Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Marek_K

Serwer W Europie - Spore Wymagania - Pytanie, Gdzie?

Polecane posty

Witam serdecznie,

Poszukuję serwera dedykowanego o następujących parametrach:

 

Łącze: minimum 100mbps, najlepiej w okolicach 150mbps lub z limitem przepuszczonych danych (w jedną stronę) na poziomie ~40tb/mc + 2xkarta sieciowa 1gbps

Mile widziane w miare niskie ceny dodatkowych mbps (max 15$/mbps) lub pakietów danych

 

Dysk: profil stronki dość dyskożerny więc, absolutne minimum to użytkowe 1tb w macierzy raid5, mile widziane >=2tb + kontroler inny niz 3ware :(

 

Ram: tu bez szaleństw, minimum 4gb, mile widziane >=6gb

 

Procesor: najlepiej dwa dwurdzeniowe xeonki woodcrest

 

Budżet: 4kzl/mc

 

Z wymagań to chyba tyle, teraz opiszę co mnie skłoniło do zapytania na forum, oraz jakie opcje wyjścia z sytuacji rozważałem.

 

Obecnie hostuje się w ovh.pl (opcja Bixeon DC L) jednak nawet najmocniejsza maszyna oferowana przez tą firmę nie posiadają wystarczającej przepustowości dla moich potrzeb, a dodatkowe łącze jest wręcz koszmarnie drogie (21$/mbps) w porównania do oferty serwer+łącze (gdzie potrafią dać cene 5,5$/mbps!).

Szukałem jakiejś alternatywy i jedyne co znalazłem za w miarę rozsądne pieniądze to leaseweb.com. Jednak konfiguracja serwera, która jest mi potrzebna plus łącze są poza moim miesięcznym budżetem.

Rozważałem też możliwość wykupienia kolokacji w cogencie (za wszystko powyżej 200mbps zaproponowali cene 10$/mbps + full rack), ale tutaj pojawia się inny problem, mianowicie konieczność wysłania do nich dość drogiej maszyny na która w obecnej sytuacji mnie nie stać.

Innym wyjściem mogło by być przejście na klaster kilku słabszych maszyn. Wyjście dobre, ale nie znalazłem żadnej ciekawej oferty :/ .

 

Teraz zdaje się na Was, doradźcie jakąś ofertę lub sprawdzoną firmę, która potrafi się dostosować do potrzeb klienta. Ja w swoich poszukiwaniach, niestety nie trafiłem na takową.

 

Pozdrawiam

Marek_K

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Każdy link mile widziany.

Oferta dobra, tylko zamiast 8gb ramu wolałbym więcej miejsca na dyskach. Obecnie oferowane 500gb w mirrorze to zdecydowanie za mało :/.

 

Dzięki za odpowiedź.

Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Łącze: minimum 100mbps, najlepiej w okolicach 150mbps lub z limitem przepuszczonych danych (w jedną stronę) na poziomie ~40tb/mc +

Wg. moich obliczen 150Mbit to ok 25TB, najlepsze chyba wyjscie by bylo rozbicie serwisu na kilka mniejszych maszyn (jak sam zauwazyles przy slabych maszynach daje sie duzo lacza poniewaz firmy licza, ze i tak wiekszosc klientow nie wykorzysta takiego ruchu).

Tu sa fajne tanie serwerki:

http://hetzner.de/rootserver_en.html

 

pzdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

O ile mój windowsowski kalkulator dobrze liczy to 1mbps =~ 330GB/mc, 40TB =~ 120mbps.

 

Odnośnie oferty, jeżeli hetzner oferuje jakiś loadbalancer + serwer plików to oferta może być ciekawa. Jeżeli nie to 10 osobnych maszyn za 80euro i z takim łączem "Traffic Usage is for free. We will restrict the connection speed to 10 MBit/s if 1000 GB/month are exceeded" to podziękuję.

 

Prawde mówiąc oferty klastrowania maszyn nie widzę :/.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

wymagania kosmiczne a można wiedzieć jaki masz projekt lub jaką stronę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
O ile mój windowsowski kalkulator dobrze liczy to 1mbps =~ 330GB/mc, 40TB =~ 120mbps.

Srednio na 1Mbit idzie 170GB ruchu - lacze nie jest wykorzystywane 24h na dobe (no chyba, ze mowimy o jakims robocie od wyszukiwarki, automacie spamowym, itd).

Odnośnie oferty, jeżeli hetzner oferuje jakiś loadbalancer + serwer plików to oferta może być ciekawa.

Hm, to przy takich wymaganiach z takim budzetem niestety nic nie poradze :/ Ja myslalem nad fizycznym rozbiciem serwisu na wiele maszyn (bez zadnych wspolnych macierzy dyskowych) - ale to wymaga "troszke" pracy programistycznej zeby cos takiego fajnie zrobic (przy czym pozniej pieknie cos takiego sie skaluje).

