Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
zrio

Administracja Serwerem: Pld, Fedora, Debian, Centos

Polecane posty

Witam,

 

Jestem jak narazie mlodym administratorem, dlatego szukam sposobow na pozyskanie dodatkowego doswiadczenia. Oferuje administracje serwerem, najlepiej na dystrybucjach tj: PLD, Fedora, Debian, CentOS. Systemy operacyjne Linux uzywam od 12 roku zycia, znam je bardzo dobrze. Jak narazie postawilem 2 serwery od podstaw:

 

1) Mandrake 10.1 (router/firewall),

2) PLD-linux (SSH/FTP - do kont z dostepem do powloki).

 

W czysto hostingowej brazy jestem juz okolo 6 miesiecy (zakupilem jakiegos resellera, znam obsluge WHM, cPanel, Plesk - jesli wogole sie to przyda, z DA nie mialem jeszcze stycznosci, ale szybko sie ucze).

 

Teraz troche o rzeczach, ktore umiem robic :]

 

1) aktualizacja serwera,

2) dbanie o jego bezpieczenstwo,

3) instalacja roznego oprogramowanie (wraz z kompilacja, jesli bedzie konieczna),

4) stawianie uslug/demonow tj: HTTP/FTP/SSH/DNS/serwer poczty,

5) ogolny monitoring pracy calego serwera.

 

Teraz rzeczy, ktorych bym sie nauczyl w szybkim czasie, gdybym zostal administratorem danego serwera:

 

1) optymalizacja pracy serwera,

2) doglebna konfiguracja uslug,

3) przywracanie kont z backupu,

4) migracja kont.

 

Ze wzgledu, iz jeszcze uczeszczam do szkoly moglbym "czuwac" nad serwerem od 15:00 do 21:00 + praktycznie cale soboty + niedziele i dni wolne od szkoly (oczywiscie, czasem chyba moge miec wolne? :]). Praca na serwerze przebiegala by przez SSH (praca zdalna). Nie wystawiam faktur (nie mam firmy)... Aaa, mieszkam w Bydgoszczy. Co do wynagrodzenia mozemy sie dogadac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
W tym fachu nie liczy sie wiek, tylko umiejetnosci. Linux istnieje juz 15 lat....
MAIL: abuse@szox.pl

Umiejetnosci powiadasz? Daj spokoj z mailem abuse@, poczytaj RFC ;)

 

Poza tym czemu nie odp. na pytanie? Wtydzisz sie swojego wieku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nierozumiem dlaczego czepiasz sie mojego adresu email??? A twoj nick "p" co to ma znaczyc niby? Juz nie mowie z czym mi sie to kojarzy.... Nie wstydze sie swojego wieku, ale niektorzy moga wtedy myslec, ze niewiele potrafie... Mam 15 lat, uczeszczem (jak ladnie brzmi) do 2 klasy gimnazjum :]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nierozumiem dlaczego czepiasz sie mojego adresu email??? A twoj nick "p" co to ma znaczyc niby? Juz nie mowie z czym mi sie to kojarzy....

Eh... Ja tu grzecznie a ty odrazu najezdzasz. Hormony rozpieraja? ;)

Dlaczego sie czepiam twojego maila? Patrz nizej.

 

Możesz to proszę rozwinąć ?

RFC2142 - krotki i sensowny, warto przeczytac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RFC2142 - krotki i sensowny, warto przeczytac.

Czytałem... Tam jest o "wymaganych" skrzynkach mailowych.

Blacklista rfc-ignorant.org się na tym opiera,

no i właśnie dlatego nie rozumiem dlaczego nie podoba Ci się adres "abuse@...". ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Czytałem... Tam jest o "wymaganych" skrzynkach mailowych.

Blacklista rfc-ignorant.org się na tym opiera,

no i właśnie dlatego nie rozumiem dlaczego nie podoba Ci się adres "abuse@...". ;)

To przeczytales pewnie jakie przeznaczenie ma abuse@? Nie jest to bynajmniej adres 'kontaktowy'.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ej Panowie,

 

zostawcie chlopaka w spokoju ;) super ze ma dopiero 15 lat, jak bedzie mial 20 to Was wygryzie ... Teraz na powaznie, co zlego ze chlopak chce zlapac wiecej doswiadczenia, napewno sa firmy ktore z checia dadza szanse - dlaczego? Napewno tez ze wzgledu na koszta ...

 

Nie pozostaje mi nic innego jak zyczyc powodzenia, wiem jedno w tej branzy jest duze pole do popisu - jeszcze ;)

 

Pozdrawiam i zycze Wszystkim zdrowka :)

 

Pawel

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ej Panowie,

 

zostawcie chlopaka w spokoju wink.gif super ze ma dopiero 15 lat, jak bedzie mial 20 to Was wygryzie ... Teraz na powaznie, co zlego ze chlopak chce zlapac wiecej doswiadczenia, napewno sa firmy ktore z checia dadza szanse - dlaczego? Napewno tez ze wzgledu na koszta ...

