Skocz do zawartości
Igorek

Pascal - jaka książka dla początkującego

Polecane posty

Poszukuje jakieś książki do nauki programowania w pascalu od podstaw dla kompletnie zielonych. Co możecie mi polecić ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Strata pieniędzy język wymarły i nie używany (jedynie w szkołach). Jeśli to na potrzeby jakiś zajęć szkolnych wystarczy że ograniczysz się do materiałów z internetu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

 

Strata pieniędzy język wymarły i nie używany (jedynie w szkołach)

Już nie, zmienili na Pythona.

 

Poszukuje jakieś książki do nauki programowania w pascalu od podstaw dla kompletnie zielonych

 

Zadam głupie pytanie, po co? To tak jakby się uczyć ludwisarstwa czy wyoblarstwa. Fajne do muzeum lub jako robótki weekendowe ale przyszłościowe raczej nie jest.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że wypowiadają się tu praktycy sam nim jestem. Rozmawiając o Pascalu trzeba spojrzeć na inny aspekt, mianowicie bardzo łatwo tłumaczy się na nim podstawowe mechanizmy programowania. Tego języka używa się bardziej jako podstawę pod dobry rozwój programowania, co nie zmienia faktu że jest przestarzały i nie używany.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

 

mianowicie bardzo łatwo tłumaczy się na nim podstawowe mechanizmy programowania

Słyszę to samo od 10 lat, każdy podstawowy mechanizm można wytłumaczyć w każdym języku, a pascal wygląda strasznie od samego spojrzenia. Używany jest tylko dlatego że kadra pedagogiczna to stary beton i lubi bez wysiłku tłumaczyć coś w strasznie mało przystępny sposób.

 

Dobry do podstaw jest C. W nim można nawet napisać wszystko, nawet dość zaawansowane klasy (chociaż nie wspiera obiektowości). Sam wiele rzeczy zrozumiałem właśnie na nim.

 

Zresztą dzisiaj wychodzisz, ze szkoły i zapominasz co to wskaźnik. Bo tak tworzysz w C# lub Javie. To technologie które warto znać. No chyba że klepiesz coś niskopoziomowo no to C/C++ :)

Edytowano przez PrecelusMaximus (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pewnie że można wytłumaczyć na nowszych, też jestem zdania że powinno się na nich to robić. Racją jest że jest to zaszłość wynikająca z wieku kadry. Sam kiedyś poruszyłem ten temat na spotkaniu wykładowców. I wniosek jest taki że możesz zacząć prawie od każdego języka. Jak skumasz dobrze zasady w jednym to przejdziesz łątwo do innego. Ja zaczynając edukacje jeszcze fortrana męczyłem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Znajomy używa Fortrana do dziś - obliczenia fizyczne.

Nie wyobrażam sobie użycia Dżiawy/C# w HPC czy innych krytycznych systemach :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Znajomy używa Fortrana do dziś - obliczenia fizyczne.

Nie wyobrażam sobie użycia Dżiawy/C# w HPC czy innych krytycznych systemach :D

 

A ja sobie wyobrażam, bo jak mam do zrobienia ultra-krytyczne wydajnościowo obliczenia to mam piękną bibliotekę Mono.SIMD do używania wektorów i zoptymalizowanych instrukcji CPU, a jakby jakimś cudem i to okazało się niewystarczające to lecę P/Invoke i wykonuje natywny kod napisany w C czy nawet czystym assemblerze.

 

Natomiast nie wyobrażam sobie osób, które do całego projektu siadają w niskopoziomowym języku tylko dlatego, że mały ułamek tego projektu takowego wymaga. Pokazuje to brak wiedzy i umiejętności z zakresu dobierania właściwych narzędzi do zadania.

 

(P.S. Java jest co najmniej o dekadę za C#, również nie wyobrażam sobie jej używać do czegokolwiek takiego, ale C# i to, że zarówno Mono jak i sam Microsoft z .NET corem robią wszystko żeby działał jak najlepiej na Linuxie przekłada się na ogromny potencjał tego języka, który zobaczymy prawdopodobnie za 2-3 lata, kiedy dotnet wyjdzie z wersji alpha. Już teraz uważam go za bezkonkurencyjny pod 99% zastosowań czysto aplikacyjnych, wyłączając strony WWW, bo ASP.NET nadal jest pomyłką)

Edytowano przez Archi (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

patrząc na składnię C# chyba o wiele lepiej mi by się czytało kod niż pascala :)

 

 

chłopakowi trafił się wykładowca uczący pascala a wy mu wykład robicie na temat historii kodu :P

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

 

A ja sobie wyobrażam, bo jak mam do zrobienia ultra-krytyczne wydajnościowo obliczenia to mam piękną bibliotekę Mono.SIMD do używania wektorów i zoptymalizowanych instrukcji CPU, a jakby jakimś cudem i to okazało się niewystarczające to lecę P/Invoke i wykonuje natywny kod napisany w C czy nawet czystym assemblerze.

Wykonujesz, jeśli łaskawie wirtualna maszyna ci go pozwoli wykonać tu-i-teraz a nie za 200 ms, kiedy przestanie już być potrzebny. Systemy krytyczne to nie takie, w których jest niewystarczająca moc obliczeniowa. To systemy, dla których kluczowy jest czas i gwarancja wykonania/przetworzenia operacji w stałym, konkretnie zdefiniowanym czasie. A tego - czyli gwarancji reżimów czasowych - żaden język oparty na wirtualnej maszynie ci nie zapewni, bo nie jest z samej natury działania w stanie :P

 

 

A odpowiadając na pytanie autora - to z książek drukowanych to raczej ciężko coś polecić. Na potrzeby szkolne wystarczy pierwszy lepszy kurs programowania, w którym to omówione zostaną podstawy - podstawowa składnia, instrukcje warunkowe, pętle, procedury, funkcje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wykład ciekawy do poczytania był.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×