 

pzdr.

 

ps. A jesli chodzi o Hetznera to myslalem o 20 maszynach za 50 ojro - jezeli kazda wykorzysta 10Mbit - 10 Mbit to 1700GB ruchu to masz lacznie 34TB do wykorzystania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

no klaster ale klaster bedzie musiał pięknie skonfigurować i nie wiem czy sie zmiesci w 4000zł jak zainwestuje w kluster

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dwie maszyny z najwyższej półki hosteurope plus balancer (mają w opcji jak poszukasz to znajdziesz )

http://www.hosteurope.de/produkte/Dell-Server

ewentualnie opcja w tej firmie: Noch Fragen? Wenden Sie sich an unseren Vertrieb

 

Albo coś z tej oferty: http://plusserver.de/angebot/index.html

tyle że opterony ale z wyższej półki i nieco droższe 1499 euro. Ale 32.768 MB DDR2 DIMM-RAM robi wrażenie.

 

Laserweb ponoć ma słaby suport. W terabajtami HDD to może być problem bo żadna firma nie daje do takich maszyn SATA, bo w tej klasie sprzętu liczy się prędkość a tej nie osiąga się na sata.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Tak wygląda wykres ruchu na jednej z kart sieciowych obecnej maszyny limit:50mbps.

eth1gy0.png

Wydaje mi się, żę pisząc 40TB wiem czego chcę. Tymbardziej, że zmianę firmy hostingowej planuję za 2-3 miesiące, kiedy to naprawdę serwer zacznie się dusić niemiłosiernie a doraźne dokupowanie pakietów 10mbps przestanie być opłacalne.

 

Wiem, że oskryptowanie juz w tym momencie pozwala na obsługę kilku niezależnych serwerów. Funkcja ta wymaga jednak jeszcze troszkę pracy. W każdym razie rozkładanie ruchu wyłącznie przez znane userowi subdomeny, nie jest tak skuteczne jak sądziliśmy.

 

Wrócę jeszcze do pomysłu ertcap czyli 50x mały serwerek... ogarnięcie tego przez jedną osobę, która jeszcze nie czerpie z tego żadnych korzyści finansowych graniczy z cudem. Bardziej bym się skłaniał do opcji 3x średni serwer.

 

Tak to wszystko kontempluje i powoli dochodzę do wniosku 3-4 średnie serwery plus kolokacja u szwabów w cogencie, może nie być takim głupim pomysłem :( . Mam łącze przydzielone na całą szafę, nie martwię się o nagłe skoki transferu na pojedynczych maszynach. Wystarczy tylko ładnie rozłożyć dane na dyskach i po kłopocie. Poza tym ceny mają rewelacyjne, maszyny są w europie tuż za miedzą.

 

Co Wy na to?

 

Ps: netu mowa tu o pewnym projekcie www2 :(

 

Edit: Tomi plusserver wymaga opłaty za rok z góry, daje do dyspozycji 7,5TB w cenie o 50% ponad budżet, a poza tym nie lubie s4u, domyślam się, że w tej firmie jest podobny "bałagan".

HostEurope to już lepiej, martwi mnie tylko pojemność dysków. W każdym razie i tak wyślę do nich zapytanie ofertowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Powiedz mi Marku, w jakim stopniu ruch ten jest generowany na podstawie informacji z bazy danych?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
domyślam się, że w tej firmie jest podobny "bałagan".
- uczeni w piśmie mówią ze tam akurat nie ma bałaganu :-) ale wymagania masz nieprzeciętne to też rozwiązanie nie może być proste.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Drogi p wybacz, ale nie rozumiem Twojego pytania. :(

Tomi rozwiązanie pewno i jest proste ale ile trzeba za to zapłacić. :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Drogi p wybacz, ale nie rozumiem Twojego pytania. :(
To moze inaczej... Jakiego typu ruch serwujecie? Statyczne pliki, streaming (audio, video), dynamicznie generowane strony www (PHP+MySQL, itp - tak, zdaje sobie sprawe, ze tyle TB ruchu jest praktycznie niemozliwe do wygenerowania przez pojedynczy serwer :() czy jeszcze cos innego?

