Skocz do zawartości
Rysiu512

[shared?] Elementarny monitoring

Polecane posty

Szukam jakiegoś bardzo taniego hostingu shared.

 

Już piszę o co chodzi. Mam trochę serwerów. Na nich trochę usług, które robią się coraz istotniejsze.

 

Szukam jakiegoś hostingu, który z zewnątrz sprawdzałby dostępność (www/mysql) danych hostów - powiedzmy co minutę. W przypadku gdy coś nie zagra wysyła mail'a/sms'a i zapisuje info do bazy.

 

Wymagania pod względem obliczeniowym praktycznie zerowe - hosty do sprawdzenia można aktualnie policzyć na palcach u jednej dłoni.

 

Znalazłem ofertę Śląsk Data Center - czytałem opinie - negatywne. Większość z nich dotyczyła jednak VPS'ów. Cena jest dobra (10 zł za pół roku i 15 zł za rok shareda?).

 

Nie chciałbym jednak aby co 5 minut była wysyłana do mnie wiadomość, że coś nie gra, a tak naprawdę wszystko będzie ok - wiadomość będzie wysłana ze względu na jakieś problemy z linkiem itp.

Ale jeśli raz na jakiś czas wyśle mi fake info to nic się nie stanie.

 

Nie chciałbym także abym z dużym prawdopodobieństwem nie dostał jakiejkolwiek wiadomości jak coś rzeczywiście padnie.

 

Rozumiem, że są profesjonalne usługi do tego (testowanie z wielu lokalizacji) ale myślę, że mi są na dzień dzisiejszy zbędne.

 

Na chwilę obecną widzę opcję tego shareda w Śląsk Data Center. Na forum wisi także reklama nazwa.pl gdzie reklamowany jest hosting za 0,99 zł miesięcznie (na rok). Ale jak to jest z tą promocją nazwa.pl? Nie ma potem obowiązku jakoś opłacić też za kolejny rok? xD Podejrzanie niska cena jak na taki hosting...

 

Albo łyknąć ten ŚDC + nazwa.pl (ponad 20 zł na rok) i połączyć wyniki z tych dwóch serwerów. Wtedy już szanse na faila znacznie mniejsze.

 

Ale najpierw chcę zacząć od jednego...

 

Śląsk Data Center jest zlokalizowany w Tarnowskich Górach.

Gdzie swoje DC ma nazwa.pl?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Maksymalnie 3 hosty do testowania za darmo - odpada nawet ze względu na przyszłość.

Do tego za darmo będę miał tam SMS'y (tutaj i tak już zakładam, że wysyłkę SMS mam wpiętą w system i nic dodatkowo nie będzie mnie to kosztowało)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W hetrixie możesz ustawić max 5(za darmo) monitorów czyli np.: 1 serwer ale dwa monitory bo masz www+mysql. To byś max załatwił 2 serwery przy założeniu, że masz na nich tylko dwie usługi.

Wracając do opcji, że zrobisz coś sam. To nie wiem czy zwykły hosting współdzielony załatwi sprawę. Wydaje mi się, że do monitorów będzie potrzebny cron. Widziałem hostingi, w których możesz sobie dodawać zadania do crona, ale chyba co 5 min czy nawet rzadziej.

Chyba najlepszą opcją będzie kupienie jakiegoś najtańszego vps(aruba, buyvm) i tam postawienie narzędzia do monitoringu.

Edytowano przez davee (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak niezbędny będzie cron (z odpalaniem co minutę).

Myślałem, że te sharedy (co wyżej wymieniłem - ŚDC i nazwa.pl mają taką opcję).

Kurcze jak nie mają co minutę to lipa... ale myślę to nie przesądzone jeszcze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość bhu89

hosting w ŚÐC częściej nie działa niż działa, więc do jakiegokolwiek monitoringu to on się nie nadaje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

nazwa.pl zgodnie z pełną specyfikacją ma CRON 10 minut, na ŚDC brak informacji.

