Skocz do zawartości
Zaszczyk

Serwer dla serwisu globalnego

Polecane posty

Jaki proponujecie schemat hostingu dla serwisu o zasięgu globalnym? Mam tu na myśli Europe, obie Ameryki, Azje i Australie - generalnie mówiąc to wszystkie kontynenty. Na razie zastanawiam się jak to rozegrać, żeby wszędzie były niskie pingi.

 

Mam 2 koncepcje w tej chwili:

1. Głowny serwer z bazą i całym systemem w hetzner i do tego wykupione lokalizacje CDN w stretegicznych punktach. Na CDN upchać wszystkie treści statyczne i obrazki. Tylko jak wygląda wtedy aktualizacja obrazów, użytkownik wgrywa sobie nowy plik i po jakim czasie jest od dostępny z CDN w Ameryce na przykład?

 

2. Serwery w 3 lub 4 lokalizacjach (np. USA, Europa, Azja i Australia) spięte w chmurę w ten sposób, że na każdym jest kopia serwisu i wszystkich danych. Jest coś takiego w ogóle możliwe?

 

Co sądzicie o tych rozwiązaniach? Prosiłbym o wszelkie możliwe porady, wiem że taki temat jest bardzo rozległy i nie polega tylko na tym którego VPS wybrać :D Jest na ten temat może jakąs literatura fachowa?

 

Dzięki za pomoc!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chyba powinienes zatrudnic do tego zadania wykwalifikowanego administratora.

 

Plus dla Ciebie, ze nie napisalas iz ma to byc niemal za friko, w sensie za przyslowiowa miske ryzu :P

 

Jesli mialbym brac sie za taki temat nie majac praktycznej wiedzy to wolalbym zlecic komus te prace. Czasami mozna stracic wiele czasu na rozgryazanie tematu we wlasnym zakresie a efekty beda mizerne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie wątpie w to, że będę musiał to zlecić komuś kto siedzi w temacie. Że będę musiał za to również trochę zapłacić to też wiem :)

 

Jednakże, wolałbym miec chociaż podstawową wiedzę w tym temacie. Tak jak osoba zlecająca budowę domu wie z jakiej cegły będzie zbudowana, jaki będzie strop i dlaczego ogrzewanie elektryczne, a nie inne. Dlatego też, prosiłbym o opnie specjalistów z tego forum oraz podlinkowanie do konkretnej literatury.

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

1. Działa to w ten sposób, że serwerowi CDN w panelu konfiguracyjnym podajesz skąd ma pobierać pliki. Jak użytkownik prosi o plik obrazek.jpg z najbliższego dla niego serwera w Azji, serwer ten nie ma tego obrazka, to pyta serwer który ustawiłeś i jeśli taki obrazek istnieje, to ściąga, zapisuje w cache i wysyła do klienta w Azji. Następnym razem jednynie może sprawdzać co jakiś czas czy plik się zmienił na Twoim serwerze, a w międzyczasie wysyłać ze swojego cache.

 

2. Jest to możliwe na wiele sposobów. Np. używając odpowiednio replikacji w serwerze MySQL, czy używając serwera jak Cassandra (NoSQL), który ma to niejako wbudowane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×