Skocz do zawartości
tomasz.b

Rozmyslenia Nad Ogolnym Problemem.

Polecane posty

Gość adamszendzielorz
20GB? To już lekka przesada aby dla 20GB pakować się w VPSa lub tym bardziej dedyka. W takim razie po co są hostingi? dla (5GB) stron-wizytówek? :)

 

Strona wizytowka robi gora 500MB / m-c. Co to za strona wizytowka co robi 5GB !? Co za czasy :)

 

Niestety prawda jest taka ze 80% stron ktore robia powyzej 30GB kwalifikuja sie tak naprawde na dedyka (z racji obciazania zasobow) i sa to z reguly phpBB "i tym podobne". Utrzymujemy mase stron ktore robia znacznie wiekszy ruch ale postawione sa na autorskich skryptach nad ktorymi czuwaja stale programisci i sa to klienci typu "wystaw fakture i zapomnij". Ich skrypty robia sporo ruchu ale dzialaja bardzo szybko i nie przeciazaja maszyny. Zwykle posiadaja roznego rodzaju funkcje keszowania zawartosci dynamicznych, czy nawet generacje czesci dynamicznych do postaci statycznej co kilka/nascie sekund. A phpBB z ruchem 30GB ? Z paroma dodatkami potrafi ostro pogonic *pustego* dual xeona. Wiec tutaj nawet VPS moze byc niewskazany :)

 

Nie zdziwie sie jezeli czolowka polskich uslugodawcow dojdzie do porozumienia i wprowadzi do swoich regulaminow ograniczenia co do stosowania niektorego typu oprogramowania LUB ograniczen na wykorzystanie zasobow (ale predzej to pierwsze). Pojedynczo nikt tego nie zrobi - kto by sobie sznur na gardle sam chcial zawijac :)

pozdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość normanos

wątpię ze będzie jakiekolwiek porozumienie, tym bardziej na gorze. kto by się tam przejmował :)

 

co do 5Gb wizytówek - ot tak strzeliłem (liczba bez większego znaczenia) a częstą granica transferu w najniższych pakietach

 

20-30GB dla dobrze napisanego serwisu to nie dużo, dla bloga też nie chociaż z WP nie zaryzykowałbym takiego stwierdzenia.

 

co do innego słabego softu: cóż, user w zasadzie nie ma pojęcia i nigdzie nie jest informowany, że ów soft jest źle napisany. Idealny przykład:

http://wettone.com/code/slimstat - o czym oboje mogliśmy się przekonać kilka dni temu, prawda? :) [swoją droga to jedyne dokładne i fajne statsy jakie znalazłem i kurna spaprane :) ].

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
W porzadku, ale co to wnosi do dyskusji ?

 

Nie napisales o jaka firme chodzi. Moze jestes maluczki, moze dopiero tego typu problemy przed Toba ? Nie wydaje mi sie zeby NetArt czy Home.pl "pakowali na serwery ile sie da" a jednak to wlasnie od nich zaczela sie dyskusja, czyli problem istnieje.

 

w tej chwili 7 serwerow (nie liczac pierdulek) dual woodcrest - 2/4gb ram - 15k scsi

wczesniej minimalnie xeony 2.4 tez scsi i nic ich nie polozylo - a klientow mam ze stronkami 18+ ktorzy robia duzo ruchu (niektore skrypty tgp lubia cpu pomeczyc) - no i jak mowie nie mialem takich problemow - maszyny wytrzymuja wszystkich klientow.

 

ja nie wiem ile oni pakuja ani jakie maja servery ale cos im nie wyrabia

 

ja tu sie nie przyszedlem klucic z nikim - moje doswiadczenie opisalem i tyle.

 

na czym adams wy hostujecie?

