Skocz do zawartości
dr.

[FORUM] Jaki skrypt dla forum + integracja z wordpressem

Polecane posty

Witam, obecnie mam swoje forum na phpBB3 w związku z tym że chcę trochę rozszerzeyć funkcjonalność forum i dodatkowo uruchomić swego rodzaju portal zacząłem zastanawiać się na integracją silnika forum z WordPressem, integracja raczej nie byłaby zbyt mocna ograniczałabysię jedynie do integracji kont użytkowników. W tym celu napisany zostałby odpowiedni moduł pod WordPressa zapewniający możliwość rejestracji konta w całym serwisie i logowania się na nie.

 

O ile z tym wiem jak sobie poradzić o tyle nie wiem z jakim silnikiem integrować WordPress'a. Nie chodzi o to z jakim się da bo da się z każdym tylko trzeba wiedzieć jak ;)

 

Mój problem polega na tym że nie bardzo odpowiada mi phpBB3, obecnie jest to czysta instalacja - bez żadnych modyfikacji i rozszerzeń, ma tylko wgrany customowy styl. Jak wspomniałem nie odpowiada mi phpBB3 ze względu na strasznie upierdliwy sposób wgrywania jakichkolwiek modyfikacji oraz mocno popaprany system styli który wymaga przy tworzeniu nowego stylu utworzenia całej masy plików.

 

Czego oczekuję od silnika forum:

- przyjaznego środowiska do tworzenia motywów, czy też ich łatwego kodowania jak kto woli, za wzór może posłużyć tutaj WordPress

- przyjaźniejszej instalacji pluginów - obecnie strasznie przeszkadza mi to że instalując jakiś plugin np shoutbox muszę edytować pliki samego silnika przez co strasznie mnie to demotywuje bo odrazu widzę ile czasu trzeba będzie poświećić na ich odinstalowywanie czy aktualizację (nie wyobrażam sobie ogarnąć to wszystko przy zainstalowanej większej liczbie dodatków)

 

Oczywiście istotna jest również wydajność takiego skryptu bo nie szukam forumowej wersji joomli. Niemniej ważne jest też to aby silnik nie był projektem niszowym który nie wiadomo jak długo będzie istniał oraz jakimś eksperymentem.

Szukam czegoś poprostu na dłużej z czym będę mógł się zaprzyjaźnić ;)

 

Aha, nie musi być dobrego wsparcja polskiego dla takiego silnika lecz oczekuję by był przetłumaczony na język polski i aktualizacje były w mare systematycznei i szybko tłumaczone ponieważ nie chcę zajmować się tym sam.

Silnik może być płatyny oczywiście jeśli będzie darmowy będzie to plusem. Patrzyłem na IPB, testowałem je chwile (również portal od IP) ale coś mi w nim nie pasowało od strony administracyjnej chociaż jako user nie mam nic do niego. Jeśli chodzi o vBulletin to jakoś nie przypada mi do gustu jako użytkownikowi więc raczej odpada.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli potrzebujesz coś naprawdę dobrego, zastanów się nad IP.Board, czy vBulletin. Zauważyłem, że jeden nie pasuje Ci od strony admina, natomiast drugi skrypt od strony użytkownika - Adminie! forum tworzysz dla siebie, czy dla swoich odbiorców, czytelników?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Joachim111 - Masz rację! Lecz nie mogę tworzyć czegoś fajnego i naprawdę dobrego jesli będzie mi to sprawiało "ból".

 

Zapomniałem napisać że od silnika oczekuję przedewszystkim dobrej dokumentacji bo będzie mi to potrzebne do stworzenia integracji z wp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Serio nie dasz się przekonać do IP.Board czy vBulletin? IP.Board od strony admina: łatwy, prosty, elegancki, przejrzysty, natomiast w vBulletin nie mogę o tym powiedzieć - jest trochę szumu...

Nie sprecyzowałeś tego, co Cię tak naprawdę gryzie, więc nie wiem w jakim kierunku mam iść :)

Edytowano przez Joachim111 (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Główne oczekiwania względem silnika w kolejności od najważniejszych:

- wydajny, lekki

- proste tworzenie styli, oczekuję czogś na wzór WordPress'a, coś takiego jak jest w phpBB3 kilkadziesiąt plików które styl musi posiadać jest przegięciem. Próbowałem stworzyć własny styl pod phpBB3 zarówno od zera (co jest niemożliwe) jak i w oparciu o prosilver (a to z kolei jest karkołomne) lecz po przeedytowaniu kilkunastu plików poddałem się, w zasadzie załamałem się gdy przyszło do kodowania panelu urzytkownika - moim zdaniem przegięciem jest że ja jako twórca stylu musze wygenerować wszystkie formularze aby mieć działający styl. Owszem musze mieć możliwość wpływania na to ale nie w taki karkołomny sposób lecz w postaci wpięcia się w pętle iteracyjną która generuje takowe formularze. Ogólnie dla mnie w stylach phpBB3 powielanych jest zbyt dużo takichsamych struktur czy treści co jest w moim mniemaniu błędną drogą.

