Skocz do zawartości
Lokator

ReadyBoost dla starszych netbooków

Polecane posty

Hej wszystkim,

 

Mam kilka starszych / nowszych netbooków z Windowsem, które chciałbym przyśpieszyć. Wszystkie mają po 1-2 gb ram'u oraz nieużywane sloty na karty pamięci SDHC. Zastanawiałem się nad wykorzystaniem funkcji ReadyBoost. Prosiłbym o doradzenie w kwestii zakupu odpowiednich kart dla takiego zastosowania.

 

Wiem, że karty mają być jak najszybsze, ale pozostają inne kwestie:

  • Jakiej firmy karty kupić?
  • Ile GB Waszym zdaniem powinny mieć owe karty?
  • Bardziej opłaca się kupić karty SDHC czy microSD?
  • Jaki system plików na kartach będzie najlepszy?

Chciałbym uzyskać jak najlepszy stosunek ceny do jakości.

Prosiłbym również o opinie osób, które korzystały/korzystają z tego rozwiązania.

 

Z góry Wam dziękuje : )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuje tam Windows'ów - wszystkie Windows'y będą tam zoptymalizowane (wyłączone zbędne dodatki, efekty wizualne, itd) i czyste (nie będzie tam zbędnego oprogramowania). Systemy będą na bieżąco monitorowane oprogramowaniem do optymalizacji i czyszczenia systemu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Zacznij od wyłączenia niepotrzebnych usług i zoptymalizowania wydajności (szaty graficznej itp.).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Windowsy z 1GB ramu to samobójstwo. Zainstalował byś Minta czy Ubuntu i naprawdę te osoby miały by komfort pracy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kamikadze, to już zrobione - powiem Wam, że aktualnie to chodzi bardzo szybko, ale wiem, że użytkownicy otworzą sobie parę programów, x zakładek w przeglądarce, i będzie po ramie. Zainstalowane są też lżejsze alternatywy ciężkich programów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

No to ja dałem koledze bardzo mocnego kompa dla mamy. W tygodniu. Dzisiaj mówi że 2GB ram to trochę za mało ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dokładnie. Wiem, że na pewno Subiekty będą na kilku. Wróćmy do tematu - > co z readyboostem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Używam Lubuntu postawione na karcie SD (Samsung SDHC 16 GB, klasa 10, biało-srebrna). Zapis wygląda następująco:

dd if=/dev/zero of=/root/test bs=512k count=100 oflag=direct
100+0 przeczytanych recordów
100+0 zapisanych recordów
skopiowane 52428800 bajtów (52 MB), 3,66599 s, 14,3 MB/s

Teoretycznie, wymagania ReadyBoost są spełnione. Podejrzewam, że ograniczeniem jest sam czytnik kart pamięci, ale system chodzi bardzo sprawnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Inaczej. Osoby, które będą korzystały z tych netbooków prosiły o Windows'a.

 

Osoby proszące o windowsa to najczęściej te, które się ograniczają do odpalenia chrome'a czy innego firefoxa, a ten się nie różni.

 

Ale jeśli preferujesz, żeby system działał 6x wolniej niż odpowiednik Linuxa z tymi samymi programami to już twoja sprawa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Na starych kompach to lepiej firefoxa zamiast chroma moim zdaniem. Chrome zajedzie cpu ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×