Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
mariann

serwer pod kilka tysięcy userów

Polecane posty

Witam.

Nie znam sie na hostingu, a spotkal mnie nie lada problem.

Potrzebuje serwera na witryne gdzie przewidywalny ruch to

50-60tys odslon dziennie i okolo 30tys userow.

Czy wytarczy mi zwykly serwer wirtualny, czy powiniem myslec o rozwiazaniu z serwerem dedykowanym, a jezeli tak to czy musi byc on fizyczny czy moze byc wirtualny? Co jeszcze powinienem wziasc pod uwage?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Fobi

Witamy na forum,

 

Duzo zalezy od samej strony, co na niej bedzie. Jak jest napisana. Czy jest to jakies forum/cms/crm ?

 

Wszystko zalezy co to dokladnie jest i z jakich technologii korzysta.

Odpowiadajac na szybko to zwykly hosting nie starczy.

 

Pozdrawiam,

Bartek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za odzew.

 

Chodzi system CMS ktory bedzie dosc duzym serwisem typu "allegro".

Serwis napisany jest przy pomocy php+smarty+ezSQL.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tylko serwer dedykowany/kolokacja.

 

Starczy do tego jakies Pentium 4 2,4 czy nawet Celek 2,6 + conajmniej 1,5 GB RAMu + dyski SCSI bo przy takiej liczbie odwołań do bazy dyski IDE będa wąskim gardłem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

ezSQL to tylko (o ile się nie mylę abstrakcja na bazę danych),

PHP jest językiem który się określa potocznie jako język pozwalający pisać "brudny/niechlujny" kod, ale znane są mi osobiście przykłady stworzenia 'pięknych' narzędzi w oparciu o niego. Smarty (biblioteka szablonów) - potężna i chyba najlepiej napisana biblioteka szablonów jaką widziałem w ostatnim czasie dla języka PHP, umiejętnie stosowana pomaga wiele.

Ale teraz do rzeczy...

50/60 tys odslon dziennie... hmm.. ale co się kryje pod jedną odsłoną? Jedno/dwa zapytania SQL? Czy też może po 20 zapytań SQL? A być może 5 zapytań SQL ale napisanych źle, dla nie wydajnie zaprojektowanej bazy danych.

Tak więc tą kwestię należało by rozstrzygnąć jako pierwszą.

Kolejną sprawą jest cachowanie wyników, czy jest to rozwiązane optymalnie i czy jest wspólne dla wszystkich elementów? Czy też podzielone jest cachowanie na cachowanie wyników zapytań do bazy danych, cachowanie szablonów itd? A w samym outpucie czy cachowana jest całość czy tylko bloki dynamiczne?

Powiem wprost, jest to troszeczkę wróżenie z fusów, swoiste mówienie o rybie w morzu, trudno bowiem określić rozwiązania sprzętowe pod coś co jest nie znane.

Reasumując, jeżeli człowiek to kodujący, robił to z głową i nie jest to pierwsza tego typu aplikacja stworzona przez niego to jego należy spytać , to on powinnien jako jednocześnie analityk określić jak będzie wyglądało zużycie zasobów, oczywiście w jakimś progresywnym wykresie.

 

Pozdrawiam

 

_____

Edit:

@patryk - nie do końca się zgodzę, 50-60 tyś wywołań to dla dobrze napisanego rozwiązania żadne obciążenie, odpowiedni mechanizm cachujący dla różnych aspektów aplikacji, dobrze zaprojektowana baza danych (nie 150 tabel i przy jednym wywołaniu 5 zapytań i joiny przez pół bazy), do tego kilka innych aspektów i napewno 1,5GB ramu nie będzie potrzebne, podobnie SCSI i 2,5Ghz procesor :D Oczywiście byłaby to sytuacja porządana ale nie róbmy paniki :).

@marian - ważnym aspektem jest też rozłożenie tych użytkowników w czasie (tzn wywołań serwisu), jak się będzie rozkładało czy będzie to 40 tyś odwołań miedzy 12-14 i pozostałe rozłożone czasowo przez całą dobę :), czy też całość się rozkłada w miarę przystępny sposób w ciągu dnia?.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

patS: oczywiscie, masz racje, ze jesli nie bedzie to PHPNuke + PHPBB by Przemo to obciazenie nie bedzie wysokie. Nie zmienia to jednak faktu, ze taki serwis nie ma raczej prawa bytu na zwykłym serwerze wirtualnym czy VPSie w ktores z popularnych firm bo nie sa one nastawione na klientow ktorzy zuzywaja tyle transferu i procka - nie mowiac juz o braku dostepu do powloki czy mozliwosci dowolnej "aranzacji" apache'a, czy php - dlatego dedyk wydaje mi sie jedynym rozwiazaniem..

 

Miałem "przyjemność" testowania popularnego oprogramowania CMS na średnio obciążonej maszynie z procesorem Duron 1400 i 256 MB RAMu i czasy generowania stron były nieakceptowalne, a wydajności tego właśnie zestawu dorównuje większość VPSów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×