Skocz do zawartości

Polecane posty

1. Rozumiem, że cena kolokacji zależy od tego jakiej wielkości jest serwer, oraz do jakiego łącza się go podpina?

 

2. Czy trzeba dbać w swoim interesie o backup danych na serwerze? Czy zrobi to serwerownia (dodatkowe opłaty?)

 

3. Co jak nagle HDD/Ram się posypie? Czy ogólnie będzie jakiś problem ze sprzętem w serwerze. Serwerownia zapewnia np. przez tydzień swoje części zamiennie, a jak do tego czasu nie dostaną części odemnie to wtedy ich już to nie interesuje?

Jak często są w ogóle awarie sprzętu?

 

 

Jakie serwerownie znacie w okolicach Katowic (+ 50 km)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam,

cena kolokacji zależy od wielkości wykupionej w szafie rack. Rozliczasz się od najmniejszej jednostki jaką jest 1U i tak w górę, albo wykupujesz całą szafę. Koszt ~2000 zł netto miesięcznie, z podstawowym zakresem prądu jaki pociągniesz. Wiadomo, że jak jesteś większym klientem, ceny łącza zostają ustalane indywidualnie.

 

Kolokacja to głównie Twój sprzęt, dlatego serwerownia za niego nie odpowiada. Przeważnie jest tak, że sprzęt pada, a nikt do niego nie podejdzie:) Trzeba wykupić technika, który się tym zainteresuje.

 

Serwerownie w 99 % przypadków, mają sprzęt zastępczy, który mogą ci dzierżawić na czas, aż przywieziesz swoje części, albo Ci go odsprzeda za większą cenę niż w sklepie;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jakie serwerownie znacie w okolicach Katowic (+ 50 km)

 

Kraków jest co prawda troche dalej niż 50 km, ale jakbyś nic bliżej nie znalazł to rzuć okiem http://szara.net. My mamy u nich serwer ok. 2 miesiące i przede wszystkim duży plus za elastyczność :) A i cenowo nie najgorzej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czegoś tu nie rozumiem.

 

Trzeba osobno płacić za miejsce w serwerowni dla serwera i osobno opłacać łącze?

Z tego wynika, że nie jest to do końca opłacalne/rentowne dla kiepskich serwerów (typu 2xPIII 1200MHz, 2x18GB, 512MB) ponieważ kolokacja będzie w granicach ~300zł miesięcznie. A za tą kwotę można mieć w ovh.com C2D 1,8GHz, 1GB RAM, 2x250GB HDD.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Czegoś tu nie rozumiem.

 

Trzeba osobno płacić za miejsce w serwerowni dla serwera i osobno opłacać łącze?

Co w tym dziwnego?

Instalując swój serwer chciałbyś płacić wyłącznie za łącze a miejsce serwerownia daje za free?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie dziwi mnie, że rozgraniczają te 2 parametry. Bo tak czy siak trzeba kupić obie, aby wykorzystać serwerownie. To tak jakby w salonach aut sprzedali osobno karoserie z bebechami, a osobna opłata za silnik. Jest podstawowa opłata za całość, a jak ktoś chce lepszy silnik to dopłaca.

 

Zrozumiałbym, jakby to był "chwyt marketingowy", bo niskie ceny ładniej i atrakcyjniej wyglądają, tylko w gruncie rzeczy osoby, które się interesują hostingiem/kolokacją na niego tak czy siak się nie nabiorą.

Dla mnie to jest po prostu niepotrzebne rozdrabnianie oferty serwerowni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przyzwyczaj się również, iż kolokacja wychodzi drożej, niż wykupienie serwera dedykowanego...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No to w takim razie jaki jest sens kolokacji?

Bo łatwiej zmieniać DC i przenosić 250GB dysk, niż bawić się w kopiowanie tego przez neta/płatny backup ?!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jaki sens?

Może dlatego, że masz swój sprzęt, wiesz co ma w obudowie, może sobiesz dokładać nowe części, etc...

A tak to jaką masz pewność czy nie dostałeś jakiegoś staruszka?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bo łatwiej zmieniać DC i przenosić 250GB dysk, niż bawić się w kopiowanie tego przez neta/płatny backup ?!

 

Przy obecnych łączach, przeniesienie 250GB danych w obrębie 1 kontynentu nie stanowi jakiegoś większego problemu i jest zdecydowanie łatwiejsze niż przeniesienie dysku. Nie trzeba się przynajmniej fatygować osobiście...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze w temacie Krakowa:

 

Sprawdz www.kei.pl. Na temat jakosci hostingu bylo na forum wiele razy, w przypadku kolokacji moze byc tylko lepiej (bo odpada wiele czynnikow - dostarczaja praktycznie tylko prad, lacze i administratora pod reka). W KEI podstawowa jednostka rozliczeniowa jest 2U.

 

A za kolokacje i lacze oczywiscie placi sie osobno, no wiesz... mogliby dawac to razem jako jedna cena, ale byloby to mniej skalowalne. Ja tam wole wiedziec ile placi sie za samo wstawienie maszyny i jak bedzie skalowac sie cena lacza.

 

Z kolokacji w obrebie Katowic sprawdz jeszcze www.alpha.pl (Sosnowiec, jesli nic sie nie zmienilo). Generalnie jednak nie polecam, ale to opinia bazujaca na doswiadczeniach sprzed ok. 5 lat, kiedy byli podpieci do SASK i jakosc byla kiepskawa.

