Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wymiana dysku w macierzy na innej marki ?

• Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
42 odpowiedzi na ten temat

#1 murgal

murgal

Stały użytkownik

• WHT Pro
  • PipPipPipPipPip
  • 330 postów

Napisany 10 lipiec 2016 - 16:51

Cześć !

Aktualnie mam macierz zbudowana na perc 6i i na dyskach seagate ST2000DL003 które sa totalnym badziewiem i pieprzą sie co 3 miesiące. Plan mam etapowo wymieniać je na WD RE4
WD2003FYYS , myślicie ze kontroler przyjmie nowy dysk bez problemów ? Macierz jest 6 poziomu.
  • 0

#2 SiXwishlist

SiXwishlist

Freedom Forever

• Firma Bronze
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2366 postów
  • Firma:SiXwishlist

Napisany 10 lipiec 2016 - 17:09

Według mnie nie powinno być problemu, DELL to nie HP które kombinuje blokując to tu to tam niepodpisane przez nich HDD. Tak z ciekawości jakie masz firmware?

• 0

#3 murgal

murgal

Stały użytkownik

• WHT Pro
  • PipPipPipPipPip
  • 330 postów

Napisany 10 lipiec 2016 - 17:48

Dell w h7XX tez kombinował ale po update firmware juz przyjmuje nie omowe dyski :) miałem jazdy z ssd na tym kontrolerze.

Firmware kontrolera czy tych pseudo dysków ?
  • 0

#4 SiXwishlist

SiXwishlist

Freedom Forever

• Firma Bronze
  • 2366 postów

Napisany 10 lipiec 2016 - 18:10

Ten kontroler chyba do najnowszych nie należy więc przy tanich dyskach lub nowych technologicznie może sprawiać problemy. Sam kontroler o ile pamiętam ma nawet ograniczenie do 2T?
  • 0

#5 murgal

murgal

Stały użytkownik

• WHT Pro
  • PipPipPipPipPip
  • 330 postów

Napisany 11 lipiec 2016 - 07:46

Kontroler leciwy.

Tak, max 2TB. U mnie w firmie się sprawdza, 6 x 2tb w raid6, mam małe przyrosty także nad zmianami narazie nie myślimy. A robi za serwer poczty. 

Jak będę musiał budować macierz od nowa wrzucę mu H7XX i zobaczymy. 

Zamówiłem RE4, zdam relacje. 

• 0

#6 Gość_Adam Szendzielorz_*

Gość_Adam Szendzielorz_*
  • Goście

Napisany 11 lipiec 2016 - 16:47

Zamówiłem RE4, zdam relacje. 

Tylko uważaj na tanie RE4 z allegro - nie mam dowodów ale dostałem cynk, że to nie RE4 tylko właśnie tanie sigejty z przerobionym firmwarem i naklejkami ;-)

• 0

#7 SiXwishlist

SiXwishlist

Freedom Forever

• Firma Bronze
  • 2366 postów

Napisany 11 lipiec 2016 - 16:48

Tylko uważaj na tanie RE4 z allegro - nie mam dowodów ale dostałem cynk, że to nie RE4 tylko właśnie tanie sigejty z przerobionym firmwarem i naklejkami ;-)

Ale jaja! 

• 0

#8 Gość_Adam Szendzielorz_*

Gość_Adam Szendzielorz_*
  • Goście

Napisany 11 lipiec 2016 - 16:53

Ale jaja! 

Nie wiem na ile to prawda ale dostałem takiego maila:

Witam, kupilem u hard******** dyski WD. Oczywiscie sa to podrobione dyski. NIe odpuszcze jednak sprzedawcy. Prosze o kontakt.

Zachecam do porownania etykietki z ta z internetu. Te na podrobionych dyskach maja braki np. WWN, sa kiepskiej jakosci , np. wyciecie. Brak tez numeru seryjnego z przodu dysku.

