Skocz do zawartości
Jasmin

Czy mogę zarejestrować domenę jak nazwa innej firmy?

Polecane posty

Witam.


Czy mogę zarejstrować domenę jak nazwa zagranicznej firmy. Ta firma miała ją kiedyś zarejestrowaną na siebie, ale od jakiegoś czasu jest już wolna. Czy nie będę miała problemów gdy zarejestruję tą domenę?

Stronka, która na niej miałaby być zawieszona dotyczy całkowicie innej branży niż obszar działalności tej zagranicznej firmy.


Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Swego czasu na innym forum była dyskusja na ten temat, ktoś zarejestrował domenę na nazwę, którą zastrzegła sobie inna firma. Niby kto pierwszy ten lepszy, ale koniec końców firma wygrała sprawę. Więc nie do końca jest to tak kolorowe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Swego czasu na innym forum była dyskusja na ten temat, ktoś zarejestrował domenę na nazwę, którą zastrzegła sobie inna firma. Niby kto pierwszy ten lepszy, ale koniec końców firma wygrała sprawę. Więc nie do końca jest to tak kolorowe

 

Per primo, znak towarowy musi być zarejestrowany.

Per secondo, znak towarowy musi być zastrzeżony w formie tekstowej.

Per tertio, znak musi zostać zarejestrowany przed datą zarejestrowania domeny, w innym przypadku właściciel znaku nie musi wcale wygrać sporu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mój obiekt noclegowy nazywa się tak jak marka tej firmy.


Na stronce WIPO pod tą marką w zakładce:

"Countries: no longer designated" jest wymieniona Polska.


Oraz jest napisane, że :

"Designated contracting party(ies) which has not been the subject of a renewal (Rule 31(4)(b))

CH - EG - JP - PL - SK"


Tylko, że "expected expiration date of the registration/renewal" to 2021 rok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

Mój obiekt noclegowy nazywa się tak jak marka tej firmy.
Na stronce WIPO pod tą marką w zakładce:
"Countries: no longer designated" jest wymieniona Polska.
Oraz jest napisane, że :
"Designated contracting party(ies) which has not been the subject of a renewal (Rule 31(4)(b))
CH - EG - JP - PL - SK"
Tylko, że "expected expiration date of the registration/renewal" to 2021 rok.

 

 

Domena może być wolna ale po informacjach ,które przedstawiłeś wyżej jasno wynika że możesz stracić do niej prawa. Nazwa dalej znajduje się na liście z podanymi konkretnymi lokalizacjami/rozszerzeniami do których zawartość klauzuli opatrzona jest datą jej wygaśnięcia/odnowienia. Fakt że Polska nie jest wymieniona nie znaczy że nie posiada okresu na odnowienie nawet po wygaśnięciu.

W dużej mierze zależy co to za firma i czy dalej planuje w przyszłości jakiś rozwój w oparciu o tę konkretną geolokalizację. Temat jest trudny. Najprościej napisać "Bez problemu" ale warto się z nim zmierzyć jeżeli nazwa domeny jest dla ciebie bardzo ważna. Kosztem nawet podesłania odpowiedniego zapytania do tej firmy z rozpisaniem że element ich nazwy nie ma związku z ich działalnością a pomógł by w rozwoju twojej.

 

Powodzenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Pokuć

Warto wspomnieć naszą domenę (w sensie .pl) o którą boje toczy koncern Apple - a.pl. Tematyka zupełnie nie związana z produktami Apple a jednak wymowa jest podobna i walczą o nią do upadłego. Przy okazji stracili jednego klienta na ich produkty za tę jatkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ta firma sprzedaje napój, ale nie na terenie Polski.

Ja prowadzę niewielki obiekt noclegowy o takiej samej nazwie jak ten napój. Tak na dobrą sprawę to mogliby rozprowadzać go w moim obiekcie ;) - tyle że pewnie by im się to zupełnie nie opłacało, bo moja firma jest mała, jednoosobowa.

Domenę z tą nazwą, a z rozszerzeniem .com ktoś wystawił już na sprzedaż. Oni zajęli adres z rozszerzeniem .com ale z myślnikiem w nazwie. Na razie mają stronkę w konstrukcji, także nic nie ma nawet na ich adresie.

Liczę na to, że nie będą zainteresowani działalnością w Polsce, ale może faktycznie do nich napiszę (jak się zbiorę na odwagę ;) ) żeby nie było problemów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Pokuć

Jak nie napiszesz to masz spore szanse że się o Tobie nie dowiedzą i będziesz miał spokój.

Dasz im znać to powiedzą "nie bo nie" i będa mieli oko na całą sprawę a Ty związane ręce...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Oni chyba już o mnie wiedzą, bo jak się wpisze w Google tą nazwę to mój obiekt już kilka lat wyświetla się na pierwszym miejscu, a ich firma na drugiej stronie wyników.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak nie napiszesz to masz spore szanse że się o Tobie nie dowiedzą i będziesz miał spokój.

Dasz im znać to powiedzą "nie bo nie" i będa mieli oko na całą sprawę a Ty związane ręce...