Albo najlepiej podaj adres Twojego serwisu. Znajac potrzeby latwiej znalesc rozwiazanie :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Serwuje jak dobry barman, troszke streamingu zarówno wideo jaki audio plus domieszka wysokoprocentowych plików statycznych w proporcjach 50/50. Z lekką nutą oskryptowania w javie i wszystko w lekko oblodzonej bazie mysql. :(

 

PHP+MySQL, itp - tak, zdaje sobie sprawe, ze tyle TB ruchu jest praktycznie niemozliwe do wygenerowania przez pojedynczy serwer :(

więc wszystko jasne. Adres niech pozostanie tajemnicą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adres niech pozostanie tajemnicą.
Serwuje jak dobry barman, troszke streamingu zarówno wideo jaki audio plus domieszka wysokoprocentowych plików statycznych w proporcjach 50/50. Z lekką nutą oskryptowania w javie i wszystko w lekko oblodzonej bazie mysql. :(
Na szybko przychodzi mi do glowy takie rozwiazanie (zakladajac, ze strony pochlaniaja do 5% generowanego ruchu, natomiast reszta to pliki statyczne + streaming):

- 1x mocny serwer dedykowany (woodcrest, SAS, itp) w porzadnej serwerowni, wpiety w 100mbitowe lacze, generujacy transfer na poziomie 1-2 TB (koszt ~1000zl miesiecznie). Tutaj oczywiscie zakladam, ze potrzebujesz takiego mocnego serwera, chociaz wcale bym sie nie zdziwil gdyby dla Twojego portalu wystarczajaca byla o wiele slabsza maszyna (a wiec i cena znacznie przyjemniejsza - w porywach do ~400zl),

- 1x serwer typu dual-everything, ktory bedzie pelnic role load balancera (kolokowany w CongentCo),

- 5-6x bardzo tanich serwerow, ktore serwowalyby ruch statyczny i streaming (kolokowane w CongentCo). Moga to byc nawet zwykle PC'ty w towerach - jak jakis padnie to nic sie nie stanie. Jedyny problem to dyski - mozesz wpakowac do kazdego 2x500GB i mirrorowac dane, albo szarpnac sie na macierz i wszystko tam trzymac :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Rozwiązanie z wieloma maszynami jest dobre, niestety znacząco zwiększa koszty administracji. Gdybyś miał trochę większy budżet mógłbyś startować w kierunku LeaseWeb i złożyć coś samodzielnie w ich konfiguratorze - http://www.leaseweb.com/index.php?p=chooseserverdedicated. Przykładowo Dell 2850, 2xXeon 2,8 + 4 GB RAM + 4x146GB SCSI + 100 mbps flatfree to jakieś 1300 euro miesięcznie. Wiem, że wielkość dysków w tym wypadku jest dla Ciebie trochę za mała, ale pewnie w tej cenie równie dobrze można wsadzić do tego serwera 4 dyski SATA2 500 GB, a może nawet wyjdzie troszkę taniej :(.

 

Co do kilku tanich maszyn to na 1paket.com - https://www.1paket.com/infoseite/infoseite.html - zawsze coś mają. Jakość podobna jak Hetzner z tym, że limit trafficu na poziomie 3000 GB.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Marek_K: tak z ciekawosci zapytam ile ci userzy zasysaja jesli chodzi o video w przyszlosci chce wykorzystac cos w rodzaju dodatku do prezentacji personalnej filmem video, ale nie bardzo zdaje sobie sprawe ile ludzie potrafia transferu zuzywac przy tym? Raczej nie bede robil kolejnego youtuba :) wiec to co powiesz podzielic mozna to przez przez 4 :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak wracając do tematu i całkiem szczerze: z tak niskim budżetem nie masz co mażyć o porządnym rozwiązaniu. Nie ma się co oszukiwać: 4k na miesiąc przy tych wymaganiach to śmieszna kwota.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Patryk jeżeli chodzi o leaseweb to tak jak wspominałem wcześniej, przekracza moje obecne możliwości finansowe. 1paket to znowu troszkę zbyt "małe" serwery.

 

p, Twój pomysł w chwili obecnej nie wchodzi w grę. Skrypt jest dość ściśle powiązany z danymi na dysku danego serwera, a każda próba pobrania przechodzi przez mały magielek co pożera trochę ramu i mocy obliczeniowej procesora. Tyle jeśli chodzi o pliki statyczne :).

 

Saint, nie bardzo wiem czego ode mnie wymagasz. Ilość MB na unikalnego użytkownika? :) Jeżeli tak to nie jestem w stanie takiej informacji udzielić.

 

Shive, bardzo dobrze zdaję sobie z tego sprawę. Dlatego też napisałem ten post na forum. Miałem nadzieję, że osoby siedzące trochę w temacie hostingu, będą potrafiły mi coś doradzić. I w sumie dobrze zrobiłem, po tej wymianie zdań niemalże podjąłem decyzję wykupienia kolokacji w cogencie. Będę musiał to jeszcze dokładnie przeanalizować, ale ta opcja wydaje mi się w obecnej sytuacji najlepsza.

Nie ma się co oszukiwać: 4k na miesiąc przy tych wymaganiach to śmieszna kwota.
Ale taką właśnie dysponuję i chce ją jak najlepiej wykorzystać :) .

 

To tyle panowie. Myślę, że wszyscy którzy mogli i chcieli mi jakoś pomóc już się wypowiedzieli. Teraz pozostaje mi analiza kilku przedstawionych tu pomysłów i działanie w celu ich wprowadzenia w życie.