//edit

znalazlem juz - no to srednio wychodzi wam 600 kont na serva - u mnie na jednym servie do 100-200 kont (srednich, na jednym okolo 1000 najmniejszych kont jest bo nic nie uzywaja prawie - takie wizytowki) zwykle - jest roznica

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adamszendzielorz
znalazlem juz - no to srednio wychodzi wam 600 kont na serva - u mnie na jednym servie do 100-200 kont (srednich, na jednym okolo 1000 najmniejszych kont jest bo nic nie uzywaja prawie - takie wizytowki) zwykle - jest roznica

 

Nie widze tu zadnego zwiazku z tematem. Co ma ilosc klientow per serwer z obciazeniem ? Kompletnie nic. Mozesz trzymac dwoch klientow ktorzy beda robic wieksze obciazenie niz 1000 innych :)

pozdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawe rzeczy dzieją się ostatnio z serwerami Państwowej Komisji Wyborczej http://wybory2006.pkw.gov.pl skoro takie wielkie i zasobne instytucje nie są gotowe na przyjęcie dużego ruchu/obciążenia to jak się mają przed przeciążeniami chronić często jednoosobowi usługodawcy? Infrastruktura się poprawia, większości z nas ma szerokopasmowe łącze a maszyny często nie są dostosowane do takich obciążeń.

 

Wymagania i promocje rosną kosztem oversellingu nie rozbudowy maszyn. Łacza operatorskie tanieją znacznie wolniej niż końcowych użytkowników. I robi się mały dysonans bo kowalski ogląda już na zakładkach 5 for by Przemo zamiast jednego. I powoduje to coraz większą irytacje bo skoro ma 1-2 Mb/s to chce to wykorzystać a tu zonk. Zamulone serwery wcześniej (na dialup) niedostrzegalne teraz są jak na dłoni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
w tej chwili 7 serwerow (nie liczac pierdulek) dual woodcrest - 2/4gb ram - 15k scsi

wczesniej minimalnie xeony 2.4 tez scsi i nic ich nie polozylo - a klientow mam ze stronkami 18+ ktorzy robia duzo ruchu (niektore skrypty tgp lubia cpu pomeczyc) - no i jak mowie nie mialem takich problemow - maszyny wytrzymuja wszystkich klientow.

 

ja nie wiem ile oni pakuja ani jakie maja servery ale cos im nie wyrabia

 

ja tu sie nie przyszedlem klucic z nikim - moje doswiadczenie opisalem i tyle.

 

na czym adams wy hostujecie?

//edit

znalazlem juz - no to srednio wychodzi wam 600 kont na serva - u mnie na jednym servie do 100-200 kont (srednich, na jednym okolo 1000 najmniejszych kont jest bo nic nie uzywaja prawie - takie wizytowki) zwykle - jest roznica

 

prosze podaj firme chetnie bede Cie polecac wielu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Bartosz Gadzimski
Bardzo ciekawe rzeczy dzieją się ostatnio z serwerami Państwowej Komisji Wyborczej http://wybory2006.pkw.gov.pl skoro takie wielkie i zasobne instytucje nie są gotowe na przyjęcie dużego ruchu/obciążenia to jak się mają przed przeciążeniami chronić często jednoosobowi usługodawcy? Infrastruktura się poprawia, większości z nas ma szerokopasmowe łącze a maszyny często nie są dostosowane do takich obciążeń.

 

Wymagania i promocje rosną kosztem oversellingu nie rozbudowy maszyn. Łacza operatorskie tanieją znacznie wolniej niż końcowych użytkowników. I robi się mały dysonans bo kowalski ogląda już na zakładkach 5 for by Przemo zamiast jednego. I powoduje to coraz większą irytacje bo skoro ma 1-2 Mb/s to chce to wykorzystać a tu zonk. Zamulone serwery wcześniej (na dialup) niedostrzegalne teraz są jak na dłoni.

 

Rozwiązanie: jednoosobowi usługodawcy - ograniczenia + selekcja klientów

Duże firmy powinny mimo wszystko nadążać za rozwojem internetu, łącza operatorskie też bardzo staniały.

 

Wszystko wiąże się z inwestycjami w sprzęt i łącza, ale tego nie da się ominąć.

 

Pomysł z benchmarkingiem popularnych skryptów jest super, ale proces uświadamiania użytkowników potrwa bardzo długo (rok? dwa? więcej?) i do tego czasu jakieś kroki muszą zostać podjęte.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
prosze podaj firme chetnie bede Cie polecac wielu :)

 

nie jestem na tym forum zeby sie reklamowac - i wolalbym rozmawiac o hostingu tutaj zamiast wdawac sie w klutnie i narazac dobre imie firmy.

