Skocz do zawartości
Suspect121

Nieprawidłowa kolejność partycji w Windows

Polecane posty

Witam ;) Mam komputer z zainstalowanym Windowsem 7. Miałem pewne problemy z systemem w związku z czym usuwałem partycję C a następnie utworzyłem ją ponownie i przeniosłem kopię całej partycji systemowej z dysku backupowego. Pojawił się tutaj pewien problem z którym nie mogę sobie poradzić. Po utworzeniu nowej partycji systemowej (w tym samym miejscu na dysku gdzie była poprzednia, na początku dysku) przestawiona została kolejność partycji przez co nie będzie działał prawidłowo.

 

Poprzedni układ partycji:

1. Zastrzeżona przez system

2. C - system

3. D - dane

4. E - dane

 

Aktualny układ partycji:

1. C - zastrzeżona przez system

2. D - dane

3. E - dane

4. F - system

 

System na razie nie działa, aktualna kolejność partycji została sprawdzona przez konsolę Windows. Przypominam, że partycja została utworzona w poprzednim miejscu czyli przed partycją D i E.

 

Nie kontynuuję naprawy swojego systemu z powodu tego właśnie problemu. Jeżeli pozostawię system na ostatniej partycji to nie będzie działał prawidłowo. Czy wie ktoś może jak uporać się z tym problemem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mozesz pokombinowac z programem do partycji, np. EASEUS Partition Master.

 

Ponieważ tego typu programy zawsze sprawiają jakies niespodzianki, w duzej czesci przez brak umiejetnosci uzytkownikow - wszelkie operacje powinno sie wykonywac na klonie dysku [zapasowym].

 

Osobiscie zawsze mam drugi dysk pod reka.

 

Chyba, ze lubisz ryzyko i wyznajesz zasade "No risk, no fun" ;)

 

 

Edytowano przez pekus (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy próbowałeś ustawić to poprzez zarządzanie dyskami w panelu sterowania ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sytuacja powstała ponieważ "Zastrzeżona przez system" jest partycją ukrytą (17). Jeśli zrobisz ją jako zwykłą, system nada jej literkę.

Kolejna sprawa to normalnie, korzystając z narzędzia tworzenia partycji w instalatorze, tworzysz partycje rozszerzone a boot jest ustawiany na pierwszej (geometrycznie), spełniającej wymogi wielkości (8GB). Dalej to już rezultat wcześniejszych kroków.

Czemu twierdzisz, że system będzie źle działał na F?

Rozwiązanie jest dość proste.

Weź dysk instalacyjny, przeprowadź instalację do momentu wyboru partycji. Ustaw jak powinno być (jedynie system) i zakończ, potem wgraj kopie. Szkoda że nie skopiowałeś MBR, układu partycji, przed działaniami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mozesz pokombinowac z programem do partycji, np. EASEUS Partition Master.

 

Ponieważ tego typu programy zawsze sprawiają jakies niespodzianki, w duzej czesci przez brak umiejetnosci uzytkownikow - wszelkie operacje powinno sie wykonywac na klonie dysku [zapasowym].

 

Osobiscie zawsze mam drugi dysk pod reka.

 

Chyba, ze lubisz ryzyko i wyznajesz zasade "No risk, no fun" ;)

 

 

 

Kombinowałem z programami tego typu, tam kolejność jest widoczna jako prawidłowa tj. alfabetycznie ustawione są litery partycji (nie zaczynając od C ponieważ sprawdzam uruchamiając inny dysk fizyczny jako podstawowy).

 

 

Czy próbowałeś ustawić to poprzez zarządzanie dyskami w panelu sterowania ?

 

W zarządzaniu dyskami także kolejność jest widoczna jako prawidłowa lecz znalazłem już częściowe rozwiązanie problemu które niestety i tak nie zmienia sytuacji. Okazało się, że partycja zastrzeżona przez system która powinna być ukryta była oznaczona jako widoczna. Zmieniłem to, teraz partycja zastrzeżona przez system jest ukryta (już nie jest jako C) i pozostałe partycje przesunęły się. Teraz wygląda to tak:

 

C - dane (200GB)

D - dane (200GB)

E - system (60GB)

 

 

Sytuacja powstała ponieważ "Zastrzeżona przez system" jest partycją ukrytą (17). Jeśli zrobisz ją jako zwykłą, system nada jej literkę.

Kolejna sprawa to normalnie, korzystając z narzędzia tworzenia partycji w instalatorze, tworzysz partycje rozszerzone a boot jest ustawiany na pierwszej (geometrycznie), spełniającej wymogi wielkości (8GB). Dalej to już rezultat wcześniejszych kroków.

Czemu twierdzisz, że system będzie źle działał na F?

Rozwiązanie jest dość proste.

Weź dysk instalacyjny, przeprowadź instalację do momentu wyboru partycji. Ustaw jak powinno być (jedynie system) i zakończ, potem wgraj kopie. Szkoda że nie skopiowałeś MBR, układu partycji, przed działaniami.

 

Wiele różnego rodzaju programów odnosi się do partycji C jako systemowej tj. sterowniki oraz programy zainstalowane na dysku z danymi. Z tego powodu nie będzie wszystko działało prawidłowo. Przypominam, że nie wykonuję nowej instalacji lecz przenoszę system z dysku backupowego. Nowa instalacja nie wchodzi w grę. Przy instalacji systemu kolejność prawdopodobnie będzie widoczna tak samo czyli partycja systemowa (E) jako ostatnia więc nie powinno to zmienić sytuacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Spoofy

Literki z tego co wiem to możesz sobie zmieniać a co do kolejności - przenieś wszystko czego potrzebujesz na inny dysk, zaoraj ten, podziel partycje gparted'em (pierwsze lepsze livecd linucha ;) ) i postaw windowsa :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×