Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
_reaper_

Na Co Zwracać Uwagę Przy Kupnie Serwera?

Polecane posty

Witam!

Takiego tematu raczej nie znalazłem.. Więc oto go zakładam wink.gif. W najbliższym czasie zamierzam kupić jakiś wirtualny serwer jednak tak naprawdę nie mam o tym wszystkim wielkiego pojęcia. Chciałbym zapytać Was: Na co zwracać uwagę oraz czym jest dana rzecz, której właśnie będę musiał się przyjrzeć smile.gif

 

Na marginesie i poza tematem: Geneza jest taka, iż posiadam pewne forum, które stało do tej pory na (o zgrozo) darmowym serwerze. Jednak szybko się "rozruszało" i zasługuje na płatny nie najgorszy serwer.. . Osobiście sądzę, że wystarczy 1-3Gb wolnego miejsca na serwerze wirtualnym, tak by również można było wrzucać na forum załączniki, a nie jak do tej pory dla oszczędności miejsca podawać linki zewnętrzne itp. itd. Oczywiście jeśli będzie taka możliwość założyć na tym samym serwerze jeszcze jedną stronę, niewielką.

Szukam niestety coś taniego.. może i znajdzie się coś na tę kieszeń, czyli serwer w kosztach od 0 do 80 (maks 100zł).. . Więc jeśli ktoś mógłby polecić coś w tym przedziale.. Znalazłem już parę providerów ale nie odróżniam na dzień dzisiejszy jak korzystne mogą być ich oferty. W przyszłości planuję jeszcze kupno domeny (.info) [apropos: niestety ominęła mnie promocja OVH, gdzie oferowano serwer wraz z domeną za niską cenę..]

 

Dodatkowo małe pytanie: czy w każdym kolejnym roku płacę tylko co w pierwszym?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Chciałbym zapytać Was: Na co zwracać uwagę oraz czym jest dana rzecz, której właśnie będę musiał się przyjrzeć

1. Każdy porządny hosting na średni serwis kosztuje > 150zł, a w zasadzie cena kształtuje się na poziomie 300zł.

2. Bierz pod uwagę opinie na stronach, forach ale takie z przedziału czasowego > 1 rok i wypowiadane przez userów z więcej niż jednym postem na krzyż. Więc np. jak masz nazwę providera to wpisz w google.pl "opinie nazwafirmy" lub tutaj na forum szukaj pod nazwą marki.

3. Czy hosting działa na rynku już parę lat. (Im dłużej działa tym więcej opinii i szersze spektrum rozeznania co do padów serwerów. No i mamy pewność, że jak firma istnieje parę lat to jest małe prawdopodobieństwo iż zniknie nam nagle z naszym serwisem)

4. Co wskazuje trace, czy mają serwery w porządnych serwerowanich. (Pełno jest firm w Polsce oferujących "profesjonalny" hosting a tak w rzeczywistości mają 1 czy 2 dedyki wykupione np. w którejś z niemieckich masowych serwerowni. Ma to znaczenie w wypadku fizycznych awarii serwera. Jeśli firma ma fizyczny dostęp do serwerowni może szybko naprawić usterki a jak kolokuje się za granicą to jest skazana na czas reakcji supportu serwerowni).

5. Serwery w PL czy za granicą. (Jeśli budujemy duży serwis dla Polaków to serwery lepiej żeby były w PL)

6. Jaki support. Czy w okresie testowym (porządne firmy takowy oferują) mają krótki czas odpowiedzi na problemy. (Dodatkowym atutem jest np. kontakt telefoniczny, czy też możliwość kontaktu w weekendy itd.)

7. Jak wygląda konfiguracja php, mysql itd. serwera. (Czy to jakieś zabytki typu php3 czy też aktualne, najnowsze wersje)

8. Z nielicznymi wyjątkami (patrz iq czy masternet) omijaj kilometrowym łukiem aukcje na Allegro.

9. Jak masz nazwę firmy to poszukaj serwisów monitorujących uptime przykładowych stron na tych serwerach (np. patrz do mojej stopki).

10. I pamiętaj, tanio i dobrze, to tylko w bajkach :)

 

W Polsce będzie Ci trudno znaleźć tanie zaplecze o porządnych parametrach. Jak możesz zwiększyć budżet to weź dopłać do http://www.iq.pl (taniej na ich nowej marce http://www.proste.pl) czy też http://www.kei.pl

 

Jeśli masz jednak ograniczony budżet a znasz angielski to może skorzystaj z promocji DreamHost to za pierwszy rok wyniesie Cię porządny serwer ~62zł (patrz kupon z mojej stopki) a za rok może znajdziesz już większe środki.

