Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
damianoos

Jaką Literaturę Polecacie ?

Polecane posty

Witam,

 

Mam nietypowe pytanie :( Wiem, że w księgarniach jest mnóstwo książek o zarządzaniu, obsłudze serwerów.. nie wiem jednak która wybrać.. Może ktoś z was poleca jakąś książkę, z której można jasno i solidnie wszystkiego się nauczyć (stawianie serwera, instalacja pakietów, bezpieczeństwo, jak konfigurować etc..)

 

Z góry dziękuje za odpowiedzi!

Pozdrawiam!

 

P.S nie wiem, czy może takiego tematu już nie było, ale niczego takiego na tym forum nie znalazłem..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hmm, zbyt ogólnie to ująłeś. Nie możesz nauczyć się wszystkiego z jednej książki - niestety. Każdą opcję którą podałeś ma swoją osobną 'biblioteke'. Każde pojęcie podane tutaj ma szereg mnóstwa opcji. Musisz dążyć kruczkami, od jednego, do drugiego i tak dalej. Na początek polecam Ci zainstalowanie Linuxa na swoim desktopie i zacząć wtedy 'zabawe'. Na googlach znajduje się pełno, rówinież polsko-języcznych artów poświęconych baaaardzo wielu dziedzinach linuxa. Poza tym system Linux jest naprawde bardzo wielkim pojęciem wbrew pozorom i aby zrozumieć jego istotę etc, nie można liczyć tylko na książki, również na doświadczenie, które jest kilka razy ważniejsze niż booki, które się zdobywa praktycznie codziennie. Tak więc zacznij od instalacji Linuxa na swoim desktopie i zacznij szperać po googlach. To lepsze wyjście niżeli zaopatrywanie się od samego początku w książki helionu. Pozdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Masz rację :( Mam jakieś tam doświadczenie w zarządzaniu serwerem (ale niezbyt wielkie) Najmniejsze podstawy jednak znam.. Chciałbym jednak na czymś się wzorować, w google czasami ciężko znaleźć gotowe poradniki jak dojść do celu lub są one nie prawdziwe..

 

Główna tematyka jaką chciałbym opanować, to jak na czystym serwerze zainstalować serwer FTP, apache, php, mysql, dns - wszystko co potrzebne by można było postawić swój serwis www i odpowiednio to wszystko zabezpieczyć..

 

Narazie jestem zmuszony do płacenia za penele (Plesk, cPanel), chciałbym jednak nauczyć się żyć bez nich :D Więc szukam książki(ek), która choć przelotnie pokaże jak się za to krok po kroku odpowiednio zabrać..

Wiem, że na jednej się nie obejdzie.. Sądzę jednak, że mieć dobrą literaturę i bawić się serwerem według niej, daje dużo większe doświadczenie, niż żmudne (niekiedy) poszukiwanie w google rozwiązania na dręczący nas problem, który nie zawsze uda się rozwiązać..

 

Na helionie widziałem sporo takich tytułów, wiele porusza zagadnienia które tu podałem, jednak wybór jest tak ogromny, że nie wiem która byłaby najlepsza.. Temu chciałbym się tu poradzić :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mówię Ci, na googalch znajdziesz mnóstwo cennych artów. Tak jak mówisz, zacznij od podstaw konfiguracji, czyli ./configure && make && make install. Potem daj ./configure --help, przypatrz się niektórym opcją, i tak powoli będziesz to opanowywać. Ja bynajmniej sporą część swojej wiedzy, którą uważam za podstawę, nauczyłem się na localhoscie, nie mając jakiejkolwiek wiedzy o pojęciu webhosting. Ale jeśli tak strasznie zależy Tobie na książkach, to wejdź na helion.pl i wybierz interesujące Cię usługi. Są tam książki które na pewno od podstaw nauczą Cię obsługi. Prawie każda książka opisuje podstawy, żeby nie było :) Tak więc - httpd (1.3.x r0x). Samo to ma już szerokie pojęcie i jeżeli chcesz poznać to dogłębnie, wejdź w to i kup książke z helionu:) Jeżeli jednak chcesz poznać podstawy działania różnych usług - www, mta, ftpd etc, to google wystarczy Ci w zupełności. Skumasz większość bez wydawania kasy. Trochę samozaparcia i będzie ok :) Pozdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Bartosz Gadzimski

Ja również lubię czytać książki, a na początku może to być świetny pomysł.

 

Masz dwie drogi albo książki ogólne o Linuksie albo książki specyficzne dla danej dystrybucji.

 

Różnica między nimi jest na tyle duża, że warto to rozróżnić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za rady :P Nie wiem czemu, ale wole czytać coś w książce niż szperać po google, poprostu lepiej jest mi wtedy wszystko zrozumieć..

Zdecyduję się jednak zakupić jak narazie książkę ogólną do mojej dystrybucji i tam krok po korku bawić się usługami. Jeśli czegoś nie znajdę w tej książce, poszperam wtedy na google..

 

a mi się wydaje czy było już kilka takich tematów ?

 

Też mi się tak wydawało, że natknąłem się na tym forum na podobny temat, ale słowa kluczowe takie jak: literatura, książka itp, niczego nie znalazły :|

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×