Skocz do zawartości
system12

Serwer OVH i pytania

Polecane posty

Witam,

 

Z racji tego że jestem amatorem w kwestii serwerów chciałem zapytać o kilka kwestii.

Może na początek poszukuje serwera poza granicami kraju. Wiele osób polecało mi OVH. Dlatego pytania dotyczą właśnie OVH.

 

1.) Czym różnią się dyski SOFT od HARD ?

2.) Czym jest vrack 1gbps lub 10gbps ?

3.) Czy kupując najtańszy serwer z ich oferty i odpalając serwis mam później możliwość aby to oni przenieśli mnie na mocniejszy sprzęt z tego słabszego ?

4.) Jaki serwer polecalibyście dla serwisu na którym przesiaduje z 2000 osób online w danej chwili ?

5.) Czy polecacie jakieś inne zagraniczne firmy z serwerami ?

 

Na koniec wyczytałem w Internecie również wiele złych komentarzy na temat OVH. Nie wiem w zasadzie co o tym sądzić. Proszę o jakieś opinie w tym temacie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego chcesz z zagranicy? Nie lepiej u swoich którzy będą dbali o jakość usługi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

1.) Czym różnią się dyski SOFT od HARD ?

2.) Czym jest vrack 1gbps lub 10gbps ?

3.) Czy kupując najtańszy serwer z ich oferty i odpalając serwis mam później możliwość aby to oni przenieśli mnie na mocniejszy sprzęt z tego słabszego ?

4.) Jaki serwer polecalibyście dla serwisu na którym przesiaduje z 2000 osób online w danej chwili ?

5.) Czy polecacie jakieś inne zagraniczne firmy z serwerami ?

 

Na koniec wyczytałem w Internecie również wiele złych komentarzy na temat OVH. Nie wiem w zasadzie co o tym sądzić. Proszę o jakieś opinie w tym temacie.

 

1. SOFT - software'owy RAID (obsługiwany przez system), HARD - hardwareowy RAID. Lepszy HARD oczywiście.

2. Vrack to sieć prywatna, gdy masz co najmniej 2 serwery w OVH.

3. Nie.

4. Zależy wszystko od obciążenia i skryptów.

 

Na koniec - złe opinie OVH wynikają głównie z tego, że będąc klientem OVH wszystko jest dobrze, dopóki nie musisz kontaktować się z supportem. Krótko mówiąc, są to serwery dla osób, które umieją nimi zarządzać, wiedzą jak działa sieć i panel OVH i nie będą potrzebowali pomocy od OVH.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego chcesz z zagranicy? Nie lepiej u swoich którzy będą dbali o jakość usługi?

 

Powód jest prosty. Chce zachować pewien stopień anonimowości. Po drugie serwer ma być dla zagranicznej firmy, która najchętniej chciałaby lokalizację poza EU. I po trzecie większość klientów będzie poza EU.

 

A prosciej da sie to SOFT i HARD wytlumaczyc? Bo rozumiem ze to oznacza ze jeden dysk jest dla plikow a drugi robi identyczny backup czyli jak mam 2 x 1 tb to w realu bede mogl miec max 1 tb bo drugi bedzie dla kopii zapasowej tak ? Dlaczego mowisz ze HARD lepszy ?

 

To jakie znaczenie ma dla mnie ta roznica 1 gbps lub 10 gbps lub calkowity brak? Przy jednym serwerze nie ma to znaczenia zadnego?

 

To jak bede chcial sie przeniesc na mocniejszy serwer bede musial to samemu recznie robic? Zgrac wszystko ze starego, kupic nowy i tam to upakowac ?

 

Powiedzmy ze nie bedzie zbytnio obciazony skryptami ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
To jakie znaczenie ma dla mnie ta roznica 1 gbps lub 10 gbps lub calkowity brak? Przy jednym serwerze nie ma to znaczenia zadnego?

Przy jednym serwerze nie ma znaczenia

 

To jak bede chcial sie przeniesc na mocniejszy serwer bede musial to samemu recznie robic? Zgrac wszystko ze starego, kupic nowy i tam to upakowac ?

Możesz też zlecić komuś z tego forum, jest mu masa speców którzy podejmą się zlecenia gdy zajdzie taka potrzeba. Nie wiem dokładnie o jakiej kasie mówimy za serwer ale jeśli obawiasz się przenosin (a przewidujesz że takie mogą nastąpić) to może warto zainteresować się serwerem Cloud (nie VPS a Inctancja CPU Cloud) https://www.ovh.pl/cloud/instances/cpu.xml w tym przypadku skalujesz jednym kliknięciem gdy potrzebujesz zasobów :) wygląda to tak:

T2LZcCp.jpg

Edytowano przez filip_b (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Lepszy HARD oczywiście.

 

Dlaczego tak sądzisz? Chyba jedyny plus to podparcie sprzętowym cache'm z zasilaniem bateryjnym, ale i to da się zrobić lepiej software'owo.

 

 

A prosciej da sie to SOFT i HARD wytlumaczyc? Bo rozumiem ze to oznacza ze jeden dysk jest dla plikow a drugi robi identyczny backup czyli jak mam 2 x 1 tb to w realu bede mogl miec max 1 tb bo drugi bedzie dla kopii zapasowej tak ? Dlaczego mowisz ze HARD lepszy ?

HARD - RAID jest realizowany na poziomie sprzętu, kontrolera dysków. Wtedy w systemie widzisz jeden dysk (macierz), na który składa się kilka dysków w rzeczywistości.