 

Nie pozostaje mi nic innego jak zyczyc powodzenia, wiem jedno w tej branzy jest duze pole do popisu - jeszcze smile.gif

 

Pozdrawiam i zycze Wszystkim zdrowka wink.gif

 

Pawel

 

 

 

Bardzo dziekuje za wsparcie, chociaz ktos jest za mna ;)

 

I zycze powodzenia w kazdej brazy ;]

 

Pozdrawiam, Pawel

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

licza sie checi i za to duzy plus, ale kiepsko widze taka "prace" - watpie czy jakas firma zdecyduje sie dac dostep do produkcyjnych serwerow osobie 15 letniej - niby ewentualnie ma pozniej "scigac" rodzicow za ewentualne jakies wpadki ?

 

ale zycze powodzenia ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
To przeczytales pewnie jakie przeznaczenie ma abuse@? Nie jest to bynajmniej adres 'kontaktowy'.

Tylko to? Wiesz "P" z reguły się z Twoimi wypowiedziami zgadzam,

ale tym razem Ci powiem, że mogłeś tą ripostę sobie spokojnie darować.

Swoją drogą, to już któryś topic, w którym poprawiasz ludzi ze

znajomości RFC... Czytujesz je wszystkie na zmianę do poduszki? ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość patrick

Najlepiej to zloz jakis sprzecik zainstaluj na tym jakis os linuksowy, kup zew ip i postaw serwer. Czym wiecej razy go zapsujesz tym lepiej bo w praktyce nie popelnisz tego samego bledu na maszynch produkcyjnych.

Ja od siebie zycze powidzenia ale nie bierz sie narazie za hostingi ;)

 

ps. akurat tu "p" ma racje bo nazwa skrzynki abuse@ nie jest nazwa kontaktowa ma ona zupelnie inna role ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Najlepiej to zloz jakis sprzecik zainstaluj na tym jakis os linuksowy, kup zew ip i postaw serwer. Czym wiecej razy go zapsujesz tym lepiej bo w praktyce nie popelnisz tego samego bledu na maszynch produkcyjnych.

 

A co ty myslisz, ze w domu sie nudze?? Hehe, oczywiscie, ze tak mam ;] Tylko lacze mam slabe i duzego ruchu na nim nie moge wygenerowac....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tylko to? Wiesz "P" z reguły się z Twoimi wypowiedziami zgadzam, ale tym razem Ci powiem, że mogłeś tą ripostę sobie spokojnie darować.

Wiem, ze sie z reguly zgadzasz i to szanuje :) Co do tego czy moglem sobie podarowac - pewno moglem, w zasadzie jak pierwszy raz watek czytalem to sobie podarowalem, pomimo iz zwrocilem uwage na adres. Za drugim razem juz nie moglem :)

 

Wracajac do tematu, adresu abuse@ nie uzywa sie ot tak, ma on wyznaczona role i jak juz wczesniej napisalem nie jest to bynajmniej adres kontaktowy. Wybiegajac w przyszlosc (zakladajac, ze nikt wczesniej nie zwrocilby zrio uwagi na maila). Nie mialbys zadnych obiekcji wysylajac kandydatowi na stanowisko administratora Twoich systemow (ktory defacto powinien znac 'zwyczaje' panujace w sieci) maila na abuse@?

 

Swoją drogą, to już któryś topic, w którym poprawiasz ludzi ze znajomości RFC... Czytujesz je wszystkie na zmianę do poduszki? ;)

Troche zle to interpretujesz... Nie poprawiam nikogo z braku znajomosci RFC, tylko z braku znajomosci przyjetych standardow.

 

Przyklad:

Dobrze wiadomo, ze adresy takie jak webmaster@ i postmaster@ sa wymagane dla serwerow obslugujacych WWW i poczte. Nie musz chyba tlumaczyc, ze kazdy administrator powinien to wiedziec. Jednoczesnie nie wymaga sie od niego aby znal RFC definiujace te adresy, bo i po co?

 

A dlaczego poprawiam powolujac sie na RFC? Bo na cos musze, a RFC jest napewno lepsza argumentacja niz 'bo osobiscie uwazam, ze abuse@ nie powinno sie uzywac jako adresu kontaktowego', bo delikatnie mowiac taka argumentacje kazdy by zlal.

 

I nie, nie czytam RFC do poduszki ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nie mialbys zadnych obiekcji wysylajac kandydatowi na stanowisko administratora Twoich systemow (ktory defacto powinien znac 'zwyczaje' panujace w sieci) maila na abuse@?

Jeśli chodzi o sprawy stricte kadrowe, to rzeczywiście bardzo źle odbieram wszystkich

z którymi przychodzi mi współpracować, a którzy w kontaktach oficjalnych

"przedstawiają" się adresem e-mail nie należącym do schematu:

imie.nazwisko@host, imie@nazwisko.tld, pierwsza-litera-imienia.nazwisko@host ,

a już absolutnie nie dopuszczam czegoś w stylu: Krzysio83@host tudzież mala.Jola@host.

