Skocz do zawartości
fibon

Licencje CAL w Windows Server 2008 Standard

Polecane posty

Wykupiłem serwer dedykowany, mam na nim zainstalowany Windows Server 2008 Standard R2.

Czy orientujecie się jak sytuacja wygląda z wykupem licencji CAL? Czy po pierwsze - licencje jestem zmuszony wykupić w serwerowni, gdzie mam postawiony dedyk, a po drugie czy muszę licencje CAL opłacać miesięcznie - a może jest możliwość jednorazowej opłaty za każdą licencję CAL?

Serwerownia krzyknęła sobie dość dużo miesięcznie za każdą licencję CAL. Przy 15 komputerach w firmie, koszt wychodziłby bardzo duży...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy musisz mieć koniecznie CAL? Czy rozwiązanie RDP jest jedyne? Można, o ile o to chodzi, wykorzystać zewnętrzne oprogramowanie do zdalnego pulpitu, np. teamviewer. Wtedy koszt licencji był by dość niski (bez CAL).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na serwerze mam postawioną bazę danych do której muszą komunikować się wszystkie komputery w firmie. Wydaje się, że powinienem w tym wypadku wykupić dla każdego z nich licencję, gdyż każdy z nich łączy się z Windows Server...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pytanie o jakich licencjach mówimy. Czy CAL w sensie użytkowników korzystających z systemu, czy też RDS (usługi pulpitu zdalnego). Jeżeli masz kilku użytkowników łączących się z serwerem baz danych to CAL powinieneś posiadać. Aczkolwiek warto rozważyć, czy nie korzystniej będzie zakupić licencję 1proc {1 fizyczny procesor} (w sumie to nowe licencje powinny być chyba tylko per proc dostępne).


Czy musisz mieć koniecznie CAL? Czy rozwiązanie RDP jest jedyne? Można, o ile o to chodzi, wykorzystać zewnętrzne oprogramowanie do zdalnego pulpitu, np. teamviewer. Wtedy koszt licencji był by dość niski (bez CAL).

 

Tu jest chyba mowa o licencjach na usługi terminalowe. A i tak to wielka bzdura. EULA Microsoftu mówi wyraźnie, że nawet jak i wykorzystasz VNC czy TeamViewera, a nie microsoftowy protokół RDP to musisz posiadać licencję na usługi pulpitu zdalnego :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tu jest chyba mowa o licencjach na usługi terminalowe. A i tak to wielka bzdura. EULA Microsoftu mówi wyraźnie, że nawet jak i wykorzystasz VNC czy TeamViewera, a nie microsoftowy protokół RDP to musisz posiadać licencję na usługi pulpitu zdalnego :P

 

Dzięki za info ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy musisz mieć koniecznie CAL? Czy rozwiązanie RDP jest jedyne? Można, o ile o to chodzi, wykorzystać zewnętrzne oprogramowanie do zdalnego pulpitu, np. teamviewer. Wtedy koszt licencji był by dość niski (bez CAL).

 

TeamViewer jest dosyć drogi, raczej taniej by to nie wyszło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zapytaj się firmy skoro ma SPLA to powinna Ci załatwić to co potrzebujesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×