Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
MarcinXYZ

Gdzie Hosting Razem Z Serwerem News (usenet)?

Polecane posty

Czy są w Polsce firmy oferujące hosting wraz z dostępem do serwera NEWS czyli do usenetu? A może są konkretne oferty przeznaczone dla użytkowników, którzy nie chcą hostingu, ale chcą sobie wykupić dostęp do samego serwera newsowego? Na Zachodzie i w USA to standard... Ewentualnie w grę wchodzi zakupienie konta z dostępem do shell'a i uruchomienie własnego serwera news. Tylko pytanie skąd brać wówczas feeda. Proszę o podpowiedź i opinie osoby orientujące się w tym temacie.

 

MarcinXYZ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Czy są w Polsce firmy oferujące hosting wraz z dostępem do serwera NEWS czyli do usenetu? A może są konkretne oferty przeznaczone dla użytkowników, którzy nie chcą hostingu, ale chcą sobie wykupić dostęp do samego serwera newsowego? Na Zachodzie i w USA to standard...

Home.pl dodaje do kont e-mail.

 

Ewentualnie w grę wchodzi zakupienie konta z dostępem do shell'a i uruchomienie własnego serwera news. Tylko pytanie skąd brać wówczas feeda. Proszę o podpowiedź i opinie osoby orientujące się w tym temacie.

Raczej żadna firma nie pozwoli Ci na postawienie serwera news na "koncie z dostępem do shella", a już napewno nie dostaniesz feeda bo nie masz odpowiednich kwalifikacji (gdybyś miał, to byś nie zadał takiego pytania).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ewentualnie w grę wchodzi zakupienie konta z dostępem do shell'a i uruchomienie własnego serwera news. Tylko pytanie skąd brać wówczas feeda. Proszę o podpowiedź i opinie osoby orientujące się w tym temacie.

Poczytaj archiwum pl.news.admin i będziesz miał odpowiedź. W telegraficznym skrócie mogę Ci powiedzieć, że feeda nie dostaniesz, jeżeli nikt z adminów Ciebie nie zna - zbyt duże ryzyko narobienia bałaganu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Spytaj sie swojego Admina jaks gosc jest kumaty to zalatwi ci ze dopisza... twoje IP. do serwera. i bedziesz mogl pobierac wysylac.. newsy.. tak bylo w moim przypadku...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sam miałem kiedyś napisać posta poruszającego ten problem. Dlaczego Home.pl potrafi oferować dostęp do usenetu swoim klientom a inne firmy sie na to nie zdecydowały ? Uważam, że jest to DUŻY PLUS dla Home, które ostatnio straciło w oczach wielu ale to z innego powodu.

 

Obecnie musze się prosić kolegi mającego hosting w Home o konto mailowe, żeby móc korzystać z usenetu swobodnie. W domu pracuje na neo+, w pracy na dialogu. Dzieki koncie w home mam wygodę.

 

Dlaczego inne firmy typu PROGRESO, IQ, i365 i inne tu polecane, nie przejmą od Home tego co klienci mogą zachwalić. Obecnie dostęp do usenetu jest to jedyne czego mi brakuje w Progreso :(

 

Pozdrawiam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

chyba nie uwazasz ze taki dostep nic nie kosztuje ?

 

a ponad to co Polscy ISP nie daja wjazdy na swoje serwrey ?

z TPSa jest Z Dialogu jest ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jasne, że kosztuje, wiem o tym. Ale sadze, ze firmie np. Progreso udałoby się rozszerzyć możliwości hostingu o dostęp do usenetu.

 

Wspominam tak o tym Progreso, bo jestem zadowolonym klientem i licze, że Pan Adam się wypowie :(

 

@Kris

ja codziennie korzystam na laptopie z dostepu w dialogu i tpsie i gdyby nie "pożyczone" konto email od kolegi z Home, to musiałbym mieć dwie konfiguracje w Thunderbirdzie dla usenetu, 2 razy czytac wiadomosci, sciagac, odznaczac etc. A tak, to mam swiety spokoj.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
W domu pracuje na neo+, w pracy na dialogu. Dzieki koncie w home mam wygodę.

Zainstaluj sobie Hamstera (Windows) czy coś w tym stylu (pod innymi systemami) i synchronizuj archiwum między pracą a domem. Poza tym pobierać posty możesz przez więcej serwerów, niż tylko dedykowany Tepsy czy Dialogu - to akurat Hamster też znakomicie ułatwia.

 

Dlaczego inne firmy typu PROGRESO, IQ, i365 i inne tu polecane, nie przejmą od Home tego co klienci mogą zachwalić.

Może dlatego, że to jest bardzo niszowa usługa i zawracanie tyłka?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wolę pozostać przy swoim Thunderbirdzie, który doskonale mi odpowiada. Z resztą podejrzewam, że taka synchronizacja też trwa sekundy jak nie więcej. Nie znam serwerów news do których wpuszczą mnie z łącz dialogu lub tpsy innych niż dedykowane, ktore dzialaja szybko i zawieraja wiekszosc grup. Pod tym wzgledem dobrze dziala Home.