 

...by również można było wrzucać na forum załączniki, a nie jak do tej pory dla oszczędności miejsca podawać linki zewnętrzne

Polecam Ci DH tym bardziej, że chcesz wrzucać duże załączniki dostępne do pobierania a na DH nawet w najtańszym pakiecie masz przestrzeń 150GB (i rośnie co tydzień o 1GB) i transfer miesięczny 1,5TB (i rośnie co tydzień o 16GB). O takich parametrach w Europie można co najwyżej pomarzyć za taką cenę :)

 

Wg mnie DH ma najlepszy stosunek cena / jakość jak na początek. Nie mówię, że nie zdarzają im się czasami jakieś pady ale mają wzorcowe podejście do klientów i zawsze jest pełna informacja jak coś się dzieje.

 

W Polsce raczej bym w takie "budżetowe" hostingi nie inwestował.

 

Dodatkowo małe pytanie: czy w każdym kolejnym roku płacę tylko co w pierwszym?

Z tym bywa różnie. W 90% przypadków cena za 1 rok jest promocyjna, w kolejnych jest drożej. W 10% w tym kolejnym roku możesz skorzystać albo z rabatu procentowego (np. 5% za każdy kolejny rok), albo np. jak na DH za poleconych masz zniżki na swoim koncie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Niestety moja kieszeń powyżej 100zł rocznie nie sięgnie..

 

A przy wynieraniu na co zwracać uwagę i co jest czym? Np powiedzmy, że jeden provider przedstawia taką ofertę:

2GB powierzchni dyskowej

bullet.gif 10GB transferu miesięcznie

bullet.gif Obsługa: PHP4,PHP5,CGI,Perl

bullet.gif Obsługa: MySQL

bullet.gif Dostęp do Cron'a

(...)

 

czyli 2gb jako miejsce przeznaczone do umieszczania plików na serwerze, mysql php na pewno będą mi potrzebne.. , czym jest zaś Cron i jak można wyjasnic termin "transfer miesieczny". Jakie jeszcze rzeczy mogłem tu ominąć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Eeee... transfer miesięczny to transfer który Twoje konto nabije w ciągu miesiąca (ftp, http, gdzieniegdzie mail)... nie wiem, jak można prościej to wyjaśnić... 2gb miejsca - Twoje dane = pliki + poczta... przeważnie. A co do crona, to nie potrafisz zadawać pytań u providera? ;| Ogólnie cron jest wszędzie dostępny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z tym dzieleniem powierzchni transferu różnie bywa. Czasami podawana jest łączna powierzchnia która możesz sobie dowolnie rozdzielić na pocztę (zazwyczaj przydzielona do konta pocztowe ujmuje łączny linit)/www/bazy ale nie jest to normą. Często są jakieś limity na bazy.

To samo transfer. Różnie zliczane są usługi. Raz łącznie, raz np. poczta w ogóle nie wchodzi do limitu.

Przy php wypadałoby sprawdzić czy rozszerzenia są instalowane z głową. Np. jest php 5.2 ale nie ma PDO albo firma oferuje postgresa ale nie ma rozszerzeń do jego obsługi (a widziałem taki przypadek).

Mysql - wypadałoby mieć obsługę innodb. Z tym też różnie bywa.

Cron = harmonogram zadań z win.

 

Co do domeny .info to akurat kosztuje całe 3zł więc to raczej marna promocja.

 

Za tą cenę także polecam dreamhost. Za 60 zł dostaniesz bardzo dobre konto o parametrach których w innych firmach ciężko szukać. A dodatkowo domena gratis. Jakbyś chciał to mogę wygenerować kupon dający więcej darmowych domen (kosztem ceny).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Widzę, że cytujesz ofertę cal.pl :)

 

Poczytaj sobie:

http://www.webhostingtalk.pl/index.php?sho...c=5229&st=0

 

Właściwie to jeśli chodzi o cal.pl znalazłem już wiele negatywnych opinii szczególnie co do ich prędkości.. .

 

Na co jeszcze powinienem zwracać uwagę?

 

Jeśli chodzi o DH to nie widze nigdzie cennika w opłatach rocznych brutto? A zaczyna mnie interesować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Właściwie wszystko co najważniejsze powiedział BOSS. Dodam tylko że wybierając firmę upewnij się że ona istnieja (nip, regon, siedziba) a nie że jest to jakiś krzak prowadzony przez małolata z GG i komórka jako danymi kontaktowymi.

