Skocz do zawartości

Zdjęcie

Kamerki USB - centralne zarządzanie

• Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
19 odpowiedzi na ten temat

#1 Desavil

Desavil

Weteran WHT

• WHT Pro
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 565 postów
  • Imię:Wojtek

Napisany 06 kwiecień 2016 - 11:12

Witajcie!

Muszę przeprowadzić stream z sali gimnastycznej, na której będzie odbywało się pewne wydarzenie. Planuję użyć do tego celu kamerek na USB ok. 5 sztuk (Logitech C270 - chyba najlepsze w stosunku jakość/cena), być może uda mi się jeszcze załatwić jakieś kamerki IP.

Centralne miejsce zarządzania będzie usytuowane na balkonie. Do streamu planuję użyć programu OBS - przełączanie między kamerkami, belki itp. Sam stream (lub nawet dwa osobne) będą nadawane na YouTube.

Zastanawiam się w jaki sposób najlepiej byłoby to podłączyć do OBS. Myślałem nad przedłużkami na USB, ale czy dadzą radę na kilkadziesiąt metrów? Może jakieś przedłużki USB<>ethernet (akurat skrętki jest pod dostatkiem)? Mam również możliwość ewentualnie podpięcia każdej z kamerek do osobnego komputera (na sali) i może z nich jakoś przekazać obraz do OBS?

Macie może jakiś pomysł, jak można byłoby to zrobić najlepiej i tym samym przy w miarę małym opóźnieniu?

Pozdrawiam.

NIE ZGADZAM SIĘ NA OFERTY FIRM

Edytowany przez Desavil, 06 kwiecień 2016 - 18:27.

• 0

#2 TomaszG

TomaszG

Stały użytkownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 121 postów
  • Firma:AT-net
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Góral

Napisany 06 kwiecień 2016 - 15:04

Witam,

Pierwszy problem to przepustowość USB przypadająca na kamerę, dla 640x480 to 45% przepustowości USB2.0, w tym przypadku lepiej wybrać gniazdka USB3.0, długość przewodu USB2.0 to 5m, 10m  z repeterem ale zdarza się że zrywało mi transmisję.

Drugi wydajność systemu vs. rozdzielczość.

Co dla ciebie oznacza 'małym opóźnieniem' ?

- opóźnienie między kamerami

- opóźnienie między nadawcą a odbiorcami.

Przy takiej liczbie kamer, chyba sugerował bym skorzystanie z jednej z wielu firm strumieniujących.

• 0

#3 Desavil

Desavil

Weteran WHT

• WHT Pro
  • 565 postów

Napisany 06 kwiecień 2016 - 17:12

Rozdzielczość HD - 720p. Zakupiłem dwie takie przedłużki USB-EX-50 oraz dwie przedłużki aktywne po 10m. Zobaczymy czy się to zepnie.

Małe opóźnienie, mam na myśli Kamerka<>OBS. Ale w sumie zignorujmy to pytanie. :)

Wolimy zrobić to samemu, tym bardziej że oglądalność nie będzie zbyt duża. A z roku na rok, wychodzi to nam coraz lepiej (tak mi się wydaje).

Edytowany przez Desavil, 06 kwiecień 2016 - 17:14.

• 0

#4 TomaszG

TomaszG

Stały użytkownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 121 postów

Napisany 06 kwiecień 2016 - 17:28

Opóźnienie kamera - OBS, praktycznie nie zauważalne rzędu 20-80 ms.

I moim zdaniem akurat kamery Logitecha mają czasem problemy z OBS, które zgłaszało dosyć spora liczba użytkowników.

Nie chodzi o to ile osób to obejrzy, pytanie czy np. jesteś wstanie wydać 500 zł za realizację z 4 kamer.

• 0

#5 Desavil

Desavil

Weteran WHT

• WHT Pro
  • 565 postów

Napisany 06 kwiecień 2016 - 18:26

Ciekawe kto za 500 zł zrobi transmisję, która trwać będzie praktycznie cały dzień.