 

Co do niszowości usługi, to nie zgodzę się z tym. Na tej samej zasadzie konto shell i dostęp do kompilatorów też jest niszą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wolę pozostać przy swoim Thunderbirdzie, który doskonale mi odpowiada.

Przecież nikt nie każe Ci z niego rezygnować...

 

Nie znam serwerów news do których wpuszczą mnie z łącz dialogu lub tpsy innych niż dedykowane, ktore dzialaja szybko i zawieraja wiekszosc grup.

Wiem, że dzisiaj Google miało problemy z działaniem, ale chyba nie aż takie...

 

http://www.usenet.pl/doc/news-pl-faq.htpl#Adresy_serwerow

 

Lista jest z końca kwietnia 2005, od tamtej pory doszło trochę darmowych serwerów dostępnych dla wszystkich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mozna powiedziec ze dostep dla wszystkich istnieje tylko w trybie "read-only" - takie cos mnie nie interesuje. Tpsa i dialog tez sie wzajemnie gryza.

Dziekuje @Piotr ale nie znalazłem tu pomocy. Liste kiedyś widziałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dziekuje @Piotr ale nie znalazłem tu pomocy. Liste kiedyś widziałem.

Echhh... darmowe serwery dostępne dla każdego, to Gazeta.pl i Onet.pl - na przykład, bo pewnie inne też są. Oczywiście trzeba mieć ichnie konto pocztowe, ale to nadal taniej, niż w Home. Teraz już wiesz, czemu nikomu nie chce się bawić w osobny newsserwer? :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No to wydaj to 50zl..

i odrazu bedziesz mial zapasowego maila dla progresso

nawet jak by Progresso postawilo serwer news... to cena pojdzie w gory wiec czy tu zaplacisz czy tam :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No widzisz. Jak moj kolega przestanie być w Home i strace tam konto, to bede myslal o wykupieniu tam konta. Tylko ze konto polaczone z hostingiem kusi zeby trzymac tez tam jakas/jakies domeny, a wiec straci w ten sposob moj dotychczasowy dostawca hostingu.

 

Temat tego watku to pytanie dlaczego inni dostawcy hostingu nie rozszerza oferty o dostep do usenetu ? Byloby to dla mnie, a dla wielu pewnie także skoro znalazła się osoba rozpoczynająca ten wątek, istotnym elementem w ofercie nawet jesli cena uslugi bylaby ciut wyższa.

 

pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ciut wyzsza by byla jak by bylo duze zapotrzebowanie na to i rolozyla by sie na innych :P a wysoka jak zapotrzebowanie bedzie takie jak jest czyli znikome moim zdaniem ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jak moj kolega przestanie być w Home i strace tam konto, to bede myslal o wykupieniu tam konta.

Rozumiem, że założenie darmowego konta i korzystanie z któregoś z tych serwerów (nntp.idg.pl, news.onet.pl, news.gazeta.pl) nie wchodzi w grę z przyczyn prestiżowych?

 

Temat tego watku to pytanie dlaczego inni dostawcy hostingu nie rozszerza oferty o dostep do usenetu?

Bo to nie ma sensu z ekonomicznego punktu widzenia.

 

1. Istnieją darmowe serwery ISP (nes.tpi.pl, news.chello.pl, uczelnie etc.).

2. Istnieją darmowe serwery usługodawców komercyjnych (jak trzy wyżej wymienione).

3. Utrzymanie serwera NTTP i łącza przezeń zżeranego kosztuje. Tym więcej, im więcej grup ma być feedowanych - oto statystyki news.icm.edu.pl.

4. Do serwera news trzeba mieć admina oraz sprawnie działające abuse, co też kosztuje.

5. Feeda newsów nie dostaje się za darmo i bardzo łatwo go stracić.

 

 

Byloby to dla mnie, a dla wielu pewnie także skoro znalazła się osoba rozpoczynająca ten wątek, istotnym elementem w ofercie nawet jesli cena uslugi bylaby ciut wyższa.

Rozumiem patrzenie przez pryzmat swoich potrzeb, ale Usenet via NNTP nigdy nie był specjalnie popularny, jeśli spojrzeć na liczbę Internautów jako takich. Jest to usługa niszowa i jej koszt jest zbyt wysoki, żeby dało się go pokryć ze zwiększonych opłat za konta hostingowe.

 

Tak na marginesie - ile byście byli gotowi płacić za taką usługę, oczywiście ograniczoną do hierarchii pl.* (ewentualnie wybrane grupy z alt.pl.*)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Same koszty postawienia serwera INN są praktycznie zerowe. Jeśli nie jest to serwer otwarty tylko coś na potrzeby sieci osiedlowej czy hostingu (powiedzmy 15-20 równoczesnych userów, dwa feedy) wystarczy maszyna klasy Celeron 700 z 256 MB RAM. Wielkość dysku zależy już od tego ile grup zamierzamy archiwizować i na jak długo (20 GB na BIG8 i pl* starczy z nadmiarem). Łącze? Jeśli pominąć binarki ruch naprawdę nie będzie duży, w zamierzchłych czasach niektórzy robili feedy via modem 28k :)..