 

w tej chwili mam 2 firmy ktore nastawione sa na rynek zagraniczny. polska sekcja jest dopiero w przygotowaniu ale pewnie i tak nie bede sie promowal na forach inaczej niz przez bannery.

 

takie mam podejscie i tyle - ktos moze sie nie zgodzic z nim jego prawo.

 

@adams.

oczywiscie ale im mniej kont na servie tym mniejsza szansa ze zostanie jego potencjal wykozystany i potrzeba przenosin lub wypraszania klientow - overselling powoduje problemy a ja nie lubie problemow. moje podejscie nie kazdy musi sie zgadzac jak wyzej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adamszendzielorz
@adams.

oczywiscie ale im mniej kont na servie tym mniejsza szansa ze zostanie jego potencjal wykozystany

 

Jezeli ktos zrzucilby Ci nagle tyle kont z nieba to owszem - nie wiesz co to za konta, jaki do tej pory robily ruch - wielka niewiadoma. Ale jak Ci tych kont przybywa po kilka dziennie i masz dokladny system monitorujacy ile kazde zuzywa zasobow (+ pokazuje progress kazdego z nich codziennie) + zalozysz sobie limit wykorzystania zasobow (tylko bron boze w max. liczbie kont na serwerze bo to bezsens!) z odpowiednim marginesem bezpieczenstwa na pojedyncze przypadki naglego wzrostu obciazenia (ktos przenosi popularny serwis i nagle ruch rosnie) to to co piszesz jest totalna bzdura :)

 

Ktorys z Twoich klientow tez moze nagle przeniesc serwis ktory robi 500GB ruchu /mc i maszyna Ci nie wytrzyma.. i co wtedy ? Poprostu *jeszcze* tego nie doswiadczyles.

 

Jakos nie wierze, ze trzymasz te max 100-200 kont na serwerze tylko dlatego ze tak sobie zalozyles, raczej dlatego ze taka ilosc poprostu w odpowiednim stopniu obciaza maszyne lub dlatego ze boisz sie przekroczenia limitu transferu na tych dedykach (pisales ze hostujesz 18+ - wiem z praktyki ze to pozera ogromne ilosci transferu :)

 

Trzymanie 100 kont na maszynie ktora utrzymalaby takich kont 500 jest zwyklym marnowaniem zasobow i niepotrzebnym zwiekszaniem sobie kosztow (a plusow nie ma zadnych).

pozdr.

 

 

Pomysł z benchmarkingiem popularnych skryptów jest super, ale proces uświadamiania użytkowników potrwa bardzo długo (rok? dwa? więcej?) i do tego czasu jakieś kroki muszą zostać podjęte.

 

Mi tez sie pomysl bardzo spodobal na tyle ze zarejestrowalem juz sobie domene pod ten "projekt" :)

Mimo ze nie mam za wiele czasu wolnego na zabawy to postaram sie co jakis czas robic jakies testy lub zdobyc kilka osob do pracy nad tym projektem :)

 

Zapomnielismy ze testowac mozna tez optymalizacje kodu (tzn. generowane transfery, przy jakichs defaultowych prostych skinach) - w przypadku tabelki VS css takie roznice moga przeciez siegac nawet kilkuset procent :)

 

Na poczatek mysle phpbb vs phpbb by przemo vs IPB :) Czas pomyslec nad platforma sprzetowa gdzie moznaby te testy wykonywac i softem do zliczania dokladnego obciazenia - mam sporo maszyn i ktoras sie na pewno nada - wazne, zeby byla to maszyna "czysta" do kazdego testu i w dluzszym okresie mogla zachowac swoja konfiguracje. Cos znajde :)

 

Jak tylko urodzi sie z tego cos konkretnego podesle info.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jezeli ktos zrzucilby Ci nagle tyle kont z nieba to owszem - nie wiesz co to za konta, jaki do tej pory robily ruch - wielka niewiadoma. Ale jak Ci tych kont przybywa po kilka dziennie i masz dokladny system monitorujacy ile kazde zuzywa zasobow (+ pokazuje progress kazdego z nich codziennie) + zalozysz sobie limit wykorzystania zasobow (tylko bron boze w max. liczbie kont na serwerze bo to bezsens!) z odpowiednim marginesem bezpieczenstwa na pojedyncze przypadki naglego wzrostu obciazenia (ktos przenosi popularny serwis i nagle ruch rosnie) to to co piszesz jest totalna bzdura :)

 

Ktorys z Twoich klientow tez moze nagle przeniesc serwis ktory robi 500GB ruchu /mc i maszyna Ci nie wytrzyma.. i co wtedy ? Poprostu *jeszcze* tego nie doswiadczyles.