Firmware jest zmodyfikowany a SMART skasowany. Jeden z kupujacych byl w stanie odczytac posrednio dane z innego modelu , ponad 30k godzin pracy.

• 0

#9 Gość_Kamikadze_*

Gość_Kamikadze_*
  • Goście

Napisany 11 lipiec 2016 - 17:17

Wiesz no na FB ostatnio widziałem dyski sprzedawane jako nowe a się okazało że tylko smart zresetowany time / count.

• 0

#10 JakubC

JakubC

Stały użytkownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 151 postów
  • Firma:Prywata INC
  • Imię:Jakub
  • Nazwisko:Chmiel

Napisany 11 lipiec 2016 - 17:38

Każdy sprzedawca który nie ma nic na sumieniu i trochę się zna na sprzedaży dysków (model gwarancyjny dysków) nie będzie robił problemu jak go poprosisz o numer seryjny dysku.

Wtedy sprawdzasz u producenta i widzisz ile jest gwarancji i do jakiego sprzętu należy.

Co do tych parametrów smart, każdemu producentowi (trochę dysków zamontowalem i diagnozowałem...) zdarzają się partie dysków które działają wyśmienicie oraz te które padają jak muchy (bardzo często widzę analogie, że padające dyski są z tych samych np faktur z poprzednich lat).

Dlatego też nie ma co aż tak się upierać na koniecznie nowe dyski, szczególnie jak budżet wąski, HDD to część mechaniczna - tutaj się liczy gwarancja.

a co do tematu, to w sumie ja jestem ciekaw jak jest z IBM DS , prócz dysku jest tam przelotka z elektroniką od LSI, dyski zazwyczaj to HGST lub Seagate, ciekawe jakby się macierz zachowała gdyby mu wrzucić WD ;)

Edytowany przez JakubC, 11 lipiec 2016 - 17:43.

• 0

#11 murgal

murgal

Stały użytkownik

• WHT Pro
  • PipPipPipPipPip
  • 330 postów

Napisany 11 lipiec 2016 - 18:53

Ciekawostka, w październiku kupiłem w apress24.pl te seagate (6 sztuk), padały jak muchy, dzisiaj stwierdzili że mi wyślą 6 sztuk RE4 , bo to już nie opłacalne wymiana co miesiac...

Panowie, a jest jakakolwiek szansa sprawdzić czy ktoś grzebał w smart? Bo w sumie gdzieś tam obiła się opinia o apress24 że sprzedają używki... 

http://apress24.pl/p...64mb-cache.html

Macie opinie jakieś o tej firmie? 

Zerknąłem na allegro, te dyski na niektórych aukcjach kosztują 300zł! 

Edytowany przez murgal, 11 lipiec 2016 - 18:58.

• 0

#12 SiXwishlist

SiXwishlist

Freedom Forever

• Firma Bronze
  • 2366 postów

Napisany 11 lipiec 2016 - 19:05

Według informacji jakie posiadam dyski WD RE4 WD2003FYYS skończyły żywot, to znaczy nie będą już dostępne w sprzedaży aż do wyczerpania zapasów.  Dyski powinny posiadać 5 lat gwarancji a obecna cena w GBP to 135 (około 640zł). Tyle ze strony mojego źródełka w UK.

Edytowany przez SiXwishlist, 11 lipiec 2016 - 19:06.

• 0

#13 murgal

murgal

Stały użytkownik

• WHT Pro
  • PipPipPipPipPip
  • 330 postów

Napisany 11 lipiec 2016 - 19:13

No to mi się trafiły. Za darmo, więc nie narzekam. Jutro dotrze paczka, zobaczymy. 

Jestem ciekaw ich oryginalności... Jakieś pomysły jak to sprawdzić? Jakie oprogramowanie pokaże mi wersje firmware dysku?

http://www.pcreview....-drive.4025406/

Edytowany przez murgal, 11 lipiec 2016 - 19:13.

