Skocz do zawartości
ignas

W Jakim Stopniu Obciąży Serwer?

Polecane posty

Witam,

 

mam takie pytanie, czy CMS w którym każdy artykuł byłby zapisywany w pliku html i znajdował by się w oddzielnym folderze (plik html + grafiki + inne dodatki art) spowoduje duże obciążenie serwera? Serwis może posiadać kilka tysięcy artykułów, więc nie wiem co spowoduje większe obciążenie serwera, czy trzymanie tego wszystkiego w bazie czy umieszczenie w plikach html a w bazie tylko linki do danego art.

Czy ilość folderów na serwerze może go "przytkać" ? Czy np. lepiej aby grafiki, artykuły w html i inne pliki znajdowały się w folderach typu artykuły, grafika itp a nie każdy art w innym folderze?

 

z góry dziękuje za rzetelną odpowiedz

pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mam takie pytanie, czy CMS w którym każdy artykuł byłby zapisywany w pliku html i znajdował by się w oddzielnym folderze (plik html + grafiki + inne dodatki art) spowoduje duże obciążenie serwera? Serwis może posiadać kilka tysięcy artykułów, więc nie wiem co spowoduje większe obciążenie serwera, czy trzymanie tego wszystkiego w bazie czy umieszczenie w plikach html a w bazie tylko linki do danego art.

Czy ilość folderów na serwerze może go "przytkać" ? Czy np. lepiej aby grafiki, artykuły w html i inne pliki znajdowały się w folderach typu artykuły, grafika itp a nie każdy art w innym folderze?

 

Ilosc folderow w strukturze plaskiej nie ma szczegolnego znaczenia w standardowych systemach plikow, problemy pojawia sie w przypadku duzej ilosci folderow zagniezdzonych, ale to raczej juz zachowania patologiczne.

 

Rozpatrujac powyzszy przypadek:

 

Sama baza danych moze miec w niektorych przypadkach plus nad systemem plikow, jesli dany zasob jest chwilowo cache'owany w RAMie. Ale nawet wowczas musi to byc jeszcze obrobione przez skrypt PHP - nawet najprostszy wymaga pewnych instrukcji procesora, operacji zwiazanych z inicjacja socketu, czasu zwiazanego z przygotowaniem środowiska (zalezy od rodzaju instalacji php), jak również dodatkowego zuzycia RAMu.

 

No i dodatkowo pamietajmy, ze dla odczytania takiego skryptu PHP tez trzeba wykonac operacje odczytu z systemu plikow (i to nie jedna), w zwiazku z czym takze pod wzgledem operacji IO nie zyskujemy, nawet jesli same dane sa trzymane akurat przez baze w RAM.

 

Odpowiedź brzmi więc, że zostawienie danych w HTML będzie rzędy wielkości wydajniejsze (nie mówiąc o tym, że można zoptymalizować pod pliki statyczne serwer).

 

Zastanów się jednak nad wygodą. Co jeśli w szablonie strony postanowisz coś zmienić? ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przy dość szybkim serwerze zasada jest taka, że elementy grafiki, mediów i reszty, trzyma sie w plikach a text w bazie danych. Można zrobić cmsa który zarzyna serwer nie zależnie od tego gdzie trzymane są dane. Kwestia umiejętności programisty. W przyspieszani i ulżeniu serwerowi sprawdzają sie mechanizmy cachu które automatycznie robią kopie elementów bazy danych do pliku.

 

Problem może się pojawić w momencie wyszukiwania danych. Wy6szykiwarka na bazie jest nieporównywalna z tą na plikach. Jest o niebo szybsza.

 

Mała podpowiedź Pierwsza z brzegu: http://wyczynowo.pl/2007/przyspieszamy-aplikacje-www/

Kodzik do pobrania wraz z dokumentacją i manualem: http://pear.php.net/package/Cache_Lite/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ignas, to sie cache'em nazywa

dane ktore sie wyciaga czesto z bazy a ktore si enie zmieniaja zapisuje sie wplikach

ale pamietaj zawsze te artykuly musisz miec w bazie

 

mozesz sobie zrobic cache artykulow po przejsciu przez bbcode i zapisac w folderze cache'a w formie np art_1, art_2,....

dzieki temu nie bedziesz msuial wyciagac i formatowac artykulu

robilem kiedys testy ale nie wyszly tak kolorowo jak myslalem i takie cos nie oplaca sie przy malych bazach i malych artykulach

ja np. u siebie na jednym portalu mam ponad 30k plikow z cache'em :]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dobra, juz troche sie zakrecilem:) Wiec prosze o opinie co do kilku wariantow:

 

1. artukuly serwisu zawarte sa w plikach html. Pliki html znajduja sie w jednym folderze o nazwie np. art natomiast pliki graficzne dolaczane do artykulow w oddzielnym folderze o nazwie np. gfx

2. artukuly serwisu zawarte sa w plikach html. Kazdy artykul i grafika dolaczona do artykulu ma swoj oddzielny folder.

3. dane znajduja sie w calosci w bazie

 

Tak zastanawiam sie nad umieszczaniem artykulow w html poniewaz kazdy plik moglby miec generowane oddzielnie meta tagi wiec mogloby byc to ciekawym rozwiazaniem przy pozycjonowaniu strony.

Tak sie zastanawiam nad cache'em ale w sumie szablon serwisu nie ulegalby zmianom a wygoda byloby jak artykuly odrazu by trafialy do html

 

Ale juz sam nie wiem, pomozcie mi zdecydowac co bedzie najlepsze pod wzgledam pozycjonowania i zmniejszenia obciazenia serwera (serwis mialby ogladalnosc rzedu 50k unikalnych odslon dziennie i przybywaloby kilkaset artukulow na dzien)

 

z gory dzieki za pomoc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

nie rozumiesz (albo ja nie rozumiem :P o co ci chodzi...)

ty chcesz zapisac to do .html i dac linka do niego?

cache polega na tym ze zapisujesz czesc statycznych danych z bazy w pliku a nastepnie pobraniu go przez np php i wyswietlenie

 

ad 1. najlepiej jak cache i grafika sa w innych folderach -chociazby dla wygody :)

ad 2. masochizm (chyba nie jest to wydajne)

ad 3. jakis cache by sie przydal przy 50k uu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×