 

Jakos nie wierze, ze trzymasz te max 100-200 kont na serwerze tylko dlatego ze tak sobie zalozyles, raczej dlatego ze taka ilosc poprostu w odpowiednim stopniu obciaza maszyne lub dlatego ze boisz sie przekroczenia limitu transferu na tych dedykach (pisales ze hostujesz 18+ - wiem z praktyki ze to pozera ogromne ilosci transferu :)

 

max transfer mam do 1000gb na server. w leaseweb mam jeden server ktory robi 10-20tb/m - jeden sajt - nie ma strachu o lacze bo bez problemu moge upgrade/downgrade robic lacza. jak mowilem zalozenia sa po to zeby unikac przenosin i problemow - a jak mi wpadnie user ktory zrobi 500gb transferu to nie problem z tego wzgledu ze obciazenie serverow jest na tyle male ze sobie poradza - i nie bedzie paniki ze server lezy bo ktos troche wiecej ruchu zrobil - pozatym nie moze nikt zrobic samodzielnie 500gb przez dluzszy czas bo mu sie limit skonczy(nie wiem jaki sens ma ten argument poza wywolaniam efektu). ja jestem spokojny o zasoby i nie musze planowac/monitorowac/kombinowac - a klient moze wykozystac swoj limit jesli chce i mu tego nie bronie bo mam zapas. najlepsze dc np. utrzymuja zuzycie lacz ponizej 50% zeby miec zapas - jesli przekraczaja 50% to dodaja dodatkowe lacza. moze i marnotrastwo ale madre, napewno lepsze niz pakowac ile wlezie na servery a potem plakac ze klient zamula server - jeden klient nie zamula servera (to jest dorobek wszystkich kont na serwerze).

 

i ja nie mowie ze wasze sposoby sa zle - ja mowie ze ja wole inaczej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiam na czym miałaby polegać ta "edukacja". Phpbb by przemo jest najbardziej dostępnym darmowym skryptem. IPB i vBiuletin kosztują sporo kasy nie rzadko są wielokrotnie droższe niż cały hosting :) Problem tkwi w braku dobrych DARMOWYCH skryptów. Większość z was drodzy administratorzy prowadzi firmy oferujące swoje usługi dla przeciętnego Polaka, czyli ceny nie są zbyt wygórowane. Przeciętnego Polaka nie stać ani na programistę ani nawet na kupno porządnego skryptu. Całe jaja polegają również na tym że praktycznie wszystkie darmowe skrypty CMS/fora są niepoprawnie napisane i bardzo obciążają serwery. Tak właściwie w takiej sytuacji praktycznie nic nie da się poradzić :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

nawet jesli kogos stac na fora vb itp to pomysli 2 razy czy oplaci mu sie pozniej robic do nich spolszczenie - wedlug mnie sie nie oplaca - chyba ze byloby to jakies naprawde duze forum to wydajniejszy skrypt by sie oplacal.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adamszendzielorz
Tak się zastanawiam na czym miałaby polegać ta "edukacja". Phpbb by przemo jest najbardziej dostępnym darmowym skryptem.

 

Widzisz, Ty odrazu "by przemo" - a moze okazac sie ze zwykly phpbb z paroma modami jest np raz bardziej wydajne niz phpbb by przemo :)

 

Pozatym Piotrek wymienil juz tutaj jak wiele jest darmowych skryptow for (sam nie przypuszczalem ze tego jest az tyle :)

 

IPB i vBiuletin kosztują sporo kasy nie rzadko są wielokrotnie droższe niż cały hosting :)

 

IPB licencja na rok to 70$ czyli ok 200 pln. Moze okazac sie ze migracje miedzy serwerami z bb by przemo sa drozsze niz jej wykupienie i danie spokoju i sobie i hostingodawcy :)

 

Problem tkwi w braku dobrych DARMOWYCH skryptów. Większość z was drodzy administratorzy prowadzi firmy oferujące swoje usługi dla przeciętnego Polaka, czyli ceny nie są zbyt wygórowane.