 

Dziękuje wszystkim i pozdrawiam.

Marek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
p, Twój pomysł w chwili obecnej nie wchodzi w grę. Skrypt jest dość ściśle powiązany z danymi na dysku danego serwera, a każda próba pobrania przechodzi przez mały magielek co pożera trochę ramu i mocy obliczeniowej procesora. Tyle jeśli chodzi o pliki statyczne :).
1) Jezeli jakies rozwiazanie (nie mowie, ze moje) jest dla Ciebie dobre i wstrzymujesz sie przed nim tylko ze wzgledu na aktualna architekture aplikacji, to popelniasz blad, ktory moze Cie sporo (doslownie) kosztowac :)

2) Nawet jezeli z niewiadomych mi wzgledow nie mozesz zrezygnowac ze scisle powiazanych z plikami statycznymi wywolan skryptu to moze (o ile te wywolania nie musza nastepowac przed udostepnieniem pliku, a moga asynchronicznie, lub mozesz pozwolic sobie na minimalne opoznienia zwiazane z komunikacja z serwerem na ktorym znajduja sie dane) zainteresuj sie zdalnymi wywolaniami?

3) Pakowanie plikow statycznych na Dual Xeona tylko dlatego, ze musisz sobie puscic jakis skrypcik na pliku jest, delikatnie mowiac, kiepskim rozwiazaniem :)

 

I w sumie dobrze zrobiłem, po tej wymianie zdań niemalże podjąłem decyzję wykupienia kolokacji w cogencie. Będę musiał to jeszcze dokładnie przeanalizować, ale ta opcja wydaje mi się w obecnej sytuacji najlepsza.
Pamietaj tylko, ze porzadny serwer "troszke" kosztuje, a mowiles, ze z budzetem jest nie za ciekawie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Marek_K,

 

Zapraszam do nas:

 

http://www.dedifast.net/ i http://www.coreix.net/

 

Co prawda nie siedze w dziale sprzedazy (tylko w serwerowni :)

Ale za 4000zl/mc czyli kolo 700 funtow miesiecznie mysle ze jestes w stanie otrzymac tutaj to co potrzebujesz.

Zwlaszcza ze cena laczy jest bardzo tania w UK, a my mamy spore zapasy miejsca na swiatlowodach :).

Umowa jest w cyklu miesiecznym.

 

Mamy tzw. siec dediMAX, na ktorej nie sa liczone transfery, bierzesz tyle ile port daje.

http://www.dedifast.net/dedicated/dedimax.php

 

Nie moge ci tu szczegolow podac (gdyz nie znam dokladnie cen i nie chcialbym cie wprowadzic w blad), musialbys wyslac zapytanie o serwer z takimi parametrami na sales @malpa@ dedifast.net (in english)

A na pewno sie odezwiemy.

 

Z tego co wiem, mamy na miejscu serwery Dell'a z Woodcrest'ami, Clovertown'ami, oraz starszymi Xeonami serii 3xxx.

Mamy serwery z hot swap SCSI raid5 - do 6 dyskow, lub do 4 dyskow SATA/SCSI - bez hotswap.

Ale jesli to bedzie nietypowe zamowienie - wiem, ze mozemy kupic nowa maszyne do tego celu.

Rowniez, jesli bys chcial, to do dyspozycji jest siec wewnetrzna, np do dodatkowego transferu pomiedzy serwerami - gdybys, jak czytalem - uzyl kilku serwerow (mamy np. klienta ktory ma duzy serwis rozlozony na 20 serwerow p4 HT).

 

A tu - tak dla sprawdzenia - niezalezny monitoring firm hostingowych.

http://www.hyperspin.com/ranking.php?type=3

(coreix ma 100.00% i prawie 700 dni historii)

 

Mam nadzieje ze jakos pomoglem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Co prawda nie siedze w dziale sprzedazy (tylko w serwerowni :)

Ale za 4000zl/mc czyli kolo 700 funtow miesiecznie mysle ze jestes w stanie otrzymac tutaj to co potrzebujesz.

Zwlaszcza ze cena laczy jest bardzo tania w UK, a my mamy spore zapasy miejsca na swiatlowodach :).

Umowa jest w cyklu miesiecznym.

 

Mamy tzw. siec dediMAX, na ktorej nie sa liczone transfery, bierzesz tyle ile port daje.

http://www.dedifast.net/dedicated/dedimax.php

Moze zanim nastepnym razem cos polecisz to sprawdzisz chociaz oferte? :)

Doplata za samo lacze (zmiana z unmetered 10mbps na unmetered 100mbps) to 810 funtow (~4600zl), nie mowiac juz o kosztach samego serwera i o tym, ze Marek_K potrzebuje 150mbps...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×