SOFT - RAID jest realizowany po stronie oprogramowania. Linux bardzo dobrze sobie z tym radzi. Software'owy RAID nie jest gorszy, a czasem potrafi być lepszy niż sprzętowe, drogie cudeńka :)

  • Upvote 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

Dlaczego tak sądzisz? Chyba jedyny plus to podparcie sprzętowym cache'm z zasilaniem bateryjnym, ale i to da się zrobić lepiej software'owo.

 

 

HARD - RAID jest realizowany na poziomie sprzętu, kontrolera dysków. Wtedy w systemie widzisz jeden dysk (macierz), na który składa się kilka dysków w rzeczywistości.

SOFT - RAID jest realizowany po stronie oprogramowania. Linux bardzo dobrze sobie z tym radzi. Software'owy RAID nie jest gorszy, a czasem potrafi być lepszy niż sprzętowe, drogie cudeńka :)

OVH wykrywa błędy dysków w HW RAID automatycznie i wymieniają. SW RAID trzeba samemu monitorować, co zazwyczaj jest "problemem". HW RAID od OVH zawsze ma baterie, więc można też powyłączać cache w OS i uzyskać większą wydajność.

 

To prawda, że Software'owy RAID jest bardzo dobry, jednak OVH zawsze ma taki sam sprzęt na wymianę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A to Panowie tutaj ktoś proponował Cloud co o tym myślicie ? bo już sam nie wiem... jedno jest pewne chciałbym od czegoś najtańszego zacząć a w miarę rozwoju przenieść na coś mocniejszego...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak już to coś z tego chyba prawda : https://www.ovh.pl/cloud/ ?

A tam coś piszą że rozlicza się za zużycie ? Nie wiem zbytnio jak to działa :(

 

A czy jeśli już wziąłbym dedyka to czy przeniesienie serwisu na nowy mocniejszy jest czasochłonne i skomplikowane czy to kwestia przerzucenia plików przez FTP i pobrania i wgrania baz danych na nowy dedyk ?

 

Aaa i czy z Cloud można automatycznie na dedyk wszystko przenieść czy też trzeba ręcznie to robić bo OVH tego nie zrobi ?

Edytowano przez system12 (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość melmax

Musisz ręcznie przenosić.

 

Jeżeli masz faktycznie 2000 osób to zainteresuj się serwerem z gammy intrastrukture, masz więcej opcji i wiele możesz więcej zrobić np łączyć serwery w jeden vrack itd.

 

Support OVH też jest dobry tylko jeżeli ktoś nie umie napisać maila z informacja co go boli to tak później jest.

Możesz również z technikami pogadać wersja tylko angielska i to po 22 dopiero.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Szczerze to zatrudnij admina albo firmę której zlecisz administrację. Twoje pytania pokazują że zupełnie nie znasz się na serwerach. Nawet jeżeli uda ci się coś uruchomić w przypadku jakiegokolwiek problemu stracisz dane i zainwestowane w usługi pieniądze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość patrys

@up: + OVH to dobra opcja na start, bo jest naprawdę tanio i masz do dyspozycji szeroką gamę usług.

Sam Public Cloud nie był by głupi na start jeżeli oczywiście serwis nie będzie wymagał sporych IOPS'ów od dysków.

Nie ma tam też jeszcze prywatnych sieci, więc mógłby on służyć za test na podstawie którego można był by zbudować docelowe środowisko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A czy jeśli już wziąłbym dedyka to czy przeniesienie serwisu na nowy mocniejszy jest czasochłonne i skomplikowane czy to kwestia przerzucenia plików przez FTP i pobrania i wgrania baz danych na nowy dedyk ?

A co Ci skonfiguruje np. owy serwer FTP, MySQL, czy choćby Apache?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A co Ci skonfiguruje np. owy serwer FTP, MySQL, czy choćby Apache?

 

A to jak kupie dedyk w OVH to nie dostane zadnych danych do logowania ? nie ma zadnego panelu ani nic ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dostaniesz zaproszenie na roota via SSH, czemu mieliby Ci cokolwiek konfigurować? ;)

 

Bez urazy ale sądząc po pytaniach jakie zadajesz nie poradzisz sobie sam. A jeśli, to spora szansa, że serwer Ci ktoś szybko przejmie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko pytam. Oczywiście że sam nie będę tego robił. Znajdę kogoś a być może i tutaj by się ktoś znalazł kto potrafi takowe rzeczy robić ale na to jeszcze nie pora. W chwili obecnej chce się dowiedzieć tylko ogólników ;)

 

Jeszcze tak się zastanawiam co myślicie o serwerach hetzner.de ? bo chyba nawet taniej niz w ovh maja ?

Edytowano przez system12 (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko pytam. Oczywiście że sam nie będę tego robił. Znajdę kogoś a być może i tutaj by się ktoś znalazł kto potrafi takowe rzeczy robić ale na to jeszcze nie pora. W chwili obecnej chce się dowiedzieć tylko ogólników ;)

 

Jeszcze tak się zastanawiam co myślicie o serwerach hetzner.de ? bo chyba nawet taniej niz w ovh maja ?

W tym przypadku najlepiej pozostawić decyzję doboru odpowiedniego serwera administratorowi, który wykonuje konfigurację i/lub stały nadzór. Jeśli nie potrafiłby tego dobrze wybrać, to najpewniej samej konfiguracji również nie.

 

Na źle dobranym serwerze też nie da się nic dobrze postawić, dlatego nie warto przeliczać, czy wyjdzie parę złotych taniej za sam serwer, czy nie. Opłata "za człowieka" (czyli administratora) powinna kilkakrotnie przewyższyć kwotę za maszynę...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×