 

Niewykluczone, ze pojawi sie kilka ciekawych ofert kolokacji na Slasku w najblizszym czasie, bo ciekawa oferte na lacza tworzy proponuje obecnie 3S (www.3s.pl), czyli dawna Telekomunikacja Kopaln Piasku - maja swoje zwielokrotnione swiatlowody gesto na calym Slasku, podobno zaczynaja dochodzic pod Krakow. Z ich uslug korzystaja wszyscy operatorzy telekomunikacyjni (poza TP oczywiscie) oraz wszyscy liczacy sie dostawcy internetu w okolicy. Tylko czekac az te infrastrukture ktos wykorzysta do uruchomienia jakiegos (raczej lowcost) DC :-).

 

Na te chwile data center ING oferuje tez w Katowicach bardzo przyzwoita jakosc uslug, ale mysle, ze dla jednego serwera nie warto sie u nich pytac o ceny ;-).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem to miało być DC w sosnowcu w Budynku PKP INFORMATYKA w samym centrum miasta Koło dworca :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tez slyszalem, ale na razie cisza na ten temat ;-)

 

@Blueman: Zawsze mozesz sie kolokowac na US, jesli to nic co potrzebuje bardzo wysokiego poziomu niezawodnosci, mysle, ze jakby pogadac z kim trzeba to uda sie gdzies jakas maszynke wstawic :-). A na pewno wyjdzie oplacalnie i mozna zapunktowac na zaliczeniach z tego czy owego ;-).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Bartosz Gadzimski

Kolokacja jest droższa ale widać to przy pojedynczych maszynach. Jeśli na przykład masz 5 serwerów możesz na przykład je spiąć własnym switchem i tak robić backupy. Możesz wstawić swój router, albo sam load ballancer, możliwości jest znacznie więcej. Nie licząc samego bezpieczeństwa gdzie dane podlegają pod GIODO itp historie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@alien - kapa z tym by była, że w tym roku kończę uczelnie, więc i kontakty się urwą :)

 

Skąd wiecie o DC w PKP INFORMATYKA :) Rewelacja - wysiadam z autobusa i już pod samym DC jestem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A widzisz Livenet miał oferować kolokacje i dedyki tam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie tez slyszalem o livenet, ale jak na razie cisza ;-). A przydaloby sie, mam klienta, ktory narzeka na jakosc w obecnym livenet.

 

@BlueMan - na magisterke sie nie wybierasz? :-) Teoretycznie na WIiNOM przechodzi nawet zakup serwera na potrzeby np. pracy magisterskiej (przypadek autentyczny). W praktyce zalezy na ktorej specjalizacji tam bys wyladowal i ile beda tam miec nadmiarowych srodkow w budzecie ;-). Mnie na mojej specjalizacji nie chcieli zasponsorowac nawet mapek do systemow geoinformatycznych z urzedu wojewodzkiego.

 

Ale do czasu magisterki i na MFC na pewno jakas kolokacja sie powiedzie ;-). Pewnie wiesz do kogo z tym uderzac :-). Aczkolwiek to bardziej na zasadzie zastosowan polprodukcyjnych, administratora 365/24/7 na pewno nikt Ci nie zapewni :-).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
administratora 365/24/7 na pewno nikt Ci nie zapewni
Kurcze... myślałem, że dr prof itd Rolada się tym zaopiekuje :)

Pewnie do jjw trzeba zagadać? :)

 

Magisterka w Sosnowcu, dlatego kontakty się urwą.

 

 

Uptime i jakość kolokacji na UŚ by mi nawet odpowiadał :]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak, od Mistrza JJ zacznij :-). W najgorszym razie wrzuci Ci maszynke pod sufit, miedzy zapasowym ekspresem do kawy, a wydzialowym ruterem na alphie ;-). Mialem tez kiedys dostep do maszyn w PAN poprzez pewna osobe, ale nie wiem czy pracuje jeszcze na US (jak cos to napisz na priv). Jest jeszcze pare osob do ktorych mozna uderzac w razie potrzeby, poczawszy od dr od licencji MSDN ;-), poprzez mgra administratora S., poprzez paru innych, a skonczywszy na osobach od baz danych. W ostatecznosci mozesz nawet zahaczyc o prorektor ds. informatyzacji, bardzo w porzadku kobieta :-). W Katowicach jest badz co badz troche osob, ktore inicjatywy ze strony studentow przyjmuja z otwartymi ramionami :-).

 

A kontaktami po przejsciu do Sosnowca sie nie przejmuj, po pierwsze przeciez nikt Ci nagle w Katowicach drzwi nie zamknie :-). Po drugie, w Sosnowcu jest grupa katowicka (z zajeciami ze wspanialym dr od dowodow ;-), po trzecie zas - w samym Sosnowcu sa tez nowe mozliwosci :-), i to pomimo, ze w porownaniu z MFC, WIiNOM to dwie klasy nizej.

 

A najlepiej wybierz sobie temat pracy, do ktorej przyda Ci sie kolokacja ;-).

 

Kurcze... myślałem, że dr prof itd Rolada się tym zaopiekuje

 

Na zmiane z prof. S. w przerwach miedzy pobytami w Stanach ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ostatnio ncgroup.pl miało promocje kolokacji za 99 PLN netto z 200 GB transferem na miesiąc.

Nie polecam. Mam bardzo złe doświadczenia z tą firmą.

W szczególności zdecydowanie nie powierzyłbym im własnego sprzętu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jakoś jor.pl nie "płacze" :)

I to ma być dowodem na co? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×