Skocz do zawartości

Polecane posty

Witam, w sieci jest wiele testów pokazujących jak Nginx potrafi poprawić szybkość działania serwera, ale wszystkie opierają się na ilości obsłużony req itp.

 

Ja natomiast zastanawiam się nad innym problemem. Załóżmy, że mamy stronę napisaną w php dość ciężką jeśli chodzi o php/mysl czyli np Wordpress/Magento (wykonanie samego skryptu 300-800ms). Pojedyncza strona ma około 100-120 req do zasobów statycznych. Całość stoi na mocnym VPS, a wywołań jest relatywnie mało - powiedzmy 20-50k wyświetleń/dzień, czyli jak na vps żaden ruch.

 

Czy w takim przypadku Nginx da jakąś wyraźną przewagę nad Apachem z perspektywy użytkownika, czy np. narzędzia typu page speed insights?

Obstawiam, że nie, ale chętnie poznam zdanie bardziej doświadczonych kolegów.

 

Jeszcze raz podkreślam - chodzi mi o sytuacje, gdy zasoby są w nadmiarze i nie mamy do obsłużenia 50 req na sekundę, tylko powiedzmy 1 w porywać do 2-3.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, w sieci jest wiele testów pokazujących jak Nginx potrafi poprawić szybkość działania serwera, ale wszystkie opierają się na ilości obsłużony req itp.

 

Ja natomiast zastanawiam się nad innym problemem. Załóżmy, że mamy stronę napisaną w php dość ciężką jeśli chodzi o php/mysl czyli np Wordpress/Magento (wykonanie samego skryptu 300-800ms). Pojedyncza strona ma około 100-120 req do zasobów statycznych. Całość stoi na mocnym VPS, a wywołań jest relatywnie mało - powiedzmy 20-50k wyświetleń/dzień, czyli jak na vps żaden ruch.

 

1. To że masz vps to nie znaczy, że masz coś mocniejszego niż "shared". VPS bez wyraźnej oferty gwarancji/dedykowanych zasobów to praktycznie od strony systemowej to samo co każdy inny shared tylko masz roota, swoj os (o ile to nie openvz) i musisz poświecić dodatkowe zasoby na obsługe swoich witryn. Pamiętaj o tym proszę.

2. Nginx vs apache 2.4 wygrywa już tylko obsługą statyczną i to też nie zawsze (zależy co ma ten chlapacz robić, tylko jak chcesz go odchudzać, żeby konkurował statycznie z nginx to szybciej postawić nginxa). W przypadku obsługi php nginx/apache i tak ci się będzie łączyć do php-fpm/lsapi czy cokolwiek tam używasz.

3. Skup się na optymalizacji zarówno magentoo/wordpress, pobaw się cachami (w apckach i postronie systemowej php), może jakiś jit, zobacz też czy w twoj mysql pracuje prawidłowo i nie spowalnia php, 800ms to mega dużo.

4. Możesz też skorzystać z litespeed enterprise (wordpress/magentoo) tylko to nie jest tak, że kupujesz i wszystko, trzeba również mieć jakieś doświadczenie.

5. Żadne z powyższych nie pomoże w znacznym stopniu jeśli patrz pkt 1, siedzisz w środowisku,w którym twój proces vpsa na matce siedzi z innymi na rdzeniu/rdzeniach i jest ograniczany lub wręcz usypiany.

Edytowano przez servizza (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Site, o którym teraz myślę akurat stoi na bardzo mocnym vps (ssd 3 z oferty ovh) i ogólnie z wydajności jestem zadowolony. Po prostu przymierzam się do migracji na nową konfigurację, która ma jeszcze sytuację poprawić. W planach jest kilka zmian - np. migracja z php 5.6 na 7 etc co na pewno da widoczną poprawę.

Po prostu jedną z rzeczy, które rozważam jest migracja na apache2=>nginx, ale akurat jest ona trochę kłopotliwa w tym przypadku i zastanawiam się czy w ogóle warto się bawić, bo obstawiam, że w tym konkretnym przypadku dla klienta różnica między apache a nginx będzie zupełnie niewidoczna. I zdaje się, że Twój post to potwierdza. Nie mam ograniczeń sprzętowych, ram w nadmiarze więc przy dobrej konfiguracji oba serwer dadzą praktycznie ten sam efekt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×