Skocz do zawartości
suqri

Jaki skrypt forum wybrać?

Polecane posty

Witam wszystkich forumowiczy.

Na wstępie powinienem przeprosić za kolejny zapewne już temat o podobnej tematyce i problemie. Niestety dotychczasowa lektura nie była dla mnie odpowiednio wystarczająca.
W związku z powyższych nieśmiało zdecydowałem się założyć nowy wątek.

Chciałbym zaciągnąć wśród Was porady odnośnie możliwie najlepszego wyboru nowego skryptu forum dla moich potrzeb.
Dotychczasowo korzystałem z phpBB2 by Przemo. W zasadzie zmodyfikowałem go do granic możliwości, dogrywając wiele dodatkowych modyfikacji. Niestety skrypt nie jest w stanie nadal zapewnić maksymalnego bezpieczeństwa, a jego dalsze wsparcie jest również mało perspektywistyczne.


Jaka jest chakaratkerystyka mojego forum?
Jest to forum małej społeczności z 120000 postów, 2000 tematów oraz 500 użytkownikami, gdzie aktywnych jest 80-100 (jednocześnie max to 45). Niewykluczam jednak podwojenie tej liczby w najbliższym czasie. Aczkolwiek dane nie kłamią, jest to mniejsze forum.


Czego oczekuję od nowego skryptu forum?
1. Bezpieczeństwo
Drabinki uprawnień dla poszczególnych grup użytkowników. Brak możliwości nieporządanego wycieku danych z zamkniętych for.

2. Brak znacznych obciążeń dla serwera
Chodzi tutaj o normę. Z racji, że forum jest małe, śmiało zniosę tutaj nieco cięższy kod od wzorca.

3. Łatwość w tworzeniu stylu
Sam grafikiem nie jestem, aczkolwiek nie chciałbym później przepłacać za edycję grafiki. Fajnie gdyby istniała możliwość jak najwierniejszego odzwierciedlenia stylu z Przema.

4. Rozwinięty support
Chodzi mi tutaj o dostępność modyfikacji oraz łatwość ich instalacji. Pod tym zagadnieniem mam również na uwadzę łatwość napisania autorskiej modyfikacj za odpłatnym zleceniem.

5. Możliwie jak najlepsze modyfikacja "Medali/Odznaczeń/Osiągnięć"
Bardzo ważna dla mnie sprawa. Na Przemo musiałem w zasadzie napisać autorskie rozwiązanie.

6. Obsługa taptalka oraz szablonu mobilnego
Jeden z powodów chęci porzucenia forum z Przema. Obsługa mobilnych urządzeń to w dzisiejszych czasach absolutny 'must have'.

7. Bezproblemowe przeniesieniu postów oraz użytkowników na nowe forum
Pal licho wiadomości prywatne czy inne elementy. Posty oraz użytkowników wolałbym jednak zachować.

Ze względów ekonomicznych odpadają raczej płatne skrypty. Chociaż najchętniej skorzystałbym z rozwiązania IPB, to jednak tak małej społeczności jak moje forum, nie stać na jednorazowy wydatek w postaci 175$ a później rokrocznie 25$ za przedłużenie licencji.

Co w związku z tym polecacie z bezpłatnych alternatyw? Osobiście pomyślałem na razie tylko o phpBB3 oraz MyBB, ale nie jestem w stanie sam zdecydować co będzie dla mnie lepszym rozwiązaniem.

Z góry dziękuję za wszelkie porady oraz ewentualne pomysły.
Pozdrawiam,
suqri

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@suqri W twoim przypadku w miarę prosta migracja to tylko phpBB3. Wszystkie te fora "by Przemo" powinny być zabronione ;)

 

@spindritf , nodeBB jest świetne! Odbiega od tych utartych schematów wszystkich for internetowych, które jest w jedno w jedno. A jak trafisz na jakieś g....o o grach to tym się różni od pozostałych że ma inną grafikę i logo a reszta w standardzie lista serwerów i oczywiście numer jeden to Shoutbox! Jednym słowem totalny brak własnego pomysłu i smaku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

zalezy od potrzeb ale jak chcesz cos sprawnego i latwego obsludze dla ciebie, moda i usera i nie kolejny schematyczny silnik fora to polecam przetestowac esotalk albo flarum (chyba juz gotowe).

Edytowano przez DMatii (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Łukasz Tkacz

MyBB lub phpbb3. Dlaczego? Świetne wsparcie, sprawdzone, dużo dodatkowych zasobów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Uzasadnijcie swoje odpowiedzi czemu akurat phpbb3

 

Bo odpowiedzi tutaj są na zasadzie "wiem ale nie powiem" Patrząc na fora służą one do rozmowy na jakiś określony temat. bez względu na funkcję dalej się to sprowadza to tego samego czyli rozmowy. phpBB czy MyBB można powiedzieć że wielu przypadkach idą łeb w łeb. Każdy z nich posiada zwolenników i przeciwników. Ale patrząc jedynie na założenie związane z forum jako miejsca do rozmów każdy skrypt jest dobry. Wszystko zależy od tego w co go "ubierzesz" i do czego ma konkretnie służyć. Tworząc założenie że nie istnieją wspomniane skrypty phpBB czy MyBB jaki był by wybór i dlaczego?

 

Tylko proszę nie pisać samej nazwy ale przyłożyć się używając więcej znaków jak 30.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Łukasz Tkacz

Phpbb3 jest napisane w znacznie lepszy sposób, jest też bardziej elastyczne np. ze względu na świetny system uprawnień (jak człek załapie, o co w nim chodzi). Jak dla mnie MyBB prowadzi z kolei pod względem wygody obsługi, tak od strony administratora jak i użytkownika interfejs jest wygodny, nie przypomina jakiegoś potworka z lat 90.

 

Sporo zależy od tego, jak "mocny" jesteś w te klocki i ile czasu możesz początkowo poświęcić na działania techniczne. Nowe phpBB 3.1 wydaje się niezłym krokiem do przodu, ale nie znajdziesz na niego ani styli, ani dodatków za wiele, bo dopiero co wyszedł. Dla porównania MyBB 1.8 a 1.6 to znacznie mniejsze zmiany i sporo dodatków jest kompatybilnych lub wymaga tylko niewielkiego dopasowania. Piszę to jako osoba, która sama je do MyBB tworzy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A ja bym wybrał MyBB. Dlaczego? Ponieważ postanowiłem już ładne pare lat temu że na tym forum postawię swój skrypt forum i do tej pory z niego korzystam. Wg mnie kwestia wyboru PHPbb czy MyBB to tylko i wyłącznie własne preferencje - na obu skryptach działa wiele for internetowych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jest też kwestia bezpieczeństwa, mybb (ostatio nawet jeszcze ciepła wersja 1.8) cały czas boryka się z lukami SQL Injection, XSS czy CSRF, tymczasem phpbb już dawno takie niuanse ma za sobą (jeżeli w ogóle kiedyś miało).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×