A to mega lipa.

To pewnie w ŚDC też polotu nie ma.

Trzeba zapomnieć o takim podejściu.

Ewentualnie tylko Aruba...

 

Sprawdź PW.

 

Tak, wiem. Teraz idę coś zjeść - śniadanie.

Potem odpiszę ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Zabbix sobie dobrze radzi ze stronami WWW również jest opcja podpięcia skryptów powiadomień np. sms po jakimś api.

 

Chyba że chcesz coś dedykowanego to coś można przygotować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie chciałbym jednak aby co 5 minut była wysyłana do mnie wiadomość, że coś nie gra, a tak naprawdę wszystko będzie ok - wiadomość będzie wysłana ze względu na jakieś problemy z linkiem itp.

Ale jeśli raz na jakiś czas wyśle mi fake info to nic się nie stanie.

To tak zaimplementuj funkcje powiadomień by wysyłała informacje jeden raz po wykryciu niedostępności usługi.

 

 

Nie chciałbym także abym z dużym prawdopodobieństwem nie dostał jakiejkolwiek wiadomości jak coś rzeczywiście padnie.

 

Ale płacić za (SLA) usługę też byś nie chciał... :wacko:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To tak zaimplementuj funkcje powiadomień by wysyłała informacje jeden raz po wykryciu niedostępności usługi.

 

To nic nie zmienia, ponieważ np. link może zniknąć, po chwili się pojawić i potem znowu zniknąć.

Wtedy jak system wszystkie te zmian złapie to prawidłowo powinien wysłać wiadomość.

Chyba, że zdefiniuję jakieś dodatkowe parametry ale nie o to mi chodzi... Chcę mieć tą informację.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przemyślałem sprawę i chyba tak.

 

Jako jednego hosta zdecyduję się na Arubę.

A na drugiego nie ma sensu brać praktycznie cokolwiek specjalnego z prostego powodu: potrzebuję jedynie odpalenia skryptu z crona co minutę.

Wykorzystanie transferu na miesiąc do samych testów to jakoś max. ~50 MB per host jeśli dobrze policzyłem na palcach.

 

Mam w domu OrangePi to wepnę je do sieci i będzie testować jako drugi tester.

Nie będzie co prawda kosmicznego SLA ale powinno działać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Maksymalnie 3 hosty do testowania za darmo - odpada nawet ze względu na przyszłość.

Do tego za darmo będę miał tam SMS'y (tutaj i tak już zakładam, że wysyłkę SMS mam wpiętą w system i nic dodatkowo nie będzie mnie to kosztowało)?

Powiedz kto ci da za darmo sms-y? To nasze rozwiązanie korzysta do wysyłania wiadomości sms z https://www.pushbullet.com/pro które nie jest darmowe w zależności od sposobu wykorzystania.

Co do ograniczenia ilości hostów myślę nie ma problemu, dla chcącego nic trudnego ponieważ obecni użytkownicy po kontakcie z nami skorzystali z opcji dotacja i mają dostęp do kolejnych hostów. Oczywiście powiedzmy sobie szczerze , mówimy tu o ilości 5 /10. Tylko biorąc pod uwagę że chciałeś kupić usługi hostingowe , następnie połączyć to z "czymś" do wysyłania wiadomości tekstowych gdzie niestety ograniczenie dotyczące cron zatrzymało twój pomysł dziwie się że po prostu nie skorzystasz z gotowych rozwiązań a jest tego naprawdę dużo. No! tyle że nie za darmo...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Powiedz kto ci da za darmo sms-y?

 

SMS'y będę miał samodzielnie zaimplementowane i wysłane z telefonu po Androidzie.

Nie będę wysyłał miliardów więc spokojnie styknie bez locka.

Przy okazji SMS'y wykorzystam w innej sporadycznie wykorzystywanej funkcji w systemie więc to nie jest jedyne wykorzystanie.

