Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
fikus188

Poczatkujacy Prosi O Pomoc

Polecane posty

Witam wszystkich bardzo serdecznie,

 

Jest to moj 1 post a poza tym dopiero sie zaznajamiam z internetem od strony technicznej. Chcialbym w przyszlym czasie zajac sie jakims wiekszym projektem wlasnej strony w internecie ale zanim z tym rusze musial bym poznac kilka zasad dzialania i zobaczyc jak to wyglada od strony technicznej. Stwierdzilem, ze najlepszym rozwiazaniem bedzie sprobowac na poczatek z jakims sklepem badz mala strona.

 

Najwliekzy problem mam z okresleniem wymagan dla hostingu wiadome ze to bardzo wazne by dobrze okreslic wielkosc przestrzeni dyskowej, transfer itp.

 

Na poczatek chcialbym sprobowac ze sklepem i chcialbym sie zapytac bardziej wtajemniczonych co z czym sie je. Trudno jest mi okreslic jaki bedzie ruch na sklepie ilu bedzie klijentow jaka bedzie ilosc zlecen. W zwiazku z czym mam pytanie do bardziej obytych z tematem jak to wyglada.

1. Okreslenie wielkosci przestrzeni dyskowej:

Przypuscmy ze chcialbym otworzyc sklep z 20 roznymi kategoriami a w kazdej po 5 podkategorii z okolo 1000 produktow z opisem max 2000 znakow, zdjecia max 20KB (ile mniej wiecej beda zajmowaly zdjecia latwo policzyc)

- ile mniej wiecej wazy taki skrypt sklepu?

- Ile zajmuja informacje o klijentach np zarejstrowanych jest 100 klijentow?

2. Okreslenie limitu transferu. Wiadome, ze sklep na poczatek nie bedzie mial duzego ruchu zreszta zalezy do jakosci rekalmy. Bede sie staral reklamowac od samego poczatku w wyszukiwarkach mailling itp. Przypuscmy, ze na strone dziennie bedzie wchodzilo okolo 100 osob dziennie bede otrzymywal okolo 50 mali z zapytaniem o przedmiot oraz okolo 10 tranzakcji na dzien.

- Jaki najbardziej optymalny jest transfer dla wyzej opisanego przypuszczenia na dzien (milo by bylo jak by mi ktos wyszczegolnil jaki transfer potrzebny jest dla dwiedzajacych dla mali oraz zlecen)?

- Jesli licba odwiedzin, maili, zamowien zwiekszy sie 2 krotnie to optymalny transfer jaki byl by wymagany tez nalezy pomnozyc x2?

3. co jeszcze powinienem wiedziec o hostingu zeby nie dac plamy ze sklepem?

 

Z gory dziekuje za udzielenie mi odpowiedzi na powyzsze pytania

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Gotowce sklepów to ok. 20-30MB, ponieważ większość danych jest trzymane w bazie oczywiście byłaby wymagana. Dane klientów to tak mała zajętość że nie ma się co przejmować (chyba że miałyby się znaleźć jakieś zdjęcia, historia wszystkich odsłon).

 

Transfer niemożliwy do określenia. Nawet jeżeli założysz że 100 wizyt na dzień to jedna wizyta może wykonać 100 odsłon, inna 1. Trzeba coś kupić i na podstawie tych danych szacować dalej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W dużym przybliżeniu:

1000produktów*(3*50KB-trzy fotki produktu)=około 140MB-tyle bedą zajmować fotki produktów

Opisy produktów bedziesz trzymał w bazie. Opis 1000 produktów około 10MB.

Informacje o zarejestrowanych 100klientach(w bardzo dużym przybliżeniu)-5MB-w bazie

Transfer- może byc bardzo różnie(jedna osoba wejdzie i obejrzy 100 produktów a inna 10)

Powiedzmy że średnio obejrzy 20 produktów:

Każdy produkt ma 2-3 fotki-(średnio razem 100KB).

20razy obejrzał fotki: 20*0,1MB=2MBTransferu+HTML(1MB).

Plus różne miniaturki, przeładowania strony- 2MBtrnsferu na jednego oglądającego.

Więc przyjmując że jeden odwiedzający zużyje jednorazowo 4MBtransferu razy 100 odwiedzin dziennie razy 30dni=16GB trnsferu na miesiąc.

Meile powiedzmy że 2GB/miesiąc.

Ale tak na prawde to trudno jest przwidzieć nawet orientacyjnie transfer.

Więc możesz na początek wykupić konto z miejscem np. 300MB, transferem 15GB/miesiąc i bazą(50MB).

 

Ps. Aby wykonać sklep internetowy trzeba trochę znać się na programowaniu(nawet jak się przerabia gotowca). Właśnie pisze w php sklep i w chwili obecnej napisałem już ponad 3000 linii kodu. Polecam więc na początek mniej rozbudowaną stronę.

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

michkk - wielkie dzieki wlasnie o cos takiego mi chodzilo wiem ze to jest w wielkim przyblizeniu bo nikt nie jest wstanie okreslic jak sie zachowa klijent w sklepie ;) ale zawsze mozna sobie oszacowac pewna rezerwe (tak na wszelki wypadek)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×