Skocz do zawartości
murgal

Serwer jako magazyn danych - jaki?

Polecane posty

Cześć!

 

 

Aktualnie w firmie mam kilka serwerów, w czym jeden główny Dell który ma na sobie prawie wszystko... Od serwera WWW, po binda, pocztę na kilku TB sambie kończąć. Co prawda jest RAID6, ale wolę trochę to "rozrzucić" po ostatnich awariach dysków SAS Seagate mam dość.

Planuje zakup kolejnego serwera TYLKO jako serwer samby z kilku TB macierzą (Perc 6). Potrzebuje około 6 kieszeni hot-swap na froncie, kilka GB ram i średni procesor - postawie na nim OMV, planuje używanego Della R510. Na serwer nie chce przeznaczyć więcej niz 3-4 tysiące, same dyski (WD Re SAS) to ponad 5.000zł ( 4 x 4 TB) + 2x 500gb WD Re na system RAID1, ale czy warto przy podobno tak niezawodnych dyskach bawić się w podwójną parzystość? Może Raid5 wystarczy? Dane są kopiowane na bieżąco w kilka lokalizacji na dodatek.

 

Jaką maszyne polecicie?

 

Czy Perc6 pozwoli mi na zrobienie dwóch macierzy ? Jedna z 4 dysków (RAID5) druga z 2 dysków (RAID1)?

Edytowano przez murgal (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość patrys
ale czy warto przy podobno tak niezawodnych dyskach bawić się w podwójną parzystość?

 

Nie są niezawodne i padają podobnie jak zwykłe saty, choć może w mniejszym stopniu.

Raid5 dość długo się odbudowuje spowalniając macierz i zależnie od budżetu lepiej wybrać raid10.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Macie jakieś doświadczenie z percem i dyskami 4tb ? Chodzą słuchy ze nie radzi sobie, może lepiej h700 ? Poradzi sobie z 2 macierzami ? I jakie dyski polecacie ? Wd re sas 3 lub 4 tb bedą okej?

 

Co do długości odbudowy ... Wiem cos o tym :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Okej, to postaram sięz H700 kupić R510. Jeszcze jakie dyski dobrać Panowie? Potrzebuje około 8-10TB magazynu + około 500gb na system i logi dla OMV.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

w lipcu posłałem na serwis tyle WDków RE4 co przez ostatnie 3 lata... z 4 zakupionych 1TB dwa były uwalone fabrycznie. Pozostałe dwa podziałały 2 tygodnie, w tym czasie musiałem zamówić jeszcze dwa (wzamian za te uwalone), które też ok 2 tygodnie podziałały. Także w miesiącu poleciało 6 dysków. Być może trafiłem na taką serie tych RE4. Potem zamówiłem na system dyski z serii SE, narazie dają całkiem dobrze rade.

 

W backupie mamy REDy, nie możemy na nie narzekać. 6 dysków w raid5 i dwa w raid1 + na system ssd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×