Skocz do zawartości
adus10

Serwer dedykowany pod stronę

Polecane posty

Witam!

Mam zamiar zakupić serwer dedykowany pod stronę www.

 

Więcej informacji o stronie:

- waga strony ~50KB (wszystkie skrypty, obrazki itp.)

- zasięg strony - cały świat (wszystkie kraje, strona w języku angielskim)

- ruch - spodziewam się przynajmniej 200 osób online przez całą dobę (nie ważne czy to będzie 1 w nocy czy 20 wieczorem (nasz czas)), w godzinach szczytowych może być nawet 500 osób

- akcje na stronie - MASA, na prawdę MASA zapytań cURL (logowanie, pobieranie i wysyłanie danych), obsługa API bit.ly oraz adf.ly, generowanie odwiedzającym tychże linków, BARDZO DUŻA baza MySQL oraz duża liczba zapytań do niej (umieszczanie danych, pobieranie danych i usuwanie starych za pomocą CRON'a)

 

Hosting proponowałbym w Europie Zachodniej.

Jeśli są jakieś pytania to proszę napisać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość patrys

Projekt już gdzieś działa ?

 

By dopasować środowisko serwerowe trzeba było by to tak naprawdę zobaczyć...

Strzelając w ślepo z tą lokalizacją, to nic lepszego nie znajdzie się w współczynniku cena/jakość:

http://www.ovh.pl/serwery_dedykowane/enterprise/2014-SP-128.xml oczywiście dobierając dyski twarde i konfiguracje oprogramowania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie działa, gdyż to wymagałoby kupienia nie tylko serwera, ale usług na innej stronie.

 

Hmm... Co rozumiecie poprzez, jak ja to ująłem, "BARDZO DUŻĄ bazę danych"? Przed chwilą sobie policzyłem wszystko i wyszło mi, że baza będzie rosnąć ok. 5MB na dzień z czego będą równocześnie znikać dane mające >48h. Może baza nie będzie wielka, ale będzie dużo zapytań. Teraz jest wszystko OK.

 

Jeszcze jedno pytanko. Co będzie ważniejsze w serwerze dla mojej strony - RAM czy CPU?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość patrys

Wszystko jest istotne, nie można zapominać o dyskach, bo to one są najwęższym gardłem.

Wszystko zależy od oprogramowania, sprzęt się dobiera później.

 

Specyfikacje programistyczną najlepiej wysłać do jakieś firmy zajmującej się serwerami, bo jak widać w zespole brakuje kogoś od tego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie to wszystko robię sam, nie mam żadnego zespołu.

Dzięki wielkie za Twoje wypowiedzi. Dobrze mnie naprowadziłeś. Projekt startuje za jakiś miesiąc, bo wszystko trzeba jeszcze dopiąć na ostatni guzik, potestować.


W zasadzie to wszystko robię sam, nie mam żadnego zespołu.

Dzięki wielkie za Twoje wypowiedzi. Dobrze mnie naprowadziłeś. Projekt startuje za jakiś miesiąc, bo wszystko trzeba jeszcze dopiąć na ostatni guzik, potestować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że takie posty są denerwujące, ale wysłałem Ci PW z drobnymi informacjami. Czasami po prostu nie widać tej liczby przy avatarze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

- akcje na stronie - MASA, na prawdę MASA zapytań cURL (logowanie, pobieranie i wysyłanie danych), obsługa API bit.ly oraz adf.ly, generowanie odwiedzającym tychże linków, BARDZO DUŻA baza MySQL oraz duża liczba zapytań do niej (umieszczanie danych, pobieranie danych i usuwanie starych za pomocą CRON'a)

 

 

Myślę że powinieneś rozważyć architekturę aplikacji która pozwoli swobodnie skalować się poziomo, czyli wraz ze wzrostem zapotrzebowania na moc obliczeniową i dane poprostu będziesz dodawał kolejne serwery. Pozwoli to w prosty sposób dostosowywać koszty do aktualnych potrzeb bez konieczności od razu inwestowania w dużą infrastrukturę lub w poźniejszym czasie na migrację, które jak wszyscy wiemy są często problematyczne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

oraz adf.ly, generowanie odwiedzającym tychże linków, BARDZO DUŻA baza MySQL oraz duża liczba zapytań do niej (umieszczanie danych, pobieranie danych i usuwanie starych za pomocą CRON'a)

 

 

Czy baza zmieści się w RAM serwera? Z tego co piszesz będzie rosnąć 5MB dziennie, ale też dane starsze niż 48h będą usuwane. To oznaczałoby, że baza będzie miała mniej niż 100MB na pewno. Z tego by wynikało, że to jest mikroskopijna baza.