• 0

#14 SiXwishlist

SiXwishlist

Freedom Forever

• Firma Bronze
  • 2366 postów

Napisany 11 lipiec 2016 - 19:27

No bez przesady, chyba nikt by sobie nie strzelił w kolano dla kilku stówek  :) Z innej beczki trochę dziwne że przy poczcie tak szybko padają dyski. Sprawdziłem zapisy serwisowe od nas i mamy na stanie ST2000DL003 197 szt. u klientów z czego tylko 3 były wymienione na gwarancji. Jednak nie powiem w jakiej konfiguracji działają.

Co do WD2003FYYS również nie powiem w jakich konfiguracjach działają ale jako takich wymian gwarancyjnych nie mieliśmy a jedynie wymiana na inne. Bardzo często podrabiane można trafić z USA kupując niby od przedstawiciela WD bardzo tanio ;)

• 1

#15 Gość_Kamikadze_*

Gość_Kamikadze_*
  • Goście

Napisany 11 lipiec 2016 - 19:41

@Sixsishlist taka dygresja - jak trzymasz takie dane co u jakiego klienta masz wsadzone? Pytanie na własny użytek :)

• 0

#16 murgal

murgal

Stały użytkownik

• WHT Pro
  • PipPipPipPipPip
  • 330 postów

Napisany 11 lipiec 2016 - 19:54

U mnie te ST2000DL003 działały bez problemów przez prawie 5 lat, dopiero jak zaczęły padać i po wymianie na "nowe" są takie cuda... 

Małe sprostowanie, te dyski są orane mocno.  Pracują jako dyski współdzielone dla pracowników (grafika) + poczta + www. Ma orke ten serwer. 

Edytowany przez murgal, 11 lipiec 2016 - 19:55.

• 0

#17 SiXwishlist

SiXwishlist

Freedom Forever

• Firma Bronze
  • 2366 postów

Napisany 11 lipiec 2016 - 20:14

@Sixsishlist taka dygresja - jak trzymasz takie dane co u jakiego klienta masz wsadzone? Pytanie na własny użytek :)

To powiązana działalność, hosting to jedno a sklepy online to drugie.

U mnie te ST2000DL003 działały bez problemów przez prawie 5 lat, dopiero jak zaczęły padać i po wymianie na "nowe" są takie cuda... 

Małe sprostowanie, te dyski są orane mocno.  Pracują jako dyski współdzielone dla pracowników (grafika) + poczta + www. Ma orke ten serwer.

A to ciekawe niemniej chyba bym to rozbił. Podobnie kiedyś mieliśmy w jednej agencji marketingowej ,wszystko na jednej maszynie tyle że to dotyczyło mniejszych pojemności. 

• 0

#18 murgal

murgal

Stały użytkownik

• WHT Pro
  • PipPipPipPipPip
  • 330 postów

Napisany 11 lipiec 2016 - 20:18

Będzie rozbijane, ale to wszystko kwestia czasu. Na tej maszynie zostanie poczta, współdzielenie pójdzie na coś innego. 

Mimo wszystko narazie musze utrzymywać to co mam - $$$. 

• 0

#19 Gość_patrys_*

Gość_patrys_*
  • Goście

Napisany 11 lipiec 2016 - 20:20

To wszystko w zależności od zastosowania, mamy różne dyski w różnych konfiguracjach, fakt te "droższe" modele padają rzadziej, choć to też prawo serii.

Tam gdzie jest mniejsze I/O usterki zdarzają się dużo rzadziej, a gdy w tych serwerach zamontujemy jeszcze dyski SAS 10k to w ogóle zapominamy o wymianach i maszynę wyciągamy z szafy po 4 latach by podmienić na nową ;)

• 0

#20 murgal

murgal

Stały użytkownik

• WHT Pro
  • PipPipPipPipPip
  • 330 postów

Napisany 11 lipiec 2016 - 20:21

No nic, jutro te WDki które dostanę ostro prześwietlę i zobaczymy. 

• 0

0 użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników