Skocz do zawartości
PerWisienka

[streaming] Jaki hosting / vps / dedyk / chmura?

Polecane posty

Witam,

 

Mam zamiar otworzyć serwis internetowy na którym znajdować będą się dziesiątki a później może i setki filmów, które będą oglądane przez użytkowników.

Jeden film będzie ważył około / niecałe 2GB i chciałbym każdy taki film móc nadawać w jakości 720p.

Nie mogę jeszcze dokładnie ocenić ilości dziennej użytkowników oglądających film na mym serwisie ale załóżmy że będzie to z 1000 osób.

Czytałem już o Amazon S3 jak i ZenBoxie lecz ani na to ani na to nie jestem do końca zdecydowany, bo nie jestem pewny czy ich serwery są stabilne i czy spełnią moje oczekiwania.

 

Polecicie jakieś sprawdzone i stabilne hostingi / vpsy / dedyki czy chmurę do moich wymagań? A może co innego?

 

Za pomoc z góry bardzo dziękuje,

Marcin

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jestes w stanie podac ilosc dnaych i ilosc lacza jaka bedzie potrzebna?

 

Standardowo pod takie to dedyk 4x 1 TB lub 4x2TB z jakims raid sprzetowym jeden procek i wyjscie 2x1 Gbit/s

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Lokator: Właśnie sam do końca jeszcze nie wiem ile bym mógł na to pieniędzy przeznaczyć, ale oczywiste jest to że chciałbym jak najmniej pieniędzy w to włożyć bo będą mi jeszcze one potrzebne do promocji mojego serwisu.

 

theONE: Dokładnie nie podam Ci ile będzie danych bo sam jeszcze tego nie wiem ale liczmy że 100GB.

Jaka musi być przepustowość by jedna osoba odtworzyła film w jakości HD (720p) który waży około 2GB beż żadnych zacięć ani stopów na buforowanie filmu?

 

Edytowano przez PerWisienka (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz mieć świetny obraz bez żadnych cięć to 2Mbps na pełne 720p.

 

Polecam do takich zastosowań kilka tanich maszynek zamiast jedną, ale drogą. Rozłożenie ruchu + mniejsza awaryjność (nie masz 1 punktu, który może paść).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz mieć świetny obraz bez żadnych cięć to 2Mbps na pełne 720p.

 

Polecam do takich zastosowań kilka tanich maszynek zamiast jedną, ale drogą. Rozłożenie ruchu + mniejsza awaryjność (nie masz 1 punktu, który może paść)

 

A mógłbyś napisać dokładniej jakie bym musiał parametrowo kupić maszynki i ile?

I czy znasz firmy które oferują przepustowość 2 Gbit/s ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

A mógłbyś napisać dokładniej jakie bym musiał parametrowo kupić maszynki i ile?

I czy znasz firmy które oferują przepustowość 2 Gbit/s ?

1 Gbps masz w OVH i online.net, juz był na forum podobny temat, na razie kup jednego dedyka, koszt około 200 - 300 zł miesięcznie, a gdy zacznie sie zapychać dokup kolejny.

 

Pozdrawiam

NetMat

Edytowano przez NetMat (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

1 Gbps masz w OVH i online.net, juz był na forum podobny temat, na razie kup jednego dedyka, koszt około 200 - 300 zł miesięcznie, a gdy zacznie sie zapychać dokup kolejny.

 

Pozdrawiam

NetMat

 

Niby OVH ma łącze 1 Gbps ale obok już pisze że gwarantowana przepustowość wynosi 500 Mbps także nie do końca to 1 Gbps jest prawdą bo nie jest ona gwarantowaną przepustowością.

 

A myślicie że na początek VPS wystarczy? Bo jedyne na czym mi zależy najbardziej to na wysokiej przepustowości chyba że po prostu bym kupił parę mniejszych maszynek i to by też było pewne rozmiązanie, także czy VPSy nadają się do streamingu? Przynajmniej na poczatek?

Edytowano przez PerWisienka (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

Niby OVH ma łącze 1 Gbps ale obok już pisze że gwarantowana przepustowość wynosi 500 Mbps także nie do końca to 1 Gbps jest prawdą bo nie jest ona gwarantowaną przepustowością.

 

A myślicie że na początek VPS wystarczy? Bo jedyne na czym mi zależy najbardziej to na wysokiej przepustowości chyba że po prostu bym kupił parę mniejszych maszynek i to by też było pewne rozmiązanie, także czy VPSy nadają się do streamingu? Przynajmniej na poczatek?

 

Zaczynać możesz, ale kwestia ile to pociągnie, i co szybciej padnie, serwer czy dostawca serwera VPS (Zakończy z tobą współprace), ponieważ na Twoje aspiracje serwer VPS jest za małą maszyną, jeśli chcesz streamować pliki wideo w 720p z prędkością 2048 Kbps to będzie dobrze jak w skali miesiąca 10 osób się załapię na oglądanie, ponieważ 2048 Kbps przez miesiąc na 10 osób to wychodzi Tobie miesięcznie około 6.4 TB zużytego transferu. Na serwerze VPS z takim zużyciem będzie ciężko.

 

Pozdrawiam

NetMat

Edytowano przez NetMat (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

Zaczynać możesz, ale kwestia ile to pociągnie, i co szybciej padnie, serwer czy dostawca serwera VPS (Zakończy z tobą współprace), ponieważ na Twoje aspiracje serwer VPS jest za małą maszyną, jeśli chcesz streamować pliki wideo w 720p z prędkością 2048 Kbps to będzie dobrze jak w skali miesiąca 10 osób się załapię na oglądanie, ponieważ 2048 Kbps przez miesiąc na 10 osób to wychodzi Tobie miesięcznie około 6.4 TB zużytego transferu. Na serwerze VPS z takim zużyciem będzie ciężko.

 

Pozdrawiam

NetMat

 

Jak obliczyłeś że przy prędkości 2048 Kbps osób 10 zużyje mi 6.4 TB transferu?

Każdy plik będzie zajmował mniej niż 2GB ale już liczmy nawet w zaokrągleniu i policzmy że 10 osób x 2GB = 20GB zużytego transferu więc dziwie się jak Ci wyszło że 10 osób zużyje mi 6.4 TB, mógłbyś wytłumaczyć o co Ci dokładnie chodziło?

Edytowano przez PerWisienka (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

Jak obliczyłeś że przy prędkości 2048 Kbps osób 10 zużyje mi 6.4 TB transferu?

Każdy plik będzie zajmował mniej niż 2GB ale już liczmy nawet w zaokrągleniu i policzmy że 10 osób x 2GB = 20GB zużytego transferu więc dziwie się jak Ci wyszło że 10 osób zużyje mi 6.4 TB, mógłbyś wytłumaczyć o co Ci dokładnie chodziło?

Czytaj dokładnie, napisałem w skali miesiąca a nie dnia, dodatkowo ja przy obliczeniu założyłem że streaming bedzie ciągły (czyli że każdego dnia przez cały dzień 10 osób bedzie oglądało jakiś film)

 

Pozdrawiam

NetMat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Aha już rozumiem, a może zamiast wykupowania własnych serwerów dedykowanych wykupie po prostu konto na np.: firedrive.com ?

 

Nie wiem czy firedrive udostępnia bezpośredni link do pliku który nie wygasa, poza tym gdy posiadasz filmy na swoim serwerze masz większe pole do popisu, możesz na przykład lepiej zabezpieczyć pliki przed nieautoryzowanymi osobami, które wchodziły by na Twój serwis aby skopiować link do filmu na swoją stronę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To mi wygląda na jakąś przedwczesną optymalizację. Czy ten serwis w ogóle istnieje? Masz jakichkolwiek użytkowników?

 

Zmontuj najpierw jakiś prototyp. Wrzuć go na VPS-a za $20 albo i $10 od Digital Ocean. Masz tam łącze 1Gbps, szybkie dyski i 2-3TB transferu na start. Zobacz, czy ktokolwiek jest tym zainteresowany.

 

Jeśli serwis padnie z nadmiaru widzów, to możesz sobie pogratulować. Większość pada z braku.