 

Naprawde uwazasz ze *kazdy przecietny Polak* ma phpBB by przemo z odwiedzalnoscia generujaca transfer miesieczny powyzej 20-30GB ? :) Bo ja jednak sadze ze tego typu userzy to nie przecietniacy - czesto znaja przynajmniej podstawy php / mysql, znaja realia hostingu. I nie wierze ze ich nie stac na licencje IPB, czy lepszy hosting. Ktos kto nie ma czego do gara wlozyc nie ma nawet czasu bawic sie w jakies fora czy duze portale! A my *tylko o nich* tutaj piszemy. Z malymi forami nie ma najmniejszego problemu - ten pojawia sie dopiero przy odpowiednio duzej skali. Przy skali przy ktorej moim zdaniem zarobienie (na chociazby wczesniej wspomnianym AdSensie) na hosting + licencje IPB lub inna nie jest *najmniejszym* problemem. Ale uzytkownicy poprostu nie wiedza co wybrac - mnie czesto pytaja "co bedzie szybsze od phpbb" ? I co ja mam im mowic ? Poprostu nie wiem.. Dlatego trzeba to sprawdzic :)

 

Przeciętnego Polaka nie stać ani na programistę ani nawet na kupno porządnego skryptu.

 

Widzisz, ja w Adsensie zarobilem 200$ w ciagu 2 miesiecy na moim forum ktore prowadze zupelnie hobbystycznie. I stac mnie zarowno na licencje IPB jak i na dobry hosting (dobry, bo swoj ;-) Gdybym mocno przysiedzial i pododawal w jakichs bardziej sprytnych miejscach dodatkowe reklamy - mialbym ze 2-3 x tyle. Jezeli ktos ma czas prowadzic tak duze forum / portal - IMHO ma rowniez czas i powinien zajac sie problemem finansowania tegoz.

 

Całe jaja polegają również na tym że praktycznie wszystkie darmowe skrypty CMS/fora są niepoprawnie napisane i bardzo obciążają serwery. Tak właściwie w takiej sytuacji praktycznie nic nie da się poradzić :)

 

I wlasnie dlatego trzeba zrobic benchmarki. Bo skad wiesz ze wszystkie sa spaprane ? Testowales? Nawet nie znasz ich nazw, a piszesz ze sa rownie niedobre co "by przemo" :)

 

Wogole, kurde, KIM JEST PRZEMO ? :)

Bedac w jego skorze obawialbym sie spisku firm z top100 przeciwko niemu :-)

pozdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wogole, kurde, KIM JEST PRZEMO ? wink.gif

Bedac w jego skorze obawialbym sie spisku firm z top100 przeciwko niemu :-)

pozdr.

 

http://www.przemo.org/phpBB2/

 

:)

 

a co do tematu .. cóż

testy na pewno by się przydaly ...

 

sam mam phpbb by przemo , teraz jest juz o niebo lepsze niz kiedys i nie ma nawet co porównywać , zapewniam ze przy odpowiedniej konfiguracji nie duzo ustępuje zwyklemu phpbb ...

 

ipb , vb , stac mnie ... mimo ze nie zarabiam na stronie nawet tyle aby oplacic porządny serwer ...

 

jednak nie chce tego robić !

phpbb by przemo ma :

 

- wiecej możliwości co IPB

- gorszy support ...

 

i tyczy sie to zapewne wiekszosci innych darmowych skryptów ...

jesli znajdziecie cos równie dobrego co phpbb by przemo dajcie znac :)

 

zawsze musi być jakiś kompromis ..

albo wydajność albo funkcjonalność ...

 

a co interesuje przeciętnego kowalskiego wydajność ? ;D

( i tu tkwi problem )

 

pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adamszendzielorz
a co interesuje przeciętnego kowalskiego wydajność ? ;D

( i tu tkwi problem )

 

Jak wyleci piaty raz z serwera za wykorzystywanie 50% jego zasobow to w koncu zacznie do niego dochodzic ze wydajnosc jest rownie wazna :) Dlatego w tym zakresie trzeba userow zaczac edukowac. Takie sytuacje beda sie powtarzaly coraz czesciej.