 

To nie jest tak ,że jakoś to będzie. Bo nie będzie! Domena to strona www, poczta i koszta związane z utrzymaniem a przede wszystkim klienci , którzy przyzwyczajeni do adresu nagle mogą obudzić się z ręką w nocniku razem z właścicielem. Po co robić sobie schody skoro sprytnie napisana wiadomość na zasadzie ,że brak odpowiedzi świadczy o pozytywnym podejściu do treści zapytania rozwiąże temat. Nawet jak będzie negatywna to i tak ma to swój plus ponieważ zawsze mniej człowiek traci. Myślę że to najrozsądniejsze rozwiązanie. Tak myślę :)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jasmin to może ja Ci odpowiem bo z tematem mam stycznośc w swojej pracy.

 

Na rynku mogą istnieć firmy, które posługują się identycznymi nazwami. Wszystko jest legalne, dopóki każda z nich działa w innej branży. W takiej sytuacji nie ma bowiem niebezpieczeństwa wprowadzenia konsumenta w błąd. Co więcej obie firmy skutecznie zarejestrują takie nazwy jako znaki towarowe w Urzędzie Patentowym.

 

Rejestracja domeny jest na zasadzie kto pierwszy ten lepszy. Teoretycznie gdyby była wolna domena www.sony.pl to mógłbym ją kupić. Myli się jednak osoba, która w takim zakupie widziałaby okazję do zarobienia milionów. W określonych sytuacjach domenę internetową można na drodzę sądowej odebrać. Dzieje się tak, jeżeli poprzez samą rejestrację lub używanie domeny dochodzi do naruszenia prawa. Na prawdę szereko opisałem to u siebie na blogu w artykule "Jak chronić domenę internetową". Najczęściej takie spory wugrywa się w oparciu o zarzut:

  • naruszenia znaku towarowego;
  • naruszenia prawa do firmy (nazwy przedsiębiorcy);
  • dokonania czynów nieuczciwej konkurencji (czyli rejestrujesz domenę tylko po to aby szantażować tego przedsiębiorcę oferując mu sprzedaż domeny);
  • naruszenia dóbr osobistych (np. domena wykorzystuje moje imię i nazwisko a pod nią znajdują się oszczercze informacje o mnie).

Jeżeli domenę o której piszesz wykorzystasz do oferowania towarów/ usług innych niż ta zagraniczna firma nie powinnaś mieć problemów.

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Serdecznie dziękuję za wyczerpującą odpowiedź i link do Pana profesjonalnego artykułu.


W takim razie chyba nie powinnam mieć problemów, bo wpis w WIPO obejmuje ochroną nazwę dla napojów, a ja oferuję noclegi.


Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się, że mogłem pomóc :)

 

Odpowiadając tranos na Twoje pytanie. Koszt rejestracji znaku towarowego zależy właściwie od dwóch rzeczy:

1) na jakim terytorium ma obowiązywać ochrona (Polska, UE czy wiązka krajów);

2) na jak wiele towarów lub usług chcesz ubiegać się o ochronę.

 

Pamiętaj, że poprzez rejestrację znaku nie uzyskuje się monopolu absolutnego na nazwę. Ochrona ograniczona jest do wskazanych w zgłoszeniu towarów i usług. Przykłądowo chcąc chronić nazwę restauracji FENIX powinieneś wskazać usługi restauracyjne, katering. I na te usługi masz wyłączność pod tą marką. Towarów i usług oczywiście możesz wskazać więcej, ale będzie Cię dodatkowo kosztowało.

 

Niemniej opłaty urzędowe dla takiego standardowego zgłoszenia opisałem w artykule pt.: "Zastrzeżenie nazwy firmy - ile to kosztuje?". Artykuł wyskakuje na 2 miejscu w wynikach Google, które podesłał pedro84.

 

Na koniec wspomnę tylko, że aby urząd patentowy zarejestrował znak towarowy, nie może on być podobny do znaku już wcześniej chronionego. No i tu zaczyna się zabawa, bo co to znaczy podobny? Często znaki różnią się jedną dwoma literkami. Wtedy trzeba się mocno nagimnastykować aby przyznano ochronę. Niekiedy jest to po prostu niemożliwe.

 

Pozdrawiam

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To jaka nazwa jest zastrzeżona, gdzie i na jakich zasadach można za darmo sprawdzić w internecie. Wiadomo, że zakres obowiązywania jest różny, ale moim zdaniem lepiej mieć własną, unikatową nazwę - żeby nie być z kimkolwiek innym kojarzonym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To jaka nazwa jest zastrzeżona, gdzie i na jakich zasadach można za darmo sprawdzić w internecie. Wiadomo, że zakres obowiązywania jest różny, ale moim zdaniem lepiej mieć własną, unikatową nazwę - żeby nie być z kimkolwiek innym kojarzonym.

 

Tak to prawda. Ale ja mam jedynie zbieżną nazwę obiektu noclegowego z produktem tej firmy, nazwa mojej firmy jest zupełnie inna.
Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak wygląda sytuacja, gdy zarejestrowana, czyli oficjalna nazwa firmy jest inna niż nazwa handlowa ? Można mieć domenę bardzo podobną do nazwy handlowej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×