Skocz do zawartości
XYS

Mini komputer jako NAS, serwer www, do internetu

Polecane posty

Witam,

 

Chcę sobie sprawić mini komputer do domu/biura pod NAS, firmową www, ewentualnie jakieś X'y pod Debianem/Ubuntu do neta. Wstępnie wybrałem coś takiego:

 

Athlon 5350
ASRock AM1H-ITX
4 GB RAM 1600
SSD 120 GB
HDD 2,5" 500 GB
Zasilacz 19V
Jakaś tam budka
Priorytet to niskie zużycie prądu przy zachowaniu sensownej wydajności. Chyba, że macie jakąś ciekawszą alternatywę?
Edytowano przez Gość (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Jak serwer pod usługi, to już bez X'ów ;)

Spraw sobie coś małego, na przykład z Atomem D525.

Do tego 4 GB pamięci, dyski 2x 500 GB w RAID1 (jeśli ma to robić za firmowego NAS'a).

Niskim kosztem uzyskasz cichy i energooszczędny serwer, który bez problemu poradzi sobie z wymienionymi przez Ciebie zadaniami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

OK a zakładając, że jednak Xy jakieś będę chciał odpalić bo znudzi mi się itp itd. OS'a na SSD a 2 dyski 1 TB w raidzie na dane? Widziałem testy to platforma w oparciu o 5350 będzie pobierać

 

Chyba, że nie ma sensu takie rozwiązanie to zjeżdżam do Atoma i po temacie..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

rozwiązania oparte o atom 230/330/d525 pobierają zbliżoną ilość prądu do tych opartych na e350/e450 więc celuj w nie - jesli to ma bć bezgłośne i nowe to zainteresuj się płytami q1900 z procesorami j1900 - chyba najlepszy stosunek moc/cena i sam planuje wymiane swojej płytki e45m1-1 deluxe na właśnie coś z serii q1900.

 

w/w płytka z 2gb ram i 3 dyskami hdd ( 1x500 system i 2x1tb pod dane) obecnie zużywa 35W/godzine.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim. Padły ciekawe propozycje. Przeanalizuje sobie to dokładnie i dam znać co wybrałem. Gdyby ktoś miał jeszcze coś do dodania chętnie poczytam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Xy wbrew pozorom nie są aż tak zasobożerne, jakiś leciutki interfejs np. LXDE (które polecam) zużywa nie więcej niż 200-300 MB ram, samo LXDE natomiast oscyluje w okolicach 60 MB. Reszta już zależy od aplikacji użytkowych. Poza tym przy 4 GB to nie stanowi jakiegoś większego problemu, a interfejs w pełni wystarcza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jednak zdecyduję się chyba na: Asrock Q1900DC-ITX z zasilaniem DC 19V laptopowym, 1*SSD, 2*500 GB 2.5", 4 GB RAM 1.5V so-dimm.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×