 

Sam dzisiaj zmuszony zostalem do podziekowania pewnemu serwisowi - ledwo przeniesione phpbb by przemo - przenieslismy go testowo na prawieze PUSTA maszyne (sa tam 3 inne konta robiace zerowy ruch). I co ? Serwer to oczywiscie dual pIII, 2GB ram, dyski scsi 10k rpm - okolo poludnia load average doszlo do 15 (sic!). Takiego obciazenia nie mam na maszynach gdzie lezy 500 kont w tym wiele roznych, calkiem duzych for.

 

No i co mialem zrobic - sponsorowac gosciowi dedyka przez rok za 250 pln, gdzie samo utrzymanie maszyny nie liczac lacza bedzie kosztowac ze 3 razy tyle ?

 

Tego kowalskiego na pewno zaczela interesowac wydajnosc :)

pozdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jak wyleci piaty raz z serwera za wykorzystywanie 50% jego zasobow to w koncu zacznie do niego dochodzic ze wydajnosc jest rownie wazna smile.gif Dlatego w tym zakresie trzeba userow zaczac edukowac. Takie sytuacje beda sie powtarzaly coraz czesciej.

wątpie by to coś dało ..

bo w wiekszości wypadków

 

kowalski pójdzie do jakiejś nowej firmy ( pewnie krzak )

gdzie będzie zupelnie pusta maszyna ...

troche podziala mu forum ok ... potem firma padnie ..

i tak kowalski znowu szuka hostingu , ale jako ze na pustym serwie firmy krzak forum przez moment dzialalo dobrze kowalski zacznie tu pisac jaka to (poważniejsza) firma xxx jest zła i mu konto zablokowala ...

 

bo przecież na poprzednim serwerze forum dobrze działało ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adamszendzielorz
bo przecież na poprzednim serwerze forum dobrze działało ;-)

 

Jak go dwoch, trzech "duzych" wyrzuci to w koncu dojdzie do niego co jest faktycznym problemem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jak go dwoch, trzech "duzych" wyrzuci to w koncu dojdzie do niego co jest faktycznym problemem :)

 

Adam mysle, ze i tak sie nie przekona nieprzekonanych, zbyt gleboko zakorzenione jest w mysleniu " klient nasz Pan" oraz " place - wymagam", to drugie czesto mnie smieszy klient placi 100 firma do niego doplacac musi z 800 pln ale on " placi i wymaga ;-)" az sie chce powiedziec " spadaj z tymi drobniakami, idz wymagac gdzie indziej..."

 

a moze lista na stronie uslugodawcy "klientow z tymi skryptami.............. nie oblugujemy" ?

 

w sumie maly skrypt nawet przemo nie zaszkodzi wiec powinno byc tak na prawde " tych.... klientow nie obslugujemy"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jesli znajdziecie cos równie dobrego co phpbb by przemo dajcie znac :)

Darmowy SMF albo płatny vBulletin? Śmiem twierdzić, że prosto z pudełka mają takie same wyposażenie w wodotryski, jak phpBB by Przemo. Jak z wydajnością i jakością kodu, tego nie wiem.

 

zawsze musi być jakiś kompromis...

albo wydajność albo funkcjonalność...

Ale niekoniecznie to musi być wyłącznie taka alternatywa. Możesz mieć dwa identyczne skrypty, ale jeden może mieć lepszą wydajność - wybór jest prosty. Ewentualnie wydajność może być identyczna, ale któryś może mieć znacznie mniej opcji / możliwości.

 

a co interesuje przeciętnego kowalskiego wydajność ? ;D

Teraz nic. Jeśli jednak dowie się, że konto "Small Office Premium Mega" za 200 złotych pociągnie mu phpBB by Przemo do 300 wątków z 1000 postów i z 5 userami, to może poważnie pomyśleć nad zakupem droższego konta albo nad zmianą skryptu na mniej zasobożerny. Naprawdę forum dyskusyjne nie musi mieć ikonki z płcią usera, wystarczy wprowadzić wymóg rejestracji z imieniem i nazwiskiem.

 

Ktoś pisał wcześniej, że polonizacja innych skryptów może być problemem. A żuwno :) bo od tego jest społeczność skupiona wokół danych skryptów. Polską wersję ma vBulletin, podobnie jak SMF, IPB czy kilkanaście innych skryptów. Poza tym zrobienie lokalizacji większości skryptów to nie jest jakiś tytaniczny wysiłek...