 

Tyle w temacie...

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@To nic nie zmienia, ponieważ np. link może zniknąć, po chwili się pojawić i potem znowu zniknąć.

No to ustalasz w oprogramowaniu jakiś cykl kolejnych zdarzeń, które wystąpią w określonym czasie lub po sobie i w zależności od tego reagujesz TRUE / FALSE.

 

@SMS'y będę miał samodzielnie zaimplementowane i wysłane z telefonu po Androidzie.

Ciekawa koncepcja .... Tylko jak będziesz komunikować aplikację www z swoim telefonem ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak trochę się może podczepię pod temat, ale osobiście uważam, że nie byłoby głupim pomysłem gdyby tego typu opcje powiadamiania hostingi wprowadzały jako dodatkową usługę do swojej oferty.

 

W ogóle to jak już tak rozmawiamy, to nigdy nie mogłem zrozumieć czemu takich powiadomień chociażby SMS nie wysyła się w momencie przekroczenia np. 80% maksymalnego obciążenia serwera. Bo i powiedzmy sobie wprost, generalnie problemy z działaniem strony głównie występują nie w wyniku gigantycznej awarii, ale właśnie z jakiegoś przekroczenia danego parametru. Ostatnio chciałem skorzystać z pewnego hostingu, wszystko ładnie i składnie, wykresy zużycia się pięknie rysują, ale co z tego kiedy o tym że strona leżała (bo zużycie np. procesora gwałtownie wzrosło) dowiem się po fakcie. Jakże miło by było, gdyby w takich sytuacjach strona nadal działała, a ja bym dostał SMS z informacją - "nagły wzrost ruchu na Twojej stronie, zwiększamy dla Ciebie moc by go obsłużyć".

Edytowano przez TommyA (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Tak trochę się może podczepię pod temat, ale osobiście uważam, że nie byłoby głupim pomysłem gdyby tego typu opcje powiadamiania hostingi wprowadzały jako dodatkową usługę do swojej oferty.

 

W ogóle to jak już tak rozmawiamy, to nigdy nie mogłem zrozumieć czemu takich powiadomień chociażby SMS nie wysyła się w momencie przekroczenia np. 80% maksymalnego obciążenia serwera. Bo i powiedzmy sobie wprost, generalnie problemy z działaniem strony głównie występują nie w wyniku gigantycznej awarii, ale właśnie z jakiegoś przekroczenia danego parametru. Ostatnio chciałem skorzystać z pewnego hostingu, wszystko ładnie i składnie, wykresy zużycia się pięknie rysują, ale co z tego kiedy o tym że strona leżała (bo zużycie np. procesora gwałtownie wzrosło) dowiem się po fakcie. Jakże miło by było, gdyby w takich sytuacjach strona nadal działała, a ja bym dostał SMS z informacją - "nagły wzrost ruchu na Twojej stronie, zwiększamy dla Ciebie moc by go obsłużyć".

 

Koszty :)

A jak byś popracował na supporcie to byś wiedział że tylko nieliczni lubią dostawać info na telefon. Ludzie potrafią ci krzyczeć że dostają spam na SMS że np. przyszła odpowiedź na ticket czy wygenerowało proformę :)

  • Upvote 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio chciałem skorzystać z pewnego hostingu, wszystko ładnie i składnie, wykresy zużycia się pięknie rysują, ale co z tego kiedy o tym że strona leżała (bo zużycie np. procesora gwałtownie wzrosło) dowiem się po fakcie. Jakże miło by było, gdyby w takich sytuacjach strona nadal działała, a ja bym dostał SMS z informacją - "nagły wzrost ruchu na Twojej stronie, zwiększamy dla Ciebie moc by go obsłużyć".

