Skocz do zawartości
murgal

Klaster na debianie pod www

Polecane posty

Cześć

 

Podjąłem się ambitno-edukacujnego zadania. Mam dostęp do skrzynki z HP Blade która leży i się kurzy. Chce stworzyć mocny klaster po serwer WWW na linuksie. Nie mam o tym zielonego pojęcia, chce to zrobić czysto edukacyjnie. Znalazłem jakieś stare projekty mosix etc. Co obecnie jest używane w takich systemach? Chciałbym aby klaster nie miał relacji master-slave, tj. aby nie było maszyny, która po awarii uszkadza cały klaster, zależy mi też na łatwym skalowaniu. Z jakiego systemu skorzystać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym aby klaster nie miał relacji master-slave, tj. aby nie było maszyny, która po awarii uszkadza cały klaster

 

Zapewne chodzi Ci o "single point of failure" :)

Najprościej to stworzyć dwa fronty na Nginxie, do których łączy się użytkownik. Za nimi stałoby kilka maszyn z PHP-FPM (jeśli strona jest napisana w PHP oczywiście). Bazę danych można złożyć na trzech węzłach i klastrze Galera.

Pliki można utrzymywać na oddzielnej macierzy podłączonej 2/4 światłowodami z blejdem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pytanie czy chcesz tworzyć ten cluster na poziomie OS czy na poziomie aplikacji?

 

W sumie jak do edukacji, to chyba warto przetestować oba podejścia :).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Adam Szendzielorz

Cześć

 

Podjąłem się ambitno-edukacujnego zadania. Mam dostęp do skrzynki z HP Blade która leży i się kurzy. Chce stworzyć mocny klaster po serwer WWW na linuksie. Nie mam o tym zielonego pojęcia, chce to zrobić czysto edukacyjnie. Znalazłem jakieś stare projekty mosix etc. Co obecnie jest używane w takich systemach? Chciałbym aby klaster nie miał relacji master-slave, tj. aby nie było maszyny, która po awarii uszkadza cały klaster, zależy mi też na łatwym skalowaniu. Z jakiego systemu skorzystać?

 

Zainteresuj się: corosync i pacemaker. Oraz ew. replikacją DRBD. To wszystko czysto softwarowe rozwiązania, które jednak działają bardzo przyzwoicie nawet na dużych instalacjach (sam zarządzam takim klastrem złożonym z blisko 20-tu serwerów :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×