 

PS. Twierdzenie, że każdy skrypt Open Source jest skopany, zaś każdy skrypt indywidualny jest doskonale zoptymalizowany, dopracowany, funkcjonalny etc. to bzdura. Widziałem przynajmniej kilkanaście skryptów forum, które w użyciu były wręcz tragicznie niewygodne. Przy kilku z nich gołe phpBB było wręcz tytanem możliwości konfiguracyjnych i administracyjnych. Być może te skrypty są boskie od strony programistycznej, ale użytkownicy nie będą chcieli z czegoś takiego korzystać.

 

 

Tak przy okazji - ile czasu zajęłoby programiście napisanie forum dyskusyjnego o funkcjonalności IPB czy vBulletin, ale z o wiele lepszą wydajnością? I ile to by kosztowało? Może któryś się wypowie? ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hi!

 

Panowie, cala dyskusja schodzi z tematu. Albo nikt nie zrozumial w czym jest problem, a moze co niektorzy boja sie prawdy lub wstydza rzeczywistosci ?

 

Home.pl ma dobra opinie, posiada bardzo dobry sprzet, szydzi z konkurencji ( moze, bo jest duze) a rozwiazuje problemy, ktore samo sobie stworzylo w prosty sposob, a mianowicie banowanie klientow, ktorzy uzywaja to co wykupili. Oczywiscie ma do tego prawo, taki jest biznes, nie liczy sie klient ale zysk z niego.

 

Dlaczego wczesniej nie bylo takich problemow ? Dlaczego wczesniej zadnemu "malolatowi" nie przyszlo do glowy postawic swoje forum na home.pl? A dlatego, poniewaz usluga byla droga, zawierala malo transferu, brakowalo mod_rewrite ( nagle pojawili sie "pseldo" optymalizatorzy stron przez jakies spamerskie katalogi).

Teraz home oferuje hosting za zlotowke i transfer wystarcza dla stron czesto odwiedzanych. Nagle pojawily sie problemy bo wymagajacy klienci pojawili sie jak grzyby po deszczu. Przeciez home nie bedzie banowac klientow, ktorzy posiadaja forum phpBB by przemo, ktore jest odwiedzane kilka razy na dzien. Nie bedzie banowac malych serwisow, ktore w prawdze uzywaja darmowe skrypty, po czesci z bledami, ale nie obciazaja serwerow. Bo przeciez nie wyrzuca klienta, ktrory placi a nic nie uzywa. Kazda inna firma wykonuje to samo. Jesli klient nie oplaca sie najlepiej wyrzucic. I to bylo moje spostrzezenie, do tej dyskusji.

 

Zgodze sie z tym, ze to nie jest zdrowe zuzycie kilkudziesieciu GB transferu w ciagu godziny. Ale panowie, jesli w ofercie pisze 600 GB na rok bez limitow miesiecznych, to dlaczego dziwicie sie ze klienci uzywaja ten transfer. Male firmy limituja transfer miesiecznie, duze zamieszczaja w ofercie pelen transfer roczny. Piekna liczna jesli klient widzi 600 GB a nie jak 50 na miesiac. Czy to jest wykonywane celowo ? A gdy klient zuzyje 200 GB dziennie to jest placz, bo serwer jest obciazony.

 

Przetestuje home.pl, zakupie konto , dodam plik "deamon tools" do mirroru znanego forum, i zobaczymy po jakim czasie home.pl zablokuje konto, bez problemow moge zuzyc w ten sposob 100 GB na godzine ! Czy nie mam prawa uzyc to co zakupilem ?

 

Niektorzy tutaj zastanawiaja sie nad jakimis listami skryptow, ktore moga ( ale nie musza) obciazyc serwer, bo sa darmowe i zle napisane. Panowie z home.pl, nazwa.pl, progreso.pl i inni, opublikujcie liste skryptow we wlasnych regulaminach , ktorych nie chcecie hostowac i nie ma problemu. Klient nie bedzie zdziwiony gdy jego serwis jest zbanowany a firmy, ktore nie maja z tym problem beda cieszyc sie. Czy to nie proste, zamiast dyskutowac tutaj czy phpBB obciaza serwer czy nie, czy sa dostepne inne skrypty czy nie?

