Skocz do zawartości
damianoos

Problem z dyskiem w Raid1

Polecane posty

Witam,

Od pewnego czasu zauważyłem, że mój serwer strasznie wolno chodzi (jeśli o chodzi o operacje na dysku). Okazało się, że jeden z dysków w Raid1 (programowym) odłączył się (było to poprzedzone niewyjaśnionymi rebootami serwera). Sprawdziłem owy dysk i nie doszukałem się żadnych błędów (smart, logi itp). Dziś w nocy dodałem odłączony dysk, wszystko się dobrze przekopiowało i Raid1 znów był aktywny. Niestety po kilku godzinach serwer znów się sam zresetował i po 5 minutach wstał.

Aktualnie po wpisaniu: cat /proc/mdstat mam:

[>....................] resync = 0.2% (4582912/1932012480) finish=31104.3min speed=1032K/sec

Czyli Raid1 znowu nie ma, bo według tych danych, synchronizacja potrwa z blisko miesiąc.

Czy ktoś wie o co chodzi? Czy problemem jest jednak uszkodzenie dysku, czy też inna przyczyna może powodować takie zachowanie? Dodam, że serwer resetuje się tylko, gdy Raid1 jest aktywny. Gdy owy dysk zostanie już odłączony, serwer działa bez resetów, ale strasznie spowalnia (co jest normalne, gdy brakuje dysku).

Proszę o pomoc.

Dziękuje,
Damian

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość patrys

Po resecie sprzętowym programowy raid zawsze uruchomi resync.

Lepiej szukać czemu resetuje się serwer ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Po resecie sprzętowym programowy raid zawsze uruchomi resync.

 

Właśnie tego nie byłem pewny, dzięki ;)

 

Znacie może jakieś dobre sposoby ustalenia dlaczego serwer się resetuje? Przejrzenie logów dmesg, messages i innych nic na ten temat nie mówi... Moje podejrzenia padają też na panel Plesk, czy czasem jego automatyczna aktualizacja nie wymusza resetu, bo akurat dzisiaj się odbyła...

 

Przyśpieszyłem też resync i aktualnie potrwa do 24h.

 

Dziękuje za informacje, jak tylko resync się skończy, to włączę też tą bitmapę. Przynajmniej wiem, że przyczyną raczej nie jest dysk.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×