• 0

#6 TomaszG

TomaszG

Stały użytkownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 121 postów

Napisany 07 kwiecień 2016 - 07:44

napisałem PM, odpisz.

• 0

#7 Desavil

Desavil

Weteran WHT

• WHT Pro
  • 565 postów

Napisany 07 kwiecień 2016 - 09:08

napisałem PM, odpisz.

NIE ZGADZAM SIĘ NA OFERTY FIRM

• 0

#8 TomaszG

TomaszG

Stały użytkownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 121 postów

Napisany 07 kwiecień 2016 - 09:22

Najpierw się pytasz kto to zrobi za 500 zł a następnie że nie zgadzasz się na oferty firm - nie rozumiem cię.

• 0

#9 Desavil

Desavil

Weteran WHT

• WHT Pro
  • 565 postów

Napisany 07 kwiecień 2016 - 09:31

Najpierw się pytasz kto to zrobi za 500 zł a następnie że nie zgadzasz się na oferty firm - nie rozumiem cię.

To była ironia.

Dzięki za chęci, ale temat dotyczy pytania zadanego w pierwszym poście, więc nie odbiegajmy od tego. :)

Edytowany przez Desavil, 07 kwiecień 2016 - 09:33.

• 0

#10 TomaszG

TomaszG

Stały użytkownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 121 postów

Napisany 07 kwiecień 2016 - 10:02

Powiem tak, przy pomocy kamer USB robiłem kilka transmisji na początku działalności, działało słabo, a związane było czy to z odświeżaniem kamer, zrywaniem transmisji po USB i oczywiście samej jakości kamer, i ich zachowaniem na zmienne warunki oświetleniowe oraz co było najgorsze brak możliwości robienia zbliżeń.

Jeśli nie przeszkadzają ci takie drobnostki, to podłączasz i transmitujesz, bez testów nie wiele ustalisz.

Być może ci to pomoże: korzystałem z kamer z obsługą UVC, nie jestem pewien ale wydaje mi się, że wskazane przez Ciebie kamery korzystają z kompresji i stąd biorą się problemy, tych którzy je podpinają do OBS.

Dlatego dziś używam kamer, statywów, grabberów i komputerów aby spiąć np. transmisję z kartingu lub driftu czy też meczów kosza, siatkówki czy piłki nożnej, gdzie kamery są montowane do pojazdów (za naprawdę niewielkie pieniądze).

• 1

#11 Desavil

Desavil

Weteran WHT

• WHT Pro
  • 565 postów

Napisany 07 kwiecień 2016 - 14:17

Widzisz, nie tylko Ty tak zaczynasz. :) W przyszłym roku może dołączymy już jakieś tańsze cyfrowe i jakoś po HDMI/SDI będę próbował albo jeszcze inaczej.

Oczywiście nie oczekuję wiele jeżeli chodzi o jakość i wiem o tym - rok temu też używaliśmy kamerek na USB, ale innych i tylko 2 szt. i jako tako to działało, a jakość nie była najgorsza.

Masz na myśli coś takiego?:

post-48929-0-79354800-1327179382.jpg

Edytowany przez Desavil, 07 kwiecień 2016 - 14:19.

• 0

#12 TomaszG

TomaszG

Stały użytkownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 121 postów

Napisany 07 kwiecień 2016 - 15:08

Grabber analogowy i?

Dziś aby zrobić jedno stanowisko z transmisją HD ja wydaje około 1500 zł (m.in. kamera, statyw z półkulą, komputer, grabber), oczywiście można więcej wydać.

• 0

#13 Desavil

Desavil

Weteran WHT

• WHT Pro
  • 565 postów

Napisany 08 kwiecień 2016 - 11:32

A więc tak.

Kamerki działają bez problemu z OBS.

Bez problemu również działa na (2x10m) przedłużce USB (razem 20m kabla USB), a przy kamerce (na końcu kabla) aktywny Hub USB.

Później będę jeszcze testował przedłużki USB po ethernet, jestem ciekawe ile uda mi się wyciągnąć metrów bez huba i z hubem. :)

Trzeba być pozytywnie nastawionym. Chcieć = potrafić.