 

Rzeczywistosc wyglada jednak inaczej, najpierw nalezy zwerbowac klienta akcjami "serwer za zlotowke" a nastepnie wyczyscic maszyne z serwisow, ktore obciazaja serwer, ktorych nie oplaca sie hostowac, i nie ma tutaj znaczenia jaki to skrypt.

 

Panowie z home.pl, nazwa.pl progreso.pl i inni, jesli juz banujecie serwisy ktore obciazaja serwer, i jesli powodem jest np. phpBB by przemo, to prosze zbanujcie wszystkie serwisy uzywajace ten skrypt, rowniez te o "moim psie", ktore jest odwiedzane tylko przez mame, tate i rodzine.

 

Z pozdrowieniami

tomasz benert

 

PS. Gdy skrypt jest zle napisany, posiada bledy to obciazy serwer nawet gdy tylko mama, tata i rodzina oglada strony przyszlego webmastera ;)

 

PS. Jesli kogos urazilem, to przepraszam, nie bylo to moim celem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość patrick

Wiesz gdzieś kiedyś czytałem, że twoje firma ma zamiar podbić rynek i home.pl ale myślałem, że będzie to jakaś zdrowsza konkurencja a nie wypieranie brudów na publicznym forum. Sam jesteś bez błędny w tym tmbnet ? To czemu serwery mają tak często "pady", bądź chodzą wolniej ? (wyczytane na waszym forum) ? Czemu korzystacie z tanich niemieckich "dedyków" i jakiegoś defaultowego suse i confixxa ?

 

Sam też nikogo nie chciałem urazić ale to moje własne zdanie i nie lubie takich ataków każdy ma marketing jaki ma, a home.pl akurat jets wypłacalną jednostka i jakby nie było jest dalej liderem na rynku polskim ( choć wiele osób nie może się z tym pogodzić).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@patrick

 

Jest wolnosc slowa i moge pisac co chce i co mysle. Nie zabronisz mi tego. A jesli rzeczywistosc nazywasz brudami to ta branza jest bardzo brudna i zastanow sie, czy twoje teksty to nie wieksze pranie brudow!. W odroznieniu od profesjonalynch firm, nie banujemy klientow gdy obciazaja serwery, oferujemy inne rozwiazania. O naszych uslugach nie bede pisal bo nie widze sensu.

 

Zauwazylem, ze na tym form niektore firmy sa swiete, i niedaj boze, ze osoba postronna napisze cos nie tak jak tutaj jest ogolnie uznawane.

 

Brakuje jeszce tekstu innego patryka i wszystko jest po staremu ;)

 

Z pozdrowieniami

tomasz benert

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

tomasz.b: widze, że nadal nie straciłeś nic ze swojej energii i zyciowej filozofii pt. "obrazić się na wszystkich, którzy sądza inaczej niż ja nawet jeśli mówię od rzeczy". Jestem pod pozytywnym wrażeniem i ciepło pozdrawiam! Być może za 5 lat tmbnet dogoni w top100 chociażby progreso i ktoś zacznie traktować Cię poważnie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adamszendzielorz

;)-->

QUOTE(tomasz.b @ 14.11.2006, 22:29) 44059[/snapback]

Jest wolnosc slowa i moge pisac co chce i co mysle. Nie zabronisz mi tego. A jesli rzeczywistosc nazywasz brudami to ta branza jest bardzo brudna i zastanow sie, czy twoje teksty to nie wieksze pranie brudow!. W odroznieniu od profesjonalynch firm, nie banujemy klientow gdy obciazaja serwery, oferujemy inne rozwiazania.

 

Przepraszam, a co robi home, progreso czy nazwa ?

Zwraca pieniazki, zaprasza na dedyka, daje czas na zmiane hostingu, pomaga przy przenosinach. NIKT nikogo nigdy nie zabanowal (nie znam takiego przypadku a czytam wiekszosc for hostingowych). I Tobie odpowiem podobnie jak "qwerty" - nie zrobiles tego.. JESZCZE.

pozdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Bartosz Gadzimski

Żeby nie było problemów to proponuję poprzeć to jakimiś dowodami. Na przykład wypowiedzią użytkowników (byłych czy obecnych) home.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×