Skocz do zawartości
jensej

Pytanie odnośnie serwisów plików wiedo

Polecane posty

Mam pytanie odnośnie serwisów uploadu plików wideo.

Zdążyłem zauważyć, że w kodzie widnieją połączenia z różnych serwerów (chodzi o kody embed) np: s1.videofile:81://bakaka/kod <-- (to jest link do pliku video)

pod jedną domena viedofile.pl. Super jak ktoś byłby w stanie przybliżyć mi na jakiej zasadzie to wszystko działa i jakie są tego korzyści.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

na jakiej zasadzie są w stanie zliczać ilość połączeń z serwerem i kierować nowych użytkowników chcących coś pooglądać na serwer s2?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Możesz posiadać na jednym serwerze "bazę" w której będziesz przechowywał "gdzie jaki plik się znajduję". Na kolejnych serwerach będziesz fizycznie przechowywał pliki, to czy będziesz je mirrorował to już inna sprawa. Gdy użytkownik będzie chciał pobrać plik1, plik2, plik3 baza mu zwróci odnośniki plik1 -> s1.domena.pl/id_12121212, plik2 -> s2.domena.pl/id_856561415, plik3 -> s2.domena.pl/id_685458545457

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

okej okej to rozumiem, ale na jakiej zasadzie mam decydować do którego serwera mam wysłać użytkownika.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zależy jaki model użyjesz. Ten który Ci przedstawiłem, odsyłasz użytkownika do serwera na którym jest dany plik. Chyba że masz namyśl coś innego ;-)

no np działam na zasadzie mirrora (3 serwery mają te same dane) no i np s1 ma wykorzystane łącze w 100%) i teraz jak sprawdzić czy jest zużyte w 100% i przekierować kolejnego usera do s2.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzasz obciążenie danego serwera, wysyłasz do loadbalancera, on stwierdza który serwer wybrać. Kwestie "jak sprawdzić" można rozwiązać na kilka możliwości, ktoś mądrzejszy pewno Ci podpowie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Możesz użyć np. HA Proxy i tam ustawić regułki dotyczące rozkładania ruchu na kolejne serwery.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Możesz użyć np. HA Proxy i tam ustawić regułki dotyczące rozkładania ruchu na kolejne serwery.

czyli jesli serwisy uzywaja czegos takiego: http;//s1.videofile:81/bla/3321 to dzięki temu rozróżniają połączenie z filmem od zwykłego połączenia ze stroną.???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie. HA Proxy może rozkładać Ci ruch w ten sposób, że odwołując się do adresu s1.jensej.pl/twoj-film-wideo trafisz raz na serwer A, raz na serwer B.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie. HA Proxy może rozkładać Ci ruch w ten sposób, że odwołując się do adresu s1.jensej.pl/twoj-film-wideo trafisz raz na serwer A, raz na serwer B.

bardzo fajne rozwiazanie. Ale on rozkłada to losowo? Czy oblicza np że jest jedno połączenie z serwerem A, a B ma 0, to kieruje go do B.?

I czy wtedy wystarczy mi tylko jedna subdomena. s1.jensej.pl a HA w tle będzie opierował sobie na IP?

wtedy nie muszę bawić się w te port: s1.jensej.pl:81?

Edytowano przez jensej (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Możesz np. za pomocą modułu nginx-lua napisać własną logikę. Robiłem przypadek, gdzie w bazie gość ma dwie tabele: pliki, fizyczne_pliki i jak ktoś chce plik wideo.avi to sprawdza i np. jak znajdzie z fizyczne_pliki 2 rekordy to sprawdza (to właśnie ta logika), na którym jest mniejsze obciążenie i tam kieruje użytkownika.

 

Można zrobić naprawdę zaawansowane konstrukcje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jeszcze głupie pytanie, jak obliczyć maksymalne obciążenie dla łącza 250Mbps przy plikach 900mb?

I czy da się ustawić buforowanie na 30 sekund do przodu?

Edytowano przez jensej (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Buforowanie możesz dać nawet na cały film i wtedy komuś zbuforuje cały, ale też możesz mieć na dany czas. Zależnie od playera, ew. będziesz musiał mieć swój, ale jest teraz trochę otwartych projektów, więc jest z czego wybierać.

 

Jeżeli chodzi o pliki to nie rozmiar się liczy, a jakość, a najlepiej bitrate pliku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×