Skocz do zawartości
Imiennik

Serwery zastepcze, aktywacja przez DNS

Polecane posty

Witam serdecznie!

 

Na wstepie bardzo chcialbym przeprosic za brak polskich znakow, operuje wlasnie na dopiero co zainstalowanym systemie, nie zdarzylem jeszcze zmienic klawiatury na PL, a jest to tu troche utrudnione...

 

Chcialbym sie dowiedziec czy jest mozliwosc automatycznej zmiany DNS w przypadku braku odpowiedzi serwera 1, zmieniajac DNS na serwer 2, precyzjujac:

 

Mam 2 serwery WWW (na kazdym z nich jest ta sama zawartosc, jeden plik index.php z jakas tam trescia)

Pierwszy serwer WWW jest wykupiony u dostawcy: dostawcanr1 drugi natomiast u dostawcy: dostawcanr2

Mam 1 domene, powiedzmy: test.pl

 

Dnsy domeny test.pl dalem tak:

ns1.dostawcanr1.pl

ns2.dostawcanr1.pl

 

Chcialbym, aby w przypadku gdy:

-Zapomne oplacic usluge u dostawcy nr1

-Nastapi przerwa techniczna u dostawcy nr1 itd

 

Dnsy automatycznie zmienialy sie na te, przekierowujace na serwer dostawcynr2. Dzieki takiej operacji uptime mojej strony wynosil by 100% niezaleznie od tego co by sie dzialo u dostawcy pierwszego, bo istnieje bardzo male prawopodobienstwo ze przerwa techniczna wystapi u obu dostawcow jednoczesnie.

 

 

@@Edit

Zmiana ta nie musi w sumie nastepowac automatycznie, moglbym zmieniac DNS recznie, jednak czas do 48h jako czas propagacji to dla mnie zbyt wiele, istnieje jakas mozliwosc dopisania "zastepczych dns" ktore byly by natychmiastowo zmieniane?

 

 

Serdecznie pozdrawiam i prosze o odpowiedz!

 

Edytowano przez Imiennik (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

zmień czas ttl na krótszy. Sprawdź rage4 dns. Tam możesz ustawić zmianę bazując na informacji o dostępności z uptimerobot.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

DNS failover lub DNS load balancing (z reguły obsługuje też failover, ale to może zależeć od softu po stronie klienta).

 

Są gotowe rozwiązania na to. Google zwraca dostępne płatne usługi. Można postawić sobie samemu gotowca, albo napisać 2 skrypty i zaimplementować w DNSie. Ważne, zeby używać niskich TTL w rekordach, które są celem failover'a.

 

IMHO nic trudnego, ale jeśli masz hosting tylko www, to raczej tego nie zrobisz. Jak masz VPSy root to nie widzę problemu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×