 

Największe problemy będzie rodzić chyba organizacja - tzn. uzyskanie sensownego feeda i możliwości postowania dla userów. Admini głównych serwerów news w Polsce to dość zamknięta społeczność :P. Dobrą alternatywą dla Home.pl jest chociażby Giganews.com - choć cena za rok utrzymania najtańszego konta tam będzie chyba wyższa niż rok maila w Home.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chyba wszyscy dostawcy internetu w Polsce dają dostęp do grup. Więc jeżeli masz tylko internet masz bezproblemowy dostęp. Korzystasz z dwóch sieci? Proszę bardzo. Olbrzymia ilość ludzi wykorzystuje news.gazeta.pl i nie narzeka. Wystarczy założyć konto pocztowe o którym nawet można zapomnieć. Jak piszesz sporadycznie masz online http://groups.google.com/ zarazem archiwum. Jest do tego jeszcze masa darmowych serwerów. Po co mają się jeszcze firmy bawić w taką usługę jak jest kompletnie niepotrzebna moim zdaniem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Same koszty postawienia serwera INN są praktycznie zerowe.

Jako maszyny owszem, ale dochodzi koszt admina/abuse, którego trzeba mieć. Oczywiście jeśli całość będzie działać dla 2-3 userów, to obciążenie pracą będzie znikome, ale w miarę zwiększania się liczby userów admin/abuse będzie mieć więcej pracy, za którą trzeba będzie zapłacić. Przypuszczam, że 5 złotych rocznie od usera, to może być ciut za mało :P

 

Wielkość dysku zależy już od tego ile grup zamierzamy archiwizować i na jak długo (20 GB na BIG8 i pl* starczy z nadmiarem).

Przy dwóch założeniach - bez binarek i z archiwum ograniczonym czasowo do kilku tygodni. W przeciwnym wypadku te 20GB nie wystarczy na zbyt długo (w przypadku binarek to w ogóle nie bardzo będzie się wyrabiać).

Specjalnie na potrzeby wątku zadzwoniłem do oswojonego admina, żeby dowiedzieć się o ilość przesyłanych danych i przy założeniu "wszystkie grupy", to jednak "odrobina" tego wychodzi. Zresztą z tym może być kolejny problem - user płaci za usługę i wymaga oprócz hierarchii pl.* i alt.pl.* tylko jednej grupy z hierarchii alt.binaries.* - koszt rośnie znacząco...

 

Największe problemy będzie rodzić chyba organizacja - tzn. uzyskanie sensownego feeda i możliwości postowania dla userów. Admini głównych serwerów news w Polsce to dość zamknięta społeczność :)

I tutaj będzie największy problem, co było widać po dyskusji z p.n.a., którą podlinkowałem. Jeśli admin potencjalnego serwera nie jest znany w Usenecie i nie ma za sobą jakiejś historii oraz nie ma kontaktów towarzyskich z danym środowiskiem, to praktycznie może zapomnieć o otrzymaniu feeda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tak na marginesie - ile byście byli gotowi płacić za taką usługę, oczywiście ograniczoną do hierarchii pl.* (ewentualnie wybrane grupy z alt.pl.*)?

 

5-10zł/rok bym zapłacił

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tak na marginesie - ile byście byli gotowi płacić za taką usługę, oczywiście ograniczoną do hierarchii pl.* (ewentualnie wybrane grupy z alt.pl.*)?

 

5-10zł/rok bym zapłacił

 

 

zart ?:) za 5-10 rok :) to tylko w Erze. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tak na marginesie - ile byście byli gotowi płacić za taką usługę, oczywiście ograniczoną do hierarchii pl.* (ewentualnie wybrane grupy z alt.pl.*)?

5-10zł/rok bym zapłacił

Zatem popatrz na cyferki...

 

Usenet jest właściwie nieznany ogółowi, co widać nawet na bardzo popularnych grupach. Jeżeli na pl.pregierz przez cały 2006 napisało raptem 2800 osób przy kilkunastu milionach użytkowników Internetu w Polsce, to niska popularność Usenetu nie podlega chyba dyskusji. W związku z tym wielkość rzędu 1% klientów chcących wykupić dostęp do serwera NNTP uważam za dość prawdopodobną i raczej optymistyczną.

 

Przy 5000 klientów (to już spory usługodawca) daje to całe 50 osób, czyli liczbę którą trzeba w jakikolwiek sposób nadzorować. Za te 50 osób firma weźmie 250-500 złotych... w ciągu roku.

 

Po podliczeniu kosztów zużycia sprzętu, łącza, prądu i dodatku funkcyjnego dla admina masz odpowiedź, czemu nikt tego nie robi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×