Skocz do zawartości
giddy

Serwer dedykowany do nauki w domu

Polecane posty

Gość Kamikadze

Jak masz na nim jakiś system postawiony to można chyba odczytać -x z programu np. everest.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chyba najtańsze rozwiązanie z wirtualizacją to ten Dell: http://allegro.pl/dell-r200-1x-xeon-dc-3-16ghz-2gb-vt-ddr-0gb-55cm-i4947803835.html

 

Z tym, że nie ma dysków, więc jak coś masz to ok, a jak nie ma to wcale tak najtaniej pewnie nie wyjdzie.

 

Poza tym tak jak przedmówcy się wypowiadali to stary klamot, wolny i w dodatku głośny. Podzespoły ma w zasadzie jak każdy inny komputer. Modele z dwiema podstawkami jeszcze fajnie w środku wyglądają i mają kilka bajerów typu sprzętowy RAID czy nadmiarowe zasilanie.

 

W samym jednak użytkowaniu nie ma to żadnego znaczenia. Ot, chwila radochy jak po raz pierwszy zdejmiesz pokrywe. :)

  • Upvote 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przygotowałem sobie stary komputer pod "serwer".

Mam teraz jednak małą zagwostkę.

Szukam w internecie czystego debiana 7.0. Ale jedynie znajduję wersje z powłokami graficznymi.

Chciałbym zainstalować go używając USB. Skąd mogę pobrać czystą wersję debiana 7 ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.

No i zaraz siadam do instalacji, i nasunął mi się pewien problem.

Jeśli mam dedyka / vps'a.
To dostaje IP / hasło do root'a i loguje się przez ssh.
A w jaki sposób połaczyć się ze swoim serwerem, przez putty. Jeśli nie ma on swojego unikalnego IP?
Np. jak połaczyć się przez lan - putty. Albo przez wifi?
Co podać zamiast adresu IP?

Nad tym wcześniej nie myślałem...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

instalacje musisz przeprowadzić przez zwykły monitor... chyba że stworzysz jakiś nienadzorowany instalator dla debiana, który ci wszystko zainstaluje i skonfiguruje... :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Instalować, to instaluję wszystko jak na zwykłym komputerze.
Podłączone do monitora / klawiatura itd.

Chodzi mi co potem.
Jak już dokończę instalację, odłaczę ekran, i połączę się lanem przez ethernet komputer > "serwer" to w jaki sposób połaczyć się przez putty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Znając adres IP serwera i hasło roota możesz bezproblemowo zalogować się na zainstalowanego Debiana ;)

Rezygnujesz z wirtualizacji?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

1. musisz przy instalacji zaznaczyć, że chcesz zainstalować ssh-server (pod sam koniec)
1 a. jeśli nie zaznaczyłeś to... chyba apt-get install ssh-server (albo open-ssh? ssh-service? sshd? kurde nigdy nie pamiętam:D)
2. musisz sprawdzić czy ssh pozwoli ci się zalogować bezpośrednio na roota (/etc/ssh/sshd.conf, tam szukasz linijki PermitRootLogin - musi być yes)
3. sprawdzasz IP - wpisujesz w konsoli "IP a"
4. łączysz się po ssh

tadam... :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Może nie rezygnuję, ponieważ mój procesor podobno wspiera wirtualizację, ale na początek chcę nauczyć się poprawnie skonfigurować zwykły serwer.

 

 

A co jeśli "serwer" nie będzie podłączony do sieci internet?
Wtedy nie dostanie IP. Czy w ogóle mogę tak zrobić?

Czy musi on być poprowadzony przykładowo przez mój router?

 

Bo jeśli nie będzie on podłączony do sieci internet. A jedynie do mojego komputera stacjonarnego przez ethernet. To będzie on miał (tak mi się wydaje) ip z localhosta 127.0.0.1?
I wtedy wpisywać w putty (oczywiście po zainstalowaniu openssh-server) jako IP: 127.0.0.1 ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

1. musisz przy instalacji zaznaczyć, że chcesz zainstalować ssh-server (pod sam koniec)

1 a. jeśli nie zaznaczyłeś to... chyba apt-get install ssh-server (albo open-ssh? ssh-service? sshd? kurde nigdy nie pamiętam:D)

2. musisz sprawdzić czy ssh pozwoli ci się zalogować bezpośrednio na roota (/etc/ssh/sshd.conf, tam szukasz linijki PermitRootLogin - musi być yes)

3. sprawdzasz IP - wpisujesz w konsoli "IP a"

4. łączysz się po ssh

 

tadam... :)

 

openssh-server? :)

 

Może nie rezygnuję, ponieważ mój procesor podobno wspiera wirtualizację, ale na początek chcę nauczyć się poprawnie skonfigurować zwykły serwer.

 

 

A co jeśli "serwer" nie będzie podłączony do sieci internet?

Wtedy nie dostanie IP. Czy w ogóle mogę tak zrobić?

Czy musi on być poprowadzony przykładowo przez mój router?

 

Bo jeśli nie będzie on podłączony do sieci internet. A jedynie do mojego komputera stacjonarnego przez ethernet. To będzie on miał (tak mi się wydaje) ip z localhosta 127.0.0.1?

I wtedy wpisywać w putty (oczywiście po zainstalowaniu openssh-server) jako IP: 127.0.0.1 ?

 

Wybierz instalacje dla ekspertów - przynajmniej będziesz wiedział co i jak instalujesz. Przy konifguracji połączenia internetowego ustal sobie stały wewnętrzny adres IP twojej podsieci. Później przy 3/4 instalacji będziesz miał okienko z wyborem co ma być zainstalowane (np. oprograowamie dla laptopa, serwer druku itd.)