 

Niestety przy kwocie jaką rocznie planujesz przeznaczyć na hosting raczej będzie ciężko.

 

Może to trochę niekonwencjonalna propozycja ale sprawdź ofertę ForAll (www.forall.pl). Co prawda opinie jakie znajdziesz na temat tej firmy nie będą zbyt pochwalne ale w praktyce nie jest tak źle (od miesiąca nie zauważyłam jakichkolwiek problemów czy padów więc być może to koniec złych okresów w tej firmie). Za 84zł rocznie miałbyś konto 2GB z 15GB transferem miesięcznym. Jeżeli nic się nie zmieniło dostałbyś drugi taki sam serwer tyle że z nielimitowanym transferem gratis (dla swoich plików do downloadu) - czyli w sumie miałbyś 2 serwery. Obecnie nie jest to wymienione w ofercie ale mój serwer download wciąż działa więc chyba nie zlikwidowano tej usługi. Proponuję więc abyś wypróbował ich pakiet SMALL (http://www.forall.pl/hosting/small) i przez 14 dni sprawdził jak Ci się podoba i czy wciąż dostaje się serwer download.

 

Dodatkowo małe pytanie: czy w każdym kolejnym roku płacę tylko co w pierwszym?

Raczej nie - raczej, poniewaz ceny się zmieniają. W międzyczasie usługodawca może je podnieść lub też równie dobrze obniżyć (i np jako stały klient będziesz mógł skorzystać z jakiejś promocji). Zawsze jednak gdyby nie odpowiadały Ci nowe ceny, możesz zmienic hosting.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@_reaper_

 

 

Za taką cenę?? hm....

 

może netasy.pl ? :) Napisz do "patryka" z tego forum :) Na pewno coś ci zaoferuje coś w przedziale 2GB/ 10GB transfer :) Niedługo się do niego przenoszę z cal.pl :) Testowałem jego ofertę i jakość jest bdb :) Tak samo jak reakcja administracji :)

 

Znajdziesz też na tym forum specjalne kody rabatowe 10% :)

 

Nic tylko brać :) Myślę że te 2GB/10 transferu dostaniesz za jakieś 50zł + VAT za rok :) Tylko napisz do niego .. :)

 

 

pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa jest ta oferta Patryka. Dlatego obecnie mogę się zastanawiać nad właśnie tą oraz poleconą przez BOSS'a Dreamhost.com po zniżkach. Jednak zastanawia mnie to, że przy dreamhost nie uzyskam Polskeigo supportu, a i cenę mogą zmienić lub promocję i wtedy na pewno nie będzie mnie stać. Zaś przy NE zastanawia mnie to, że są krótko "na arenie" toteż, gdy nabędzie klientów mogą stracić swą renomę.. Trudno mi teraz będzie ocenić. Choć obie oderty są ciekawe. Przy DH o czym informował mnie BOSS domena gratis jest plusem, przy NE jak na razie cena/jakość i Pl support..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szukam niestety coś taniego.. może i znajdzie się coś na tę kieszeń, czyli serwer w kosztach od 0 do 80 (maks 100zł).. . Więc jeśli ktoś mógłby polecić coś w tym przedziale..

Zachęcam do sprawdzenia naszej oferty. W pakiecie Biznes Mini oferujemy 2 GB przestrzeni i aż 33 GB transferu miesięcznego, brak innych limitów i wiele dodatkowych usług (np. dostęp do shella, obsługa Ruby on Rails i inne). Wszystko to za 99 zł netto rocznie, z opcją płatności za krótszy okres. Serwer wirtualny mozna testować za darmo i bez zobowiązań przez 2 tygodnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zachęcam do sprawdzenia naszej oferty. W pakiecie Biznes Mini oferujemy 2 GB przestrzeni i aż 33 GB transferu miesięcznego, brak innych limitów i wiele dodatkowych usług (np. dostęp do shella, obsługa Ruby on Rails i inne). Wszystko to za 99 zł netto rocznie, z opcją płatności za krótszy okres. Serwer wirtualny mozna testować za darmo i bez zobowiązań przez 2 tygodnie.

 

Osobiście uważam NE i DH za oferty ciekawsze cena/jakość do moich wymagań niż ta zaprezentowana :lol:. Ale dziękuję za podpowiedź :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×