 

OT -Takie usługi już są od dawna dostępne w chmurach i nazywają się autoskalery np:

https://kb.oktawave.com/Knowledgebase/Article/View/18/84/jak-dokadnie-dziaa-autoskaler

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@SMS'y będę miał samodzielnie zaimplementowane i wysłane z telefonu po Androidzie.

Ciekawa koncepcja .... Tylko jak będziesz komunikować aplikację www z swoim telefonem ?

 

Prosta opcja. Wystarczy, że telefon będzie komunikował się z serwerem www. Są nawet bezpłatne serwisy co coś takiego udostępniają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Haha ... to jeszcze musisz napisać aplikację na androida, która będzie się komunikować z serwerem.

Bezsensowna "architektura" w kontessie monitoringu ... ale rób jak uważasz .. . :huh:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

Koszty :)

A jak byś popracował na supporcie to byś wiedział że tylko nieliczni lubią dostawać info na telefon. Ludzie potrafią ci krzyczeć że dostają spam na SMS że np. przyszła odpowiedź na ticket czy wygenerowało proformę :)

 

Co do kosztów - ja nie twierdzę, że takie coś powinno być w hostingu za 50zł rocznie ;) Zresztą koszty chyba aż tak ogromne nie są, żeby wysłać temu klientowi np. 5 smsów miesięcznie, no chyba że cały system jest tutaj kosztowny i trudny do zaimplementowania.

 

Odnośnie ludzi, to nic nie stoi na przeszkodzie by takiemu klientowi dać wybór :) Podejrzewam też, że klienci zostawiający 300-500-1000zł rocznie są w stanie docenić takie awaryjne smsy dużo bardziej niż klienci zostawiający 50zł.

 

 

OT -Takie usługi już są od dawna dostępne w chmurach i nazywają się autoskalery np:

https://kb.oktawave....ziaa-autoskaler

 

Chmury chmurami, ale takie rzeczy przydałyby się także na "normalnych" hostingach. Wiem, że jest DHosting (oni nawet fajną aplikację zrobili właśnie do monitorowania tego wszystkiego), ale chodzi mi tu o większą popularyzację tego typu praktyk.

 

Zresztą takie powiadamianie klienta ma też inną zaletę. Załóżmy, że dzień w dzień wykorzystujemy 30% mocy serwera, aż tu nagle pewnego dnia o 11:00 zużycie skoczyło do 80%, albo do 140%. Może to być przykładowo wynikiem tego, że gdzieś ktoś opublikował wpis na temat Twojej strony i takie powiadomienie o 11:05 jest o tyle cenne, że możesz zobaczyć szybko źródło wizyt i ewentualnie dołączyć do jakiejś tam dyskusji. Tak więc tego typu powiadomienia mogą mieć uniwersalne zastosowanie i dziwię się, że tak mało hostingów je oferuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

Prostsze i dużo ciekawsze rozwiązanie - www.statuscake.com + pushover

Pushover jednorazowo możesz opłacić żeby mieć powiadomienia na telefonie. Na statuscake możesz utrzymywać serwerów ile chcesz. Sprawdzanie może się w bezpłatnym pakiecie odbywać co 5 minut i możesz sprawdzać różne usługi. Powiadomienie o "padzie" przyjdzie od razu lub np. po sprawdzeniu raz jeszcze minutę później.

Edytowano przez Gość (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@TommyA - wrzucasz do jednego wora monitoring ruchu z powiadomieniem o awarii serwera.
Można bez porblemu napisac aplikację, która:

- będzie monitorować parametry serwera chociażby sam load ( uptinme) ale tutaj potrzeba dostęp do powłoki;
- oraz monitować "ruch" na stronie;

- i inne parametry

I wysyłać dane na wybrany kanał komunikacji e-mail, SMS

 

Wszystko kwestia budżetu. W droższych rozwiązaniach pewnie takie mechanizmy są dostępne...

 

Zauważyłem, że na forum dziwne pytania zadają głównie klienci i niskobudżetowi ;)

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×