Fakt, zdziwiłem się, gdy zobaczyłem akurat abuse@ zamiast chociażby root@,

ale pomyślałem sobie: "przecież w większości wypadków listy ze wszystkich adresów

administracyjnych, jak również tego bardziej osobistego jak imie.admina@host

i tak wpadają do tej samej skrzynki, więc to żadna różnica jaki podał".

Dodatkowo, to jest forum, a oferta Ziro jest tą z tych raczej niskobudżetowych,

a w związku z tym pewien luz jest dopuszczalny moim zdaniem.

Tak na marginesie, życzę Panu Ziro powodzenia. ;)

 

I nie, nie czytam RFC do poduszki ;)

Tak, tak "Pe"... wierzymy Ci. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
"przecież w większości wypadków listy ze wszystkich adresów administracyjnych, jak również tego bardziej osobistego jak imie.admina@host i tak wpadają do tej samej skrzynki, więc to żadna różnica jaki podał".

Niby masz troche racji. Jednak idac dalej tym tokiem myslenia nasuwa sie pytanie:

Po co uzywac adresow typu webmaster@, postmaster@, abuse@, itp skoro i tak wszystko trafia na root@ (lub na to na co wskazuje)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Niby masz troche racji. Jednak idac dalej tym tokiem myslenia nasuwa sie pytanie:

Po co uzywac adresow typu webmaster@, postmaster@, abuse@, itp skoro i tak wszystko trafia na root@ (lub na to na co wskazuje)?

To bardzo dobrze, że istnieją takie adresy.

Pomijając sytuacje, kiedy jakiś admin jest "bee rfc-ignorant" to:

- dostałeś spam? wklepujesz automatycznie w kliencie pocztowym abuse@adres.hosta

- znalazłeś błąd na stronie głównej? walisz prosto do webmaster@

- czyjś serwer poczty namolnie odrzuca maile z Twojego? postmaster@

- itd.

 

A to iż niestety realia są takie, że nie każdy serwer jest kompleksowo dopieszczany

przez kilka osób na raz(albo nie ma takiej potrzeby),

przy czym każda z nich zajmuje się tylko swoją, wąską specjalizacją to już inna sprawa.

W efekcie wszystkie listy trafiają do root@.

Coż, ja mam nadzieję, że jeżeli kiedyś dorobię się własnej firmy,

klastra z Delli Poweredge, to będę mógł rozdzielić pracę pomiędzy kilka osób. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Coż, ja mam nadzieję, że jeżeli kiedyś dorobię się własnej firmy, klastra z Delli Poweredge, to będę mógł rozdzielić pracę pomiędzy kilka osób. ;)

Czego i Tobie i sobie zycze ;)

 

A temat abuse@ chyba skonczymy, bo wszyscy juz wiedza co i jak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Czego i Tobie i sobie zycze ;)

Hasło reklamowe już mamy. ;)

A temat abuse@ chyba skonczymy, bo wszyscy juz wiedza co i jak.

Amen. Dobranoc...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, od 3 roku zycia uzywasz linuxa - tak wychodzi z obliczen :) Na pewno wszystko pamietasz co wtedy robiles, masz duze doswiadczenie - 12 lat temu postawiles wlasny serwer, przeczytales wiele manuali. Sorry, nie podoba mi sie to. Owszem, ciesze sie ze linux sie rozpowszechnia, ze chcesz nabrac doswiadczenia - to sie na prawde ceni. Nie radzilbym jednak przesadzac z niektorymi rzeczami :)

 

Pozdro :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ramze5:

gdybys dokladnie przeczytal co napisal zrio to bys zauwazyl, ze Linux'a uzywa od dwunastego roku zycia, czyli od trzech lat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A co ty myslisz, ze w domu sie nudze?? Hehe, oczywiscie, ze tak mam ;]Tylko lacze mam slabe i duzego ruchu na nim nie moge wygenerowac....

 

Uruchom vmware z dwoma systemami (ew. z jednym, drugim bedzie natywny), na jednym postaw linuxa, postaw serwer www z jakims phpbb, na drugi uruchom apache benchmark2 (z apacha2) i juz mozesz optymalizowac maszyne nr 1 dla dynamicznych stron, podobnie mozesz dla statycznych.

 

Bardzo przydatne tworzac jakas performance platforme, gdzie najpeirw wymagane sa testy, a pozniej implementacja//ugprade (ktora trwa 1 sekunde, jak sie dobrze wszystko przygotuje).

 

polecam, sporo mozna potestowac:).

 

gl.

 

co do wieku - nie ma co ukrywac, ze napisanie ze od 12 roku zycia jest niefortunne i malym naciaganiem, gdyz dla wielu osob z firm 'od 12 roku zycia" oznacza od 198x;D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×