 

Odznaczasz tam tryb graficzny (chyba pierwszy) spacją i przechodzisz do serwera SSH i zaznaczasz. Reszte dajesz pustą prócz opcji coś w stylu "Standardowe pliki linux". I wsio.

 

Po instalacji usuwasz płytę, włączasz serwer, usuwasz monitor i klawiaturę (warto w biosie wyłączyć krzyczenie gdy nie jest podłączona klawiatura / myszka).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A co jeśli "serwer" nie będzie podłączony do sieci internet?

Wtedy nie dostanie IP. Czy w ogóle mogę tak zrobić?

Czy musi on być poprowadzony przykładowo przez mój router?

Nie musi. Możesz się podłączyć bezpośrednio. Ale Debian bez dostępu do sieci będzie uciążliwy w obsłudze.

 

Więc podłącz go do routera i zapewnij mu stały, prywatny adres IP. Czy przez statyczną konfigurację na serwerze, czy przez DHCP.

 

Bo jeśli nie będzie on podłączony do sieci internet. A jedynie do mojego komputera stacjonarnego przez ethernet. To będzie on miał (tak mi się wydaje) ip z localhosta 127.0.0.1?

I wtedy wpisywać w putty (oczywiście po zainstalowaniu openssh-server) jako IP: 127.0.0.1 ?

Nie i nie. Localhost jest dostępny tylko z tej samej maszyny (no i przez proxy na tej maszynie). 127.0.0.1 na Twoim komputerze wskazuje Twój komputer, nie serwer, do którego się podpiąłeś kablem.

Edytowano przez blfr (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czyli dziś w nocy podejście nr. 2
(przez te wolne dla szkół, mój internet chodzi jak z przed 10 lat, a nie chcę czekać 10h na aktualizację pakietów.)
Problem największy będę miał jak widzę, z ustawieniem tego stałego, wewnętrznego adresu IP dla mojej podsieci.

Niestety posiadam neostradę (czyli zmienne IP) oraz router od Liveboxa. I zero pojęcia o sieciach.

Więc chyba czeka mnie sporo googlowania. Bo w ogóle nie mam pojęcia, jak zabrać się za stworzenie tego wew. IP.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Neostrada nie ma znaczenia. Na swoim routerze masz już pewnie wybraną podsieć (192.168.0.1/24 albo coś takiego) i ona się nie zmienia. Teraz musisz albo

 

1° przekonfigurować dhcp, żeby zawsze przydzielał ten sam, znany i nie używany przez inne urządzenie adres IP dla adresu MAC karty sieciowej serwera, albo

 

2° skonfigurować ten serwer, żeby samodzielnie zawsze zajmował ten sam, znany i nie używany przez inne urządzenie adres IP. Router pewnie przydziela IPki w jakimś zakresie, mniejszym niż podsieć. W drugim wypadku, wybierz IP spoza tego zakresu, żeby uniknąć kolizji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Ale stały adres IP ustawiasz wewnętrzny np. 192.168.1.100. To co przed liveboxem / routerem to jest wewnętrzne IP a to co wychodzi na świat to jest już publiczne zmienne IP.

 

Wejdź sobie na kompie Start > uruchom > cmd

 

ipconfig

 

będziesz miał podane tam IP/Maskę/Bramę i będziesz musiał to samo (zmieniając IP, bramka i maska zostanie ta sama) wpisać przy instalacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

openssh-server? :)

 

Co dystrybucja, a nawet bym powiedział wydanie to inna nazwa.... :P Tak mi się przynajmniej wydaje :) ile razy bym nie "strzelał" to zawsze będzie ta ostatnia która mi przyjdzie do głowy:P

 

Wracając do tematu.

 

Mam wrażenie, że brakuje ci podstawowych informacji na temat działania sieci.

 

Poczytaj:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Adres_prywatny

http://pl.wikipedia.org/wiki/Network_Address_Translation(tak zwany NAT)

http://pl.wikipedia.org/wiki/Dynamic_Host_Configuration_Protocol

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zainstalowane, podłączone, działa.

Ale coś mnie zastanawia.

Wpisałem na serwerze ifconfig i pokazało się IP: 192.168.1.16
Odpiołem kabel od routera, podłaczyłem się poprzez ethernet do komputera, włączyłem putty, wpisałem IP:192.168.1.16 i nic.
Po pewnym czasie, pomyślałem, "a co się stanie, jeśli podłącze się do routera i wtedy spróbuję?"
No i tak zrobiłem, i o dziwo wszystko zaczęło działać.

 

Teraz powiedzcie mi czemu tak się stało. Czy:
mam złącze rj45 zrobione jedynie pod sieć (router) i pod połączenie LAN nie działa.

Czy jest jakiś inny powód?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Do połączenia komputer komputer trzeba użyć scrossowanego kabla, pewnie dlatego nie zadziałało, jak tak łączyłeś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Praktycznie wszystkie sieciówki od 5-10 lat mają już autonegocjację, czasu crossów się skończyły.

  • Upvote 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ciężko powiedzieć. Kabel jest (wydaje mi się) z neostrady, z liveboxa.

 

 

czasu crossów się skończyły

 

To czemu na allegro, praktycznie w każdej aukcji dotyczącej ww. kabla. Do wyboru mamy typ prosty, lub crossowany ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Ciężko powiedzieć. Kabel jest (wydaje mi się) z neostrady, z liveboxa.

 

 

To czemu na allegro, praktycznie w każdej aukcji dotyczącej ww. kabla. Do wyboru mamy typ prosty, lub crossowany ?

 

Bo takie są dostępne, to są dwa różne klable pod względem podpięcia żył do wtyczek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×