- łatwe instalowanie rozszerzeń - czyli nie tak jak w phpBB3 że trzeba edytować sam silnik bo to powoduje bałagan w kodzie i przy większej liczbie dodatków powoduje problemy w ich utrzymaniu (problem w utrzymaniu porządku w kodzie), nie wyobrażam sobie w takim wypadku procesu deinstalowania takowych dodatków tak aby na wyjściu otrzymać taki kod jaki był prze jego instalacją zwłaszcza że niektóre pluginy wymagają modyfikacji kodu w tych samych liniach lub lini które służą do zlokalizowania miejsca adycji w innych pluginach. Owszem to są żadkie scenariusze ale jednak są one jaknajbardziej prawdopodobne. Tutaj za przykład znów mogę podać WordPress'a.

 

Dodam jeszcze że rozważałem też postawić forum na WordPressie są od tego pluginy lecz są one zbyt mało funkcjonalne, nie mają większości narzędzi które są zaimplementowane w prawdziwych silnikach forów. Mysląłem również nad napisanie własnej modyfikacji pod WP która będzie funkcjonalnością przypominała phpBB, ale tutaj z kolei uważam że szkoda na to czasu, konkretnie na implementacje rozwiązań które już istnieją w platformie która nie do końca mi odpowiada i nie nadaje się do takich celów (znaczy nadać się nada ale wymagałoby to dużo pracy od strony optymalizacyjnej tak aby forum na WP działało poprawnie i sam WP się nie zamulił).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze że rozważałem też postawić forum na WordPressie są od tego pluginy lecz są one zbyt mało funkcjonalne, nie mają większości narzędzi które są zaimplementowane w prawdziwych silnikach forów.

Czyli próbowałeś bbPress i się nie sprawdził? Niczego z lepszą integracją chyba nie ma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W tym momencie nie szukam czegoś co najlepiej zintegruje się z WordPressem. Szukam czegoś lepszego od phpBB i równie wydajnego. Lepszego pod względem rzeczy które opisałem już kilka razy w postach wyżej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Łukasz Tkacz

Na pewno wygodniejszy dla Ciebie jako admina będzie MyBB, wydajniejszy jednak zdecydowanie on nie jest. Z tymi modyfikacjami na phpBB moim zdaniem przesadzasz. Jest przecież coś takiego jak AutoMOD który załatwia za Ciebie. Sam silnik za to integruje się bardzo ładnie, swego czasu zrobiłem cos takiego na polskim centrum Jagged Alliance. Działa dobrze po dziś dzień.

 

Wysłane z mojego Nexus 5 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No ok, troche zapomniałem o AutoMOD'zie przez to że do tej pory nie używałem na forum dodatków instalowałem jest raczej na serwerze testowym żeby sprawdzić, zobaczyć jak działają. Niestety instalacja pluginów w phpBB nie była dla mnie największym problemem, gorsze dla mnie jest sposób tworzenia styli/templatek pod ten silnik forum, jeśli ktoś nie chce ograniczać się tylko do edycji styli CSS a chce edytować kod HTML (tak jak w moim przypadku bardzo gruntownie względem prosilver) to jest to zadanie zbyt męczące i pochłaniające zbyt dużo czasu względem kożyści płynących z tego. A mam również dość gotowych templatek które są bardzo często na subsilverze którego nietrawię i pomijam w tym miejscu fakt że niektóre gotowe szablony trzeba jeszcze naprawiać i odbugować ... wiem z doświadczenia bo mam taki styl aktualnie u siebie. Natomiast co do prosilvera jest to straszny styl od strony kodowania co bardzo mi przeszkadza, owszem zbudowany na divach ale od obecnych standardów dzieli go przepaść morze i wielka góra.

Jeśli znasz sposób na uproszczenie tworzenia styli pod phpBB chętnie bym go poznał bo edycja około 100 plików szablonu prosilvera w żaden sposób mnie nie bawi.

 

Jeszcze odnoście IPB, może o bym był skłonny pójść w tą stronę, lecz po dłuższym zastanowieniu nie wiem czy jest sens iść w stronę płatnych silników ponieważ o ile jestem w stanie wyłożyć pieniądze na jego zakup to na późniejsze aktualizacje już nie bardzo ze względów że forum nie przyności zysków nawet nie planuje wyświetlać na nim reklam i całość utrzymuję z własnej kieszeni, więc płacenie za aktualizacje zabezpieczające wydaje mi się złą drogą bo obawiam się że na to pieniądze mogą się nie znależć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak na prawdę z tego co opisujesz i tak phpBB3 jest dobrym wyborem. Jeżeli chcesz darmowo to nie ma lepszego rozwiązania. Dawno już nic nie kodowałem, ale na BB3 spędziłem lata zarówno dla siebie jak i dla klientów. Jeżeli chodzi o szablony to w zasadzie w plikach stylu masz html (template) i css (theme) do tego dobrze opisane zmienne w dokumentacji. Nic prostszego już nie będzie. Tak naprawdę wystarczy zrobić dziedziczenie szablonu z prosilvera i edytować tylko wybrane pliki na potrzeby swojego szablonu. Potem łatwiejsze są przez to aktualizacje.

 

Z tego co pamiętam jest dostępny pomost pomiędzy WP i BB3.

 

Co do modyfikacji AutoMOD działa już całkiem sprawnie i wciąż jest rozwijany więc instalacja zgodnych i stabilnych modyfikacji to nie jest wielki problem. Nic lepszego za darmo nie znajdziesz. Jeżeli jesteś skłonny zapłacić to IPB jest bardzo intuicyjne zarówno dla administratora jak i użytkownika więc polecam się nad nim zastanowić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×