sporo dokumentow powyzej tych 30, takze na pewno bym cos o tym wiedzial ;-).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, ale gdzieś taki zapisek w regulaminie widziałem jakieś pół roku temu, ale teraz go nie ma.. może się zmieniło na naszą korzyść :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Podłączę się pod temat bo widzę, że alien jest dość dobrze zorientowany.

Przymierzam się do wstąpienia od wakacji do inkubatora przy AE w Katowicach.

Chciałbym wiedzieć jak to jest z pomieszczeniami w inkubatorze.

Czy dana "firma" dostaje pokój tylko i wyłącznie dla siebie czy też biura są współdzielone tak, że jednocześnie pracuje w jednym pokoju kilka osób lub też ma się pokój tylko dla siebie ale w jakichś określonych dniach i godzinach?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Biura sa wspoldzielone. To znaczy po prostu sa biurka, stanowiska i jak ktos przyjdzie to ktores zajmuje. Mozna tez podpiac laptopa, choc tu mozliwosci techniczne w tym zakresie sa uzaleznione od uczelni.

 

Niestety od AE w Katowicach otrzymalismy bardzo male pomieszczenia :-(. Ale mozesz korzystac praktycznie z dowolnego inkubatora na terenie Katowic, nie robimy tu zadnych problemow (traktujemy Katowice jako jedna calosc, niezaleznie od tego kto gdzie formalnie sie zarejestrowal). Najfajniejsze biuro mamy przy Slaskiej Wyzszej Szkole Zarzadzania. Cos wlasnie remontuje dla nas Uniwersytet Slaski, takze mozliwe, ze od wakacji tez bedzie juz jakies sympatyczne pomieszczenie na US (w tej chwili mamy tu pomieszczenia tymczasowe).

 

Godziny sa mniej wiecej od 9 do 16, a nawet pozniej (ja czesto nie wychodze przed 19 ;-) ). Ale ogolnie staramy sie byc elastyczni, jak potrzebujesz skorzystac z biura to mozesz zadzwonic, zapytac czy ktos moze podskoczyc itp. Jesli nie w jednym inkubatorze to zwykle jest ktos w innym. Najaktywniej dziala poki co AIP przy SWSZ, tutaj mamy slaska centrale i praktycznie caly czas ktos siedzi. Wkrotce postaramy sie tez rozkrecic AIP przy US.

 

Generalnie zapraszam Cie na rozmowe osobista, napisz na priva to sie zgadamy :-).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×