• 0

#14 Gość_Kamikadze_*

Gość_Kamikadze_*
  • Goście

Napisany 08 kwiecień 2016 - 11:46

Mnie ciekawi ile zajmuje obraz nagrywany z takich kamerek na dysku przez OBS. Możesz to przetestować? Np. 5-10 minutowy filmik nagrać?

• 0

#15 Desavil

Desavil

Weteran WHT

• WHT Pro
  • 565 postów

Napisany 08 kwiecień 2016 - 11:48

Ok, jak nagram to dam Ci znać.

• 0

#16 krzos

krzos

Stały użytkownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 110 postów

Napisany 08 kwiecień 2016 - 12:18

Mnie ciekawi ile zajmuje obraz nagrywany z takich kamerek na dysku przez OBS. Możesz to przetestować? Np. 5-10 minutowy filmik nagrać?

Zajmuje tyle ile ustawisz bitrate filmu :)

Wysłane z mojego GT-I9195 przy użyciu Tapatalka
  • 0

#17 Gość_Kamikadze_*

Gość_Kamikadze_*
  • Goście

Napisany 08 kwiecień 2016 - 12:28

Zajmuje tyle ile ustawisz bitrate filmu :)

Wysłane z mojego GT-I9195 przy użyciu Tapatalka

Myślałem że liczy się też rozdzielczość / wielkość klatki, typ strumienia itp.

Ale generalnie chodzi mi o średnie 5-10 minut w jakości 720p z takiej zwykłej kamerki.

• 0

#18 kieropmi

kieropmi

Czasami na forum

• Użytkownicy
  • 26 postów

Napisany 08 kwiecień 2016 - 15:11

Myślałem że liczy się też rozdzielczość / wielkość klatki, typ strumienia itp.

Ale generalnie chodzi mi o średnie 5-10 minut w jakości 720p z takiej zwykłej kamerki.

Powiem Ci, ze u mnie taki 5 minutowy filmik w hd 60 klatek zajmowal kolo 600mb

Wysłane z mojego QUANTUM 4 przy użyciu Tapatalka
  • 0

#19 Gość_Kamikadze_*

Gość_Kamikadze_*
  • Goście

Napisany 08 kwiecień 2016 - 15:12

Powiem Ci, ze u mnie taki 5 minutowy filmik w hd 60 klatek zajmowal kolo 600mb

Wysłane z mojego QUANTUM 4 przy użyciu Tapatalka

Ok. Dzięki za info.

• 0

#20 Desavil

Desavil

Weteran WHT

• WHT Pro
  • 565 postów

Napisany 15 kwiecień 2016 - 14:22

Najbardziej pozytywnie zaskoczyły mnie przedłużki USB po kablu Ethernet - USB Extender RJ45 (http://allegro.pl/li...g=USB Extenders) na aliexpress można je dostać poniżej 10,00 zł (ja niestety nie mogłem czekać, bo event już był).

To jest najlepsza możliwa opcja, jeżeli chodzi o przedłużki USB na bardzo dużą odległość. Niestety nie zmierzyłem kabla ethernet ile dokładnie było metrów, ale wg. obliczeń na podstawie obiektu na Google Maps wychodzi, że w ten sposób działało to na ok. 35-40 metrach po skrętce i to bez żadnego dodatkowego aktywnego huba USB (co w przypadku zwykłej przedłużki USB było konieczne).

Być może w przyszłym roku pójdziemy o krok dalej i zainwestujemy w profesjonalne rozwiązanie - ATEM Television Studio.

A tutaj materiał video:

Niestety bez głosu, ponieważ YouTube wyciszył z powodu praw autorskich cały dźwięk, a w nagraniach powyżej 2h nie można wyciszyć tylko konkretnych utworów objętych zgłoszeniami o prawie autorskim. Jeżeli chodzi o samą jakość kamerek internetowych jesteśmy mega pozytywnie zadowoleni, nie sądzicie, że sobie poradziły? :)

Edytowany przez Desavil, 15 kwiecień 2016 - 14:28.

• 0

0 użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników