Skocz do zawartości
jamesbond

Konkurencja Czy Kradzież

Polecane posty

Zauważyłem strone http://www.subasta.pl/

Widzę, że ktoś postanowił stworzyć serwis aukcyjny i wzorował się na Allegro.

 

Jak oceniacie ten serwis, czy narusza on prawa autorskie allegro czy nie ?

Czy można nazwać plagiatem czy nie ?

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że plagiat. Podobieństwo wręcz uderzające. Pewnie szybko znikną.

 

W allegro już o tym wiedzą, więc teraz tylko czekamy na zamknięcie :angry:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ogólnie strona jest minimalnie podobna do allegro, ale poszczególne aukcje mogliby trochę się wysilić i zmienić :| Ehhh co za młotki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
W allegro już o tym wiedzą, więc teraz tylko czekamy na zamknięcie :angry:

 

Chyba ty ich nie kablowałeś ?

 

ps. nie lubie allegro, nie szanują własnego Regulaminu ani ustawy o ochronie danych osobowych, tfuu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie, oni już wiedzą od jakiegoś czasu. Allegro chyba nikt nie lubi :angry: Osobiście nic mi nie zrobili, ale wiadomo, że są nastawieni wyłącznie na zysk.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie jest to "zbyt" uderzajace podobienstwo nie ma tu nic innego po za logo paroma grafikami Do : sprzedaj , rejetracja, itp. wszytko jest identyczne tylko kolorystyka szaro niebieska , ktora an allegro jest szaro pomaranczowa;)

 

Jak dla mnie plagiat jak to ktos wyzej napisal mogli sie bedziej postarac a nie rznac na zywca:/

 

pozdro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

a czy allegro jest plagiatem ebaya? jak dla mnie tez jest podobne. a swistak?

 

ps. choc po przejrzeniu strony przez 5 s faktycznie widzi uderzajace podobienstwo...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

problem nowego serwisu aukcyjnego polega na tym aby "nauczyć" użytkowników swojej filozofii (menu, kategorie, itp.)

 

Właściciele subasty poszli całkowicie w stronę podobieństwa do allegro (może trochę za bardzo - ale to pewnie sąd rozstrzygnie) i dzięki temu jakieś 5mln. użytkowników allegro nie będzie miało żadnych problemów z poruszaniem się po subaście (czy jak to się odmienia?).

 

Posunięcie bardzo dobre z punktu widzenia marketingu - do tego dojdzie pewnie medialny szum we wszystkich portalach o plagacie allegro co będzie tylko jeszcze większym sukcesem subasty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wątpię - allegro bardzo ciężko będzie udowodnić cokolwiek przed sądem.

Allegro raczej nie ma patentów na układ menu czy rozkład kategorii.

 

Bardzo ciężko jest stwierdzić gdzie jest linia pomiędzy "wzorowaniem się" a plagiatem.

 

Jeżeli kod stworzyli sami od zera i jest on różny od kodu allegro to moim zdaniem nic im allegro nie może zrobić (sprawę na pewno wytoczą ale raczej nie mają szans na wygraną)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie jest to delikatnie mówiąc żałosne postępowanie - nawet jeśli nie uda się (choć wątpie) allegro wygrać sprawy, to dla mnie serwis ten będzie beznadziejnym plagiatem, z którego nigdy bym nie skorzystał.

 

Przypomniała mi się sytuacja gdy skopiowano z mojej strony na żywca całą tresc (rzecz jasna zeby sie nie przemeczac "zjechano" wraz z formatowaniem html :) ) zmieniając tylko obrazki. Wyslalem meila, ze prosze o usuniecie, albo spotkamy sie w sadzie, w odpowiedzi dostalem cos a'la "przeciez ja tylko sie wzorowalem na Twojej stronie" jednak po paru wiadomosciach, udalo sie zalatwic sprawe.

 

Niestety - "ekspertów od zdobywania sieci" jest bardzo wielu...

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

doopy: patrzysz na to z naszej "skrzywionej" perspektywy :)

 

Ludzi takich jak my (mocno zorientowanych w tematach web) jest niewielu.