 

Jak skomplikowane są te zapytania? Ile zapytań na sekundę?

 

I jakie dane pobierane?

 

W miare nowy serwer z SSD powinien ogarnąć bez problemu kilkaset milionów prostych zapytań dziennie, pod warunkiem, że aplikacja jest dobrze napisana.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

Czy baza zmieści się w RAM serwera? Z tego co piszesz będzie rosnąć 5MB dziennie, ale też dane starsze niż 48h będą usuwane. To oznaczałoby, że baza będzie miała mniej niż 100MB na pewno. Z tego by wynikało, że to jest mikroskopijna baza.

 

Jak skomplikowane są te zapytania? Ile zapytań na sekundę?

 

I jakie dane pobierane?

 

W miare nowy serwer z SSD powinien ogarnąć bez problemu kilkaset milionów prostych zapytań dziennie, pod warunkiem, że aplikacja jest dobrze napisana.

1. Tak, baza z pewnością zmieści się w RAM serwera. Nie powinna przekraczać 100MB. Pisząc bardzo duża baza miałem na myśli bardzo dużo zapytań, źle trochę to skomponowałem.

 

2. Działanie:

  1. Użytkownik podaje link.
  2. Wysyłanie linku do mojego serwera, pobranie kilku danych z wysłanego linku.
  3. Dane zostają umieszczone w kolejce.
  4. CRON uruchamia skrypt, który jest odpalany co kilka sekund. Skrypt ten loguje się do danego serwisu, wysyła formularz z linkami (np. 10) i odbiera nowe, używając API bit.ly i adf.ly skraca linki, które wpakowuje do bazy i serwuje użytkownikom.

3. Po moich obliczeniach na początku działalności serwisu będzie to 0,25/s. Nie liczyłem tutaj wyszukiwarki, gdyż nie wiem z jaką częstotliwością użytkownicy mojej strony, używaliby jej. Kiedy serwis osiągnąłby popularność mogłaby liczba zapytań wynosić 1,25/s (również nie liczyłem wyszukiwarki).

 

4. Pobierane są:

- nazwa

- link

- rozmiar pliku

- czas, kiedy otrzymano linki zwrotne.

 

 

Dodatkowo rozpis tabel:

- links (zebrane linki):

7 kolumn;

każdy wiersz zawiera po około 200 znaków.

- queue (kolejka):

5 kolumn;

każdy wiersz po około 250 znaków.

- accounts (konta do logowanie do serwisu (maksymalnie 30)):

8 kolumn;

każdy wiersz po około 50 znaków.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

< 2 zapytania na sekundę? Toż to zwykły VPS styknie.

 

 

U mnie jest baza na VPSie:

openvz, 2 rdzenie teoretycznie, 1.5GB ram (z 800MB zajęte) i jest prawie 500 zapytań / sekundę :)

W bazie niedługo strzeli 3mln rekordów (będzie trzeba odchudzić niedługo). Waży obecnie 200MB.

 

 

 

edit:

 

Dobra konfiguracja serwera WWW + bazy danych i poleci ci na każdym sprzęcie z dobrym CPU.

Edytowano przez Kamikadze (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

< 2 zapytania na sekundę? Toż to zwykły VPS styknie.

 

 

U mnie jest baza na VPSie:

openvz, 2 rdzenie teoretycznie, 1.5GB ram (z 800MB zajęte) i jest prawie 500 zapytań / sekundę :)

W bazie niedługo strzeli 3mln rekordów (będzie trzeba odchudzić niedługo). Waży obecnie 200MB.

 

 

 

edit:

 

Dobra konfiguracja serwera WWW + bazy danych i poleci ci na każdym sprzęcie z dobrym CPU.

 

Hmm... Ja podałem tylko liczbę zapytań do bazy. Nie brałem pod uwagę zapytań cURL. Czy VPS wystarczy do obsłużenia ok. 1 zapytania (tzn. tego co pisałem wcześniej - punkt drugi, podpunkt czwarty) na sekundę używając cURL? Zapomniałem dodać, że API bit.ly oraz adf.ly będzie wykonywane w ten sposób:

4 linki adf.ly
1. bit.ly
2. adf.ly
3. bit.ly
4. adf.ly
5. bit.ly
6. adf.ly
7. bit.ly
8. adf.ly

lub 10 linków adf.ly:
1. bit.ly
2. adf.ly
3. bit.ly
4. adf.ly
5. bit.ly
6. adf.ly
7. bit.ly
8. adf.ly
9. bit.ly
10. adf.ly
11. bit.ly
12. adf.ly
13. bit.ly
14. adf.ly
15. bit.ly
16. adf.ly
17. bit.ly
18. adf.ly
19. bit.ly
20. adf.ly

Wiem, że to nie jest user-friendly, ale cóż. Muszę tak to robić.

 

 

Wg mnie najlepszym rozwiązaniem byłoby to co powiedział Misiek08, czyli zakup 2 VPS lub serwerów dedykowanych. Pod stronę słabszy, natomiast pod serwer mocniejszy.

Edytowano przez adus10 (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zakup serwera VPS zwykle trwa krótko. Ja bym proponował sprawdzić najpierw czy na jednym da radę, a potem ewentualnie rozdzielić.

 

Na https://digitalocean.com/ możesz sobie taki test łatwo przeprowadzić i nie musisz płacić za cały miesiąc za serwer/y

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość patrys
Na https://digitalocean.com/ możesz sobie taki test łatwo przeprowadzić i nie musisz płacić za cały miesiąc za serwer/y

 

Nie wiem czy te zamulające vpsy są dobrym rodzajem testu...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiałbym się nad serwerami Kimsufi, jednak martwi mnie migracja na wyższy plan, gdy potrzebowałbym większej wydajności.

 

Czy chmura byłaby dobrym rozwiązaniem? Jeśli tak, to może jakieś polecacie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy te zamulające vpsy są dobrym rodzajem testu...

 

Mam tam kilka i nie zauważyłem, aby zamulały...

Zastanawiałbym się nad serwerami Kimsufi, jednak martwi mnie migracja na wyższy plan, gdy potrzebowałbym większej wydajności.

 

Czy chmura byłaby dobrym rozwiązaniem? Jeśli tak, to może jakieś polecacie?

 

Możesz sobie zainstalować jakąś wirtualizację na kimsufi i przy zmianie dedyka na lepszy, możesz wtedy po prostu skopiować sobie kontener na nowy serwer.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Rakiety nie są ale zwykły atom przewyższa jakościowo niejednego VPSa nawet dwukrotnie droższego :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tylko czy ten Atom wytrzyma taki ruch (mam na myśli ruch na początku), żebym nie musiał zmieniać co chwilę serwera na wyższy pakiet, ponieważ ta opłata instalacyjna jest bardzo irytująca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

trochę ciężko określić bo nikt nie miał chyba do czynienia z czymś takim. Musisz za ryzykowaći kupić albo "za duży" serwer i przepłacać albo "za mały" i zmieniać :)

 

Ja bym coś celował z 2-4 core i ze 4G ram. Może po drodze jakiś projekt nowy ci się urodzi i będziesz miał serwer jak znalazł :)

 

Te za 16-17 ojro fajne powinny być

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ok. Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.

 

Myślę, że wybiorę ten za 17 Euro, żeby być spokojnym i co chwilę nie zmieniać. Wolę przepłacić na początku i kupić lepszy serwer, niż kupić za słaby i zmieniać go, dopłacając opłatę instalacyjną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×