Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
zgred

Xeon vs Opteron

Polecane posty

Pytanie jak świat stare: które lepsze :?:

 

Wybór mam taki: Dual Xeon 2,6 HT lub Opteron 242 (64bit)...

 

Ma na tym stać serwis wyszukiwarki (cos a'la Google) czyli mnóstwo zapytań do MYSQLa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jeżeli admin jest rzetelny i zaaktualizuje baze SQL i PHP do wersji 64 bity ( jak się tylko ukaże) ,a na serwerze jest linux pod 64bity,

to pewnie że opetron

 

Wysłany Nie Sty 30, 2005 4:58 pm:

 

to jaki wybór?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem to co następuje:

 

»  Processor: Dual Opteron 242  

»  Memory: 2GB DDR Registered ECC  

»  Hd1: Dual 120GB IDE / Hardware Raid 1 (+Serial ATA Drives)  

»  Hd2: 120GB IDE Backup Drive  

»  RemoteBackup: 50GB Remote Backup  

»  ControlPanel: CPanel / Web Host Manager (+InitAdmin)  

»  SetupFee: $0 Setup Fee  

 

jestem w trakcie przenoszenia swoich serwisów na Dedyka - wiec co do obciążenia to jeszcze nie wiem - ale dwa fora i serwis FTP działają jak burza :)

 

pozostaje mi przeniesc jeszcze serwis ktory generuje sporo zapytań do MYSQL - to będzie wielki test [albo dup].

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jesli bedziesz mial sporo zapytan to waskim gardlem bedzie zarowno pamiec jak i przede wszystkim dyski. Oczywiscie "sporo" zapytan masz na mysli: 30-50 na sekunde czy 500-600 zapytan na sekunde bo to jest roznica.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

30-50 :) na szczęście nie mam aż tak wielkiego serwisu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

heh to Xeon nawet nie jest potrzebny! P4 w zupelnosci wystarczy, tylko duzo Ramu i bardzo szybkie dobre dyski ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

no cóż - wziąlem więcej bo jesli serwis dostanie "kopa" to przesiadac się co chwila na lepsza maszynkę nie ma sensu - lepiej raz a dobrze :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
»  Memory: 2GB DDR Registered ECC  

»  Hd1: Dual 120GB IDE / Hardware Raid 1 (+Serial ATA Drives)  

 

Gdy wielkość używanej bazy danych przekroczy ~1GB dyski IDE praktycznie wykluczą większą obciążalność maszyny. Ta sama konfiguracja ze SCSI byłaby o rząd wielkości wydajniejsza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jak dojde do 1GB to juz samo to spowoduje posadowienie 2-3 serverów w Klastrze ze względu na generowany ruch, ilosc zapytań i inne takie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

2-3 takie serwery nadal będą wolniejsze niż jeden z porządnymi SCSI :-)

 

Jeśli chcesz obcinać koszty to postaw to na takiej maszynie, a gdy zacznie się zwracać - zainwestuj w porządny serwer BD, a tą wykorzystaj jako webserwer. W miarę wzrostu obciążenia możesz wtedy "dostawiać" satelity webserwerowe, bez dodatkowych kosztów na konfigurację clustra.

 

Tu już całkiem pomijam, że jeśli Twój dział techniczny nie jest w stanie odpowiedzieć na takie pytania, to zmieniłbym personel. Bo będzie wąskim gardłem inwestycji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Odświeżę temat ociupinkę. Na server bazodanowy wystarczy coś małego z dużym RAMem ? Co byście sugerowali ? Warto chyba wtedy taki serwer podłączyć dodatkową kartą ETH w adresacji wewnętrznej ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Fobi

Wszystko zalezy od wielkosci bazy, jak juz koder napisal, w ktoryms momencie dyski ide czy nawet sata nie poradza sobie z baza danych.

A duza ilosc RAM-u to obowiazek gdyz zaden dysk nie poradzi sobie ze swapowaniem bazy danych.

 

Serwer bazodanowy najczesciej jest maszyna bardziej wydajna od innych maszyn (gdzie jest na przyklad http, pop3, smtp, ftp) gdyz baza potrafi pozrec ogromna ilosc zasobow.

 

Patrzac perspektywicznie to na serwer bazodanowy przeznaczylbym dyski SCSI i minimum 2GB RAM-u ale to juz koder i FRANKY powiedzieli. To pozwoli odciazyc znacznie "glowna" maszyne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adamszendzielorz
Serwer bazodanowy najczesciej jest maszyna bardziej wydajna od innych maszyn (gdzie jest na przyklad http, pop3, smtp, ftp) gdyz baza potrafi pozrec ogromna ilosc zasobow.

 

Male sprostowanie - tak bylo kiedys, obecnie maszyna nawet z samym http potrafi zezrec duzo wiecej zasobow niz MySQL (ah ta popularnosc PHP... :)

pozdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Fobi
Male sprostowanie - tak bylo kiedys, obecnie maszyna nawet z samym http potrafi zezrec duzo wiecej zasobow niz MySQL (ah ta popularnosc PHP... Uśmiech...

pozdr.

 

Dlatego napisalem "najczesciej" i zakladam tutaj sytuacje gdy postawienie osobnego serwera (tylko dla bazy danych) jest konieczne ze wzgledu na ogromne obciazenie bazy danych (a nie mialem na mysli tylko bazy MySQL, ktora nie jest uzywana w bardziej "powaznych" aplikacjach). Ale trudno sie nie zgodzic, ze PHP coraz czesciej daje popalic serwerom.

 

Pozdrawiam,

Bartek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×