Skocz do zawartości
Igorek

Jaki linux (do domu i pracy)

Polecane posty

Są 2 laptopty Asus K52je

standardowa konfiguracja każdego.

 

Zawsze byłem wiernym fanem i oddany ubuntu. Dopóki korzystałem z wersji max 12.04 było bez problemów. Niestety stare robiło się problematyczne. Brak wsparcia chyba. Aktualizacja do 16.04 i zaczęły się problemy.

 

Komputer działa wolno. Nie nadaje się to do niczego. Unity problematyczne nie wygodne i nie praktyczne. Komputer zużywa dużo zasobów. Instalacja czystego od nowa też nic nie dało.

 

Co polecicie. Jakiś debian może?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z mintem jak dotąd nie miałem żadnych problemów. Obecnie Mint 18 cynamon śmiga na desktopie aż miło. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na desktop nie brał bym nic z Debiana/Ubuntu.

 

Fedora, bardziej ekstremalne Manjaro.

 

No ewentualnie jak chcesz mieć bardzo wyszukany pulpit to Arch+Plasma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ile ludzi tyle opinii, od tego jest Linux że każdy ma swojego.

 

Odkąd Cinammon wylądował w Debianie Testing to nie potrzebuję już nic innego i na każdym własnym desktopie używam combo właśnie Debian Testing + Cinnamon.

 

Jednak testing to testing, i jak wymagasz większej stabilności to skłaniałbym się w kierunku zamrożonego Linux Minta, który jest na bazie Ubuntu ale bez większości syfu Cannonicala, którego nikt nie chce.

 

Zawsze byłem fanem debiano-podobnych systemów z debianem na czele, toteż obydwie propozycje gorąco polecam, ale jak już zaznaczyłem każdy ma swojego ulubionego Linuxa i ograniczanie się tylko do jednego distro bez sprawdzenia innych jest słabym wyborem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wtrącę swoje 5 groszy. Dystrybucje mają to do siebie ,że wszystko w dużej mierze zależy kto do czego używa komputera. Nie oszukujmy się ale ważne jest przede wszystkim na ile osoba korzystająca z systemu linux "ogarnia" jego funkcjonalność i jaka jest skala tej wiedzy. Korzystać z komputera i w tym samym czasie szukać rozwiązania problemów mija się z celem. Bardzo mało korzystam z typowego komputera stacjonarnego. 90% czasu można powiedzieć spędzam przed laptopem co automatycznie się przekłada że często go po prostu zamykam (ekran) zamiast wyłączać. Nie wszystkie systemy od tak zaraz po instalacji świetnie reagują i częstym problemem jest np odnalezienie WiFi w przypadku wybudzenia. To się po prostu zdarza i wiem jak ludzi zniechęca taka błahostka. A naprawdę jest tego trochę.

Druga sprawa ,że w obliczu wielu korzyści jak np zewnętrzny cloud pod pliki nie każda dystrybucja posiada wsparcie dla konkretnego rozwiązania lub instalacja na systemach z serii tych "dziwny" jest po prostu inna - dla wielu po prostu skomplikowana a tym samym problematyczna.

Oczywiście jest google i miliony stron oferujących pomoc ale czy nie o to chodzi by komputer działał szybko i by jego obsługa nie była kłopotliwa?

Nie twierdzę że jestem geniuszem bo nie jestem ale zawsze będę polecał system linux i wyjściową platformą będzie po prostu ubuntu. Systemów jest cała masa od prostych i lekkich do wielkich cegieł ze wszelkimi upiększeniami w formacie "OCH ACH"

Mogę powiedzieć że głównie siedzę na ubuntu nie dlatego że coś jest trudne tylko po prostu z powodu wielu dostępnych dodatków jakie oferowane są do niego i chyba łatwości w użytkowaniu.

Tak jak Archi napisał ilu ludzi tyle opinii i to jest stara dobra prawda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mint cinnamon. Wcześniej używałem różne wersje Ubuntu. To nie było to. Mint bardziej stabilny. Chociaż miałem przypadek kiedy sterowniki od drukarki xeroxa dziwnie działały :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Na dniach jak przyjdzie dysk i zasilacz to na starej toshibie będę testował minta :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A proszę powiedzcie mi, jak to jest z graniem na Linux? Słyszałem, że są oczywiście "przejściówki" i wtyczki, które pozwalają na grę, ewentualnie można też mieć zainstalowane dwa systemy, żeby móc swobodnie pykać. Macie jakieś rady, jakie rozwiązanie jest lepsze?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tylko i wylacznie 2 systemy zeby byla dobra wydajnosc. Steam ma tez duza baze gier pod linuxa, jesli Ci onew wystarcza to problem z glowy. Emulacja nie ma sensu, no chyba, ze Icy Towera. :)

 

Wysłane z mojego GT-S7710 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Postawiłem jakiś czas temu Minta na Toshibie l300 która ma z 10 lat i w miarę śmiga na 2 rdzeniach, 2gb ram. Podoba mi się system. Jestem tylko ciekaw czy znajdę sterowniki jakieś.

 

Steama zainstalowałem a jak będę miał czas to sprawdzę cs 1.6 :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, jak wygląda sprawa ze sterownikami na Mint cinnamon? Chcę zainstalować sobie ten system na laptopie asusa r556l ale z tego co widziałem to na stronie asusa są sterowniki tylko pod win8/10.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie będzie problemów - możesz instalować. W 99% problemów nie ma. Z laptopami jest włącznie jeden problem na różnych dystrybucjach czyli przyciski funkcyjne (podświetlenie klawiatury, jasność ekranu - jeżeli domyślnie nie działają trzeba się pobawić trochę). Wszystko będzie działać - praktycznie żaden dostawca laptopów nie udostępnia sterowników pod linuxa bo są zawarte w dystrybucji. Wyjątkiem są chyba tylko laptopy dell xps developer edition które są juz fabrycznie dostosowane pod ubuntu.

 

Musisz spróbować i sprawdzić, w mint masz driver manager który zainstaluje ci sterowniki do nvidia.

Edytowano przez devon (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

U mnie funkcyjne działają bardzo dobrze. Nawet pokrętełko do regulacji dźwięku dobrze działa. Żadnych sterowników nie instalowałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hotkeye systemowi bez problemu dzialaja na laptopach lenovo w serii Z;)

Kamera wykryta, mikrofon rowniez. Jedyny problem to po uspaniu nie wstaje, ale to wina multi vga cart. Wylaczenie dedykowanej pomoglo.

 

Wysłane z mojego GT-S7710 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Laptopów jest wiele ;) - tak jak wspomniałem w 99% działa dobrze jeżeli instalujemy popularną dystrybucję która jest przygotowana do obsługi "każdego" sprzętu. Jednak nieraz trzeba coś kombinować. Z laptopami jest problem ponieważ większość ma przełączanie grafiki. U siebie mam w biosie przestawiony że tylko na zasilaczu pracuje grafika cały czas, na baterii tylko integra. A korzystam obecnie z odchudzonego "lubuntu" + optymalizacja. Mimo że laptop ma 8GB ramu i praktycznie nie wykorzystuje żadnych zasobów to pracuje na baterii czas nieosiągalny na win ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×