 

Za to kilka milionów ludzi którzy nie mają pojęcia co to jest plagiat w sieci dostaje nowy serwis w którym od początku wiedzą gdzie kliknąć :)

 

Subasta nie liczy na te kilka tysięcy osób takich jak ty czy ja tylko właśnie na te kilka milionów pozostałych :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No i co z tego, ze wygladaja tak samo? Jezeli (jak juz ktos wczesniej zauwazyl) nie skopiowali bezczelnie kodu to Allegro moze im, delikatnie mowiac, 'naskoczyc'.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość patrick

Heh, po prostu widać jakie allegro jest "ładne" jak je tak kopiują.

Pewnie część kodu jest podobna, bo to jest klon serwisu allegro i szkoda mi tych ludzi co to zrobili ...

Czy tak trudno zrobić coś własnego czy prościej ukraść ?

ps. a ten import danych/aukcji z allegro można zostawić bez komentarza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie ci co piszą o plagiacie i sądach przesadzają.

 

Moim zdaniem po:

 

1. Układ strony jest PODOBNY ale nie identyczny (różne rozmiary tabel, niektóre wogóle inne)

2. Nie ma grafik ani kolorystyki ściągniętej z allegro

3. Kod jest PODOBNY ale jest wiele różnic, wielu skryptów nie ma a są własne, i na pewno nie można powiedzieć, że kod jest używany allegrowy (tzn. na zasadzie kopiuj wklej)

4. Strona wydaje się być "allegrowa" bo każdy z nas bardzo dobrze zna allegro to swoiste de javu ...

5. Jest tyle stron na świecie, że można by znaleźć zawsze plagiat czegoś tam ... zaczynając od choćby "portalowych" layoutów typu u góry logo po lewej kolumna menu po prawej kolumna sondy itp a w środek newsy / treść ...

 

Podsumowując Ja rozróżniam dwie sprawy plagiat i naśladownictwo. Moim zdaniem autor się BYĆ MOŻE wzorował na allegro i userzy mogą jedynie OCENIAĆ czy jest to zły czy dobry pomysł - poprzez używanie albo i nie używanie tego serwisu ... natomiast czepianie się w tym przypadku o plagiat jest bezsensu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bez jaj. Styl graficzny, układ, kategorie były wprost zerżnięte z allegro. Czyli jednak nie rozróżniasz, bo naśladownictwo ma to do siebie, że zamiast "identyczne" dwie rzeczy są "podobne".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
W tym rzecz, że kopiowali.
Nie wnikalem na ile ten kod jest podobny (chociaz faktycznie na oko wyglada bardzo podobnie) ale o ile sie nie myle to i Allegro i Substa wiekszosc kodu generuje dynamicznie, a nie jestem przekonany o tym (chociaz prawnikiem nie jestem) czy wartosci wynikowe programu sa tez objete prawem autorskim (czyt. 2 rozne skrypty generujace ten sam kod).

 

Bez jaj. Styl graficzny, układ, kategorie były wprost zerżnięte z allegro.
Te rzeczy nie sa objete prawem autorskim.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mówisz jakbyś nie wiedział jak bardzo różne rzeczy można zaskarżyć i wygrać. Jeśli jakaś rzecz jest łudząco podobna do innej to kwalifikuje się do ścigania.To była na żywca kopia allegro więc tu nie ma mowy o podobieństwie, bo witryny były praktycznie identyczne. Ale OK, podaj adres i skopiuję twoją witrynę, tylko tam szczegóły pozmieniam skoro nie masz nic przeciwko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Skoro mozna zaskarzyc i wygrac to dlaczego Allegro sie jeszcze o to nie pokusilo? Strona dziala juz od ponad miesiaca i zaczyna budowac jakastam baze uzytkownikow.

 

Poza tym jak juz zaczynasz na kogos najezdzac to naucz sie czytac ze zrozumieniem. Nigdzie nie napisalem, ze nie mam nic przeciwko, a jedynie, ze rzeczy wymienione przez Ciebie nie sa objete prawem autorskim (jak nie wierzysz zapoznaj sie z ustawa).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×