Skocz do zawartości
rtvet

Ceny łącz U Isp

Polecane posty

U wielu "domowych" isp cena łącza 1 Mbps wynosi ~70 zł i jest to faktycznie 1 Mbps, a nie tylko na papierku. Ci isp mają łącza najczęściej od gts lub futuro.

Chciałbym się dowiedzieć jak to się dzieje? Czy łącza, które są przeznaczone dla domowych odbiorców są kupowane od gtsu, futuro itp. taniej (nie jest potrzebna taka niezawodność jak do serwerów)?

Czy może jest bardzo duży overselling - w końcu nie wszyscy wykorzystują 1Mbps/24h, ale żeby aż tak, żeby można było zejść z ceną do około 70 zł?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

I jakie masz SLA do tego? Daj spokój, oszczędzanie w ten sposób prędzej czy później skończy się katastrofą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

to jest oczywiste, że nie masz sla (ew. 128 albo jeszcze niżej).

Daj spokój, oszczędzanie w ten sposób prędzej czy później skończy się katastrofą.
przecież wyrażnie napisałem, że nie chodzi mi o łącza pod serwery tylko dla domowych użytkowników, a zwykły kowalski nie będzie płacił 300 zł miesięcznie za łącze domowe.

 

po prostu chciałbym wiedzieć jak to jest, że można kupić takie łącze za 70 zł i tak jak mówiłem przy ściąganiu plików jest to faktycznie 1 Mbps, a nie tylko na papierku.

 

co do publicznego IP to w większości jest, a nawet jak nie, to nie ma to zbyt dużego znaczenia

 

symetryczne
to fakt, że dosyć często jest to np 1024/128 co nie zmienia faktu, że download masz 1024, ruch idzie np przez gts, a u nich z tego co wiem (może się mylę), ale nie można kupować łącz niesymetrycznych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na neostradzie też możesz ciągnąć z pełną prędkością, co nie znaczy, że to łącze wysokiej jakości. W razie awarii nie możesz nic zrobić, naprawią jak będzie się im chciało, kontaktu telefonicznego brak. Jak chcesz coś stawiać na łączu to płacisz za święty spokój i tyle. Zwykłemu userowi nie trzeba zapewniać pomocy technicznej, gwarancji pasma itp itd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ale ja się pytam o coś innego...

jest sobie jakiś osiedlowy isp, który sprzedaje łącze 1 Mbps za 70 zł. On łącze bierze od gtsu.

i teraz jakim cudem on na tym jeszcze zarabia - czy dla osiedlówek można kupić od takiego gtsu łącze duża taniej (nie potrzeba sla itp.)? czy może robi bardzo duży overselling i każdy 1 Mbps, który ma w gtsie, sprzedaje kilku//kilkunastu osobom (jakoś nie chce mi się w to wierzyć bo wtedy prędkości bardzo mocno by spadły, a kiedy się czegoś nie ściąga to zawsze jest ten 1 Mbps)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To logiczne, że na 20 userów nie kupuje się 20Mbit. Overselling jest ogromny bo nigdy nie jest tak, że wszyscy jednocześnie korzystają z sieci.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×