 

Nie zaczynaj od planowania infrastruktury. Filmiki możesz w ogóle wrzucić na YouTube i osadzić na swojej stronie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To mi wygląda na jakąś przedwczesną optymalizację. Czy ten serwis w ogóle istnieje? Masz jakichkolwiek użytkowników?

 

Zmontuj najpierw jakiś prototyp. Wrzuć go na VPS-a za $20 albo i $10 od Digital Ocean. Masz tam łącze 1Gbps, szybkie dyski i 2-3TB transferu na start. Zobacz, czy ktokolwiek jest tym zainteresowany.

 

Jeśli serwis padnie z nadmiaru widzów, to możesz sobie pogratulować. Większość pada z braku.

 

Nie zaczynaj od planowania infrastruktury. Filmiki możesz w ogóle wrzucić na YouTube i osadzić na swojej stronie.

 

Jest to nowy projekt który jest w fazie planów dlatego zbieram niezbędne informacje by z nim wyruszyć.

Filmiki na YouTube? To nie jest coś czego szukam.

 

 

 

Nie wiem czy firedrive udostępnia bezpośredni link do pliku który nie wygasa, poza tym gdy posiadasz filmy na swoim serwerze masz większe pole do popisu, możesz na przykład lepiej zabezpieczyć pliki przed nieautoryzowanymi osobami, które wchodziły by na Twój serwis aby skopiować link do filmu na swoją stronę.

 

FireDrive na pewno udostępnia link do osadzenia filmu na własnej stronie ale czy udostępnia bezpośredni link do pliku a nie do playera to już niestety nie wiem.

Wydaje mi się że nie jest to problem by zabezpieczyć film nawet udostępniany przez FireDrive, by nikt nie widziała linku do filmu.

 

Tylko teraz pytanie czy może mieliście styczność albo jakieś doświadczenie z FireDrive?

Mają oni dobre i szybkie łącze?

 

A może polecanie inne serwery plików typu FireDrive?

 

Edytowano przez PerWisienka (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zawsze jeżeli osadzisz taki serwis poza polską a jego ruch urośnie będą operatorzy do których będzie problem z dostępnością albo jakością.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zawsze jeżeli osadzisz taki serwis poza polską a jego ruch urośnie będą operatorzy do których będzie problem z dostępnością albo jakością.

 

Chodzi Ci o to że jak popularność mojego serwisu urośnie to mogą być problemy z serwerem pliku i trudno będzie mi się skontaktować z BOKiem tego serwera, tak?

A może inne serwisy tego typu znasz i polecasz?

 

PS: Znalazłem dwie nowe propozycje zatem:

1. Pliki w chmurze na e24cloud.com - przestrzeń 500GB - miesięczny transfer 5TB - przepustowość 100Mbps - cena miesięczna 152 zł

2. Serwer dedykowany na sprintdatacenter.pl - przestrzeń 1TB WD RE4 - miesięczny transfer 5TB - przepustowość 200Mbps - cena miesięczna 220 zł

 

Czy coś z tego się opłaca?

 

Edytowano przez PerWisienka (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przy 100 osobach rurka 100Mbps nie da rady, zapcha się.

 

A jaka minimalna przepustowość musi być by nie zapchać rurki przy 100 widzach jednocześnie?

 

 

Może tanie kimsyfy z OVH?

 

Na obecną chwilę na Kimsufi jest tylko dostępny jeden lecz dobry serwer, ale nie jest podane jaki ma maksymalny transfer do wykorzystania w ciągu miesiąca, wiesz coś o tym?

Edytowano przez PerWisienka (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja bym to wrzucił gdziekolwiek na początek.

Zaczynasz od złej strony, akurat w takich tematach trzeba zacząć od wrzucenia i zobaczenia czy wypali, a potem migracji na dobre.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja bym to wrzucił gdziekolwiek na początek.

Zaczynasz od złej strony, akurat w takich tematach trzeba zacząć od wrzucenia i zobaczenia czy wypali, a potem migracji na dobre.

 

Dobrze jeżeli wolisz tak robić to rób tak dalej ale ja wolę zaplanować wszystko wcześniej by potem nie było niespodzianek ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×